Wybory Prezydenckie 2020

Wyniki PKW z 99,97 proc. obwodów: Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców, a Rafała Trzaskowskiego 48,79 procent

Wyniki PKW z 99,97 proc. obwodów: Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców, a Rafała Trzaskowskiego 48,79 procent

Podczas porannej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki na podstawie danych z 99,97 proc. obwodów. Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców, a Rafała Trzaskowskiego 48,79 procent.

artykuł aktualizowany

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że na razie nie wiadomo, kiedy spłyną wszystkie protokoły. Dlatego PKW podała informację o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania - na podstawie danych z 99,97 proc. obwodów.

Według nich Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców (10 413 094 głosujących), Rafała Trzaskowskiego 48,79 proc. (9 921 219 głosujących). 

- 9 protokołów nie zostało wysłanych do systemu protokołów obwodowych, są to wszystko protokoły zagraniczne, mianowicie: Bruksela, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru - mówił przewodniczący PKW.

Jak zaznaczył; trudno powiedzieć, kiedy te protokoły zostaną wprowadzone, bo prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają. Czy to będzie godzina 12, czy 16 - w tej chwili ani te komisje nie są w stanie nam powiedzieć, ani my nie jesteśmy w stanie przekazać, o której będą - dodał Sylwester Marciniak. 

Jak stwierdził wyniki z brakujących protokołów nie wpłyną w sposób znaczący na rezultat wyborów prezydenckich. Szef PKW podkreślił także, że "nawet biorąc stosunkowo dużą ilość wyborców, którzy w Wielkiej Brytanii i w Brukseli mogli tylko głosować wyłącznie korespondencyjnie, to niewątpliwie ta ilość wyborców nie wpłynie na zmianę w sposób znaczący wyników". 

Przewaga Andrzeja Dudy wzrasta z godziny na godzinę

W niedzielę o godz. 21 według sondażu exit poll w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc., a Rafał Trzaskowski 49,6 proc. Ponieważ margines błędu w tym badaniu wynosi 2 punkty procentowe, a różnica między kandydatami wynosi 0,8 punktu procentowego pozostało czekać na dokładniejsze wyniki. Te zaprezentowano o godz. 2 w nocy, a late poll wskazują na różnicę 2 punktów procentowych na korzyść Andrzeja Dudy. W tym badaniu margines błędu wynosi 1 punkt procentowy. 

Po godzinie 2 w nocy przewaga Andrzeja Dudy wzrosła z 0,8 proc. do 2 punktów procentowych. Takie wyniki sondażowe podano ok. 2 godziny w nocy. Wyniki badania late poll z 90 procent komisji wskazują na 51 procentowe poparcie dla starającego się o reelekcję Andrzeja Dudy przy 49 procent dla Rafała Trzaskowskiego. Margines błędu przy tym badaniu to 1 punkt procentowy.

Sondaże wskazywały, że frekwencja z 12 lipca 2020 roku jest bliska rekordu. Druga odsłona badań late poll mówi o frekwencji na poziomie 67,9 procent. Dotychczasowy rekord frekwencyjny padł podczas II tury wyborów prezydenckich w 1995, kiedy to do urn poszło 68,23 procent wszystkich Polaków.

 

Powiązane tematy

Komentarze (75)

 • 12 lip 2020

  Tak sobie tłumacz, wy serio macie mentalność dzieci, bo jak ktoś nie głosuje na trzaskowskiego to głupi bez edukacji, ja nie głosowałem na niego bo to frajer i cwaniak z warszawki

  53 28 Odpowiedz
 • 12 lip 2020

  Sadzisz ze w wiekszych miastach ludzie madrzejsci od tych z mniejszych i z wsi?
  Taka wlasnie wasza POwska mentalnosc
  Akurat ludzie z blokowisk to sama wielkomiejska elita...a laczy ich jedno..gdy ktos krzyknie "frugo" za pare dni cale miasto krzyczy "frugo" bo to trendy jest..

  30 17 Odpowiedz
 • 12 lip 2020

  Duda już świętuje wygraną,
  A w Jastarni dalej stoją e kolejce do głosowania.
  Zagranicą......... tam się działo.
  Jaja jak balony bo Duda musi wygrać.

  33 22 Odpowiedz
 • 12 lip 2020

  Kiedy ty sie dzieciaku urodziłeś?
  O tym ze podatki polowa mojej pensji idie na podatki mowilo sie juz od polowy lat 90tych..a wtedy wyobraz sobie dzieciaku pinscet wtedy nie bylo
  Najorszy byl czas gdy wprowadzili ubruttowienie..wtedy to sie dopiero odczulo przy wyplacie
  Ja nie jestem beneficjentem zadnego programu...
  Popieram PIS za gazoport..za CPK ..za przekop mierzei wislanej..za wszystkie strategiczne rzeczy ktore zrobili..
  A zresza lepsze jest ze ludzie dostaja pieniadze na dzieci niz zeby im kradli pieniadze odlozone na emeryture..(OFE)
  Wrazajac do 500+...z dwa tygodnie temu niemcy wprowadzili to samo..300 euro chyba na dziecko...aby pobudzic gospodarke po pandemi

  23 8 Odpowiedz
 • 12 lip 2020

  Długopis tylko wygrał we wsiach, całe wsie na niego głosowały bo sie do roboty nie chce chodzić i będą siedzieć przed chałupa całymi rodzinami i żyć z 500 plus, grunt ze tanie podpaski i musztarda sa. I za 300 zł lepsze ołówki kupią. Teraz przemęczeni nauczyciele pójdą po podwyżki, 4 miesiące siedzieli w chałupie to trza im podnieść. Niema pierwsza dama nadal będzie niema. Jarek wyjdzie z ukrycia i mapet show od nowa

  30 23 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 8

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...