Drogi

Radny pyta dlaczego gminy powinny dzielić się ze starostwem kosztami budowy chodników przy drogach powiatowych?

Radny pyta dlaczego gminy powinny dzielić się ze starostwem kosztami budowy chodników przy drogach powiatowych?

Jak podkreśla radny Krzysztof Dybeł (PiS) gminy rolnicze nie mają pieniędzy na to, aby dzielić się z powiatem kosztami budowy chodników przy drogach powiatowych. Wnioskuje, aby starosta zmienił zasady finansowania takich inwestycji

Jego interpelacja, jak pisze, ma wychodzić naprzeciw problemom szczególnie małych gmin wiejskich, takich jak Wiśniowa czy Raciechowice, gdzie jak twierdzi nastąpiło znaczące obniżenie dochodów budżetowych w związku ze zmniejszoną subwencją oświatową.

Krzysztof Dybeł, radny powiatowy (PiS): W wyniku reformy oświaty w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest powiat, zaistniało zjawisko tzw. podwójnego rocznika i co za tym idzie, wielomilionowa subwencja oświatowa, która do tej pory wpływała do gmin, obecnie jest w planie dochodów powiatu. Należy pamiętać, że gminy takie jak Wiśniowa czy Raciechowice, nie mogą skokowo zejść z kosztów stałych związanych z utrzymaniem placówek oświatowych.

To wszystko wymaga czasu. Dlatego plany budżetowe gmin wiejskich, gdzie nie ma wielu zakładów pracy stanowiących o dochodzie gminy, a subwencja oświatowa, zawsze jest znaczącą pozycją budżetu, niestety powstał duży problem z domknięciem budżetu i pogorszyły się bardzo wskaźniki budżetowe. Tym samym gminy takie jak Wiśniowa i Raciechowice utraciły możliwości inwestycyjne, a co za tym idzie, utraciły możliwość partycypowania z powiatem myślenickim w inwestycjach, w ramach tzw. Inicjatyw Samorządowych (IS).

Wnioskuję zatem, aby przynajmniej okresowo, starosta myślenicki, zmienił ustalone dawniej z wójtami i burmistrzami, w innych realiach budżetowych, zasady partycypacji w IS-ach 50/50 (proc. - red.), szczególnie dla biedniejszych gmin rolniczych w powiecie, gdyż w przeciwnym razie nie będzie możliwe zrealizowanie budżetu powiatu w tym zakresie, bo po prostu gminy nie będą miału środków na swój wkład w dane zadanie i w efekcie na drogach powiatowych, szczególnie w zakresie chodników, po prostu nie będzie można nic zrobić, a ucierpi na tym bezpieczeństwo mieszkańców.

Na koniec pragnę podkreślić, iż jako radny powiatowy, nie widzę uzasadnienia prawnego w tak dużym udziale gmin 50/50 w inwestycjach na drogach powiatowych. Z mojej wiedzy wynika, że jest to kwestia umowna powstała w ramach porozumienia starosty z byłymi wójtami i burmistrzami, w innych realiach budżetowych. Bowiem skoro zarządcą danej drogi w całości jest powiat, a w skład drogi z mocy przepisów wchodzi nie tylko jezdnia, ale i pobocza, i rowy odwadniające, to inwestowanie w tym zakresie winno leżeć po stronie powiatu.

Na stronie BIP-u starostwa myślenickiego nie ma jeszcze odpowiedzi starosty na złożoną interpelację. Do tematu wrócimy, gdy zostanie opublikowane stanowisko starosty Józefa Tomala.

Komentarze

 • 31 sty

  Myślę, że gdyby starosta był z PiS, takie pytanie ze strony radnego by nie padło.

  53 20 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 31 sty

  swoja droga po co maja sie dokladac skoro to droga powiatowa? niech powiat dba o swoje drogi a gmina o swoje

  36 16 Odpowiedz
  • 31 sty

   1.) A po co gmina miesza się do tematu Krzyszkowic, jak skrzyżowanie jest drogą krajową i powiatową ?

   2.) Po co GDDKiA prosi o partycypacje samorządu dla budowanych węzłów drogowych, jeśli znajdują się one w obrębie drogi za którą GD odpowiada ?

   „Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona skrzyżowań dróg różnej kategorii, wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi w pasie drogowym oraz urządzeniami bezpieczeństwa i organizacji ruchu, związanymi z funkcjonowaniem tego skrzyżowania, należy do zarządcy drogi właściwego dla drogi wyższej kategorii”.

   28 7 Odpowiedz
   • 31 sty

    Bo powiat ma 85 miejscowości, a budżet nie jest z gumy, a chyba w kwestii gminy i tak leży to aby im mieszkańcom żyło się lepiej :) I ciekawe gdzie są te gminy rolnicze, bo spotkać teraz jakieś zwierzęta na wioskach to graniczy nieraz z cudem :)

    23 8 Odpowiedz
 • mirek@ 31 sty

  radny ma racje, powinny gminy same sobie finansowac

  16 4 Odpowiedz
 • 31 sty

  to gdzie są te chodniki? bo na nowe nakładki asfaltu co roku są pieniądze a chodników brak

  9 7 Odpowiedz
 • 1 lut

  Ja jak chcę mieć chodnik koło domu to muszę sam za niego zapłacić , dlatego na wsi jak chcą chodzić po chodniku to niech sobie za niego zapłacą . Panie Dybeł socjalizm się skończył .

  14 7 Odpowiedz
 • 1 lut

  Wychodzi ten nieszczęsny podział na Gminy i Powiaty...
  Namnożyło się tylko urzędników a pieniędzy na inwestycje nie ma

  13 7 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 1 lut

   wlasnie! zlikwidowac gminy i powiaty i rzadzic z poziomu rzadu i wojewodztw

   6 5 Odpowiedz
  • 1 lut

   PRLu PiSrelu się zachciewa? Mało im tam w stolicy kasy jeszcze?

   9 6 Odpowiedz
   • Bartek Bartkowski 1 lut

    skoro samorzadowcy sa bezradni nie potrafia budowac drog zamykaja szkoly inne placowki albo nie robia za wiele to po co ich utryzmywac? dajcie na drogi i chodniki bo mam wrazenie ze to jedyna potrzeba mieszkancow naszego regionu

    3 7 Odpowiedz
 • 2 lut

  Idea decentralizacji to dobry kierunek. Przydział środków z Warszawy praktykowany był przez ponad 40 lat a o efektach centralnego planowania można poczytać. Poza tym tamci w stolicy też lwami ekonomii być nie muszą jak to przy politycznym obsadzaniu stołków bywa a o potrzebach 'prowincji'mogą wiedzieć tyle co kot napłakał.

  Decentralizacja to słuszny kierunek, no jego realizacja czasem bywa problemem, ale to niech się mieszkańcy na swoich portfelach i brakach uczą, kogo wybrali...

  4 2 Odpowiedz
 • 2 lut

  Radny Dybeł zapomniał że tę " deformę " oświaty wprowadziła jego partia. Niech więc teraz idzie do Szydło (tej od malowania ścian w szkołach), bo jak nas działacze PiS przekonywali miała ona nic nie kosztować, a teraz rujnuje budżety gmin. Radny Dybeł to kiedy mówiliście prawdę?

  14 8 Odpowiedz
  • 2 lut

   Powie jak się pomyli. Ciągle nie rozumiem tej idei psucia tego co działa. Zgodzę się z przedmówcą - koszty tej idiotycznej zmiany w szkolnictwie płacą samorządy i ludzie. I po co? Po to żeby PiS pokazał że zrobi lepiej? PiS przeminie, a my zostaniemy z rozpierdziuchą i kosztami na lata.

   14 7 Odpowiedz
  • 3 lut

   Mhhh... Deforma,? Są tacy co mają inne zdanie, ale subwencja państwowa zmieniła adresata i poszła do powiatu. Trzymajmy się tematów samorządowych, a nie rżnijmy głupa ze skakaniem z tematu na temat, aby tylko doczepić się p Szydło.

   8 7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Za szybcy jadą jak wściekli. Tylko w tym tygodniu prawo jazdy straciło 7 kierowców
Drogi 5

Za szybcy jadą jak wściekli. Tylko w tym tygodniu prawo jazdy straciło 7 kierowców

Najczęściej za zbyt szybką jazdę, a w dwóch przypadkach za „popełnienie rażących wykroczeń”. Jakich? Sprawę wyjaśnia policja Pierwsze interwencja, która zakończyła się zatrzymanie uprawnień miała miejsce w sobotę 16 maja w Borzęcie, kiedy policjanci zatrzymali do kontroli 57-letniego kierowcę. Jak się okazało ten przekroczył dozwoloną w obszarze z...

Chcieli spędzić noc w samochodzie. Auto ugrzęzło w błocie. Kierowca miał 3 promile
Drogi 3

Chcieli spędzić noc w samochodzie. Auto ugrzęzło w błocie. Kierowca miał 3 promile

Zamiast pod gwiazdami minioną noc 29 latek spędził w areszcie. Pijany kierowca unieruchomił samochód w błocie, a policjantom tłumaczył, że chciał z partnerką spędzić noc w ustronnym miejscu. Po sprawdzeniu okazało się, że nie miał prawa jazdy, ale alkomat wskazał 3 promile W niedzielę (19 kwietnia) kilka minut po godz. 16 dyżurny myślenickiej poli...

W Biertowicach powstanie nowy most i lewoskręt
Drogi 0

W Biertowicach powstanie nowy most i lewoskręt

W Biertowicach zostanie zaprojektowany i wybudowany most na potoku oraz dodatkowy pas do skrętu w lewo z drogi krajowej nr 52 w drogę wojewódzką nr 956 Dla Biertowic zostanie zaprojektowany i wybudowany most na potoku w ciągu drogi krajowej nr 52 wraz z zaprojektowaniem i budową dodatkowego pasa dla relacji w lewo z drogi krajowej nr 52 w drogę wo...

Lipnik, Wiśniowa, Kobielnik i Glichów nadal bez wody pitnej
Wielka woda 2020 0

Lipnik, Wiśniowa, Kobielnik i Glichów nadal bez wody pitnej

Pomimo wymiany kruszyw filtracyjnych na ujęciach wody oraz płukaniu sieci wodociągowej woda z ujęć w Lipniku, Kobielniku oraz Glichowie nadaje się wyłącznie do celów gospodarczych Jak czytamy na stronie UG w Wiśniowej, w pobranych próbkach wody nie stwierdzono  bakterii z grupy coli lub Escherichia coli, lecz ze względu na przekroczone parametry w...

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce
Stróża 0

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce

Dobrze dobrany garnitur stanowi wizytówkę eleganckiego mężczyzny. Stworzenie modnego i dopasowanego zestawu nie jest jednak prostym zadaniem. AS-Garnitex zapewnia profesjonalną pomoc w doborze elementów garderoby Przestrzeń pełna elegancji Powierzchnia nowego salonu otwartego w Stróży liczy 700 m.kw., co sprawia, że jest on jednym z największych...

Przygniótł go ciągnik. Na czas wyciągnęli go strażacy
Jasienica 0

Przygniótł go ciągnik. Na czas wyciągnęli go strażacy

Policja wyjaśnia przyczyny wypadku do jakiego doszło w Jasienicy. Przygnieciony przez ciągnik mężczyzna trafił do myślenickiego szpitala Do zdarzenia doszło w środę o godz. 16.52, kiedy to do SKKP PSP w Myślenicach wpłynęło zgłoszenie o przygniecionym przez ciągnik rolniczy mężczyźnie w miejscowości Jasienica. Na miejsce udały się zastępy JRG Myśl...