Osieczany

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h

 „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dotyczące bezpieczeństwa pieszych w tej miejscowości. Pierwsza dyskusja na ten temat, z licznym udziałem mieszkańców, miała miejsce w lutym, kiedy to mieszkańcy zwracali uwagę na to, że poruszając się po drodze powiatowej biegnącej przez Osieczany, nie czują się bezpiecznie. Skarżyli się na duży ruch, brak chodników i oświetlenia.

Droga od lat nie cieszy się dobrą sławą. Uchodzi za niebezpieczną, często dochodzi na niej do wypadków, a jeden z nich na przestrzeni ostatnich lat okazał się śmiertelny. Mieszkańcy, jako newralgiczne, wskazują miejsca w okolicy domków działkowych, szkoły, sklepu spożywczego i przystanków.

Podczas debaty, jaka odbyła się 6 listopada, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych przekonywał, że od ostatniej debaty przeprowadzono szereg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drodze powiatowej K1928 biegnącej przez Osieczany. Wymienił m.in. remont drogi prowadzącej z Zarabia przez Osieczany, która wraz z nowym chodnikiem kończy się na moście osieczańskim.

Zwracał uwagę, że na wspomnianych odcinku dokonano badań natężenia ruchu, prędkości samochodów i warunków, w jakich poruszają się piesi. Jak się okazuje, każdego dnia wspomnianą drogą przejeżdża ok. 10 tys. samochodów. Największy odsetek stanowią auta osobowe, ale duży ruch generują również ciężarowe i dostawcze. Jak się okazuje, 87% kierowców jadących tą drogą przekracza dozwoloną prędkość. Jerzy Grabowski mówił również o planach przebudowy skrzyżowania w centrum Osieczan na rondo.

Wśród pomysłów na poprawę bezpieczeństwa na tę kadencję (2018-2023) wymienił w pierwszej kolejności: stworzenie przejścia dla pieszych z wysepką w okolicach sklepu “U Jędrochy” i przebudowę fragmentu drogi przy zakręcie w okolicy przedszkola wraz z budową ronda na skrzyżowaniu drogi w kierunku Wiśniowej z drogą na Bulinę.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 10 lis

  Zaraz zejdzie na mnie larum poprawnych ale jest problem w mojej opinii. Po co Bóg stworzył ludzi i nogi?, aby za pomocą nich chodzili, zatem po co samochody? aby za ich pomocą jeździli! Po co komu samochód?, jeżeli za niedługo czas przemieszczenia się przez Osieczany będzie odbywał się w podobnym czasie jak na nogach, rowerem czy hulajnogą elektryczną (tak takie coś istnieje i jest całkiem popularne).!
  Kolejne ograniczenia, skretyniałe malowanie linii na wsi (osieczany - trzemeśnia) - i przykład - kiedy jedzie traktor bez tablic 20km/h i żaden poprawny kierowca nie śmie go wyprzedzić bo podwójna linia, kolejne ograniczenia i problemy - zatory i korki na wsi :)
  Ludzie, nie umiecie przechodzić przez drogę, nie wychodźcie na drogę. Dzieci pilnujcie, bo jakże od zarania dziejów, wypadki - jest to jakaś forma selekcji naturalnej.
  Nie zamierzam respektować przepisów, umiem jeździć i wiem do czego służą pedały w aucie, może za to zapłacę, ale uważam, że narzucanie wszystkiego wszystkim w imię poprawy ludzkiej głupoty jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na indoktrynacje władzy w społeczeństwo. Brakuje na pincet? szukacie kolejnych powodów aby nowoczesne bmw za nasze podatki stały wszędzie w powiecie?
  Chcecie ronda? nauczcie wszystkich tych, co robili prawko za kopertę korzystać z rond! wszystkie matki z dziećmi, starców i szeryfów drogowych i również budowlańców na prądzie - niech włączają kur. .. kierunkowskazy - wszystkie te kategorie jeżdżą jakby pierwszy raz to robili. Wyspy, przejścia - może kładkę w Osieczanach też by pasowało?!

  28 25 Odpowiedz
  • 10 lis

   Masz rację, że samochody zostały opracowane w celu szybszego przemieszczania się. Jednak pamiętaj, że droga o której piszesz, nie jest Twoja, jest to droga tzw publiczna i Ty jesteś na niej "tylko gościem", więc musisz się stosować do zasad gospodarza. Jeśli te zasady Ci nie odpowiadają, to wykup działki i zbuduj swoją drogę, wtedy będziesz mógł sobie jeździć jak chcesz, pod warunkiem, nie będziesz zagrażał bezpieczeństwu, bo nie zapominaj, że nie jesteś sam na świecie.

   Drogi nie są tylko dla Ciebie, mogą z nich korzystać również piesi, rowerzyści, inni kierowcy, dzieci. Jeśli publicznie oświadczasz, że będziesz łamał przepisy, to powinieneś oddać prawo jazdy, zastanawiam się również, czy Twój wpis nie namawia ludzi do łamania prawa, a na pewno przynajmniej próbuje go usprawiedliwiać.

   Piszesz, że umiesz jeździć, jednak po tym co napisałeś, uważam, że jesteś strasznie słabym kierowcą, jeden z Twoich największych problemów, to przecenianie swoich umiejętności, brakuje Ci pokory i szacunku do innych. Jest to częsty problem młodych kierowców, pokora i umiejętności przychodzą z czasem, niestety bardzo często kierowcy tacy jak Ty, uczą się dopiero na swoich błędach. Dlatego uważam, że przy mentalności polaków, szczególnie polskiej młodzieży, dla każdego kandydata na kierowcę, powinno być obowiązkowe badanie psychologiczne, określające dojrzałość kandydata.

   30 5 Odpowiedz
 • 10 lis

  Nie rozumiem jak to możliwe, że tak ruchliwa droga jest nie oświetlona. Nie ma żadnego przejścia dla pieszych.

  21 3 Odpowiedz
  • 11 lis

   W drogini jest to samo na dość długim odcinki, idioci prują setkę, ostatnio też się zrobiła moda że ma motorach, i nie raz by wypadek spowodowali, moim zdaniem progi zwalniające i pasy to konieczność tam

   9 1 Odpowiedz
   • 11 lis

    Szczególnie że szkoła też znajduje się blisko

    5 Odpowiedz
   • 11 lis

    Wiem, znam tę drogę bardzo dobrze. Zastanawia mnie fakt, jak to możliwe, że po remoncie przez długi czas nie było tam nawet namalowanych linii i kto za to wszystko odpowiada. Za brak przejść oświetlenia itp.

    1 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 11 lis

  nie ma sie czemu dziwiic, bo to droga powiatowa i tak samo jak na sobieskiego mowia w kolko ze nie da sie zrobic przejscia tak tutaj nie dzieje sie zbyt wiele

  6 3 Odpowiedz
  • Damian 12 lis

   Może po prostu otwarcie nowego ronda jest bardziej "spektakularne" niż nowe przejście dla pieszych ;)

   5 3 Odpowiedz
 • 13 lis

  Z pustego to i Salomon nie naleje, a powiat to nie ma drogi tylko w 1 miejscowości. Ja bym tam chciał mieć taką jak jest do Osieczan. A to, że ludzie sami nie szanują przepisów oraz zdrowia swojego i innych to kluczowa kwestia.

  7 Odpowiedz
 • 13 lis

  Szkoda iz wiekszosc pieszych to smakosze wyskokowych trunkow i dzieci bez opieki.!

  3 3 Odpowiedz
 • mirek@ 15 lis

  Żeby pasów starostwo nie mogło namalować przez dwa lata to jest jakaś kpina

  5 1 Odpowiedz
  • 23 lis

   Albo kasa na farbę na pasy albo ratowanie zadłużonego szpitala.
   Poselstwo nie wypaliło :-)

   1 Odpowiedz
 • 16 lis

  W Osieczanach nic się nie da zrobić bo wszędzie słaba widoczność, szczególnie w okolicy szkoły . Nie może być pasów bo słaba widoczność - łuk. progi zwalniające nie , progi akustyczne nie - bo w innych miejscowościach się nie sprawdzają, fotoradar nie. Na odcinkach z b.dobrą widocznością można stawiać znaki nawet co kilka metrów bo je widać. Według mnie to właśnie w miejscowościach gdzie są drogi z ograniczoną widocznością a jednocześnie znajdują się budynki typu szkoła , przedszkole lub inne tzw. budynki pożytku publicznego powinno się zadbać o bezpieczeństwo szczególnie.
  Irussus prawo jest po to, żeby go przestrzegać.

  2 Odpowiedz
 • Andrzej 17 lis

  Fotoradar albo niech policjanci suszą. Jak będą tam często suszyć, to i ludzie nauczą się wolniej jeździć.

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Mają jedyne takie obserwatorium w kraju, ale nie kupią do niego teleskopu
Wiśniowa 10

Mają jedyne takie obserwatorium w kraju, ale nie kupią do niego teleskopu

Burzliwa dyskusja ze słownymi przepychankami poprzedziła głosowanie zmian w budżecie gminy, w którym wójt Pawlak zaproponował przeznaczenie 30 tys. złotych na zakup teleskopu "Pan jest tylko władzą wykonawczą - musi pan wiedzieć. (...) jesteśmy tu dłużej od pana. Pan przychodzi, rok czasu urzęduje i już wie lepiej od rady, jakie są zadania i potrz...

Kontrolerzy idą sprawdzić czym palicie w Dobczycach
Dobczyce 6

Kontrolerzy idą sprawdzić czym palicie w Dobczycach

Między godziną 6 a 22 mieszkańcy dobczyckiej gminy mogą się spodziewać kontroli domowych pieców. "Będą przeprowadzane rutynowo, na podstawie analiz i obserwacji pracowników urzędu lub 'na zgłoszenie'   - Przeprowadzane są rutynowo, na podstawie analiz i obserwacji pracowników urzędu lub „na zgłoszenie”, również anonimowe. Oznacza to, że niezależni...

Kolejne podwyżki cen śmieci. Tym razem w Wiśniowej i Tokarni
Okolice 10

Kolejne podwyżki cen śmieci. Tym razem w Wiśniowej i Tokarni

W Tokarni o ponad 100 proc., a w Wiśniowej o blisko 90 proc. więcej zapłacą mieszkańcy za odbiór śmieci. Mogą liczyć na upust, jeśli będą kompostować na nieruchomości odpady zielone W Wiśniowej w ramach przetargu na odbiór odpadów wpłynęła tylko jedna oferta. - Firma z Raciechowic zaproponowała roczną cenę o ok. 450 tys. złotych wyższą, niż było t...

Odblaski mogą uratować życie
Społeczeństwo 0

Odblaski mogą uratować życie

Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku czy torbie może uratować życie i zdrowie. O odblaskach powinni pamiętać zarówno piesi, jak i rowerzyści To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Konieczn...