Myślenice

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?
Fot. Mariusz Sojka

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "Lipka" przez wielu kojarzona z tą w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytacie 

Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących budowli na Plebańskiej Górze. "Podczas spaceru pod Lipke natknąłem się na takie coś...  Bylem załamany, gdyż ścieżka totalnie straciła swój charakter i przypomina właściwie... nie wiem co. Czy wiecie może co to jest lub kto wydał zgodę na budowę tego?" - pyta jeden z naszych czytelników.

W kolejnym liście czytamy "Wydaje mi się, że to 'lekki' skandal, aby w tak pięknym miejscu, w którym przecież rośnie nowa 'Lipka' postawić coś takiego. Ciężko mi w to uwierzyć" - czytamy w kolejnym liście. 

Jak się okazuje instalacja powstała między starą "lipką" a nową, która została zasadzona 14 lat temu. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że docelowo ma to być kapliczka, która stanie się częścią szlaku modlitewnego.

Pytania o to kto wydał pozwolenie na budowę, kto stoi za jej powstaniem, czym jest konstrukcja widoczna na zdjęciu, kiedy zostanie ukończona kilka dni temu wysłaliśmy do UMiG Myślenice. W odpowiedzi otrzymaliśmy komunikat w którym czytamy: 

Gmina Myślenice przekazała wzmiankowaną nieruchomość w użyczenie w celu budowy przydrożnej kapliczki. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego wybudowany obiekt w formie darowizny razem z użyczoną nieruchomością zostanie zwrócony Gminie. Wszystkie pytania w sprawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia należy kierować do Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

W jaki sposób do sytuacji odniesie się Starostwo Powiatowe? Okaże się już niebawem.  Jak wynika z wykazu nieruchomości przeznaczonych do użyczenia, jaki można znaleźć na stronie UMiG; działka została użyczona na czas nieokreślony w celu "budowy przydrożnej kapliczki Matki Bożej".

Jak wyjaśnia starosta Józef Tomal w przesłanym do nas piśmie; 2 sierpnia do starostwa wpłynęło zgłoszenie zamiaru budowy przydrożnej kapliczki Matki Bożej na działce nr 1366/3 w Myślenicach obręb 3.

"Do zgłoszenia dołączone były wszelkie wymagane przepisami dokumenty tj. opis rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, projekt zagospodarowania działki sporządzony przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz odpowiedni szkice i rysunki".

Czym Waszym zdaniem jest ta instalacja i jak odbieracie jej budowę?

"Lipka” a herb Myślenic

Herb Myślenicom został nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku, czyli dużo wcześniej niż wyrosła tam popularna „lipka”, którą wiele osób błędnie kojarzy z drzewem znajdującym się w herbie miasta. Ten zawiera nie lipę, a najprawdopodobniej dąb, co wielokrotnie w publikacjach prasowych i podczas różnych wystąpień wyjaśniał Andrzej Boryczko, historyk zajmujący się m.in. heraldystyką, który od lat bada dzieje myślenickiego herbu.

Warto przypomnieć, że istnieją dwa herby Myślenic; pierwszy, nadany przez Króla Kazimierza Wielkiego w 1342 roku, nazywany „królewskim” – zawiera jedno drzewo. Natomiast herb nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku (tzw. „cesarski”), gdy Myślenice znalazły się w obszarze Galicji – zawiera trzy drzewa. Z opisów wynika, że są to dąb, buk i jodła, zatem nigdzie nie ma mowy o lipie.

Efektowne i doskonale widoczne drzewo, górujące nad miastem w latach siedemdziesiątych i wcześniej, było tak wyraziste, że mieszkańcom zaczęło kojarzyć się symbolem miasta. Jak się jednak okazuje, na naszym terenie, zwłaszcza w okresie tworzenia herbu, występował głównie buk i dąb. Nie ma zatem historycznych przesłanek o tym, aby mogła to być lipa. Co więcej, w wersji herbu, nazywanej potocznie „cesarską”, podany jest właśnie dąb.

W pracy Janiny Tomasik, wydanej w 1989 roku przez Muzeum Regionalne w Myślenicach, można znaleźć opis herbu: „…na niebieskim polu, na niskim zielonym pagórku stojący dąb w towarzystwie stojącej po jego prawej stronie jodły, zaś z lewej strony buku. Pień dębu otoczony jest wąskim małym pierścieniem drewnianym, w który wetknięto na krzyż szeroki topór i siekierka.”

Najstarszy herb datuje się jednak na czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Ówczesna pieczęć przedstawia: „W polu na małym pagórku drzewo z sękatym pniem i koroną, jakby czapką grzybną, po jego bokach toporek górniczy i siekierka prawie równej wysokości z drzewem w tle krzewy.” Jak wspomina autorka, Janina Tomasik – pieczęć ta symbolizowała lesisty charakter okolicy oraz zajęcia ludności trudniącej się wyrębem lasu.

Powiązane tematy

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Myślenice 49

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku. „Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji zna...

W miejscu „lipki”powstaje kapliczka
Myślenice 8

W miejscu „lipki”powstaje kapliczka

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna „lipka”, przez wielu kojarzona z symbolem miasta, powstaje… kapliczka Był dzień 8 lipca 2015 roku, kiedy po 185 latach drzewo, potocznie nazywane przez mieszkańców „lipką” i górujące nad Myślenicami, ugięło się pod wpływem porywistego wiatru. Żywioł wiejący z prędkością przekraczają...

Komentarze

 • mirek@ 8 lis 2019

  najwazniejsze ze ma skosny dach! ale z całą powaga: CO TO &^#^@ JEST?!!!!!

  54 16 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 8 lis 2019

  to są jakies kpiny! ostrowski zapowiadal kiedys ze zrobi tam miejsce widokowe a tu ktos stawia kolejny kosciol... to herbem jest lipka czy kosciol? kto jest za to odpowiedzialny?

  71 24 Odpowiedz
  • Merdox 12 lis 2019

   chyba ten Twój dziad myśleniczaninem jednak nie był. W herbie nie znajduje się lipka tylko dąb. Herb jest o kilkaset(!) lat starszy niż była słynna lipka, którą zasadzili Austryjacy. Ale poza tym to się zgadzam, że to kpina!

   2 2 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Właśnie co to jest i jak głęboko zrobiony jest fundament czy konstrukcja jest stalowa, a drewno zaimpregnowane czy sęki są stabilne, a może trzeba je będzie flekować i najważniejsze, bo nie wiedzę na zdjęciu jak będzie odprowadzona woda z dachu. No chyba nie będzie kapała radośnie podmywając fundament, bo się przewróci jak lipka swego czasu. Pytania można by mnożyć chybe je skieruje do waszej wysokości burmistrza.

  40 23 Odpowiedz
  • Johann Gambolputty... Z Ulm. 8 lis 2019

   cygnus, skąd znasz takie fachowe, stolarskie określenie "flekować"? A i z całego kontekstu wnioskuję, żeś niejednej roboty się imał?
   Co do kapliczki, to będzie Matka Boska bez lipy, czy Matka Boska lipna?
   Wszystko jedno. Ważne, żeby naród miał się gdzie pokazać, jak bardzo jest rozmodlony.
   A po cichu życzyć bliźniemu wszystkiego najgorszego.

   36 18 Odpowiedz
   • 8 lis 2019

    O znam całą masę stolarskich określeń fachowych i slangowych. Ten wcześniejszy wpis napisałem z przymrużeniem oka, bo w sumie jest mi wszystko jedno co i kto tam postawił;-)

    9 7 Odpowiedz
    • Johann Gambolputty... Z Ulm. 8 lis 2019

     Ja też znam ich całkiem dużo. Może nam po drodze z fachem? Chociaż ja już wyszedłem z branży.
     Byłoby wspaniale, gdyby za kapliczką szła ludzka życzliwość.

     13 4 Odpowiedz
   • 8 lis 2019

    zdjecie

    29 10 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  A cóż to za badziew. Mało mamy kapliczek ?

  47 23 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 8 lis 2019

  no to jest jakis absurd a urzad co? nabral wode w usta? przeciez to na terenie gminy powstalo i to w tak waznym dla mieszkancow miejscu

  55 15 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Kapliczki , kościoły są symbolem ciemnogrodu w 21 wieku

  41 54 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Kto pytał o zdanie mieszkańców?

  58 24 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Pomnik z materiału pochodzącego z zabytkowej lipy? :-d Trudno ogarnąć wymysły włodarza, tabliczki informacyjnej brak; krzyża na zdjęciach nie widać więc zdaje się że to sprawa nie z tych 'między wójtem a plebanem'

  25 15 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  jakie "to" jest brzydkie !

  41 15 Odpowiedz
  • 9 lis 2019

   NO JASNE, że brzydkie. Jakby były złote, plastikowe,
   bogato zrobione kolumieńki, takie jak masz zapewne na ganku, to wtedy byłoby ładnie.

   21 5 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Kapliczka - a przynajmniej tak wynika z zarządzenia Burmistrza
  http://myslenice.pl/pro_myslenice/zasoby/files/zalacznik-do-zarzadzenia(3).pdf

  17 6 Odpowiedz
 • michał hoffmann 8 lis 2019

  Na Plebanskiej,jest zaplanowane,sadzenia lasu krzyży.Akcja rozpoczyna się wczesną wiosną

  19 20 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Prawdopodobnie będzie to fujarka wiatrowa. jak będzie hulał wiatr, będzie wydawać przeróżne dźwięki, będzie czasami nawet wyć.
  To zamiast organów wiatrowych, które są droższe.

  26 15 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Jeżeli ten obiekt małej architektury będzie kapliczką to mam nadzieję, że kościół poniesie koszty budowy oraz co miesiąc będzie wnosił odpowiednią opłatę za dzierżawę terenu.

  38 13 Odpowiedz
  • 8 lis 2019

   Tak jak poniósł dziedzińca w okół kościoła.

   19 12 Odpowiedz
   • 12 lis 2019

    Ale z tym dziedzińcem dziwna sprawa, przez lata konserwator zabytków nie wyrażał zgody a tu coś takiego...

    5 2 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Czy może być to plagiat ?

  https://faktopedia.pl/518551

  6 16 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  No tak, kilkaset metrów dalej mamy krzyż a potem w lesie zabytkowa kaplica. Ile tych bożnic jeszcze jest w planach? Nie lepiej zadbać o zabytkowe stylowe kapliczki już istniejące? Po co to tyle tego? Mam cochą nadzieję, że to brzydactwo to jednak świecka konstrukcja. Mozna tam było jak już coś np. zegar słoneczny umieścić, chpć osobiście mam sentyment do lipki i najrozsądniej jej obecność w tym miejscu upamiętniona zostać powinna.

  32 15 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  To jest "Wspomnienie Lipki"

  10 10 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  To jest wzorzec dachów obowiązujących w Myślenicach

  31 11 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Kogoś popyrtało? Postanowił jak Kazimierz ZASTAWIĆ Polskę kapliczkami?

  27 13 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  PASKUDZTWO

  35 13 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 8 lis 2019

  Miejsce ma już chyba swoją nazwę

  https://goo.gl/maps/Fq9HasLUG2TGnxuE6

  16 7 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 8 lis 2019

  Ps. Jak mnie pamięć nie myli, to ten koleś co dodał to miejsce na google jako "Międzygalaktyczny Ołtarz... " zrobił kiedyś wpis, że chce tym samym zbojkotować powstanie kolejnej kapliczki lub "pomnika smoleńskiego" poprzez nadanie temu miejscu niepolitycznej i niereligijnej nazwy. Coś jakby ponad podziałami. W sumie ciekawa inicjatywa. Znając algorytmy google, żeby to wesprzeć, trzeba to plusować, czy coś. Nie pamiętam, bo wpis potem zniknął.

  14 9 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Krzyże, kapliczki, szlak modlitewny... średniowiecze.

  32 19 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Zaprawdę prawe to i sprawiedliwe..

  20 8 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Szanowna redakcjo - w herbie Myślenic znajduje się dąb.

  25 1 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Ale jak to coś się pojawiło z niczego, to może to być jakiś znak.

  11 8 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 8 lis 2019

  jeśli nikt się do tego nie przyznaje to musi być twór cywilizacji pozaziemskiej. może to jakiś nadajnik, albo znacznik... możliwe też ze po tych 180 latach lipka wcale się nie złamała od wiatru, ale przeszła transformację i teraz jest tym CZYMŚ ;)

  11 10 Odpowiedz
 • OKOKI 8 lis 2019

  To jest urządzenie do teleportacji na Andromedę. Jeszcze nie działa czekają na dotacje z UE.

  15 11 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Jeśli to jest faktycznie kapliczka to pasuje tu Mt6 zwłaszcza 5-6
  https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=249

  1 9 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Redakcjo może najwyższy czas douczyć trochę społeczeństwo? Kolejny raz gdy mowa o lipce, pojawiają się głosy na temat herbu...

  "Co zatem znajduje się w herbie naszego miasta?

  Odpowiadając na to pytanie, należy najpierw podkreślić, że istnieją dwa herby Myślenic: pierwszy, nadany przez Króla Kazimierza Wielkiego w 1342 roku, nazywany przeze mnie „królewskim” - zawiera jedno drzewo. Natomiast herb nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku (tzw. „cesarski”) podczas gdy Myślenice znalazły się w obszarze Galicji - zawiera trzy drzewa. Z opisów wynika, że są to dąb, buk i jodła, zatem nigdzie nie ma mowy o lipie.

  Nie było na naszym terenie ani rozwiniętego bartnictwa, aby w herbie mogła znaleźć się lipa, ani nie rosły one naturalnie na tych ziemiach. Skłaniałbym się ku temu, że jest to drzewo z gatunku twardego, a u nas występował głównie buk i dąb. Według mnie nie ma historycznych przesłanek, aby mogła to być lipa. Ewidentnie w drugiej wersji herbu, nazwanej przeze mnie „cesarską” jest podany dąb."

  http://gazeta.myslenice.pl/jakie-tajemnice-skrywa-herb-myslenic

  "Ci mieszkańcy Myślenic, którzy dotychczas sądzili, że drzewo w herbie ich miasta to lipka muszą zweryfikować tę opinię. Zdaniem myślenickiego miłośnika historii Andrzeja Boryczki, lipka nigdy nie występowała w herbie Myślenic. Przynajmniej nie ma na to historycznych przesłanek."

  "Zdaniem Boryczki lipa nigdy nie była bogactwem Myślenic. Tymczasem herby uwzględniały między innymi takie fakty. - Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że herb z pojedynczym drzewem, czyli ten "królewski" przedstawia dąb lub buk, nie lipę. Rosnąca na stoku Plebańskiej Góry lipka liczy nie więcej niż 150 lat, tymczasem oba herby, zarówno "królewski" jak i "cesarski" są znacznie starsze. Skąd zatem miałaby się wziąć na nich lipka jako symbol? - pyta historyk. "

  https://dziennikpolski24.pl/herb-myslenic-skrywa-wiele-niespodzianek/ar/3199816

  15 2 Odpowiedz
  • 8 lis 2019

   Każdy panujący tą ziemią nadawał swój herb. Lipka może, ale nie musi być herbem Jędraszewskiego, tzw. herb kardynalski. I z tą teorią Boryczko pewnie się zgodzi.

   5 9 Odpowiedz
 • 8 lis 2019

  Rakieta kosmiczna dla burmistdza i świty, ale wcześniej pleban winien "pokropić"

  19 10 Odpowiedz
  • 8 lis 2019

   *hmm, moze jednak redakcja da mozliwosc edytowania postow, nie do konca ma meskie paluchy androidowe klawiaturki

   5 4 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  Nie znacie się, to jest szubienica! Takie obiekty zazwyczaj wznoszono na wzgórzu blisko miasta! Nie tak dawno księża wzywali policję do chłopca, który komunikant wyjął z ust, teraz PiSowska władza wraz z Kościołem wzorem Świętej Inkwizycji będzie skazywać opornych, którzy w niedzielę zamiast do kościoła słuchać proPiSowskiej propagandy, pójdą np. w góry. Albo autorów słynnego muralu z kogutem. Biada nam, niewiernym!

  24 11 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  No cóż, lipka rosła na Plebańskiej Górze, czyli na ziemi należącej do plebanii, czyli do kościoła.
  Kościół znaczy jedynie swoje tereny, aby w swoim czasie się o nie upomnieć. Kaplica ma tylko zaznaczyć do kogo góra należała.

  16 9 Odpowiedz
  • 9 lis 2019

   W jaki sposób Kościół uzyskał "swoje" tereny? Zezwalając na kolejne małżeństwo króla, czy szlachcica, grożąc piekłem, manipulując. Generalnie kradzież i oszustwo. Sądy w takich wypadkach unieważniają akty własności, ale Kościół dobrze zapuścił swoje korzenie, niczym Barszcz Sosnowskiego. Wyniosły, dostojny, ale dotknij, chciej spojrzeć z bliska, a się poparzysz.

   8 12 Odpowiedz
   • 9 lis 2019

    I takiego go akceptujemy i jest nam z nim-kościołem, takim jakim był i jest- dobrze.
    Są wierni, którzy by chętnie służyli kościołowi na owej plebańskiej górze.

    4 11 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  Z Lipką była też historia przed wielu laty, że ksiądz a późniejszy proboszcz na Osiedlu, był pomawiany o przygodę miłosną w pobliżu historycznej już Lipki. I w owym czasie huczało o tym w mieście, dopiero pomawiany ksiądz w jedna z niedziel, na każdej mszy wygłosił kazanie na temat jak ludzie niesłusznie o nim mówią i to kazanie było rodzajem skarcenia wiernych.
  Pomogło, na drugi dzień przestano mówić o rzekomym rozdzielaniu pary przez medyków.

  19 11 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  Dopiero co skomentowałem temat dachów, zeby dali ludziom zyc i sami wwzieli sie do roboty. Ale nie chodziło mi o to :/ naprawde:(

  6 6 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  "ALARMUJCIE" ? JEŚLI TO ma być kapliczka, to B. ŁADNA, lekka forma, z naturalnych, jak widzę na zdjęciach, materiałów (deski, gont). Dużo podobnych widziałem w Alpach. A co do "alarmowania" : to jakoś nie słyszałem, żeby redakcja specjalnie alarmowała, kiedy zamiast budować szkoły i infrastrukturę, szmal jest topiony w budowę paskudnego muzeum, boiska dla prywatnego klubu i odnowę ..... dobrej płyty rynku.

  20 10 Odpowiedz
  • 9 lis 2019

   RZECZYWIŚCIE jeśli to kapliczka, to PIĘKNA. Nowocześnie i zarazem tradycyjnie (gont). Podobną widziałam przy szlaku rowerowym z N.Targu na Słowację.

   12 12 Odpowiedz
  • 9 lis 2019

   przepraszam, ale co z tego ze widziales podobne w Alpach? a jesli chodzi o alarmowanie to jesli czytales uwaznie - to ludzie alarmuja (m.in. ja!) bo jedno z najladniejszych i widowiskowych miejsc w Myslenicach zamienia sie w kiczowate koscielne podworko

   15 12 Odpowiedz
   • 9 lis 2019

    A, kościół, tu cię boli. A jak chcesz zobaczyć kicz, to jedź do Lichenia.

    15 6 Odpowiedz
    • 10 lis 2019

     kolego, tu nie chodzi o polityke, kosciol czy cokolwiek innego. Jasno napisalem - kapliczka wybudowana w popularnym miejscu do spacerowania, i symbolicznym dla myslenic poprostu psuje klimat tego miejsca raz na zawsze.

     4 7 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  Kolejna kapliczka ma ludowi przypominać: daj na tacę, głosuj na PiS i grzecznie płać podatki. Amen.

  17 15 Odpowiedz
  • 9 lis 2019

   Oczywiście za PO podatków grzecznie nie płaciłeś. A na tacę dawać nie musisz, wolna wola. W przeciwieństwie do podatków.

   13 10 Odpowiedz
   • 10 lis 2019

    Wydaje się że to zwykłe lokowanie produktu. Jeżeli popatrzysz na to jak na zawód to; lekarza motywujesz wynagrodzeniem, tych od energii też, ksiądz daje ci nadzieje na wieczność i wszystko to jest jakimś produktem, za który należy płacić.
    Tylko naiwny myśli, że ksiądz to pustelnik, jakiś tam nawiedzony gość, który będzie cieszył się karmiony słowem Bóg zapłać .
    To zawód jak np. nauczyciel i tak musimy go traktować, nie jak cudotwórcę czy uzdrawiacza.
    To że my chcemy widzieć w księdzu to czym nie jest, to nasz problem, nasza naiwność i nasze fantazje.
    Ja traktuję księdza jak kolegę z pracy tylko z innej korporacji.

    6 6 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  Za PO chleb staropolski w kłosie kosztował 2,70 zl,; za PiS 3,60 zł. A ksiądz jak przyszedł do sąsiedniej gminy (akurat mieszkam przy granicy) to porobił na wszystko usługi cenniki i mówią że drogo jak cholera. Trzeba żyć jak najdłużej, najlepiej się nie żenić i nie mieć dzieci. Oskubią. 500+ nie pomoże. A o przyladku o którym wspomniał @bono wiem. A teraz kapliczka więc tam już nie będzie wypadało świntuszyć, za to można świętoszyć i myślenickie berety z osiedla będą robić pielgrzymki.. Jedna decyzja i radykalna zmiana charakteru zakątka. Może coś w tym znaczeniu terenu jest jak pisał kolega wyżej.

  11 13 Odpowiedz
  • 11 lis 2019

   Ale wiesz, że to jest tylko twój kolega? ..... dobieracie się wg stanu umysłu i nic na to inni nie poradzą. A popatrz: za PO tankowałem za więcej niż 6zł prawie 7 miejscami, od 5 lat tankuje w okolicach 5zł i mniej, jak jedziesz do roboty i już zarabiasz na twój chleb (do Krk i z powrotem masz już z oszczędności na dwa bochenki), do pracy nie na śmieciówce za 5zł na godzinę z obowiązkiem pracy w sobotę i strachem nad karkiem skoro pochylony w odpowiedniej pozycji do dymania przez PO, czasem tylko cię kopnęli w dupę i jeszcze ci wmówili, że to dla twojego dobra żebyś nie zapomniał co to znaczy stać w pionie .....weź sobie pajacu daruj te wstawki.

   7 4 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  *o przypadku medycznym o którym wspomniał @bono wiem - powinno być

  1 9 Odpowiedz
 • 10 lis 2019

  Czy do modlitwy na prawdę potrzebna jest kapliczka? Nie wystarczy bliskość natury? Trochę szpeci to krajobraz... a tam, niech to pierun trzaśnie

  8 9 Odpowiedz
 • Niedźwiedź Leśny 10 lis 2019

  To nie żadna kapliczka, to automat z kondonami. Nie ma lipy.

  8 13 Odpowiedz
  • 10 lis 2019

   Ciesz się, że twój ojciec nie miał pod ręką automatu z kondomami. I teraz lipa.

   13 3 Odpowiedz
   • 11 lis 2019

    troche to odbiega od tematu,ale wszyscy przeciwnicy kondomow-nie bulwersuje was co dzieje sie z plemnikami po polucji badz masturbacji...........bo chyba zadnemu mezczyznie nie jest to obcy temat

    1 6 Odpowiedz
    • 11 lis 2019

     zygi aleś wyskoczył z tematem przy temacie. Nie wiadomo co Ci odpisać. Może jak masz z tym problem to ......bo ja wiem.......może przełknij? :-)))

     8 2 Odpowiedz
   • 11 lis 2019

    jak czytam to raczej nic do śmiech, że nie miał pod ręką nawet kawałka dętki od roweru.

    3 3 Odpowiedz
 • 11 lis 2019

  To COŚ to znak z Niebios,coby wreszcie pogonić ksieży do roboty i bab.Toby rozwiązało mnóstwo dziśiejszych problemów z nimi ,a I zatkaĺo zęby wiecznym krytykantom.Jak sie to niepowiedzie ,to trza powrócić do pradawnych religi i w te puste miejsce w tym CZYMŚ wmontować jakiego Świarorzyca.Tak mówią Niebiosa!

  7 6 Odpowiedz
 • profesor profesor 14 lis 2019

  Uważam, że budowa takiego obiektu powinna być wcześniej konsultowana z mieszkańcami, bowiem konstrukcja powstała na terenie mającym charakter symboliczny i wręcz wielopokoleniowy dla wielu Myśleniczan.

  8 3 Odpowiedz
 • 15 lis 2019

  Proponuję kapliczkę przy każdym skrzyzowaniu i przy każdym rozwidleniu dróg. Mało mamy kapliczek. Kiedys kapliczki słuzyły jako drogowskaz ale skoro mamy tak duzo dróg i rozwidleń to dlaczego nie ma kapliczek . No pytam sie jasnie pana plebana.

  4 1 Odpowiedz
  • 16 lis 2019

   Ja proponuję budowę kapliczek przy każdym przejściu dla pieszych.

   7 1 Odpowiedz
  • Robert 21 lis 2019

   Ja proponuję, żeby przy każdej kapliczce wybudować nową kapliczkę. W końcu nie wszystkim może odpowiadać stara kapliczka, a każdy chciałby się pomodlić w spokoju, bez nerwów w drodze do szkoły, czy pracy...

   1 Odpowiedz
 • Marta 15 lis 2019

  W herbie bedzie teraz kapliczka?

  7 1 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 18 lis 2019

  Witam,
  a może to jest krzyż pokutny byłego burmistrza, tylko jeszcze dobrze nie widać. Za co krzyż? Ano za ten Rynek, za niegospodarność i ... /tu wpisujemy co jeszcze/;

  1 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...