W gminie powstaje zespół ds. kobiet. Będzie doradzał burmistrzowi. Kto wchodzi w jego skład?
- 15 maja 2020
Barbara Bylica, Dorota Chudzik - Zięba, Magdalena Gorzelany - Dziadkowiec, Bożena Kobiałka, Janina Łabędź, Małgorzata Miszczak i Ewa Wincenciak - Walas - to kobiety, które będą doradzały burmistrzowi
Monitorowanie działań gminy pod kątem realizowania polityki rodzinnej i społecznej (m.in. udzielanego wsparcia, dostępności żłobków i przedszkoli), diagnozowanie sytuacji oraz potrzeb kobiet i rodzin w mieście i gminie Myślenice, monitorowanie działań gminy pod kątem realizowania polityki społecznej i senioralnej - to jedne z obszarów, którymi mają się zajmować wybrane do tego reprezentantki mieszkanek myślenickiej gminy.
Jarosław Szlachetka (PiS) wydał zarządzenie o utworzeniu zespołu do spraw kobiet, który ma działać przy burmistrzu Myślenic. Zgłoszono 18 kandydatek.
Kandydatka z rekomendacjami
Zespół będzie miał charakter konsultacyjny, opiniodawczy i inicjatywny burmistrza Myślenic. Ma liczyć od 5-7 członkiń. Liczba członkiń zespołu musi być nieparzysta - czytamy w zarządzeniu, w którym ogłoszono nabór.
Wśród zasad o tym, która pani może wejść w skład zespołu czytamy, że musi być mieszkanką myślenickiej gminy, a w dniu zgłoszenia ma ukończone 18 lat. Kandydatura musiała być także poparta 2 rekomendacjami, poświadczającymi zaangażowanie w sprawy społeczne, wystawionymi przez organizacje pozarządowe, instytucje lub grupy co najmniej 10 osób fizycznych. Jedna organizacja pozarządowa, instytucja lub dziesięcioosobowa grupa osób fizycznych mogła rekomendować maksymalnie 2 kandydatki.
Diagnoza, monitorowanie, inicjowanie
Oprócz podstawowych danych, kandydatka musiała także w zgłoszeniu zawrzeć oświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne, a także opis jej doświadczeń, które będą przydatne w zespole.
Zespół ma się spotykać co najmniej raz na kwartał. Może działać z własnej inicjatywy lub na prośbę burmistrza w zakresie: *inicjowania, współorganizowania i wspierania akcji oraz imprez o charakterze społecznym organizowanych lub współorganizowanych przez gminę; *współpracy z innymi podmiotami, stowarzyszeniami w zakresie dotyczącym spraw kobiet; *monitorowania działań gminy pod kątem realizowania polityki rodzinnej i społecznej (m.in. udzielanego wsparcia, dostępności żłobków i przedszkoli); * monitorowania działań gminy pod kątem realizowania polityki społecznej i senioralnej; * diagnozowania sytuacji oraz potrzeb kobiet i rodzin w mieście i gminie Myślenice; * analizy polityki gminy pod względem potrzeb i oczekiwań kobiet; *wyrażania opinii odnośnie projektów dokumentów strategicznych, uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących wszystkich obszarów bezpośrednio i pośrednio dotyczących sytuacji kobiet w gminie Myślenice; * wspierania aktywizacji samorządowej i obywatelskiej kobiet; * innych działań dotyczących spraw kobiet.
Funkcja społeczna
Kadencja zespołu kończy się z upływem kadencji burmistrza, a jego skład powołuje i odwołuje włodarz miasta i gminy.
Członkinie zespołu pełnią funkcje społecznie, a ich pracami ma kierować przewodnicząca, która zostanie wybrana na pierwszym posiedzeniu zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym. Ich prace będzie dokumentować sekretarz - jedna z pań, która także będzie wybrana na pierwszym posiedzeniu, zwykłą większością głosów, ale w głosowaniu jawnym. Zespół działa na podstawie przyjętego przez siebie regulaminu, zaakceptowanego przez burmistrza.
W zarządzeniu podano także, że utrata członkostwa w zespole następuje w wyniku: pisemnej rezygnacji członkini; śmierci członkini; odwołania członkini, które może nastąpić w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na trzech kolejnych posiedzeniach zespołu; skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne; niewłaściwego wykonania obowiązków członkini zespołu przeciw interesom miasta i gminy Myślenice. Panie są także zobowiązane do przygotowania rocznego sprawozdania przekazania go burmistrzowi do końca stycznia.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Nawet szkoda strzepić ryja ;) A jest zespół do spraw mężczyzn ?
nie rozumiem po co taki zespol chyba tylko zeby mowic ze ta decyzja to przez zespol kobiet ze burmistrz jej nie podjal tylko kobiety tak chcialy
Mirekm dobrze piszesz. Kobiety się cieszą że będą miały coś do powiedzenia ale jak przyjdzie co do czego to będzie na kogo winę zwalić Chyba tu o to chodzi
Powinno być zatytułowane "Powstał zespół kobiet PiS". Rozumiem, że kobiety nie popierające PiS nie mają tam swojego reprezentanta. Wszystkie kandydatury spoza kręgu swoich zostały odrzucone. Żenada.
To jest jawna dyskryminacja mężczyzn :) ps. Może zespół do leworęcznych, łysych, etc. ...