Archiwalne Myślenice

Rynek sercem miasta

Rynek sercem miasta
Fot. FOT. HENRYK HERMANOWICZ Z ARCHIWUM JÓZEFA STANISŁAWA BŁACHUTA

Rynek z lat 60. ubiegłego wieku starsi mieszkańcy wspominają jako miejsce wyjątkowo osobliwe, przez które prowadziła nie tylko komunikacja samochodowa, ale również jako punkt spotkań i wymiany poglądów

Centrum miasta. Rynek z lat 60. ubiegłego wieku – fragment północny. Starsi mieszkańcy wspominają główny plac miasta jako miejsce wyjątkowo osobliwe, przez które prowadziła wszelka komunikacja samochodowa z i do Myślenic, a także w kierunku Krakowa, Zakopanego i Bochni.

Południowa część Rynku była oddzielona od północnej drogą prowadzącą w kierunku wschodnim, ale pełniła także funkcję miejsca postojowego dla autobusów Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS).

Oprócz podróżnych przejeżdżających, widocznym na pierwszym planie, głównym skrzyżowaniem – można było spotkać tu zarówno spacerujących mieszkańców, jak i korzystających ze sklepów usytuowanych w sercu miasta. Dużą popularnością w tamtym okresie cieszyły się tablice ogłoszeniowe, które pełniły rolę oficjalnego źródła informacji. Przy nich również toczyło się życie towarzyskie, a zamieszczane obwieszczenia często stanowiły temat do rozmów.

Tekst swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu Miasto Info:

 

Powiązane tematy

Tak wyglądało Zarabie i Chełm 60 lat temu
Archiwalne Myślenice 2

Tak wyglądało Zarabie i Chełm 60 lat temu

Panorama dzielnicy Zarabie z połowy lat 60. ubiegłego wieku przedstawiająca okolice Górnego Jazu, ulic Górnej, Leśnej i Sosnowej W dali widoczne są w...

Komentarze

 • 26 lis 2019

  Oj, chyba to "serce" cokolwiek niedomaga. Rzeczywiscie, lata temu do Rynku chodzilo sie dosłownie po wszystko. Były tam niemal wszystkie potrzebne sklepy, bary, "Ce-Pe-eN", dworzec, taksówki. Jako dziecięcie latało sie do Simsaka po bibuły, patyczki i inne rzeczy potrzebne do zrobienia latawca, do pana Kantora chodziło sie na lody bambino, był saturator z wodą sodową otoczony chmarą pszczół, był punkt Lajkonika (to taki dzisiejszy totolotek - dla tych co nie wiedzą), było - przede wszystkim - mnóstwo ludzi. Kiedyś usiłowałem sobie przypomnieć jakie sklepy były w miejscu obecnych. Pamietam masarnię u Bicza - obecnie jakieś banki, sklep zabawkowy - obecnie ksiegarnia "13-stka", drogeria - salon Plusa, Myśleniczanka - sklep spozywczy, "U Ponura" - też jakiś bank, jarzyniak u Szczurka - teraz zamknieta - choć pieknie odnowiona brama. Reszta jakoś mi umknęła z pamięci. Może ktoś coś jeszcze kojarzy?

  23 Odpowiedz
 • Marta 26 lis 2019

  To jest cudne! Więcej takich tu będzie panie blachucie?

  11 Odpowiedz
 • adzygmunt 28 lis 2019

  Pisałem kiedyś: Historia, którą można dotknąć własną pamięcią jest niezwykłym osobistym doznaniem, Dziękuję

  10 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 30 lis 2019

  Doskonała żywa historia miasta czy będzie więcej takich zdjęć?

  6 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Był jeszcze fryzjer Pan Ćwierzyk,księgarnia po schodkach,pamiętam jeszcze cukiernie Danusia,dom towarowy na rogu i sklep z różnymi wyrobami Państwa Wyrobów.

  4 Odpowiedz
  • 27 mar

   ten dom towarowy na rogu to była jazda. Jako dzieciak zastanawiałem się z czego jest podłoga na piętrze i te schodki, dzwiny zapach textyliów w lecie. Ale to dużo później bo 70/80. Jak przez mgłę choć coś tam zostało.

   2 Odpowiedz
 • wojtek 4 gru 2019

  sklep motorowy kolo banku,jubiler u panstwa ,Borczakow kielbasa z rożna z kawałkiem sloniny posypanej papryką to tego bulka taka za 50 gr co za smak.Wszystko jakoś lepiej smakowalo.Kwiaciarnia koło Ponura jak tam pachnialo kwiatami,

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ziemia nie leżała odłogiem
Archiwalne Myślenice 5

Ziemia nie leżała odłogiem

Panorama miasta na pocztówce będącej w obiegu w latach 50. ubiegłego wieku. Widoczne na pierwszym planie drzewo to jabłoń, która rosła pomiędzy "studz...