Raciechowice

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"

Wacław Żarski o mandat wójta Raciechowic ubiegał się startując z list Prawa i Sprawiedliwości Fot. Piotr Jagniewski

Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei”

Oświadczenie o odcięciu się PiS od Wacława Żarskiego zostało zamieszczone w mediach społecznościowych Prawa i Sprawiedliwości Myślenice. Przypomnijmy; w Wyborach Samorządowych 2018 Wacław Żarski kandydował na wójta gminy Raciechowice z ramienia PiS. Był rekomendowany przez ówczesnego posła tej partii, Jarosława Szlachetkę, razem z Piotrem Hajdukiem, Władysławem Piaściakiem, Stanisławą Kasprzycką, Dawidem Lenczowskim, Anną Szafraniec-Rutkiewicz i Robertem Bylicą.

- To nasza drużyna do poszczególnych gmin powiatu myślenickiego. To osoby, które będą reprezentowały Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach i zostały zarekomendowane na wójtów w powiecie myślenickim – mówił wówczas poseł.

Wacław Żarski debiutując w wyborach samorządowych zdobył 1 418 głosów, co stanowiło 52,4%, tym samym odsunął od władzy urzędującego od 24 lat wójta Marka Gabzdyla (KWW Nasza Gmina Raciechowice). Starego gospodarza poparło 986 osób (36,44%), a Zofię Długopolską (KWW Zofii Długopolskiej) 302 osoby (11,16%). Wójt Żarski wprowadził do rady 7 swoich kandydatów, Marek Gabzdyl 5, a PSL 3.

Pierwszy rok na stanowisku wójta nie był dla Wacława Żarskiego łatwy. Głównym zadaniem, jaki stawiał przed nim PiS, było „podjęcie intensywnych działań na rzecz poprawy tragicznej sytuacji finansowej, do jakiej doprowadził gminę jego poprzednik pan Marek Gabzdyl”. Okazuje się, że gmina stoi na skraju bankructwa, a wójt zdecydował się prosić o pomoc gospodarzy pozostałych gmin. Bezskutecznie. 

Czy wójtowi Wacławowi Żarskiemu uda się oddłużyć gminę Raciechowice?

 • TAK TAK 27%
 • NIE NIE 73%
 • Głosów: 224

W czerwcu na naszych łamach przekonywał ; , że "Mimo, iż program naprawczy nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie jej funkcjonować. Wyprowadzamy gminę z zapaści".

„(…) jesteśmy zmuszeni do wycofania poparcia dla działań Wójta Wacława Żarskiego, który podejmując decyzje, robi to tylko i wyłącznie w swoim imieniu i nie może być utożsamiany z działaniami Prawa i Sprawiedliwości”.

Do problemów z finansami gminy doszły również nieporozumienia w radzie. W połowie sierpnia odbyła się sesja, podczas której swoją rezygnację złożyła przewodnicząca rady - Danuta Grzesik (PiS), jak i jej zastępca - Jolanta Łaciak (PiS). Sytuację udało się opanować dopiero w połowie września, ale to nie przekonuje partii.

Nie spełnił pokładanych w nim nadziei

„Jako Prawo i Sprawiedliwość, daliśmy panu wójtowi odpowiedni kredyt zaufania i czas na realizację ważnych dla gminy Raciechowice działań tak, by odsunąć widmo likwidacji gminy. Niestety ostatnie miesiące pokazały, że okazał się on osobą, która nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Postępujący konflikt pomiędzy wójtem a radnymi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do rezygnacji z funkcji w prezydium rady osób związanych z naszą formacją oraz zawiązanie w radzie gminy Raciechowice koalicji, w skład której wchodzą radni, którzy w naszym przekonaniu odpowiadają tak samo za złą sytuację gminy, jak poprzedni wójt” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Powiatowego PiS.

Zarząd PiS nie akceptuje obecnej sytuacji w gminie Raciechowice, zarzucając mu powielanie błędów swojego poprzednika, które mają niekorzystnie wpływać na sytuację raciechowickiego samorządu.

„(…) jesteśmy zmuszeni do wycofania poparcia dla działań Wójta Wacława Żarskiego, który podejmując decyzje, robi to tylko i wyłącznie w swoim imieniu i nie może być utożsamiany z działaniami Prawa i Sprawiedliwości”.

Pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 10%
 • bardzo dobry bardzo dobry 5%
 • dobry dobry 11%
 • dostateczny dostateczny 12%
 • dopuszczający dopuszczający 10%
 • niedostateczny niedostateczny 52%
 • Głosów: 948

W naszym sondażu pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-2023 w większości oceniacie negatywnie. Połowa ankietowanych wystawiła wójtowi ocenę niedostateczną.

Powiązane tematy

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?
Raciechowice 13

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?

Wójt Raciechowic nie kryje zaskoczenia w związku z odcięciem się od jego osoby zarządu powiatowego PiS, z którego ramienia startował w wyborach samorządowych 2018. W swoim oświadczeniu wytyka lokalnemu zarządowi partii nieprawdziwe zarzuty Tydzień temu Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odci...

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego
Raciechowice 1

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego

Przy drugim podejściu udało się uzupełnić skład prezydium rady gminy w Raciechowicach. Obok Roberta Żurka, przewodniczącego rady, zasiądzie Kazimierz Chmielek, jako jego zastępca Podczas dzisiejszych obrad padła tylko jedna kandydatura radnego do pełnienia tej funkcji. Jeszcze przed podaniem tego nazwiska, radna Danuta Grzesik (PiS) powiedziała, ż...

Czy tym razem radni wybiorą zastępcę przewodniczącego rady gminy?
Raciechowice 0

Czy tym razem radni wybiorą zastępcę przewodniczącego rady gminy?

Dzisiaj kolejna próba wybrania wiceprzewodniczącego rady gminy w Raciechowicach Rozpoczęła się sesja rady gminy, a jednym z punktów w programie jest wyłonienie zastępcy przewodniczącego. Podczas ostatniego posiedzenia większość radnych była przeciwko zgłoszonej kandydatce. Czy tym razem radni skompletują prezydium rady? Sesję będzie można oglądać...

Komentarze

 • mirek@ 15 lis 2019

  nie robisz jak chcemy nie jestes nasz kolega - wypad hahha jak dzieci w podstawowce a jeszcze rok temu ziomeczek i wspolne zdjecia i rekomendacje

  19 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 lis 2019

  przedszkole dac dziecia grabki i foremke kabaret

  7 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 15 lis 2019

  sypia sie politycy ostatnio od ostrowskiego poodchodzili a teraz w pisie kryzys

  9 1 Odpowiedz
 • 15 lis 2019

  I słusznie, wyciąć gościa, jak jest z PiS ma słuchać jak pies trąby.

  10 1 Odpowiedz
 • Marta 15 lis 2019

  Czyli co to już nie bedzie wójtem?

  4 Odpowiedz
  • 16 lis 2019

   Może tak się stać, że mu każą odejść ale gość może odpowiedzieć
   pocałuja wójta w ch.jta.

   5 Odpowiedz
 • 15 lis 2019

  PiS to Piotrowicz i Pawłowicz

  7 Odpowiedz
 • 16 lis 2019

  czyli rozumiem, że niebawem na allegro będzie w nieruchomościach aukcja : "tanio gminę sprzedam" :-))) a tak na marginesie ale tam musi być na bogato nasr...ne w raciechowickich papierach, że nawet najmocniejsi rzucają kwitami.

  śmierdzi tam jakąś mafijną aferką. Ciekawe czy ktoś drążył kto stoi za Magellanem :
  "A tu dość ciekawe powiazanie i ciekawe odwiedziny https://static.igryfino.pl/data/wysiwig/files/Wyjazdy_do_Raciechowic.pdf
  zwracam uwagę na wyjazd w lipcu 6 do 9 2017r ze szkoleniem nt.pozyskiwania środków. Ciekawe szkolenie, warte sprawdzenia. Kto i jak je prowadził?

  Ciekawe powiązanie. W tekście występuje firma Magellan, polecam też komentarze pod tekstem
  https://limanowa.in/aktualnosci/gmine-sprawdzala-rio-znow-sprzedali-quot-nie-na-zawsze-quot/34781

  i w Raciechowicach występuje Magellan
  https://dziennikpolski24.pl/gmina-ma-dlugi-w-parabanku/ar/9358238

  ciekawe kto organizował szkolenie w dniach 6do9 lipca 2017, nie zdziwiłbym się jakby to był .....Magellan :-)
  Wychodzi powoi na to, że handelek nieruchomościami w wydlużonym okresie i kto to ma od Magellana odkupić?"

  Nawet RIO na miękkich kolanach tworzyło raport
  https://miasto-info.pl/myslenice/13115,raciechowice-negatywna-opinia-rio-odnosnie-planu-naprawczego-wojt-sie-nie-poddaje.html

  2 Odpowiedz
 • 16 lis 2019

  Cały PIS. Popierają Radną Powiatową z Zegartowic (wykszałcenie: ogrodnik, bardzo głośna i roszczeniowa w obyciu), która pchnęła do Rady Gminy swoją Córkę Danusię i myślała, że poprzez Córkę Gminą Raciechowice rządzić będzie. Wójt miał pełnić rolę pieska Danusi i tańczyć jak mu Jola (jej mama) zagra. I nawet radni PIS swojemu PIS-owskiemu wójtowi wotum zaufania nie dali. Miał się zlęknąć Joli i znać swoje miejsce. A Wójt stwierdził, że gminą rządzi Wójt, a nie Radna Powiatowa poprzez Córkę, którą zrobili Przewodnicząca Rady Gminy. No i zarówno Mama, jak i Córka zawzięły się na Wójta i postanowiły go załatwić za wszelką cenę. Wiecie, jak niektóre panie potrafią być zawzięte. A gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Stara Klika w Radzie Gminy, która doprowadziła finanse Gminy Raciechowice do upadku klepiąc wszystkie chwilówki POPRZEDNIEMU wójtowi odbiła PIS-owi koalicjanta. I Danusia z Mamusią władzę w Radzie Gminy straciły. Jola na winną wyjść nie może, bo to straszna ujma na wizerunku. A na posła przecież startowała. No to naopowiadała, co chciała w Powiecie i Wójt stał się wcieleniem wszelkiego zła.

  17 Odpowiedz
  • 17 lis 2019

   I to co piszesz, to norma kształtowania nowej władzy więc :
   pocałujta wójta w ch-ta.

   3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Walczą o życie rocznej córki. Może ją uratować lek, ale kosztuje 8 mln zł
Raciechowice 1

Walczą o życie rocznej córki. Może ją uratować lek, ale kosztuje 8 mln zł

Aby Marysia cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni mogła utrzymać się przy życiu, jej rodzice muszą uzbierać 8 mln zł na lek pozwalający zahamować rozwój choroby. Mają na to rok - Marysia to największy dar jaki dostaliśmy od życia. Cieszymy się każdym dniem spędzonym przy niej, a jej uśmiech to nasz uśmiech. Jest bardzo dzielna, silna i widzimy w jej...

Seniorzy chwycili za rakiety. Speed-ball dotarł do gminy Raciechowice
Raciechowice 0

Seniorzy chwycili za rakiety. Speed-ball dotarł do gminy Raciechowice

Seniorzy z gminy Raciechowice rozpoczęli swoją przygodę z dyscypliną speed-ball. W Gruszowie odbyło się spotkanie służące przybliżeniu zasad tej egzotycznej dyscypliny Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale zaczyna się to zmieniać. Seniorzy z Gminy Raciechowice zostali przeszkoleni z zasad gry i zaopatrzeni w profesjonalny sprzę...

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy
Raciechowice 1

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy

Nowym przewodniczącym rady gminy Raciechowice został Robert Żurek, jednak radni nie przegłosowali kandydatury Anny Panek na jego zastępcę Jeśli ktoś spodziewał się podjęcia przez radnych szybkiej decyzji i przegłosowania wyboru przewodniczącego rady gminy Raciechowice, to mocno mógł się zdziwić. Obrady miały odmienny przebieg.  W połowie sierpnia...

Maciej Ostrowski: Nie muszę grać
pierwszych skrzypiec
Rozmowa miesiąca 77

Maciej Ostrowski: Nie muszę grać pierwszych skrzypiec

Jako radny mogę mieć głos doradczy, ale nie chcę być na pierwszej linii frontu. Trzeba dać możliwość tym, którzy przejmują władzę, aby pokazali co potrafią i w jakim stylu oraz kierunku będą szli. „Po owocach ich poznacie”, a te dojrzewają pomału - mówi Maciej Ostrowski, burmistrz miasta i gminy Myślenice w latach 2003-2018, obecnie radny powiatow...

Ponad sto osób manifestowało w obronie niezawisłości sędziów
Myślenice 99

Ponad sto osób manifestowało w obronie niezawisłości sędziów

Przed budynkiem Sądu Rejonowego w Myślenicach zebrali się mieszkańcy, którzy w ramach ogólnopolskiego protestu „Dziś sędziowie – jutro Ty!” wyrażali swój sprzeciw wobec projektu tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów Władza tłumaczy inicjatywę chęcią przeciwdziałania anarchii i walką z "nadzwyczajną kastą". Opozycja, gros sędziów i wielu krytyków zmi...

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze
Myślenice 63

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze

Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, którzy segregują śmieci - za ich odbiór zapłacą 14,90 zł (dzisiaj 9,90 zł), natomiast niesegregujący 29,80 (dzisiaj 19,80 zł). Radni podjęli uchwałę wprowadzającą podwyżkę 13 głosami "za" - 3 "przeciw" i 5 "wstrzymującymi się". Burmistrz wyjaśnia skąd się wzięła, mimo że zapowiadał starania o nie...