Drogi

Radny pyta dlaczego gminy powinny dzielić się ze starostwem kosztami budowy chodników przy drogach powiatowych?

Jak podkreśla radny Krzysztof Dybeł (PiS) gminy rolnicze nie mają pieniędzy na to, aby dzielić się z powiatem kosztami budowy chodników przy drogach powiatowych. Wnioskuje, aby starosta zmienił zasady finansowania takich inwestycji

Jego interpelacja, jak pisze, ma wychodzić naprzeciw problemom szczególnie małych gmin wiejskich, takich jak Wiśniowa czy Raciechowice, gdzie jak twierdzi nastąpiło znaczące obniżenie dochodów budżetowych w związku ze zmniejszoną subwencją oświatową.

Krzysztof Dybeł, radny powiatowy (PiS): W wyniku reformy oświaty w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest powiat, zaistniało zjawisko tzw. podwójnego rocznika i co za tym idzie, wielomilionowa subwencja oświatowa, która do tej pory wpływała do gmin, obecnie jest w planie dochodów powiatu. Należy pamiętać, że gminy takie jak Wiśniowa czy Raciechowice, nie mogą skokowo zejść z kosztów stałych związanych z utrzymaniem placówek oświatowych.

To wszystko wymaga czasu. Dlatego plany budżetowe gmin wiejskich, gdzie nie ma wielu zakładów pracy stanowiących o dochodzie gminy, a subwencja oświatowa, zawsze jest znaczącą pozycją budżetu, niestety powstał duży problem z domknięciem budżetu i pogorszyły się bardzo wskaźniki budżetowe. Tym samym gminy takie jak Wiśniowa i Raciechowice utraciły możliwości inwestycyjne, a co za tym idzie, utraciły możliwość partycypowania z powiatem myślenickim w inwestycjach, w ramach tzw. Inicjatyw Samorządowych (IS).

Wnioskuję zatem, aby przynajmniej okresowo, starosta myślenicki, zmienił ustalone dawniej z wójtami i burmistrzami, w innych realiach budżetowych, zasady partycypacji w IS-ach 50/50 (proc. - red.), szczególnie dla biedniejszych gmin rolniczych w powiecie, gdyż w przeciwnym razie nie będzie możliwe zrealizowanie budżetu powiatu w tym zakresie, bo po prostu gminy nie będą miału środków na swój wkład w dane zadanie i w efekcie na drogach powiatowych, szczególnie w zakresie chodników, po prostu nie będzie można nic zrobić, a ucierpi na tym bezpieczeństwo mieszkańców.

Na koniec pragnę podkreślić, iż jako radny powiatowy, nie widzę uzasadnienia prawnego w tak dużym udziale gmin 50/50 w inwestycjach na drogach powiatowych. Z mojej wiedzy wynika, że jest to kwestia umowna powstała w ramach porozumienia starosty z byłymi wójtami i burmistrzami, w innych realiach budżetowych. Bowiem skoro zarządcą danej drogi w całości jest powiat, a w skład drogi z mocy przepisów wchodzi nie tylko jezdnia, ale i pobocza, i rowy odwadniające, to inwestowanie w tym zakresie winno leżeć po stronie powiatu.

Na stronie BIP-u starostwa myślenickiego nie ma jeszcze odpowiedzi starosty na złożoną interpelację. Do tematu wrócimy, gdy zostanie opublikowane stanowisko starosty Józefa Tomala.

Komentarze

 • 31 sty

  Myślę, że gdyby starosta był z PiS, takie pytanie ze strony radnego by nie padło.

  53 20 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 31 sty

  swoja droga po co maja sie dokladac skoro to droga powiatowa? niech powiat dba o swoje drogi a gmina o swoje

  36 16 Odpowiedz
  • 31 sty

   1.) A po co gmina miesza się do tematu Krzyszkowic, jak skrzyżowanie jest drogą krajową i powiatową ?

   2.) Po co GDDKiA prosi o partycypacje samorządu dla budowanych węzłów drogowych, jeśli znajdują się one w obrębie drogi za którą GD odpowiada ?

   „Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona skrzyżowań dróg różnej kategorii, wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi w pasie drogowym oraz urządzeniami bezpieczeństwa i organizacji ruchu, związanymi z funkcjonowaniem tego skrzyżowania, należy do zarządcy drogi właściwego dla drogi wyższej kategorii”.

   28 7 Odpowiedz
   • 31 sty

    Bo powiat ma 85 miejscowości, a budżet nie jest z gumy, a chyba w kwestii gminy i tak leży to aby im mieszkańcom żyło się lepiej :) I ciekawe gdzie są te gminy rolnicze, bo spotkać teraz jakieś zwierzęta na wioskach to graniczy nieraz z cudem :)

    23 8 Odpowiedz
 • mirek@ 31 sty

  radny ma racje, powinny gminy same sobie finansowac

  16 4 Odpowiedz
 • 31 sty

  to gdzie są te chodniki? bo na nowe nakładki asfaltu co roku są pieniądze a chodników brak

  9 7 Odpowiedz
 • 1 lut

  Ja jak chcę mieć chodnik koło domu to muszę sam za niego zapłacić , dlatego na wsi jak chcą chodzić po chodniku to niech sobie za niego zapłacą . Panie Dybeł socjalizm się skończył .

  14 7 Odpowiedz
 • 1 lut

  Wychodzi ten nieszczęsny podział na Gminy i Powiaty...
  Namnożyło się tylko urzędników a pieniędzy na inwestycje nie ma

  13 7 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 1 lut

   wlasnie! zlikwidowac gminy i powiaty i rzadzic z poziomu rzadu i wojewodztw

   6 5 Odpowiedz
  • 1 lut

   PRLu PiSrelu się zachciewa? Mało im tam w stolicy kasy jeszcze?

   9 6 Odpowiedz
   • Bartek Bartkowski 1 lut

    skoro samorzadowcy sa bezradni nie potrafia budowac drog zamykaja szkoly inne placowki albo nie robia za wiele to po co ich utryzmywac? dajcie na drogi i chodniki bo mam wrazenie ze to jedyna potrzeba mieszkancow naszego regionu

    3 7 Odpowiedz
 • 2 lut

  Idea decentralizacji to dobry kierunek. Przydział środków z Warszawy praktykowany był przez ponad 40 lat a o efektach centralnego planowania można poczytać. Poza tym tamci w stolicy też lwami ekonomii być nie muszą jak to przy politycznym obsadzaniu stołków bywa a o potrzebach 'prowincji'mogą wiedzieć tyle co kot napłakał.

  Decentralizacja to słuszny kierunek, no jego realizacja czasem bywa problemem, ale to niech się mieszkańcy na swoich portfelach i brakach uczą, kogo wybrali...

  4 2 Odpowiedz
 • 2 lut

  Radny Dybeł zapomniał że tę " deformę " oświaty wprowadziła jego partia. Niech więc teraz idzie do Szydło (tej od malowania ścian w szkołach), bo jak nas działacze PiS przekonywali miała ona nic nie kosztować, a teraz rujnuje budżety gmin. Radny Dybeł to kiedy mówiliście prawdę?

  14 8 Odpowiedz
  • 2 lut

   Powie jak się pomyli. Ciągle nie rozumiem tej idei psucia tego co działa. Zgodzę się z przedmówcą - koszty tej idiotycznej zmiany w szkolnictwie płacą samorządy i ludzie. I po co? Po to żeby PiS pokazał że zrobi lepiej? PiS przeminie, a my zostaniemy z rozpierdziuchą i kosztami na lata.

   14 7 Odpowiedz
  • 3 lut

   Mhhh... Deforma,? Są tacy co mają inne zdanie, ale subwencja państwowa zmieniła adresata i poszła do powiatu. Trzymajmy się tematów samorządowych, a nie rżnijmy głupa ze skakaniem z tematu na temat, aby tylko doczepić się p Szydło.

   8 7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Karambol w Skomielnej. Trzy auta zablokowały Zakopiankę
Drogi 6

Karambol w Skomielnej. Trzy auta zablokowały Zakopiankę

W wyniku karambolu dziesięciolatek trafił do szpitala. Zderzenie trzech samochodów w Skomielnej Białej doprowadziło do zablokowania Zakopianki Do zdarzenia doszło w niedzielę 9 lutego przy słonecznej pogodzie. Kilka minut po godzinie 12 w Skomielnej Białej zderzyły się trzy samochody osobowe. Droga została całkowicie zablokowana w kierunku Krakowa...

Uderzył w przepust i ogrodzenie. Przejażdżkę zakończył na dachu
Drogi 1

Uderzył w przepust i ogrodzenie. Przejażdżkę zakończył na dachu

Dachowaniem zakończyła się podróż kierowcy, który zahaczył o betonowy przepust i ogrodzenie w Borzęcie  Do zdarzenia doszło 3 lutego o godzinie 21.48. Wtedy dyżurny operacyjny SKKP PSP w Myślenicach odebrał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w Borzęcie.  Na miejscu strażacy zastali samochód leżący na dachu. Jak się okazało kierowca wcześ...

A co jeśli koronawirus dotrze do Myślenic? Radni dyskutują na temat ewentualnego zagrożenia
Powiat myślenicki 18

A co jeśli koronawirus dotrze do Myślenic? Radni dyskutują na temat ewentualnego zagrożenia

Pomimo, że wciąż nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, to w mediach nie cichnie dyskusja na temat przygotowania polskich służb do walki z ewentualną epidemią. O scenariusz postępowania w takim przypadku pytają radni powiatowi Mimo wielu przypuszczeń i przypadków nie ma w Polsce potwierdzonego przypadku koronawirusa, ale minister z...

"Akcja placek" przyniosła 18 700 zł. Organizatorzy nie kryją wzruszenia
Sułkowice 0

"Akcja placek" przyniosła 18 700 zł. Organizatorzy nie kryją wzruszenia

Prawie 700 paczek z plackami, zaangażowanie mieszkańców z całego regionu przerosło oczekiwania organizatorów. Podczas charytatywnej "Akcji placek" na pomoc dla Mateusza Chrobaka udało się zebrać 18 700 zł Wypieki mógł przygotować każdy. Na aukcję trafiały ciasta i ciasteczka z całego regionu. Paczki pełne słodkości sprzedawane były przed kościołem...

Tym sposobem leczą większość schorzeń. Takiej technologii nie ma nikt w okolicy
Materiał promocyjny 0

Tym sposobem leczą większość schorzeń. Takiej technologii nie ma nikt w okolicy

Hamuje procesy starzenia, wzmacnia system immunologiczny, podnosi odporność, poprawia cerę, krążenie krwi, oczyszcza organizm, wspomaga gojenie ran, wpływa na lepszą wydolność, pomaga w regeneracji, wzmacnia strukturę włosów, paznokci, skóry i niweluje uczucie przewlekłego zmęczenia. Co więcej – nadaje się dla osób w każdym wieku. O czym mowa? Tle...