Osieczany

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h

 „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dotyczące bezpieczeństwa pieszych w tej miejscowości. Pierwsza dyskusja na ten temat, z licznym udziałem mieszkańców, miała miejsce w lutym, kiedy to mieszkańcy zwracali uwagę na to, że poruszając się po drodze powiatowej biegnącej przez Osieczany, nie czują się bezpiecznie. Skarżyli się na duży ruch, brak chodników i oświetlenia.

Droga od lat nie cieszy się dobrą sławą. Uchodzi za niebezpieczną, często dochodzi na niej do wypadków, a jeden z nich na przestrzeni ostatnich lat okazał się śmiertelny. Mieszkańcy, jako newralgiczne, wskazują miejsca w okolicy domków działkowych, szkoły, sklepu spożywczego i przystanków.

Podczas debaty, jaka odbyła się 6 listopada, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych przekonywał, że od ostatniej debaty przeprowadzono szereg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drodze powiatowej K1928 biegnącej przez Osieczany. Wymienił m.in. remont drogi prowadzącej z Zarabia przez Osieczany, która wraz z nowym chodnikiem kończy się na moście osieczańskim.

Zwracał uwagę, że na wspomnianych odcinku dokonano badań natężenia ruchu, prędkości samochodów i warunków, w jakich poruszają się piesi. Jak się okazuje, każdego dnia wspomnianą drogą przejeżdża ok. 10 tys. samochodów. Największy odsetek stanowią auta osobowe, ale duży ruch generują również ciężarowe i dostawcze. Jak się okazuje, 87% kierowców jadących tą drogą przekracza dozwoloną prędkość. Jerzy Grabowski mówił również o planach przebudowy skrzyżowania w centrum Osieczan na rondo.

Wśród pomysłów na poprawę bezpieczeństwa na tę kadencję (2018-2023) wymienił w pierwszej kolejności: stworzenie przejścia dla pieszych z wysepką w okolicach sklepu “U Jędrochy” i przebudowę fragmentu drogi przy zakręcie w okolicy przedszkola wraz z budową ronda na skrzyżowaniu drogi w kierunku Wiśniowej z drogą na Bulinę.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 10 lis 2019

  Zaraz zejdzie na mnie larum poprawnych ale jest problem w mojej opinii. Po co Bóg stworzył ludzi i nogi?, aby za pomocą nich chodzili, zatem po co samochody? aby za ich pomocą jeździli! Po co komu samochód?, jeżeli za niedługo czas przemieszczenia się przez Osieczany będzie odbywał się w podobnym czasie jak na nogach, rowerem czy hulajnogą elektryczną (tak takie coś istnieje i jest całkiem popularne).!
  Kolejne ograniczenia, skretyniałe malowanie linii na wsi (osieczany - trzemeśnia) - i przykład - kiedy jedzie traktor bez tablic 20km/h i żaden poprawny kierowca nie śmie go wyprzedzić bo podwójna linia, kolejne ograniczenia i problemy - zatory i korki na wsi :)
  Ludzie, nie umiecie przechodzić przez drogę, nie wychodźcie na drogę. Dzieci pilnujcie, bo jakże od zarania dziejów, wypadki - jest to jakaś forma selekcji naturalnej.
  Nie zamierzam respektować przepisów, umiem jeździć i wiem do czego służą pedały w aucie, może za to zapłacę, ale uważam, że narzucanie wszystkiego wszystkim w imię poprawy ludzkiej głupoty jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na indoktrynacje władzy w społeczeństwo. Brakuje na pincet? szukacie kolejnych powodów aby nowoczesne bmw za nasze podatki stały wszędzie w powiecie?
  Chcecie ronda? nauczcie wszystkich tych, co robili prawko za kopertę korzystać z rond! wszystkie matki z dziećmi, starców i szeryfów drogowych i również budowlańców na prądzie - niech włączają kur. .. kierunkowskazy - wszystkie te kategorie jeżdżą jakby pierwszy raz to robili. Wyspy, przejścia - może kładkę w Osieczanach też by pasowało?!

  28 25 Odpowiedz
  • 10 lis 2019

   Masz rację, że samochody zostały opracowane w celu szybszego przemieszczania się. Jednak pamiętaj, że droga o której piszesz, nie jest Twoja, jest to droga tzw publiczna i Ty jesteś na niej "tylko gościem", więc musisz się stosować do zasad gospodarza. Jeśli te zasady Ci nie odpowiadają, to wykup działki i zbuduj swoją drogę, wtedy będziesz mógł sobie jeździć jak chcesz, pod warunkiem, nie będziesz zagrażał bezpieczeństwu, bo nie zapominaj, że nie jesteś sam na świecie.

   Drogi nie są tylko dla Ciebie, mogą z nich korzystać również piesi, rowerzyści, inni kierowcy, dzieci. Jeśli publicznie oświadczasz, że będziesz łamał przepisy, to powinieneś oddać prawo jazdy, zastanawiam się również, czy Twój wpis nie namawia ludzi do łamania prawa, a na pewno przynajmniej próbuje go usprawiedliwiać.

   Piszesz, że umiesz jeździć, jednak po tym co napisałeś, uważam, że jesteś strasznie słabym kierowcą, jeden z Twoich największych problemów, to przecenianie swoich umiejętności, brakuje Ci pokory i szacunku do innych. Jest to częsty problem młodych kierowców, pokora i umiejętności przychodzą z czasem, niestety bardzo często kierowcy tacy jak Ty, uczą się dopiero na swoich błędach. Dlatego uważam, że przy mentalności polaków, szczególnie polskiej młodzieży, dla każdego kandydata na kierowcę, powinno być obowiązkowe badanie psychologiczne, określające dojrzałość kandydata.

   30 5 Odpowiedz
 • 10 lis 2019

  Nie rozumiem jak to możliwe, że tak ruchliwa droga jest nie oświetlona. Nie ma żadnego przejścia dla pieszych.

  21 3 Odpowiedz
  • 11 lis 2019

   W drogini jest to samo na dość długim odcinki, idioci prują setkę, ostatnio też się zrobiła moda że ma motorach, i nie raz by wypadek spowodowali, moim zdaniem progi zwalniające i pasy to konieczność tam

   9 1 Odpowiedz
   • 11 lis 2019

    Szczególnie że szkoła też znajduje się blisko

    5 Odpowiedz
   • 11 lis 2019

    Wiem, znam tę drogę bardzo dobrze. Zastanawia mnie fakt, jak to możliwe, że po remoncie przez długi czas nie było tam nawet namalowanych linii i kto za to wszystko odpowiada. Za brak przejść oświetlenia itp.

    1 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 11 lis 2019

  nie ma sie czemu dziwiic, bo to droga powiatowa i tak samo jak na sobieskiego mowia w kolko ze nie da sie zrobic przejscia tak tutaj nie dzieje sie zbyt wiele

  6 3 Odpowiedz
  • 12 lis 2019

   Może po prostu otwarcie nowego ronda jest bardziej "spektakularne" niż nowe przejście dla pieszych ;)

   5 3 Odpowiedz
 • 13 lis 2019

  Z pustego to i Salomon nie naleje, a powiat to nie ma drogi tylko w 1 miejscowości. Ja bym tam chciał mieć taką jak jest do Osieczan. A to, że ludzie sami nie szanują przepisów oraz zdrowia swojego i innych to kluczowa kwestia.

  7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 lis 2019

  Szkoda iz wiekszosc pieszych to smakosze wyskokowych trunkow i dzieci bez opieki.!

  3 3 Odpowiedz
  • 13 lis 2019

   Co za idiotyzm! Czy w tym przypadku według Ciebie ta kobieta była smakoszem czy dzieckiem bez opieki? https://dziennikpolski24.pl/osieczany-potracenie-w-poblizu-szkoly-podstawowej/ar/c16-14454745

   2 1 Odpowiedz
   • kar war 14 lis 2019

    A od kiedy przez drogę się przebiega??

    3 1 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    14 lis 2019

    Przebiegala w miejscu niedozwolonym.

    2 2 Odpowiedz
    • 14 lis 2019

     a jakie miejsce jest dozwolone na tym odcinku? jeśli przez całą wieś nie ma przejścia dla pieszych to wg Twojej logiki, nie można przejść na drugą stronę, tak? :)

     1 4 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      14 lis 2019

      Zgodnie z prawem i kodeksem ruchu drogowego:)

      2 1 Odpowiedz
      • 14 lis 2019

       Czyli w którym dokładnie miejscu w Osieczanach można przejść przez jezdnię na drugą stronę?

       3 1 Odpowiedz
       • Brak zdjęcia
        14 lis 2019

        W wyznaczonym miejscu, ktorego nie ma wiec zgodnie z prawem przejdZiesz w drogini lub myslenicach :)

        2 2 Odpowiedz
        • kar war 15 lis 2019

         A jak nie ma przejścia dla pieszych to przechodzisz niezgodnie z prawem??

         2 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      14 lis 2019

      Dla chcacego nic trudnego przebiegnij, przejdz przed radiowozem :)

      2 Odpowiedz
    • 15 lis 2019

     Art. 13. ustawy o ruchu drogowym
     2.
     Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

     4 Odpowiedz
  • 14 lis 2019

   Mówisz o sobie chyba!

   Odpowiedz
 • mirek@ 15 lis 2019

  Żeby pasów starostwo nie mogło namalować przez dwa lata to jest jakaś kpina

  5 1 Odpowiedz
  • 23 lis 2019

   Albo kasa na farbę na pasy albo ratowanie zadłużonego szpitala.
   Poselstwo nie wypaliło :-)

   1 Odpowiedz
 • 16 lis 2019

  W Osieczanach nic się nie da zrobić bo wszędzie słaba widoczność, szczególnie w okolicy szkoły . Nie może być pasów bo słaba widoczność - łuk. progi zwalniające nie , progi akustyczne nie - bo w innych miejscowościach się nie sprawdzają, fotoradar nie. Na odcinkach z b.dobrą widocznością można stawiać znaki nawet co kilka metrów bo je widać. Według mnie to właśnie w miejscowościach gdzie są drogi z ograniczoną widocznością a jednocześnie znajdują się budynki typu szkoła , przedszkole lub inne tzw. budynki pożytku publicznego powinno się zadbać o bezpieczeństwo szczególnie.
  Irussus prawo jest po to, żeby go przestrzegać.

  2 Odpowiedz
 • Andrzej 17 lis 2019

  Fotoradar albo niech policjanci suszą. Jak będą tam często suszyć, to i ludzie nauczą się wolniej jeździć.

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej