Wielka woda 2020

Zerwane mosty, ziemne osuwiska blokujące drogi i zalane domy. Woda nie oszczędziła Pcimia

Zerwane mosty, ziemne osuwiska blokujące drogi i zalane domy. Woda nie oszczędziła Pcimia
Fot. OSP Pcim

Nawałnica jaka przeszła w nocy z soboty na niedzielę nad powiatem myślenickim największe szkody wyrządziła w gminach Wiśniowa, Raciechowice i Pcim.

W tej ostatniej miejscowości woda zalewała domy, mosty i drogi. „Walka trwa” – piszą druhowie z OSP

Wśród największych szkód w gminie Pcim wymienia się rozlewisko o powierzchni pół hektara, jakie powstało przy "starej" Zakopiance. Woda zagrażała jednemu z domów weselnych, który ratowali strażacy. Jak się okazuje zagrożenie stworzyła nie tylko woda, ale i namoknięta ziemia tworząc osuwiska.

Na terenie gminy powstawały miejsca, gdzie nie dało się dojechać wozem strażackim. Na Suchej i Świątkach osuwisko odcięło od świata kilka domów i dopiero koparki pracowały nad tym, aby udrożnić dojazd.

W gotowości pozostają wszystkie jednostki straży pożarnych z gminy. Jak informuje gmina Pcim; Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęło odpowiednie środki, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz domostwom. Rozwożono worki z piaskiem, wypompowana została woda z kotłowni i piwnic budynków mieszkalnych i gminnych; podjęto działania w celu zabezpieczenia brzegów potoków workami z piaskiem, aby zapobiec wylewaniu wody, a także zabezpieczono wyrwy na brzegach potoków.

Jeszcze wczoraj udało się przywrócić dojazd do większości domów. Nadal trwają prace koparek i samochodów, które usuwają błoto, kamienie i korzenie z dróg. Jak na swoim facebooku piszą strażacy OSP Pcim „Walka trwa”.

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Można już pić wodę z kranu
Wielka woda 2020 0

Można już pić wodę z kranu

Po kilku tygodniach mieszkańcy w gminie Wiśniowa mogą już odkręcić kran i popłynie z nich zdatna do picia woda Po obfitych ulewach, które doprowadziły do pow...