Wybory Prezydenckie 2020

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki
Fot. Grzegorz Jasek / STUDIO NOVO

Obiad dla sołtysa lub pani sołtys i osoby towarzyszącej w jednej z restauracji, a za drugie miejsce bukiet z 30 róż. Tak Wacław Żarski (PiS) chce zmobilizować mieszkańców, aby poszli na wybory i uzyskali najwyższą frekwencję

Po I turze wyborów prezydenckich 2020 nagrodzono kilkanaście miejscowości w Polsce, w których uzyskano najwyższą frekwencję. Otrzymali fundusze na samochody strażackie. W II turze wyborów, które odbędą się 12 lipca rząd również zachęca do włączenia się w rywalizację, a do rozdania będzie 49 samochodów ratowniczych. Dotyczy to gmin z liczbą mieszkańców do 20 tys.

Podczas trwającej 8 lipca sesji w gminie Raciechowice, wójt Wacław Żarski apelował do mieszkańców, aby brali udział w wyborach, co jest dla nich przywilejem i obowiązkiem.

- Chciałbym zachęcić w jakiś sposób mieszkańców, abyśmy się wszyscy mobilizowali i nagrodzić społeczność - mówił. Zapowiedział, że sołtys lub pani sołtys miejscowości, która uzyska najwyższą frekwencję w gminie, zostanie zaproszony z osobą towarzyszącą na obiad w jednej z restauracji; za drugie miejsce zaoferował bukiet składający się z 30 róż. - Jeśli udałoby się nam uzyskać najwyższą frekwencję i zdobyć samochód ratowniczy, to byłby to pierwszy nowy pojazd w naszej gminie - dodał.

Jeśli udałoby się nam uzyskać najwyższą frekwencję i zdobyć samochód ratowniczy, to byłby to pierwszy nowy pojazd w naszej gminie. 

Jak wyjaśnia wojewoda małopolski Piotr Ćwik, środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.).

O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.

Wybory w niedzielę 12 lipca

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. W pierwszej turze kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudę poparło 43,67% wyborców w kraju, natomiast Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) osiągnął wynik 30,34%.

Po II turze wyborów prezydentem Rzeczpospolitej Polski zostanie:

 • Andrzej Duda (PiS) Andrzej Duda (PiS) 47%
 • Rafał Trzaskowski (KO) Rafał Trzaskowski (KO) 53%
 • Głosów: 2219

Zarówno ogólnopolskie sondaże, jak i prowadzony przez nas mieszczą się w granicach błędu statystycznego i trudno jest jednoznacznie wskazać zwycięzce drugiej tury wyborów.   

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • Jacek Karwatowski 9 lip 2020

  Ludzie zagłosują a sołtys se poje

  4 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lip 2020

  Heheheh, powinien iść ten sołtys, który pozyska najwięcej głosów za dojnym Dudą

  Dojny Duda
  Dobra zmiana
  Dobry Duda
  Dojna zmiana

  Polska się rozwija
  Jednym rosną brzuchy
  Innym konta w banku
  Dida załatwi wszystkim fuchy

  Dobry Duda
  Dojna zmiana
  Dojny Duda
  Dobra zmiana

  3 5 Odpowiedz
 • 13 lip 2020

  Boże, jakie to żałosne... Smakowało?

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...