Wielka woda 2020

Raba wystąpiła z brzegów. Zalała Górny Jaz i plażę. Trudna sytuacja w powiecie

Raba wystąpiła z brzegów. Zalała Górny Jaz i plażę. Trudna sytuacja w powiecie
Fot. Bartek Ziółkowski

W wyniku ulewy jaka nocą przeszła nad powiatem myślenickim miejscami występowały potoki i rzeki. Raba w Myślenicach zalała cały Górny Jaz. Najgorzej było w Wiśniowej, gdzie ogłoszono stan przeciwpowodziowy

artykuł aktualizowany

Największa ulewa rozpoczęła się około 1 w nocy i trwała do 4. W tym czasie poziom Raby w Stróży wzrósł ze 100 do 400 cm. 

W Myślenicach Raba wystąpiła z brzegów na Górnym Jazie w okolicach lokali gastronomicznych płynęła drogą. Zalała plażę trawiastą, parkingi, drogę, do koszykówki i plażę piaszczystą stworzoną przez UMiG w ubiegłym roku.

Skale zagrożenia obrazują zdjęcia i film jednego z mieszkańców:

Po godzinie 7 rano widać było, że woda wraca do pierwotnego poziomu, jednak o poziomie Raby z nocy świadczą śmieci jakie pozostały przy brzegach. Tych najwięcej leży przy lewym brzegu rzeki.

Myślenice to nie jedyna miejscowość, gdzie ulewy wyrządziły szkody. Najgorzej było w gminie Wiśniowa, gdzie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Strażacy najczęściej interweniowali w Raciechowicach i Pcimiu.

Woda szybko przybierała m.in. w Wiśniowej, gdzie ogłoszono stan przeciwpowodziowy. - Zdarzenia wymagające pilnej interwencji można zgłaszać pod gminnym alarmowym numerami telefonu 792 674 112, 12 271 45 51 wew. 32 - informuje wójt Bogumił Pawlak. 

W Węglówce urwana została droga powiatowa na trasie Węglówka-Mszana Dolna. Zamknięta jest też droga Raciechowice-Dąbie-Szczyrzyc.

 

21 czerwca, godz. 8. Poziom Raby w Myślenicach na Górnym Jazie.  

Woda dla mieszkańców Zarabia z beczkowozu

Awarii uległa sieć wodociągowa na ul. Sosnowej, co spowodowało przerwę w dostawie wody dla mieszkańców Zarabia, a konkretnie okolic ul. Zamkowej, Sosnowej aż po ulice Górną.

Na czas usuwania usterki mieszkańcy Zarabia mogą korzystać z mobilnego punkt poboru wody. Przed hotelem przy ul. Parkowej stanął beczkowóz. Wodę można pobierać w ujęciu przy MZWiK Myślenice, ul. Piłsudskiego 47.

Powiązane tematy

Komentarze (55)

 • 21 cze 2020

  Zalane tam gdzie nasz burmiś chce zrobić inwestycję ze stałą infrastrukturą za grubą kasę? JARUŚ mordo Ty moja, SŁOŃCE BESKIDU, teraz już wiesz i widzisz czemu przez 30 lat nic tam więcej nie powstało? Dotarło do główki? Więc przestań opowiadać banialuki i marnować nasze pieniądze!

  102 18 Odpowiedz
 • mirek@ 21 cze 2020

  plaze trawiaste kajaki plany restauracji i inne duperelki wydali pieniadze i wszystko zabrane przez wode

  47 8 Odpowiedz
 • 21 cze 2020

  To woda powiatowa, wina starosty.
  Przecież w Myślenicach tyle wody nie spadło,

  49 13 Odpowiedz
 • 21 cze 2020

  Widzę, że Pan Burmistrz nic nie myśli. Dalej niech za nasze pieniądze buduje plaże, miejsce na kajaki czy restauracje wszystko to w miejscu w którym co rok po pada deszcz to Raba wszystko zaleje i zniszczy. Gdzie tu jest sens się pytam? Może zamiast głupio wydawać pieniądze na coś co i tak po nocy deszczu zostanie zalane, wydać je na coś pożytecznego, czyli pogłębienie koryta rzeki, a nie co rok pieniądze wydawać na remont ścieżek w parku...

  43 8 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 21 cze 2020

  Nic nowego, normalna sprawa, tam zawsze zalewa i będzie zalewało. To celowe działanie , gdyby było inaczej to w końcu znalazł by się ktoś mądry i pogłębił by rzeczkę. Ale po co, teraz będą oświadczenia, zdjęcia, potem konferencja, plany odbudowy itd,itd. Tak trzymać !!!

  40 8 Odpowiedz

Zobacz więcej

Można już pić wodę z kranu
Wielka woda 2020 0

Można już pić wodę z kranu

Po kilku tygodniach mieszkańcy w gminie Wiśniowa mogą już odkręcić kran i popłynie z nich zdatna do picia woda Po obfitych ulewach, które doprowadziły do pow...