Raciechowice

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"
Wacław Żarski o mandat wójta Raciechowic ubiegał się startując z list Prawa i Sprawiedliwości Fot. Piotr Jagniewski

Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei”

Oświadczenie o odcięciu się PiS od Wacława Żarskiego zostało zamieszczone w mediach społecznościowych Prawa i Sprawiedliwości Myślenice. Przypomnijmy; w Wyborach Samorządowych 2018 Wacław Żarski kandydował na wójta gminy Raciechowice z ramienia PiS. Był rekomendowany przez ówczesnego posła tej partii, Jarosława Szlachetkę, razem z Piotrem Hajdukiem, Władysławem Piaściakiem, Stanisławą Kasprzycką, Dawidem Lenczowskim, Anną Szafraniec-Rutkiewicz i Robertem Bylicą.

- To nasza drużyna do poszczególnych gmin powiatu myślenickiego. To osoby, które będą reprezentowały Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach i zostały zarekomendowane na wójtów w powiecie myślenickim – mówił wówczas poseł.

Wacław Żarski debiutując w wyborach samorządowych zdobył 1 418 głosów, co stanowiło 52,4%, tym samym odsunął od władzy urzędującego od 24 lat wójta Marka Gabzdyla (KWW Nasza Gmina Raciechowice). Starego gospodarza poparło 986 osób (36,44%), a Zofię Długopolską (KWW Zofii Długopolskiej) 302 osoby (11,16%). Wójt Żarski wprowadził do rady 7 swoich kandydatów, Marek Gabzdyl 5, a PSL 3.

Pierwszy rok na stanowisku wójta nie był dla Wacława Żarskiego łatwy. Głównym zadaniem, jaki stawiał przed nim PiS, było „podjęcie intensywnych działań na rzecz poprawy tragicznej sytuacji finansowej, do jakiej doprowadził gminę jego poprzednik pan Marek Gabzdyl”. Okazuje się, że gmina stoi na skraju bankructwa, a wójt zdecydował się prosić o pomoc gospodarzy pozostałych gmin. Bezskutecznie. 

Czy wójtowi Wacławowi Żarskiemu uda się oddłużyć gminę Raciechowice?

 • TAK TAK 27%
 • NIE NIE 73%
 • Głosów: 224

W czerwcu na naszych łamach przekonywał ; , że "Mimo, iż program naprawczy nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie jej funkcjonować. Wyprowadzamy gminę z zapaści".

„(…) jesteśmy zmuszeni do wycofania poparcia dla działań Wójta Wacława Żarskiego, który podejmując decyzje, robi to tylko i wyłącznie w swoim imieniu i nie może być utożsamiany z działaniami Prawa i Sprawiedliwości”.

Do problemów z finansami gminy doszły również nieporozumienia w radzie. W połowie sierpnia odbyła się sesja, podczas której swoją rezygnację złożyła przewodnicząca rady - Danuta Grzesik (PiS), jak i jej zastępca - Jolanta Łaciak (PiS). Sytuację udało się opanować dopiero w połowie września, ale to nie przekonuje partii.

Nie spełnił pokładanych w nim nadziei

„Jako Prawo i Sprawiedliwość, daliśmy panu wójtowi odpowiedni kredyt zaufania i czas na realizację ważnych dla gminy Raciechowice działań tak, by odsunąć widmo likwidacji gminy. Niestety ostatnie miesiące pokazały, że okazał się on osobą, która nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Postępujący konflikt pomiędzy wójtem a radnymi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do rezygnacji z funkcji w prezydium rady osób związanych z naszą formacją oraz zawiązanie w radzie gminy Raciechowice koalicji, w skład której wchodzą radni, którzy w naszym przekonaniu odpowiadają tak samo za złą sytuację gminy, jak poprzedni wójt” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Powiatowego PiS.

Zarząd PiS nie akceptuje obecnej sytuacji w gminie Raciechowice, zarzucając mu powielanie błędów swojego poprzednika, które mają niekorzystnie wpływać na sytuację raciechowickiego samorządu.

„(…) jesteśmy zmuszeni do wycofania poparcia dla działań Wójta Wacława Żarskiego, który podejmując decyzje, robi to tylko i wyłącznie w swoim imieniu i nie może być utożsamiany z działaniami Prawa i Sprawiedliwości”.

Pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 10%
 • bardzo dobry bardzo dobry 5%
 • dobry dobry 11%
 • dostateczny dostateczny 12%
 • dopuszczający dopuszczający 10%
 • niedostateczny niedostateczny 52%
 • Głosów: 948

W naszym sondażu pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-2023 w większości oceniacie negatywnie. Połowa ankietowanych wystawiła wójtowi ocenę niedostateczną.

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 16 lis 2019

  Cały PIS. Popierają Radną Powiatową z Zegartowic (wykszałcenie: ogrodnik, bardzo głośna i roszczeniowa w obyciu), która pchnęła do Rady Gminy swoją Córkę Danusię i myślała, że poprzez Córkę Gminą Raciechowice rządzić będzie. Wójt miał pełnić rolę pieska Danusi i tańczyć jak mu Jola (jej mama) zagra. I nawet radni PIS swojemu PIS-owskiemu wójtowi wotum zaufania nie dali. Miał się zlęknąć Joli i znać swoje miejsce. A Wójt stwierdził, że gminą rządzi Wójt, a nie Radna Powiatowa poprzez Córkę, którą zrobili Przewodnicząca Rady Gminy. No i zarówno Mama, jak i Córka zawzięły się na Wójta i postanowiły go załatwić za wszelką cenę. Wiecie, jak niektóre panie potrafią być zawzięte. A gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Stara Klika w Radzie Gminy, która doprowadziła finanse Gminy Raciechowice do upadku klepiąc wszystkie chwilówki POPRZEDNIEMU wójtowi odbiła PIS-owi koalicjanta. I Danusia z Mamusią władzę w Radzie Gminy straciły. Jola na winną wyjść nie może, bo to straszna ujma na wizerunku. A na posła przecież startowała. No to naopowiadała, co chciała w Powiecie i Wójt stał się wcieleniem wszelkiego zła.

  17 Odpowiedz
 • mirek@ 15 lis 2019

  nie robisz jak chcemy nie jestes nasz kolega - wypad hahha jak dzieci w podstawowce a jeszcze rok temu ziomeczek i wspolne zdjecia i rekomendacje

  19 6 Odpowiedz
 • 15 lis 2019

  I słusznie, wyciąć gościa, jak jest z PiS ma słuchać jak pies trąby.

  10 1 Odpowiedz
 • mirek@ 15 lis 2019

  Przecież tamci radni odeszli na własny wniosek a wójta PiS wyrzuca z gniazda i mówi że w sumie to oni go już nie znają, razem się nie bawią

  9 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 15 lis 2019

  sypia sie politycy ostatnio od ostrowskiego poodchodzili a teraz w pisie kryzys

  9 1 Odpowiedz

Zobacz więcej