Centrum będzie rozkopane do jesieni
- 19 lipca 2020
Coraz bardziej uciążliwa staje się rewitalizacja centrum Myślenic. Nadal trwają prace na płycie Rynku, niedawno budowlańcy przenieśli się na ul. Kościuszki, a kolejny na liście jest Plac Kilińskiego
Burmistrz pytany przez radnych o datę zakończenia prac związanych z rewitalizacją Rynku zapewniał, że planowany pierwotnie termin nie powinien ulec zmianie. - W związku z pracami, które nie były przewidziane w projekcie, ten czasookres wydłużył postęp prac, ale koniec października, jako termin umowny wykonania całego zadania, jest na tę chwilę utrzymany – zapewniał.
Prace w centrum trwają już kilka miesięcy, a utrudniony dla ruchu samochodowego do tej pory dostęp do Rynku został całkowicie zamknięty od połowy czerwca, po tym jak budowlańcy rozpoczęli prace na ul. Kościuszki. Tak ma być do września, natomiast dostawcy, mieszkańcy Rynku oraz ul. Kilińskiego, Piotra Skargi, Królowej Jadwigi, Klakurki i Sobieskiego (nr 1-6) mogą korzystać z objazdu przez tzw. „koński rynek”. Po remoncie ul. Kościuszki, budowlańcy przeniosą się właśnie na Plac Kilińskiego. Równolegle trwają roboty na głównej płycie Rynku, gdzie wymieniono już większość sieci i rozpoczęto układanie bruku.
„W projekcie jest dużo braków”
Podczas sesji rady gminy burmistrz informował, że remont przebiega zgodnie z planem, a do tej pory zdemontowano m.in. niemal całą granitową i piaskową nawierzchnię płyty Rynku. Podczas swojej wypowiedzi na temat postępów rewitalizacyjnych zwracał uwagę, że projekt posiada braki.
- Tych jest dużo i powinny być zrealizowane, dzisiaj zlecamy je wykonawcy jako roboty dodatkowe. To m.in. oświetlenie ul. Gałczyńskiego, Bema, odcinka ul. Klakurki czy Kilińskiego, gdzie w projekcie likwidowano istniejące oświetlenie, ale nie przewidziano nowych punktów oświetleniowych poza płytą samego Rynku. Są też braki w pewnych odcinkach sieci kanalizacyjnej, sanitarnej czy deszczowej – wyjaśniał Jarosław Szlachetka (PiS).
Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku. Została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
to ja nie rozumiem ktos zlikwidował oswietlenie i zapomniał dorysowac ??? takich mamy inżynierów ? za co wam płacimy ???? i to extra czy dogadanie w pociotkach ????
A ja mam pytanie do Pana Burmistrza, absolwenta AWF,czyli znającego także tematy rehabilitacji. Kiedy przywróci Pan ławki na Końskim Rynku i ul. 3 Maja? O Rynku nie wspominam. z wiadomych powodów.
Panie Burmistrzu, chyba m a Pan jakieś służby czytające wpisy mieszkańców. Jeżeli się mylę, to ja mogę napisać pytanie na kartce , zaniosę ją na dziennik podawczy podawczy itd.