Społeczeństwo

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne domagają się ograniczenia sprzedaży alkoholu w małych butelkach. W samych Myślenicach można je znaleźć w różnych miejscach. Fot. Piotr Jagniewski

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej

Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób systemowy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku, każdy obywatel na papierosy i alkohol w tej formie wydaje średnio 30 zł miesięcznie, natomiast mieszkaniec województwa małopolskiego 23,57 zł miesięcznie.

Lubimy "wódeczkę" w małych ilościach 

Tylko w jednym roku sprzedaż wódki w małych butelkach wzrosła o 14 procent. W swoich badaniach firma Synergion podaje, że w 2017 roku sprzedaż wódki małego formatu to aż 6,95 mld złotych. Ciekawe wydają się dane Nielsena, który podaje, że na około 35 proc. wydanych paragonów zawierających wódki smakowe, nie występują żadne inne produkty.

Statystycznie raz na dwa tygodnie lub częściej, po małą buteleczkę sięga co trzeci Polak. W populacji dorosłych Polaków 59 proc. sięgnęło przynajmniej raz po małą butelkę mocnego alkoholu, a połowa tej grupy to osoby przed 44 rokiem życia, z miejscowości do 20 tys. mieszkańców i ze średnim wykształceniem.

Samorządy apelują

Według „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, by problemem zająć się w sposób systemowy.

"Już w maju na jednym z zespołów roboczych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zawnioskowali o możliwość „wprowadzenia rozwiązań w kierunku zmiany modelu spożywania alkoholu w Polsce, z uwagi na rosnący udział sprzedaży mocnych alkoholi w butelkach o małej pojemności” - czytamy w DGP.

Dziennik informuje również, że w odpowiedzi resort zdrowia zaproponował powołanie zespołu eksperckiego, który zająłby się wypracowaniem nowych rozwiązań.

"Nie wiadomo, czy zespół powstał, bo resort unika odpowiedzi na nasze pytanie. Ze strony MZ pada jednak deklaracja, że „trwają intensywne prace koncepcyjne nad propozycjami zmian w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami”. Można więc założyć, że kwestie ograniczenia sprzedaży małpek będą jednym z ich elementów – podaje "DGP".

Powiązane tematy

Komentarze

 • 7 lis

  Sposób systemowy = wprowadzić większy podatek (zwiększyć kradzież pieniędzy od obywateli) ? Wzrost akcyzy na papierosy miał zredukować liczbę osób palących, czy ktokolwiek rzucił palenie bo wzrosła cena papierosów ? Nie wydaje mi się.

  24 1 Odpowiedz
 • 7 lis

  Rozwiązanie jest jedno. Zakazać sprzedaży małpek. Min 500 ml, najlepiej 0,7 l

  21 4 Odpowiedz
 • 7 lis

  To coś smakowego to NIE JEST wódka, nie oszukujcie ludzi, wódka ma conajmniej 38% (dla mnie tylko 40% to wódka) a to kolorowe to sztuczny syf

  18 4 Odpowiedz
 • OKOKI 7 lis

  Kto nie pije ten jest wywrotowcem ,który nie chcę się dokładać do budżetu i wspierać rozdawnictwa i szastania pieniędzmi na lewo i prawo przez obecną władzę. Pijmy małpki !!!!!

  18 3 Odpowiedz
  • 11 lis

   Ja nie pije i nie jestem wywrotowcem, jestem normalny, wiesz co to znaczy być normalny ? Czemu piszesz o wszystkich tylko nie o sobie. . Nie wiem czy wiesz,że każda dawka alk prowadzi do choroby która jest przewlekla, nieuleczalna,podstępna, postępująca i nie leczona prowadzi do smierci.

   2 2 Odpowiedz
 • 8 lis

  Czyli zamiast pić małe ilości, lepiej skłaniać ludzi do zakupu wyższych kalibrów ... no widzę w tym sens widzę.. jak ktoś miał ochotę strzelić drinka to kupował małpkę, teraz pozostanie kupić półlitrówkę..

  12 1 Odpowiedz
  • 8 lis

   Tak i włoży taką 0.5 do torebki czy kieszeni przed pracą. Małpki rozpijają Polaków, są wszędzie dostępne, o różnych smakach. Nie tędy droga.

   3 7 Odpowiedz
   • 9 lis

    A ja głupi myślałem ze to ludzie sami się rozpijaja... a to wszystko wina tych wrednych małpek! Pomysł taki jak zakazać sprzedaży noży kuchennych bo zabijają ludzi..

    8 1 Odpowiedz
 • 8 lis

  [cytat]Tak i włoży taką 0.5 do torebki czy kieszeni przed pracą.[/cytat]

  A jaki problem?
  zdjecie

  2 Odpowiedz
 • 9 lis

  Dlaczego nazwa obraża mądre zwierzęta? Małpki? Nie mają z alkoholem nic wspólnego! Nie lepiej nazywać je Leszki?

  5 2 Odpowiedz
 • 10 lis

  Ludzie sami sobie szkodzą. Rośnie ilość spożycia alkoholu i zwiększa się ilość nowotworów. Jedno z drugim jest ściśle powiązane. Alkohol ma silnie kancerogenny wpływ na organizm. Ale ludzie wiedzą lepiej i piją "na zdrowie." Głupota ludzka nie zna granic niestety...

  Pijemy dużo? "Dużo piliśmy w PRL-u"
  https://audycje.tokfm.pl/podcast/80091,Pijemy-duzo-Duzo-pilismy-w-PRL-u
  (27.08.2019 11:00 Przedpołudnie Radia TOK FM Przemysław Iwańczyk)

  1 1 Odpowiedz
 • 10 lis

  "Pijemy na potęgę: Więcej niż w Myślenicach piją tylko w Zakopanem."

  https://miasto-info.pl/myslenice/6394,pijemy-na-potege-wiecej-niz-w-myslenicach-pija-tylko-w-zakopanem.html

  3 1 Odpowiedz
 • 11 lis

  Luna to jest link doartykułu z 2013 roku, a dane są z roku 2012 .... mocno nieaktualne :(

  2 Odpowiedz
 • 11 lis

  Co kogo za przeproszeniem interesuje, gdzie, na co, w jaki sposób, kto kol wiek wydaje swoje własne przez siebie zarobione pieniądze ... ma ktoś ochotę to sobie kupuje i nikomu nic do tego ... żyjemy w wolnym kraju ... może za chwilę ktoś wpadnie na pomysł, że za dużo papieru toaletowego kupuje przeciętny obywatel za 12,74 zł w skali miesiąca. PARANOJA!! Nie piję alko., ale jeżeli ktoś ma ochotę proszę bardzo. Czym ja osobiście bym się zajął, to nie samą sprzedażą, ale tym jaki syf po sobie zostawiają ludzie po spożyciu ... co nawet widać na załączonym zdjęciu do tego artykułu.

  4 Odpowiedz
  • 11 lis
   Dowcipny napisał/a:

   Nie piję alko., ale jeżeli ktoś ma ochotę proszę bardzo.

   Szkopuł w tym że ktoś już musi. "Chęć" to jest pierwsza faza alkoholizmu - "Mam ochotę się napić i nic komu do tego".
   Takie tam o ochocie.

   3 Odpowiedz
   • 11 lis

    Pierwsza fazą alkoholizmu jest picie towarzyskie, -początek konca.

    1 Odpowiedz
   • 12 lis

    Ja nie piszę tutaj o aklomatach, którzy chleją na umór, bo nie potrafią się opanować i ich do picia ciągnie, a o większości społeczeństwa, o "normalnych" ludziach,którzy mają ochotę od czasu do czasu wypić drinka i choćby dlatego kupują 100-kę, a nie biorą 0,7

    2 Odpowiedz
    • 13 lis

     Ja też nie, wystarczy jedno "piffko" dziennie w oczekiwaniu na suto zakrapianą imprezę w Sobotę. Mówi Ci to coś?

     2 1 Odpowiedz
 • 11 lis

  taki_gościu moje posty najlepiej czytać w całości. Zaczęłam od tego: (audycja z 27.08.2019r)

  Pijemy dużo? "Dużo piliśmy w PRL-u"
  https://audycje.tokfm.pl/podcast/80091,Pijemy-duzo-Duzo-pilismy-w-PRL-u
  (27.08.2019 11:00 Przedpołudnie Radia TOK FM Przemysław Iwańczyk)

  3 Odpowiedz
 • 11 lis

  Dowcipny
  poszukaj danych jakie koszty picia ponosimy wszyscy. To może wtedy zmienisz zdanie.

  Tutaj przykładowe dane sprzed kilku lat:

  "Gospodarka traci majątek na nadużywaniu alkoholu przez Polaków
  17.01.2014
  Skutki nadużywania alkoholu mogą nas kosztować nawet 45 miliardów złotych rocznie - szacują eksperci. To nie tylko koszty leczenia czy wypadków spowodowanych alkoholem, ale także spadek wydajności pracy. (...)

  Rzeczywiste koszty mogą być o wiele większe, ponieważ w wielu przypadkach urazy, które są konsekwencją nadmiernego picia alkoholu, klasyfikowane są jako inne schorzenia. Raport "Ekonomiczne aspekty skutków picia alkoholu w Europie i w Polsce” opublikowano w maju ubiegłego roku."
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1026710,Gospodarka-traci-majatek-na-naduzywaniu-alkoholu-przez-Polakow

  2 Odpowiedz
  • 12 lis

   Patrząc w ten sposób równie dobrze możesz napisać, jakie koszty ponosimy wszyscy bo na drogach jest tyle samochodów ... a samochody powodują wypadki, bo nadużywamy pedału gazu i prędkość niebezpieczna. Argument godny przedszkolaka!! Odpowiem Ci ... to nie alkohol, czy samochody zabijają to bezmyślność ludzi zabija, bezmyślność doprowadza do wypadków ... Wszystko co stworzył/stworzy człowiek jest dla ludzi trzeba umieć tylko z tego korzystać i mieć umiar ... zarówno w piciu jak i jeździe samochodem. Ciekawie napisane: "Rzeczywiste koszty mogą być o wiele większe, ponieważ w wielu przypadkach urazy, które są konsekwencją nadmiernego picia alkoholu ..." a no właśnie NADMIERNEGO ... Zawsze powtarzałem ... nie potrafisz pić to nie pij, nie umiesz sobie odmówić po jednym małym, kolejnego nie pij ... mózg ma każdy z Nas jedyne co martwi to to, że nie każdy potrafi go używać, by wiedzieć kiedy przestać np. pić.

   3 Odpowiedz
 • 12 lis

  Koszty???? Gospodarka kraju traci majątek.? Gdzie tu kurwa jest życie ludzkie które jest bezcenne.?Czemu na tym scierwie niema informacji Że jest to prawdziwy narkotyk trucizna ktora odbiera uczucia zaburza zmysły niszczy wartoqści i zabija ciało dusze umysł

  2 Odpowiedz
 • 12 lis

  Na zachodzie to normalne że ludzie kolorowe piją, u nas zawsze czysta to teraz żeście temat znalezli.... Świat się zmienia

  1 Odpowiedz
 • 12 lis

  Maxx Mariusz
  o zagrożonym życiu ludzkim i cierpieniu rodzin pisaliśmy w tym wątku:
  https://forum.miasto-info.pl/spoleczenstwo/230,ludzie-dlaczego-tyle-pijecie,8.html

  Odpowiedz
 • 12 lis

  ZAWSZE ZA DELEGALIZACJĄ!!

  1 1 Odpowiedz
 • 13 lis

  ja tam wole Packa spalić..... kaca niema do budrzetu sie nie dołoże...;p

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu
Społeczeństwo 10

MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu

Przez lata z Waszym udziałem udało nam się stworzyć największy i najbardziej rozpoznawalny serwis internetowy w powiecie myślenickim. Od dzisiaj możecie nas czytać w wersji papierowej, którą przekazujemy w Wasze ręce zupełnie za darmo Od rana pierwsze egzemplarze, bezpłatnego, papierowego wydania magazynu MiastoInfo trafiają bezpośrednio do Waszyc...

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci
Społeczeństwo 1

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci

Czym są dopalacze i narkotyki? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Policjanci przypominają, że zażywanie środków psychoaktywnych, a w szczególności dopalaczy, może powodować śmiertelne zatrucia. Na te i na wiele innych pytań w Szkole Podstawowej w Dziekanowicach odpowiadał oficer prasowy KPP w Myślenicach i dzielnicowy z Dobczyc....

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo
Myślenice 5

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo

Górne Przedmieście w Myślenicach to zdaniem wielu naszych Czytelników jedna z najbardziej zapomnianych części miasta. Jan Bylica (PiS) po raz kolejny zwraca uwagę na zaniedbania. Tym razem apeluje do starostwa o poprawę przejść dla pieszych i wyprostowanie lustra Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach w mieście? Wiele razy w komentarzach piszecie,...

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar
Myślenice 19

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar

Ruszyły prace na Osiedlu Tysiąclecia, gdzie powstaje półkilometrowy odcinek ulicy Solidarności. Będzie gotowy do końca sierpnia 2020 roku i wyposażony w radar Powstający łącznik ul. Solidarności będzie prowadzić od krytego basenu Aquarius do ul. Podpułkownika Dunina Brzezińskiego, znajdując swój koniec przy parkingu obok kościoła św. Brata Alberta...

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu
Myślenice 0

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu

Rozpoczęły się prace nad remontem poręczy mostu nad Bysinką, znajdującego się na Górnym Przedmieściu w Myślenicach. Apelował o to radny Jan Bylica (PiS) Niedawno pisaliśmy o interpelacji radnego Bylicy, reprezentującego tę dzielnicę miasta. Apelował do starosty o konieczność naprawy poręczy przy moście nad Bysinką. - Mogą stanowić zagrożenie dla...