Powiat myślenicki

Nie wszystkich stać na smog. Wójtowie i burmistrzowie komentują apel wicemarszałka

Nie wszystkich stać na smog. Wójtowie i burmistrzowie komentują apel wicemarszałka

Wicemarszałek województwa małopolskiego apeluje do samorządowców o przeznaczenie minimum 1 procenta przyszłorocznego budżetu na wymianę pieców. Co na to wójtowie i burmistrzowie?

Tomasz Urynowicz zaapelował do samorządowców podczas konferencji podsumowującej program ochrony powietrza dla Małopolski za 2018 rok.

Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego: Do 30 września 2019 roku kwota dofinansowań dla małopolskich gmin z programów unijnych wyniosła 258,2 mln zł, co pozwoliło na wymianę lub modernizację ponad 10 tysięcy źródeł ciepła. (…) Jeśli jednak chcemy realnych skutków, musimy podjąć realne działania. Dlatego apeluję do gospodarzy małopolskich gmin o przeznaczenie w przyszłorocznych budżetach przynajmniej jednego procenta dochodów na likwidację pieców. 

Jak na jego apel odpowiadają gospodarze gmin powiatu myślenickiego?

Prośbę o komentarz wysłaliśmy do każdego z osobna pytając wójtów i burmistrzów czy planują przeznaczyć 1 proc. z budżetu na wspomniany cel. A może będzie to więcej? Otrzymaliśmy odpowiedzi z gminy Lubień, Tokarnia, Myślenice, Sułkowice, Wiśniowa, Pcim oraz z Dobczyc.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic: Niestety, w przyszłorocznym budżecie nie będzie nas na to stać. Nie odpowiemy na apel marszałka Tomasza Urynowicza, żeby 1% zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie. Mogę zadeklarować, że w 2021 roku gmina będzie realizować program wymiany pieców dla mieszkańców. Do tego czasu czekamy na decyzję Komisji Europejskiej, czy gmina zostanie też dokooptowana do realizacji programu "Life". Programu, który już w Małopolsce realizuje ok. 60 samorządów gminnych.

 

Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc: Wspólnie z województwem małopolskim na bieżąco realizujemy wymianę kotłów w gospodarstwach domowych. Wynika to z pozyskanych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Apel pana marszałka uważam za ciekawy, jednak w sytuacji, w której próbujemy „dopiąć” budżety na przyszły rok, jest to niezwykle trudne.

Rozmawiając z włodarzami gmin, słuchając mediów, dostrzegamy, że wiele musimy dopłacić do oświaty. Dochody z tytułu podatków także się nam zmniejszą. Trudno cokolwiek powiedzieć na bieżąco w tym temacie. Będziemy analizować możliwości gminy, choć nie ukrywam, że czekamy i przyglądamy się możliwości pozyskania środków zewnętrznych, które dawałyby nam możliwość kolejnych działań w zakresie wymiany kotłów.

 

Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic: Kwestie związane z ochroną powietrza na terenie gminy Sułkowice są dla mnie jedną ze spraw priorytetowych. Niestety, obecna sytuacja finansowa gminy nie pozwala nam na zabezpieczenie w budżecie na 2020 rok 1% na wymianę kotłów.

Jednakże odpowiadając na apel pana marszałka, w projekcie przyszłorocznego budżetu znalazła się kwota 100 000 zł z przeznaczeniem na „Gminny Program Wymiany Kotłów”. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że pomimo trudnej sytuacji finansowej gmina Sułkowice podejmuje kroki zmierzają ce do poprawy jakości powietrza, m.in.: złożenie deklaracji przystąpienia do zintegrowanego projektu LIFE – Małopolska w zdrowej atmosferze, zamontowanie sieci czujników, podpisanie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w sprawie Czystego Powietrza, porozumienie z bankiem w sprawie preferencyjnego kredytu na działania proekologiczne dla mieszkańców.

 

Marek Kluska, wójt gminy Tokarnia: W budżecie na 2020 r. przeznaczono 155 tys. złotych, tj. 0,33% całości budżetu. Planujemy również pozyskanie dodatkowych środków na ochronę powietrza i klimatu.

 

Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa: Od 2018 roku nasza gmina jest w trakcie realizacji dwóch projektów dofinansowujących wymianę 60 starych kotłów centralnego ogrzewania. Na ich realizację otrzymaliśmy 769 977,78 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Finansowy wkład gminy to 1 1 744,48 zł.

Należy brać pod uwagę fakt, iż Wiśniowa jest gminą wiejską, rolniczą, a co za tym idzie niezbyt zamożną. Dodatkowo jest w trakcie budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji za kwotę blisko 25 mln zł, co wiązało się z zaciągnięciem kredytu w wysokości 15 mln zł na kolejne lata. Działanie to znacząco poprawi stan środowiska naturalnego, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Równocześnie w kolejce stoją inne pilne inwestycje infrastrukturalne w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w niezbędną do życia wodę pitną.

Sytuacja finansowa oraz racjonalne wydatkowanie środków finansowych z budżetu gminy Wiśniowa, znacząco ogranicza nasze możliwości i ma wpływ na zadania, które będą realizowane w najbliższych latach. Niemniej jednak, mając na uwadze znaczącą poprawę jakości powietrza, prowadzone są działania mające na celu rozbudowę sieci gazowej na terenie gminy Wiśniowa, gdzie w sześciu na siedem sołectw ją tworzących brak jest przedmiotowej sieci. Dzięki nawiązanej przez gminę współpracy ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG oddział w Myślenicach) w dniu 11 września 2019 r. złożono za ich pośrednictwem 1063 wnioski z terenu naszej gminy o warunki przyłączeniowe do sieci gazowej w Polskiej Spółce Gazownictwa sp. z o.o.

Podsumowując – gmina Wiśniowa działa wielokierunkowo w celu poprawy jakości życia mieszkańców — uczestniczy w projekcie zewnętrznym dofinansowującym wymianę starych kotłów, buduje nową oczyszczalnię ścieków i kanalizację, podejmuje działania w zakresie zapewnienia wody pitnej i rozbudowy sieci gazowej. Jednak, mimo iż przeznaczenie 1% budżetu gminy na wymianę pieców centralnego ogrzewania jest słusznym kierunkiem, to biorąc pod uwagę uwarunkowania, potrzeby i możliwości naszej gminy, w chwili obecnej jest to zbyt duże obciążenie finansowe.

 

Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień: Informuje, że „nie zaplanowano w budżecie na 2020 rok 1% na wymianę pieców. Jednak jest taka możliwość podczas ewentualnych zmian w budżecie w ciągu roku. Decyzja ta należy jednak do radnych gminy, ponieważ to oni muszą podjąć stosowną uchwałę”

Gmina Pcim. Pod komentarzem wysłanym z urzędu gminy z upoważnienia wójta znajduje się podpis Moniki Kolbiarz, kierownik referatu gospodarki komunalnej i infrastruktury. W odpowiedzi na nasze pytanie czytamy:

"Władze gminy Pcim dbając o interesy mieszkańców i jakość powietrza w gminie, przygotowały wniosek o dofinansowanie na projekt związany z wymianą kotłów w gospodarstwach domowych. Kwota, jaką gmina zamierza przeznaczyć na ww. działania uzależniona będzie od weryfikacji i oceny wniosku. W związku z tym nie jest możliwe na ten moment sprecyzować, jaki procent budżetu będzie stanowiła ta kwota. Ponadto gmina przeprowadziła kilka spotkań edukacyjnych dla mieszkańców w latach 2018-219, a na swojej stronie internetowej zamieszcza informacje dotyczące jakości i ochrony powietrza".

Tekst swoją premierę miał w grudniowym, papierowym wydaniu magazynu Miasto Info:

Powiązane tematy

Komentarze

 • 20 gru 2019

  "Tutejszy organ" najlepszy, bo schował się za urzędniczkę, buhahah. Spódniczki w głowie, szumi morze, wieje wiatr...
  A czego to radni nie obiecywali przed wyborami łażąc po chatach byle utrzymać krzesło, miało być tak ekologicznie.

  Myślenice cisną kasę skąd się da, a 1% nie żałują. Wobec tego oczekiwałbym obcięcia sobie urzędniczej pensji, a jeśli już nie z miłości do Ojczyzny to z honoru za nic nie robienie. Każdy członek partyi ma o sobie mniemanie ze w pierwszy kolejności jes patryjotom, a w drugi wierzącym katolikiem, prawym i speawiedlowym. Po obcięciu pensji będą pieniadze na piece dla ludzi. Alleluja i do przedu!

  12 5 Odpowiedz
  • 20 gru 2019

   Organowi w ogóle spódniczki w głowie. Chodzą słuchy, że nawet takie z telewizji 🙂

   7 2 Odpowiedz
 • 20 gru 2019

  Smogu nie ma. To jest wymysł lewactwa. Panie Burmistrzu, po co dawać suwerenowi nadzieję w 2021 roku ? I potrzebuje Pan na to decyzji Komisji Europejskiej ? Smog ma w nosie Komisję. Wyjdź Pan za zewnątrz i spróbuj pooddychać tym , co jest.Weź się Pan do roboty !Niestety, nie można inaczej dotrzeć do niektórych.

  19 6 Odpowiedz
 • 20 gru 2019

  Szanowna Redakcjo ...nie wszystkich stać na smog, trochę to dające do myślenia...

  7 4 Odpowiedz
 • 20 gru 2019

  Nikt nie musi zabiegać o smog. On jest. Ja mam wobec niego mordercze instynkty. I jest to jedyne, co mam.

  12 4 Odpowiedz
 • 20 gru 2019

  Myślę, że po pozwie zbiorowym np. 100 Myśleniczan za zanieczyszczenie powietrza i konieczności wypłaty per łeb po 50k zł, pan burmistrz zmieni zdanie.

  11 4 Odpowiedz
  • 29 gru 2019

   Jest to dobry pomysł. Tylko jest jeden problem: Pan Burmistrz zapłaci - z naszych pieniędzy.

   1 Odpowiedz
 • 21 gru 2019

  No, zaskakuje postawa włodarzy Myślenic i Sułkowic.
  Najbardziej zanieczyszczone miasta powinny w trybie pilnym podjąć się realizacji założeń tej inicjatywy, chyba że na zdrowiu i życiu mieszkańców burmistrzom tych miast nie zależy.

  15 5 Odpowiedz
 • 21 gru 2019

  Lepiej by było gdyby ktoś pomyślał o komunikacji miejskiej.

  10 Odpowiedz
 • 21 gru 2019

  Mnie szczerze mówią trochę dobija podejście udzi. Każdy narzeka, że smog, że nie da się oddychać, ale wszyscy (to moje odczucie) czekają aż im państwo da na wymianę pieca. Ciekaw jestem ile procent ludzi na własną rękę chce pomóc środowisku i wymienia stare kopciuchy na jakąś bardziej ekologiczną alternatywę.

  3 4 Odpowiedz
 • 21 gru 2019

  No nie wiem, ja tam wymieniłem na gaz.
  Jak wchodzisz na halę gdzie produkują coś z plastiku, jest taki charakterystyczny zapach.
  Ostatnio wychodząc z domy na spacer z psem taki zapach czuje.
  Wniosek, jest taki że sąsiady skurwysyny pala plastikowe butelki.
  Ja tam, dla nich nie mam litości.

  6 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 gru 2019

  najlepiej wyciąć wszystkie drzewa i wszystko zabetonować dewelopera pozwolic budować wszedzie i wtedy nie bedzie smogu według urzedasów

  6 3 Odpowiedz
  • 22 gru 2019

   A zastanów się dobrze.. za czyich czasów wydawano najwięcej zezwoleń na inwestycje znanemu miejscowemu deweloperowi?

   6 1 Odpowiedz
 • 22 gru 2019

  A to nie trzeba by Macieja zapytać czy pomoże skoro zostawił budżet w takim stanie, że ciężko się wygrzebać a nic nie zrobił wtedy kiedy Kraków działał on nie widział potrzeby programu w Myślenicach. To był szczyt spychologii i umycia rąk ....
  https://myslenice.pl/inwestycje/programy/nie-truj-wymien-piec

  3 9 Odpowiedz
 • 22 gru 2019

  https://m.youtube.com/watch?v=gOzF-siI6mM

  Sam dobrze wiesz, że problem smogu i zmian klimatycznych, choć istnieje od dawna, zaczął być na językach od stosunkowo niedawna, np. uchwała antysmogowa dla Malopolski to bodajże 4 kwartał 2016 r. Świadomość rośnie i presja społeczeństw na polityków, samorządowców rośnie na całym świecie. Więc mam propozycję, żeby przestać zajmować się Maciejem a skupić się na tu i teraz. A tu i teraz wygląda tak, że mamy burmistrza jakiego mamy, co znaczy tyle przytaczając znane słowa jego mentora: "ja nic nie muszę; muszę to tylko umrzeć". Nic się nie zmieni.. przynajmniej za tego typu partyjnych przewracaczy kartek na biurku.

  A skoro już zarzucasz Maciejowi zadłużenie tego miasta, to wspominałem niejednokrotnie: winien niech siedzi. Od kilku lat nawet wściekły PiS nic nie znalazł... No i na koniec obejrzyj sobie filmik o jednej z afer autorstwa być może jednego z Twoich partyjnych guru. To jedna z kilkudziesięciu, a może kilkuset już afer... racę rachubę (warto poczytać kalendarium afery klikając na strzalkę obok tytułu filmiku).

  No to co? Będziemy dalej dyskutować o tym 1% od gminy pieniadze na wymianę pieców? Gmina powinna dołożyć i tyle.. od czego mamy pisiorów w gminie? Ano od tego żeby zabiegali o kasiorę w Warszawie, skoro tam rządzący maja jej pod swoim zarządem tak wiele że ciężko doliczyć się afer. Takie obietnice przedwyborcze padały.

  2 2 Odpowiedz
 • 23 gru 2019

  Prywatnie, a wiesz dlaczego nie siedzi? To się domyśl...

  2 2 Odpowiedz
  • 29 gru 2019

   Tak, nie siedzi, bo pomimo wszelkich starań pewnych osób nie udało się go umoczyć. Nawet nie była zdolna zrobić tego prokuratura ziobrowa. Dlaczego ? Zarzuty były tak cienkie, że prokuratury nie wiedzą jak to skończyć. W końcu podpisać się pod umorzeniem, albo aktem oskarżenia w tych czasach jest nie lada wyzwaniem.

   2 1 Odpowiedz
 • 23 gru 2019

  Nie no kolego, daruj już sobie po tylu latach nagniatania się różnego typu detektywów na tym forum. To już na prawego i sprawiedliwego Banasia znaleźli raz dwa...

  Czekam na pieniądze które pozyskiwane z Warszawy np. po to żeby finansować piece. Co zrobi Szlachetka?

  4 1 Odpowiedz
 • 24 gru 2019

  Obietnice przed wyborami padały, że Szlachetka jest z tej samej partyi co rząd w Warszawie i będzie mu łatwo piniondz dla Myślenic ściągnąć. W związku z obietnicami aktualne jest pytanie czy Szlachetka coś robi aby pieniądze z Warszawy zdobyć?
  zdjecie

  Mówić każdy może, robić nie każdy umie.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej