Myślenice

Zakończył się remont kapliczki „Na Studzience”. Kosztował 200 tys. zł.

Trwający od zeszłego remont XVIII wiecznej kapliczki „Na Studzience” w Myślenicach kosztował 200 tys. zł

Kapliczka Na Studzience znajduje się na wschodnim zboczu Plebańskiej Góry, około 100 metrów powyżej ulicy Daszyńskiego przy źródle, którego wody niegdyś uznawano za uzdrawiające. Właśnie z tego powodu w XVIII wieku wybudowano w pobliżu źródła kaplicę Matki Bożej Śnieżnej.

Pod koniec XIX wieku (1892 r.) woda ze źródła posłużyła pierwszemu miejskiemu wodociągowi. Stąd drewnianymi rurami wodę doprowadzono do studni Tereska w Rynku. Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej wzniesiona została w stylu późnobarokowym, natomiast w jej wnętrzu uwagę przykuwają polichromie (malowidła ścienne) przedstawiające przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej z domu Zofii i Marcina Grabyszów do kościoła oraz uleczenie w tymże źródle, a także portrety mieszczan i dobrodziejów tej kapliczki. Polichromie wykonane zostały na początku XIX wieku przez Sebastiana Stolarskiego, który jest autorem malowideł również w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.

Kapliczka wymagała gruntownego remontu konserwatorskiego, który kosztował 200 tys. zł. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości prawie 100 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz kolejne 100 tys. zł w ramach nagrody przyznanej przez burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

Remont Kapliczki Matki Bożej Śnieżnej został ukoronowany msza odpustową w środę 5 sierpnia.

Powiązane tematy

Wstęp na studzienki i do kapliczki zagrodzony
Myślenice 29

Wstęp na studzienki i do kapliczki zagrodzony

Od ul. Daszyńskiego w miejscu, gdzie znajdowała się ścieżka na tzw. studzienki i dojście do kapliczki Matki Boskiej Śnieżnej stanęły tabliczki informujące o zakazie wstępu. Powód? To teren prywatny. Jak dojść do kapliczki? – pytają wierni

Komentarze (1)

 • 11 sie 2020

  Za 160-180 tyś buduję stan surowy domu jednorodzinnego 160 m 2 wraz z materiałami- fundamenty, mury , płyta i dach z dachówki.
  A tu 200 tyś remont kapliczki- 25 m2.
  . No chyba że były polichromie na ścianach Gaudiego.
  Jak by mi UMiG dał te 100 tyś, to wybuduję taką kapliczkę na swojej działce od zera, za kolejne 100 tyś z Urzędu Marszałkowskiego byłaby polichromia uznanego artysty.

  22 2 Odpowiedz

Zobacz więcej