logo-web9
Myślenice

Rewitalizacja Rynku potrwa najdłużej do listopada. Tak zmienia się serce miasta

Postępy w pracach związanych z remontem Rynku widać gołym okiem. Spacerując po centrum widać nie tylko maszyny budowlane, ale namiastkę tego jak będzie wyglądać centrum Myślenic

Do tej pory w obrębie Rynku wykonano ponad 80% prac. Obecnie na głównej płycie układana jest posadzka z granitu i porfiru oraz otoczaków. Końca dobiega również remont ul. Kościuszki, po którym przyjdzie czas na Plac Kilińskiego popularnie nazywanym przez mieszkańców „Końskim Rynkiem”. Będzie to ostatni etap prac, które mają potrwać do jesieni.

Jak w materiałach gminnych zapewnia burmistrz "wszystko wskazuje na to, że oddanie inwestycji w październiku, względnie w listopadzie z już ostatecznymi odbiorami zostanie dotrzymany przez wykonawcę".

Podczas czerwcowej sesji rady gminy jej gospodarz informował, że remont przebiega zgodnie z planem, jednak projekt nie jest wolny od braków . „Tych jest dużo i dzisiaj zlecamy je wykonawcy jako roboty dodatkowe. To m.in. oświetlenie ul. Gałczyńskiego, Bema, odcinka ul. Klakurki, czy Kilińskiego, gdzie w projekcie likwidowano istniejące oświetlenie, ale nie przewidziano nowych punktów oświetleniowych poza płytą samego Rynku. Są też braki w pewnych odcinkach sieci kanalizacyjnej, sanitarnej czy deszczowej” – mówił Jarosław Szlachetka.

Co obejmuje rewitalizacja?

Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.

Sama rewitalizacja została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości  przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę. 

Weź udział w sondażu!

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!