Miasto

Lubisz wyskoczyć "na piwko" lub "flaszkę" w plener? Przygotuj się na mandat

Lubisz wyskoczyć "na piwko" lub "flaszkę" w plener? Przygotuj się na mandat

Picie alkoholu w miejscach publicznych, które nie są "miejscami przeznaczonymi do jego spożywania" od 9 marca traktowane jest jak wykroczenie za które grozi mandat w wysokości 100 zł

Po nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych poza "miejscami przeznaczonymi do jego spożycia na miejscu". Do tej pory zakaz ten obejmował jedynie ulice, place i parki.

Teraz nowe prawo zakazuje tego praktycznie wszędzie, bowiem ustawa nie definiuje tych miejsc i niemal każde można określić jako miejsce publiczne. Na pewno będzie można wypić alkohol np. w ogródkach piwnych.

Czy uważasz, że picie alkoholu w miejscach publicznych powinno być zakazane?

 • TAK TAK 40%
 • NIE NIE 60%
 • Głosów: 928

Gminy mogą wprowadzać wyjątki

Zgodnie z nowelizacją Rada Gminy będzie mogła ustanowić wyjątki od zakazu, o ile nie wpłynie to negatywnie m.in. na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Gminy będą również decydować o tym w ilu sklepach i w jakich godzinach będzie sprzedawany alkohol.

Według danych WHO za 2015 r. średnie spożycie alkoholu wśród Polaków powyżej 15. roku wyniosło 11,5 litra, czyli powyżej europejskiej średniej.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 16 mar 2018

  oj zeby tak straż miejska ścigała prawdziwych pijusów... uliczki w okolicy galerii dekada to prawdziwe śmietnisko. Pełno puszek po piwie, butelek po winiaczach. I co, i mimo wielokrotnego zgłaszania sprawy przez mieszkańców nikt z tym nic nie robi. Centrum miasta...

  82 1 Odpowiedz
  • 16 mar 2018

   Dekada to tragedia, przyciąga tam żuli jak trójkąt bermudzki lub czarna dziura... :D

   26 3 Odpowiedz
 • 16 mar 2018

  Najlepsze dla nich to pozostałość żywopłotu koło dekady przy wejściu do przejścia podziemnego zostawione tylko dla zapewnienia im "prywatności".

  45 1 Odpowiedz
 • OKOKI 16 mar 2018

  Olać i chlać kto ma ochotę .Amen .Na zdrowie !!!!!!!

  26 14 Odpowiedz
  • 21 mar 2018

   Dokładnie !! Zarobiłem kupilem zapłaciłem etc

   RobbieRotten_mce napisał/a:

   Może wreszcie ci... nieletni alkoholicy oraz "uchodźcy" z ukrainy zaczną się zachowywać porządnie, zamiast pod wpływem alkoholu siać zamęt w miejscach publicznych wśród porządnych obywateli. Jak chcecie pić to idźcie do baru, knajpy, albo do domu, a nie żłopać harnasia w plenerze biedaki. Kończę bo szkoda mi na was czasu idę popijać mojego ulubionego black labela w swoim pięknym mieszkaniu.
   Zaznaczam iż popieram PiS całym swoim sercem, zabierz stąd całą lewacką swołocz Panie Prezesie <3 <3

   Lol

   RobbieRotten_mce napisał/a:

   Mam nadzieję, że zakażą też waszego "rapu", świat stanie się piękniejszym miejscem popieram PiS całym sercem <3 <3 <3 <3 <3 <3

   Lol

   2 2 Odpowiedz
 • mirek@ 16 mar 2018

  niedlugo w tym kraju bedize mozna isc tylko do kosciola

  57 23 Odpowiedz
  • 16 mar 2018

   zapraszom i na msze i na male co nieco chlopcow lubie dziouchy tez ^^

   24 30 Odpowiedz
  • 17 mar 2018

   I o to chodzi.

   7 6 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   18 mar 2018

   mirek jak ci się w Polsce nie podoba to ja ci proponuje jechać do Niemiec , Szwecji czy Francji w tamtych krajach będziesz mógł iść tylko do meczetów , a spróbuj tam wypić alkohol to się przekonasz na własnej skórze jak cię wychłostają co to jest picie!

   19 8 Odpowiedz
 • 16 mar 2018

  Wychodzi na to, że mamy w Myślenicach poważny problem z alkoholikami. Ja nie widzę nic dziwnego w zakazie picia w miejscach publicznych, może poza tym, że ten zakaz nie powinien być potrzebny, przecież kultura tego wymaga. Nie widzę sensu w piciu w miejscach publicznych, przecież tam mogą być osoby niepełnoletnie, jak można przy takich pić? W ogóle co to za przyjemność? Jeszcze rozumiem jakiś piknik i odrobina wina, ale i na to można znaleźć lepsze miejsca niż publiczne.
  Na prawdę tak ważne jest dla Was siedzenie na ławce w parku i picie piwa lub co jeszcze dziwniejsze wódki (jak sugeruje tytuł artykułu)? W ogóle co jest w tym piwie takiego, że jest to najważniejszy napój wielu z Was? Czasem zdarzy mi się jechać busem z Krakowa w weekend wieczorem, bardzo często pasażerowie otwierają piwo już w busie, nie jest im wstyd? Przecież to jest okropne, śmierdzi tym w całym busie, gdyby to jeszcze było piwo, ale to są zwykle jakieś żubry, tatry i inne tego typu, poza tym te odgłosy picia, każdy napój można pić po cichu, a pijący piwo wydają takie głośne odgłosy, to taka tradycja czy jak?

  Przykro mi się robi jak widzę ludzi, którzy widząc piwo zaczynają się ślinić i nie mogą wytrzymać z otwarciem go do domu, takie osoby powinny się leczyć, bo to jest nałóg, a człowiek myślący powinien walczyć z wszelkimi nałogami.

  Ja również czasem się napiję, lubię się napić wina wieczorem z żoną, czasem odrobina whisky podczas odpoczynku po całym dniu, zdarzy mi się również napić piwa przy książce, filmie czy grze komputerowej. Czasem chodzę z kolegami na imprezy, wtedy pijemy w barze albo w domu, ale nigdy w miejscu publicznym.

  44 35 Odpowiedz
 • 16 mar 2018

  KsiadzROMAN odpuścił byś sobie takie denne komentarze, wstyd mi za takich idiotów

  32 16 Odpowiedz
 • 17 mar 2018

  A własny ogródek przy domu? Po co produkować tak durnie sformułowane ustawy? Jeszcze jeden dowód, że rządzą matołki :-d

  15 16 Odpowiedz
 • 17 mar 2018

  To taki rodzaj myślenia, że jak się okien w domach nie otworzy to we wsi będzie świeże powietrze.

  6 3 Odpowiedz
 • PANACEUM 17 mar 2018

  Następny będzie zakaz wychodzenia po 22:00 pewnie. Strasznie się rozdrabniają.
  Jak zakażą wszystkiego jedną ustawą to pójdzie szybciej :)

  21 8 Odpowiedz
  • 17 mar 2018

   O czym Ty tutaj piszesz? Ustawa o której mowa jest pewnie starsza od Ciebie! To że przymykano oko na "plenerowe piwko" przez tyle lat i nikt o ustawie nawet nie słyszał to jest największy problem i błąd każdej, poprzedniej ekipy rządzącej.
   Prawo było tylko nie obowiązywało!!!! Teraz zaczyna się je egzekwować i podnosi się lament. Typowe polskie myślenie.

   art. 14 ust. 2a ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 2007 nr 70 poz. 473)

   10 17 Odpowiedz
  • Jan Paweł Drugi 21 mar 2018

   Mam nadzieję, że zakażą też waszego "rapu", świat stanie się piękniejszym miejscem popieram PiS całym sercem <3 <3 <3 <3 <3 <3

   3 8 Odpowiedz
   • PANACEUM 21 mar 2018

    Robbie tęskniliśmy :)

    4 2 Odpowiedz
    • Jan Paweł Drugi 27 mar 2018

     Ja nie, ale spokojnie znam kogoś kto też nie :) Tak btw. jakiś czas temu wystąpiłem w teledysku znanych Myślenickich raperów, a wy co osiągnęliście?.... oh, wait

     1 3 Odpowiedz
     • PANACEUM 27 mar 2018

      Byłeś u nas w sobotę czy co? Bo w jakim innym mogłeś? Aż ciekawy jestem kim jesteś :) Pozytywny troll XD W Myślenicach nie ma znanych raperów

      4 1 Odpowiedz
      • Jan Paweł Drugi 27 mar 2018

       Nazywam się RobbieRotten bo jest nas wielu... Hades, Lucyfer, Hitler, Stalin, Jarosław, Jan Paweł to tylko mała część liczby mych imion, ale możesz mnie nazywać "Panaceum nie umie rapować", czy coś w ten deseń... nie pozdrawiam, nie tęsknię :*

       1 5 Odpowiedz
 • 17 mar 2018

  To gdzie są te miejsca, przeznaczone do picia alkoholu ??

  10 5 Odpowiedz
 • 17 mar 2018

  Ciekawe jak głosował oseł, ale kto kaczce podskoczy. Ot, pisowska sekta. Ciekawe co jeszcze.. :)

  16 20 Odpowiedz
 • PANACEUM 17 mar 2018

  W poprzedniej ustawie nie było pojęcia miejsca publicznego a enumeratywnie wymienione miejsca gdzie nie wolno pić. W całym systemie prawa pojęcie miejsca publicznego jest zresztą niezbyt jednolite. WIEM o czym piszę i nie insynuuj mi nic. Nowelizacja ustaw a egzekwowanie prawa to nie jest jedno i to samo. #typowepolskiemyślenie? XD

  17 8 Odpowiedz
  • 17 mar 2018

   Czyli według Ciebie, poszerzenie i uściślenie "zabronionych miejsc publicznych" jest problemem? Może uderza w wolność obywatelską?

   8 16 Odpowiedz
 • PANACEUM 17 mar 2018

  Typie: Ręce opadają. Każdy zakaz uderza w wolność obywatelską a pojęcie &#039;miejsce publiczne&#039; jest pojęciem szerszym i mniej ścisłym niż enumeratywnie wyliczone miejsca z poprzedniej ustawy. I TAK. To jest problem. Ale myślące jak niewolnicy społeczeństwo kocha zakazy.

  22 10 Odpowiedz
  • 17 mar 2018

   Problemem jest Twoje pojęcie "wolności obywatelskiej". Relatywnie - widok pijącej młodzieży na ławce w parku obok której bawi się małe dziecko nazywasz wolnością? Dla mnie jest to brak kultury społeczej której niestety nikt nie egzekwuje od lat 90tych. Postępowe rozluźnienie prostych zachowań społecznych prowadzi niestety do zakazów. Nie zauważasz lub ignorujesz fakt przyzwolenia społecznego na takie zachowanie. Gdyby picie alkoholu w miejscach publicznych było społecznie piętnowane tak jak na przykład defekacja czy exhibicjonizm, nie było by problemu.
   Dziwne że nie wspomniałeś jeszcze że równamy zakazami do Europy. Lub celowo ten fakt ignorujesz.

   15 17 Odpowiedz
  • 19 mar 2018

   Prosze Cię weź już nic nie mów...

   6 8 Odpowiedz
 • 17 mar 2018

  I po co, i po co nam żyć
  kiedy nie będzie, nie będzie nam wolno juz pić

  Dopóki Ciebie, Ciebie nam pić
  Póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć

  9 7 Odpowiedz
 • 17 mar 2018

  No cóż, skoro już polskie prawo zmieniane jest na wzór rosyjskiego, to i klawiatura rosyjska http://aszdziennik.pl/116039,sorry-kod-owcy-ale-to-pis-nadal-najlepiej-potrafi-sie-strollowac-i-to-na-oficjalnej-stronie-janusze-sieci

  4 15 Odpowiedz
  • Raphaell 18 mar 2018

   co to dziennik PO?...Reportaż jak Ktoś słusznie zauważył pokroju tvn o źle zaparkowanym samochodzie Kingi Dudy...żenua

   4 3 Odpowiedz
 • 18 mar 2018

  Podstawowy problem jest w wykładni: bo albo maluczcy dostają możliwość obrony przed nadużyciami organów państwowych w postaci jasno sformułowanej ustawy, albo po prostu zostają skazani na łaskę i niełaskę sądów, policji itd., które będą tą ustawę wykonywać. Jest chyba zapis, że to samorządy mają to określać, ale zobaczymy. Jesteśmy w Unii, a ustawy jakby coś nie stąd. Samo ograniczanie spożycia w granicach rozsądku jest ok, ale pytanie czy źle skonstruowana ustawa może w ogóle pomóc.

  3 11 Odpowiedz
 • 18 mar 2018

  No to w gardziel !Cyk

  5 4 Odpowiedz
 • 18 mar 2018

  Jak w zimie trzeba odśnieżyć chodnik to jest mój, ale jak na nim będę chciał piwo wypić to już mandat dostane. Dziękuję wielki bracie.....

  19 1 Odpowiedz
 • 21 mar 2018

  Ciut z innego podwórka, ale następny przykład tego co robi PiS i nasz oseł też chętnie łapkę wznosi: http://m.interia.pl/biznes/news,2560945,4206

  Pozwolę sobie bez komentarza, bo musiałby być bardzo cierpki.

  1 4 Odpowiedz
 • Jan Paweł Drugi 21 mar 2018

  Może wreszcie ci... nieletni alkoholicy oraz "uchodźcy" z ukrainy zaczną się zachowywać porządnie, zamiast pod wpływem alkoholu siać zamęt w miejscach publicznych wśród porządnych obywateli. Jak chcecie pić to idźcie do baru, knajpy, albo do domu, a nie żłopać harnasia w plenerze biedaki. Kończę bo szkoda mi na was czasu idę popijać mojego ulubionego black labela w swoim pięknym mieszkaniu.
  Zaznaczam iż popieram PiS całym swoim sercem, zabierz stąd całą lewacką swołocz Panie Prezesie <3 <3

  1 12 Odpowiedz
 • PANACEUM 27 mar 2018

  Słabe.

  3 4 Odpowiedz
 • 7 lis 2019

  Spotka się paru znajomych po tygodniu pracy wypiją piwo w plenerze to dostaną mandat. Takich łatwo ukarać bo jak pracuje to pieniądze ma. A nieroby codziennie pijane brudne zesikane i obsrane sępiące zlotowki od normalnych ludzi dalej nietykane przez służby To jest właśnie władza w mieście! !!beznadzieja! !

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej