Myślenice

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…

 

Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza treningowa Wisły Kraków w Myślenicach – powiat myślenicki prezentuje plan jak zatrzymać krakowski klub w naszym mieście” - zawiera stanowisko starosty oraz propozycję, jaką składa burmistrzowi Szlachetce.

Jak czytamy w przesłanym materiale; Józef Tomal (FZM) swoją propozycję miał przedstawić burmistrzowi Szlachetce we wtorek 7 lipca, przesyłając do niego osobne pismo. 

Z materiału przesłanego przez biuro promocji starostwa dowiadujemy się, że Wisła Kraków 8 czerwca miała zwrócić się do powiatu z wnioskiem (brak w załączniku) dotyczącym bezprzetargowej sprzedaży z bonifikatą 99% na rzecz klubu działek położonych na Zarabiu w sąsiedztwie bazy treningowej.

Jak się jednak okazuje, zgodnie ze statusem prawnym klubu oraz ustawą o gospodarce nieruchomościami (art. 37 ust. 2 i art. 68), powiat nie może sprzedać spółce akcyjnej nieruchomości w drodze bezprzetargowej z zastosowaniem zniżki, ponieważ „byłoby to niezgodne z przepisami i narażałoby powiat na niegospodarność, przekroczenie uprawnień i związane z tym sankcje prawne”.

 

Sprawa wypłynęła w maju

Przypomnijmy; w maju burmistrz opublikował wpis na facebooku, w którym informował, że wspólna przyszłość Myślenic i krakowskiego klubu stoi pod znakiem zapytania. Takiego przekonania nabrał po spotkaniu z prezesem Dawidem Błaszczykowskim i współwłaścicielem „Białej Gwiazdy” Tomaszem Jażdżyńskim.

„Na chwilę obecną nasza wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu braku zgody ze strony zarządu powiatu myślenickiego na sprzedaż z bonifikatą nieruchomości na Zarabiu, zlokalizowanych obok obecnych boisk treningowych klubu z Krakowa. Wiosną tego roku wystąpiłem z kolejną propozycją zakupu tych terenów, ale niestety starosta Józef Tomal odmówił. Z podobnym wnioskiem wystąpił zarząd Wisły, ale nie otrzymał odpowiedzi” - pisał Jarosław Szlachetka (PiS).

W pierwszym przetargu ogłoszonym przez starostwo cena wywoławcza za wspomniane tereny wynosiła 1,26 mln zł + 23% podatku VAT. W odpowiedzi na słowa gospodarza gminy wicestarosta Rafał Kudas (Forum Ziemi Myślenickiej) wyjaśniał, że „powiat myślenicki zgodnie z intencją rady odrzucił możliwość zakupu wymienionej działki przez gminę z bonifikatą 90%, jednak zaproponował możliwość zamiany tych nieruchomości na inne pozostające w zasobie gminy Myślenice. Ta nie odpowiedziała na propozycję”.

Następnie samorządowcy reprezentujący powiat rozpoczęli własne rozmowy z przedstawicielami „Białej Gwiazdy”. Gabinet starosty Tomala w towarzystwie byłego senatora Stanisława Bisztygi i wiceprzewodniczącego rady powiatu Macieja Ostrowskiego (KW Wspólnie dla Powiatu) odwiedził prezes Wisły Dawid Błaszczykowski. Rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami i miały dotyczyć możliwości zagospodarowania terenu powiatowego na Zarabiu, w celu rozbudowania obecnej bazy treningowej Wisły.

Czy samorządowcom uda się zatrzymać Wisłę Kraków w Myślenicach?

 • TAK TAK 41%
 • NIE NIE 59%
 • Głosów: 509

Józef Tomal proponuje: Jak zatrzymać Wisłę w Myślenicach

Zgodnie z tym, że starostwo „nie może sprzedać spółce akcyjnej nieruchomości w drodze bezprzetargowej z zastosowaniem bonifikaty”, Józef Tomal proponuje burmistrzowi Myślenic następujące rozwiązanie:

W pierwszej kolejności powiat obniża ceny nieruchomości w nowym przetargu o 25% oraz proponuje klubowi wieloletnią jego dzierżawę do 25 lat. Jak czytamy w liście przesłanym od starostwa, „dla Wisły Kraków największą bolączką w tym momencie są tzw. koszty stałe związane z m.in. wynajmem bazy treningowej, wynoszące około 80 tys. zł miesięcznie”.

Dlatego starosta zwraca się się do burmistrza oraz prezesa Spółki Sport Myślenice z prośbą o obniżenie kosztów dzierżawy bazy treningowej o 50% i jednocześnie aneksowanie obecnej umowy o kolejne 15, a nawet 20 lat. Jest przekonany, że pozwoli to Wiśle na wygenerowanie oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na zakup terenów na Zarabiu. „Spowoduje to trwałe związanie klubu z Ziemią Myślenicką oraz zapewni efekt promocyjny i marketingowy dla naszego regionu” – wyjaśnia.

W przekonaniu starosty zyska na tym Spółka Sport Myślenice, która będzie miała długoterminowego najemcę związanego umową, co pozwoli na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę obiektów sportowych. Jak dotąd Jarosław Szlachetka nie odniósł się do propozycji starosty.

Sprawa terenów dla Wisły Kraków to jeden z przykładów na pogłębiający się konflikt między starostwem a gminą Myślenice. Brak porozumienia pomiędzy reprezentantami tych podmiotów wyraźnie rysuje się w kwestii remontu drogi prowadzącej na Chełm, a w ostatnim czasie samorządowcy spierali się o to, kto przyczynił się do zakupu dwóch karetek dla myślenickiego szpitala.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 10 lip 2020

  moze mi ktos odpowiedziec jakie korzysci ma miasto z tego ze trenuje tu wisla? i dlaczego maja dostac ziemie z taka zniznka?

  55 7 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 10 lip 2020

   caly ten plan polega na rozdawaniu. zmniejszyc wisle oplaty potem dac 99% znizki na dzialke. takie podejscie mozna miec tylko do publicznych pieniedzy i ziemi

   34 6 Odpowiedz
   • 10 lip 2020

    Zamknęły się powiatowe cwaniaki w gabinecie z Błaszczykiem, chcieli POkazać siłę i skuteczność bez Szlachetki. Nie wiadomo co tam namieszali za zamkniętymi drzwiami. Wyszło z tego wielkie g, to teraz liściki d burmistrza piszą aby pomógł im w tym mieszaniu. GŁUPI BY BYŁ.

    21 18 Odpowiedz
    • 10 lip 2020

     Przychodzi na myśl inny piłkarz który budował u nas "nowy dworzec". A tu się okazała "galeria" (czytaj rząd sklepików) i zajezdnia. A jak pięknie stali w rzędzie do otwarcia! Pamiętacie?
     I tak sie robi kasiorę.

     18 8 Odpowiedz
     • 11 lip 2020

      To też powinno być rozliczone, krzywda pracowników PKS i jak takie wartościowe tereny miasta, które poszły w ręce prywatne pod galerie, biedronki, krusy i za ile? Ale kto to ma zrobić?

      14 7 Odpowiedz
 • mirek@ 10 lip 2020

  o nie nie nie nikt nie bedzie mówił burmistrzowi co ma robic zwlaszcza ten starosta co sie nie chce sluchac

  29 16 Odpowiedz
 • 10 lip 2020

  Śmierdzi łapówą na kilometr

  29 8 Odpowiedz
 • 10 lip 2020

  Ziemi bym za darmo nie oddawał, bo bonifikata to darmocha.
  Natomiast można na czas obniżyć czynsze, w nadziei że w przyszłości się do nich powróci.
  Sprzedać można jedynie działkę pod zabudowę.

  23 5 Odpowiedz
  • 11 lip 2020

   A może czas przypomnieć sobie jak to za praktycznie darmo (bonifikata bodajże 99% albo coś koło tego) starostwo Dobczycą oddało tereny które potem podobno Dobczyce za krocie sprzedały ( zapewne pod deweloperke)? Tutaj jest wojna o krzaki na których nigdy nikt nic nie wybuje deweloperskiego. A tą „propozycja” udowodnili tylko jak żałośnie śmieszni są...

   11 11 Odpowiedz
 • 10 lip 2020

  Nasze, Wasze! Aj, waj!
  Jak nie wiadomo o co chodzi, to zapytałbym komu zależy żeby Wisła "trenowałą" u nas za pół darmo. I dlaczego.
  Słowo klucz to "dewelopment". Kto, jak i co - pogłówkujcie sami.

  17 12 Odpowiedz
 • DajMI MINUSY! 10 lip 2020

  Czy starosta może po prostu milczeć i skończyć ze swoimi żałosnymi propozycjami?

  20 18 Odpowiedz
 • Marta 10 lip 2020

  jeden i drugi pisza do siebie listy jakby nie mogli sie spotkac jak dorosli ludzie. gorzej niz dzieci w piaskownicy chowaja sie za pismami jak tchorze

  11 15 Odpowiedz
 • 11 lip 2020

  Ta baza to będzie na palach?

  5 4 Odpowiedz
 • 11 lip 2020

  Idealna propozycja, gmina ma się zrzec dochodu aby powiat mógł zarobić krocie na niebudowlanym okrzaczonym teren sprzedając go klubowi na skraju bankructwa :D :D :D hahahahahahahahaha starosto litości, kim ty się otaczasz? :D Chętnie poznam tych „geniuszy” biznesu i niegocjacji :D normalnie KABARET Hahahahaha

  20 14 Odpowiedz
  • 11 lip 2020
   Bolek napisał/a:

   Idealna propozycja, gmina ma się zrzec dochodu aby powiat mógł zarobić krocie na niebudowlanym okrzaczonym teren sprzedając go klubowi na skraju bankructwa

   Cytując klasyka:
   "Na Hotel piękne miejsce co?
   Jak Szlachetka nam podpisze transfer to sobie kupisz to wszystko, razem z tą rzeką aż do tamtych kominów.
   Myślisz że podpisze?
   Zawsze podpisywali...."

   8 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 lip 2020

  Hmm, mam wątpliwości czy aby sprzedaż ziemi to trafiony pomysł, chyba że powiat ma jej faktycznie dużo. Są jakieś przeciwwskazania, by też starostwo wydzierżawiło tą ziemię klubowi, może być po obniżonej cenie? Ale sprzedaż, ciut kontrowersyjne.. dlaczego nie czerpać stałych zysków z terenu - teraz Wisła, za x lat może ktoś inny. To atrakcyjny teren rekreacyjny. Stąd też garść moich wątpliwości co do pomysłu starosty.

  Zaś burmiszcz niech sobie wspomni stare lata jak z pisowskimi 'kompanami' gminne grunty w Pcimiu przehandlował. Boli? - Nie, bo jesteście w tej swojej sekcie wychowywani wedle prawa Kalego. A zabraliście mieszkańcom to co ich, bezwstydnie.

  Wygląda na to, że starosta potrafi rozmawiać ze wszystkimi w okolicy oprócz burmiszcza. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że burmiszcz w zarządzaniu miastem niekoniecznie jest samodzielny i może realizować jakieś tam wytyczne partyjnych przełożonych. Komu jak komu, mieszkańcom na pewno taka zimna wojna nie służy.

  Podstawowe pytanie: perspektywy prezentować trzeba i odpowiadać na potrzeby interesanta, tym niemniej czy zbytnie łapanie Wiślaków za kostki ma sens; bilans zysków/strat robić trzeba.

  11 9 Odpowiedz
  • 11 lip 2020

   Wytyczne partyjne w takim mieście jak Myslenice? He he he odstaw to co bierzesz bo ci szkodzi. Ta śpiewka o tym ze burmistrz jest sterowany przez Kaczyńskiego jest tak realna jak ta ze Wisła w przyszłym sezonie wygra ligę mistrzów. To już chyba tylko wy tam w tym starostwie w to wierzycie :D a może wy interesów platformy bronicie? Ostatnio bardzo się z nią utożsamiacie. A ludzie to widza.

   Tą ofertą starosta udowodnił jak cudownie potrafi współpracować z innymi. Jak bardzo mu zależy na zatrzymaniu krakowskiego klubu w Myślenicach. Wstyd i żenada.

   10 16 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    12 lip 2020

    Zaczynając osoby starosty, jego przychylenia się do propozycji klubu ja nie pochwalam, o czym wyżej była mowa, więc idąc trollu za Twoją nieudolną wizją jutro mógłbym pożegnać się z pracą.

    Przechodząc do burmiszcza, na smyczy Kaczyńskiego nie jest, rozumie się. Nie te progi. Gdyby namaścili go na jakiegoś wiceprezesa PiSu to już co innego. A tak to sobie jest a słuchać wytycznych się musi tzn. realizować partyjne podboje innych urzędów, posłusznie przekazywać niektóre dane itp. Co najwyżej wizyty starych pcimskich kompanów z czasów handlowania działkami w sąsiedniej gminie. Te wizyty ponoć nadal są, z tym mogą się wiązać jakieś sporadyczne przebicia burmiszcza na salony. Oczywiście przyjmijmy że to już gracz pisowskiej trzeciej ligi, a nawet włączenie się w ostatnią kampanię był strzałem w kolano dla PiSu, wpływ niektórych zagrań na wybory trudno oszacować bo wszystko w grze, tym niemniej nierozważnie wybita piłka może niekiedy sprawić troszkę łopotów..

    11 3 Odpowiedz
    • 12 lip 2020

     Myślisz co w innych partyjach nie ma takich zależności i układów ?

     1 5 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      12 lip 2020

      To tak jakby zestawić mafię z jakąkolwiek firmą.

      Obydwie zabiegają o kasę - tak. Obydwie mają zarząd i struktury - tak. Obydwie lobbują- tak. W obydwu są równi i równiejsi - tak.

      A różnice ciągle są.

      3 Odpowiedz
      • 12 lip 2020

       Jakie,dokładniej ? Ja między poprzednikami i obecnymi nie widzę zbyt wiele różnic.Być może poprzednicy byli bardziej skryci,a obecni bardziej drą ryło.

       2 6 Odpowiedz
       • Brak zdjęcia
        12 lip 2020

        Ja sobie poczekam na finał

        1 1 Odpowiedz
 • 12 lip 2020

  Ta dyskusja pokazuje nie interes miasta czy powiatu, ale sympatie polityczne
  Jak Wisłę, zapiszą do PiS razem z działaczami, to zwolennicy burmistrza będą bić hołdy decyzji oddania ziemi za darmo, zaś starosta, będzie mówił o niedopuszczalnym działaniu.

  .

  5 14 Odpowiedz
 • mirek@ 16 lip 2020

  i co ? minelo troche czasu i nikt sobie nic nie robi z tych propozycji starosty

  3 2 Odpowiedz

Zobacz więcej