Myślenice

W gminie powstaje zespół ds. kobiet. Będzie doradzał burmistrzowi. Kto wchodzi w jego skład?

W gminie powstaje zespół ds. kobiet. Będzie doradzał burmistrzowi. Kto wchodzi w jego skład?

Barbara Bylica, Dorota Chudzik - Zięba, Magdalena Gorzelany - Dziadkowiec, Bożena Kobiałka, Janina Łabędź, Małgorzata Miszczak i Ewa Wincenciak - Walas - to kobiety, które będą doradzały burmistrzowi

Monitorowanie działań gminy pod kątem realizowania polityki rodzinnej i społecznej (m.in. udzielanego wsparcia, dostępności żłobków i przedszkoli), diagnozowanie sytuacji oraz potrzeb kobiet i rodzin w mieście i gminie Myślenice, monitorowanie działań gminy pod kątem realizowania polityki społecznej i senioralnej - to jedne z obszarów, którymi mają się zajmować wybrane do tego reprezentantki mieszkanek myślenickiej gminy.

Jarosław Szlachetka (PiS) wydał zarządzenie o utworzeniu zespołu do spraw kobiet, który ma działać przy burmistrzu Myślenic. Zgłoszono 18 kandydatek.

Kandydatka z rekomendacjami

Zespół będzie miał charakter konsultacyjny, opiniodawczy i inicjatywny burmistrza Myślenic. Ma liczyć od 5-7 członkiń. Liczba członkiń zespołu musi być nieparzysta - czytamy w zarządzeniu, w którym ogłoszono nabór.

Wśród zasad o tym, która pani może wejść w skład zespołu czytamy, że musi być mieszkanką myślenickiej gminy, a w dniu zgłoszenia ma ukończone 18 lat. Kandydatura musiała być także poparta 2 rekomendacjami, poświadczającymi zaangażowanie w sprawy społeczne, wystawionymi przez organizacje pozarządowe, instytucje lub grupy co najmniej 10 osób fizycznych.  Jedna organizacja pozarządowa, instytucja lub dziesięcioosobowa grupa osób fizycznych mogła rekomendować maksymalnie 2 kandydatki.

Diagnoza, monitorowanie, inicjowanie

Oprócz podstawowych danych, kandydatka musiała także w zgłoszeniu zawrzeć oświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne, a także opis jej doświadczeń, które będą przydatne w zespole.

Zespół ma się spotykać co najmniej raz na kwartał. Może działać z własnej inicjatywy lub na prośbę burmistrza w zakresie: *inicjowania, współorganizowania i wspierania akcji oraz imprez o charakterze społecznym organizowanych lub współorganizowanych przez gminę; *współpracy z innymi podmiotami, stowarzyszeniami w zakresie dotyczącym spraw kobiet; *monitorowania działań gminy pod kątem realizowania polityki rodzinnej i społecznej (m.in. udzielanego wsparcia, dostępności żłobków i przedszkoli); * monitorowania działań gminy pod kątem realizowania polityki społecznej i senioralnej; * diagnozowania sytuacji oraz potrzeb kobiet i rodzin w mieście i gminie Myślenice; * analizy polityki gminy pod względem potrzeb i oczekiwań kobiet; *wyrażania opinii odnośnie projektów dokumentów strategicznych, uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących wszystkich obszarów bezpośrednio i pośrednio dotyczących sytuacji kobiet w gminie Myślenice; * wspierania aktywizacji samorządowej i obywatelskiej kobiet; * innych działań dotyczących spraw kobiet.

Funkcja społeczna

Kadencja zespołu kończy się z upływem kadencji burmistrza, a jego skład powołuje i odwołuje włodarz miasta i gminy.

Członkinie zespołu pełnią funkcje społecznie, a ich pracami ma kierować przewodnicząca, która zostanie wybrana na pierwszym posiedzeniu zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym. Ich prace będzie dokumentować sekretarz - jedna z pań, która także będzie wybrana na pierwszym posiedzeniu, zwykłą większością głosów, ale w głosowaniu jawnym. Zespół działa na podstawie przyjętego przez siebie regulaminu, zaakceptowanego przez burmistrza.

W zarządzeniu podano także, że utrata członkostwa w zespole następuje w wyniku: pisemnej rezygnacji członkini; śmierci członkini; odwołania członkini, które może nastąpić w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na trzech kolejnych posiedzeniach zespołu;  skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne; niewłaściwego wykonania obowiązków członkini zespołu przeciw interesom miasta i gminy Myślenice. Panie są także zobowiązane do przygotowania rocznego sprawozdania  przekazania go burmistrzowi do końca stycznia.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 16 maj

  Nawet szkoda strzepić ryja ;) A jest zespół do spraw mężczyzn ?

  45 5 Odpowiedz
 • mirek@ 16 maj

  nie rozumiem po co taki zespol chyba tylko zeby mowic ze ta decyzja to przez zespol kobiet ze burmistrz jej nie podjal tylko kobiety tak chcialy

  42 5 Odpowiedz
 • 16 maj

  Mirekm dobrze piszesz. Kobiety się cieszą że będą miały coś do powiedzenia ale jak przyjdzie co do czego to będzie na kogo winę zwalić Chyba tu o to chodzi

  37 4 Odpowiedz
 • 16 maj

  Powinno być zatytułowane "Powstał zespół kobiet PiS". Rozumiem, że kobiety nie popierające PiS nie mają tam swojego reprezentanta. Wszystkie kandydatury spoza kręgu swoich zostały odrzucone. Żenada.

  38 7 Odpowiedz
  • 19 maj

   No akurat Pani Ewa to średnio za PIS-em jest :)

   2 Odpowiedz
   • mirek@ 19 maj

    Akurat jedna osoba wzięta dla pozorów nie ma żadnego wpływu na głos tego ciała doradczego 😉 taki twór dla tworzenia pozorów ale trudno powiedzieć czego

    5 1 Odpowiedz
 • 16 maj

  To jest jawna dyskryminacja mężczyzn :) ps. Może zespół do leworęcznych, łysych, etc. ...

  30 2 Odpowiedz
 • 17 maj

  "Kadencja zespołu kończy się z upływem kadencji burmistrza, a jego skład powołuje i odwołuje włodarz miasta i gminy." To takie miejsko-gminne, pisowskie koło gospodyń wiejskich. Na poważnie; niechże panie przedstawią się.Co robiły dotychczas i co zamierzają zrobić. .Kojarzę jedynie Panią Bożenę Kobiałkę.

  26 3 Odpowiedz
 • 17 maj

  Ciała doradcze jak za starych "dobrych" komunistycznych czasów. Patrząc na dotychczasowe działania Burmistrza, który podejmuje tylko "samodzielne" decyzje, nie sądzę, że to CIAŁO mogło cokolwiek realnego doradzić Burmistrzowi (chyba, że zestaw laurek na urodziny).

  29 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 maj

  To te niewiasty które co dzień będą odmawiać różaniec do MB Myślenickiej w intencji kariery burmistrza i za długie rządy PiS? A może zalążek miesięcznic smoleńskich w Mcach?

  25 5 Odpowiedz
  • 17 maj

   Dlatego proszę, aby się przedstawiły. Bez błogosławieństwa Ordo Iuris nie da rady.

   13 4 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    17 maj

    Takie kobiety mogą też 'do-radzać' w przypadkach aborcji w naszej gminie, ale to sprawy maluczkich... Bo tym "lepszym" panom wolno robić wszystko, to taka wersja komunizmu na nasze czasy gdzie wolność to równowartość 500 publicznych zet

    6 6 Odpowiedz
    • 17 maj

     Czy Ty się chłopcze dobrze czujesz ?

     7 1 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      17 maj

      Ja jestem za lepszą wersją wszystkiego, bo jeśli kompromis aborcyjny z czasów Glempa da się zmienić na lepsze to czemu nie. No a ponieważ rządzący chcą bardzo wszystko 'ulepszać' więc pojawił się projekt w sejmie a nasz burmiszcz tworzy nawet gminna komisję. Gdyby ten projekt stał się kiedyś obowiązującym prawem to przy samym UG będą już akuszerki gotowe na wezwanie, a każda ciąża będzie urzędowo rejestrowana. Słowem -rozmnażajcie się bo państwo potrzebuje... Akuszerki mogłyby zresztą oprócz brewiarza, różańca i koronki (to dla doładowania zapału) mogły postawić duży krzyż na rynku i organizować nabożeństwa dla uczczenia Lecha poległego pod Smoleńskiem. Komisja kosztować będzie pewnie grosze, prawie tak jak komisja smoleńska. Widzę świetlaną przyszłość i już kocham ta nową Polskę.

      4 1 Odpowiedz
 • 17 maj

  Kolejne koszta, pensje jakie mają

  21 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 maj

  Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. A tych jest siedem. Biada nam.

  23 2 Odpowiedz
 • 17 maj

  Te panie I panny to chyba takie pisowskie feministki..Z tego co mi wiadomo ,to może być ostro.

  25 3 Odpowiedz
  • 17 maj

   Kiernozie, pisowskie feministki ? A ja i tak Cię lubię za technikum, w Zakopanem. o ile jest prawdą, że tam się uczyłeś.

   8 Odpowiedz
   • 17 maj

    Luluś najprowdziwszo prawda.A nawet je skończyłem z niezłymi wynikami:)))A pisowskie feministki to takie baby ,co jak nikt nie widzi albo jak popiją to ..... sodoma I gomoria:)) albo chulaj dusza piekła nima:)))

    11 2 Odpowiedz
    • 17 maj

     Chłopaki z tego technikum, och... to było marzenie nas humanistek.Pozdrawiam.

     7 1 Odpowiedz
 • 17 maj

  "Wśród zasad o tym, która pani może wejść w skład zespołu czytamy, że musi być mieszkanką myślenickiej gminy, a w dniu zgłoszenia ma ukończone 18 lat. Kandydatura musiała być także poparta 2 rekomendacjami, poświadczającymi zaangażowanie w sprawy społeczne, wystawionymi przez organizacje pozarządowe, instytucje lub grupy co najmniej 10 osób fizycznych. Jedna organizacja pozarządowa, instytucja lub dziesięcioosobowa grupa osób fizycznych mogła rekomendować maksymalnie 2 kandydatki."

  Sądzę, że nie będzie przesadą prośba o przedstawienie rekomendacji owych Pań na tym forum.

  17 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 maj

  No i jeszcze jedna myśl? Kiedy zespół społeczny do spraw komunikacji i kolei?

  21 Odpowiedz
  • 18 maj

   BARDZO DOBRE PYTANIE! Czekamy wszyscy z niecierpliwością na odpowiedź!
   Uważam że Muzeum Niepodległości nie umniejszając mu rangi nie należy do inwestycji priorytetowych.Są rzeczy ważne i ważniejsze,ważniejszą sprawą jest sprawa komunikacji publicznej która jest totalnie zaniedbana przez miasto!!!
   Polecam naszym "szanownym" urzędnikom podróż do Krakowa i z powrotem Busem w godzinach szczytu!!!!!
   Obiecane były autobusy od 01.04.20,"złoty pociąg" i cuda na kiju. Teraz ostał się jeno kij...
   Czekamy na odzew tych co do stołków się przykleili!!!!!

   17 1 Odpowiedz
   • 18 maj

    Co tam komunikacja, ważne, że płytki na rynku wymieniają, no i że muzeum jest! A ludzie? A niech na nogach chodzą dla zdrowia, albo passata kupią. Najbardziej żenujący jest brak rozgłosu tego BARDZO ważnego tematu, czasem się zastanawiam czy nie jest to celowe..

    9 1 Odpowiedz
   • 21 maj

    Dlaczego Rada i Pan Burmistrz nie zajmują się tym tematem? Przebudowa Rynku i utrzymanie Muzeum Niepodległości mają wartość dla kogo? Pana i dla tych, którym poprawi się infrastruktura, mieszkańców kamienic w Rynku. Nawet to rozumiem. Ale za takie pieniądze ?
    .Dlaczego nie można podjąć tematu z MPK ? Bo prof. Majchrowski śmierdzi komuną ? Radni i Panie Burmistrzu, weźcie się do roboty. Nas, suwerena, nie interesują wasze partyjne gry. Pan, Panie Burmistrzu już nas zawiódł przekazując nasze dane w niepowołane ręce. Może jednak Pan wykaże swoje umiejętności Włodarza rozwiązując (w co wątpię) a przynajmniej poprawiając los dojeżdżających do Krakowa i do Myślenic.

    2 Odpowiedz
  • 24 maj

   Może sięgnąć po standardy Ostrowskiego i zatrudnić znowu towarzystwo z Łódzkiego MPK? Sorry, nieaktualne - oni wszyscy już siedzą.

   1 Odpowiedz
 • 17 maj

  Maktor, chyba przesadziłeś nawet z marzeniami...

  4 2 Odpowiedz
 • 18 maj

  Kryterium powołania ?

  Związki z pis.

  W grupie znalazły się Panie należące do partii, Panie startujące do wyborów z listy PiS, Pani z urzędu zatrudniona przez Słońce BezKitu, Pani z mediów sponsorowanych przez PiS, a gdzie miejsce dla zwykłych niezwykłych Pań niezwiązanych z polityką ?

  Typowe koło wzajemnej adoracji, które nie reprezentuje całego spektrum przekroju społecznego, reprezentuje za to struktury pis.

  Kaczyński już to przerabiał.

  "ANIOŁKI" SłońCA BezKitu

  24 Odpowiedz
 • 18 maj

  A będzie zespół ds. mężczyzn?

  15 Odpowiedz
  • 18 maj

   Nie będzie bo mężczyźni nie mają czasu, muszą pracować i zarabiać na ten chory system

   19 Odpowiedz
 • 21 maj

  Jeżeli jesteś wyznawcą Burmistrza, to walcz o taki Zespół. Jednak granica jest cieniutka. Nie wychlaj się zanadto.

  2 Odpowiedz
 • 23 maj

  Może wróćmy do tematu; niech Panie przedstawią się, co dotychczas robiły i co chcą kontynuować ? Ich działalność jest wiedzą tajemną ? Suweren czeka z utęsknieniem na odpowiedź.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej