Myślenice

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji

Dzisiaj został zamknięty wjazd do Rynku w Myślenicach. To wynik remontu prowadzonego w centrum w ramach rewitalizacji. Z utrudnieniami w tym miejscu trzeba się liczyć do końca września

Dzisiaj od rana zamknięta jest ul. Kościuszki będąca jedyną drogą dojazdową do Rynku w Myślenicach. Jak informuje gmina; zakaz wjazdu jest spowodowany pracami związanymi z rewitalizacją Rynku. To właśnie zamknięta droga ma przejść remont.

- Zakaz będzie obowiązywał prawdopodobnie do końca września. Jedyną możliwością wjazdu na Rynek w awaryjnych przypadkach, a także dla dostawców, zaopatrzenia lub służb technicznych będzie ulica Kilińskiego dla samochodów do 2,5 tony – informuje Robert Kowalski, kierownik budowy z ramienia wykonawcy II etapu rewitalizacji Rynku w Myślenicach.

Zakaz postawiony na początku ulicy Kilińskiego nie dotyczy pojazdów budowy, zaopatrzenia na czas załadunku i wyładunku, mieszkańców Rynku oraz ulic Kilińskiego, księdza Piotra Skargi, Królowej Jadwigi, Klakurki, Sobieskiego nr 1-6.

Po remoncie ul. Kościuszki, budowlańcy przeniosą się Plac Kilińskiego i ulicę Kilińskiego popularnie zwanymi „Końskim Rynkiem”. W ubiegłym tygodniu gmina przeniosła handlujących w tym miejscu produktami rolnymi na odnowioną ul. Bema.

Równolegle trwają prace na głównej płycie Rynku, gdzie wymieniono już większość sieci i rozpoczęto układanie bruku.

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.

Została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę. 

Jak oceniasz wygląd ul. Piotra Skargi po częściowej rewitalizacji?

 • Wygląda świetnie
 • Dobrze rokuje
 • Jeszcze za wcześnie na oceny
 • Nie podoba mi się
 • Wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • Wygląda świetnie Wygląda świetnie 20%
 • Dobrze rokuje Dobrze rokuje 33%
 • Jeszcze za wcześnie na oceny Jeszcze za wcześnie na oceny 27%
 • Nie podoba mi się Nie podoba mi się 11%
 • Wygląda koszmarnie Wygląda koszmarnie 10%
 • Głosów: 855

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

 

Jarosław Szlachetka: „W projekcie jest dużo braków”

Podczas posiedzenia rady burmistrz informował, że remont przebiega zgodnie z planem, a do tej pory zdemontowano m.in. niemal całą granitową i piaskową nawierzchnię płyty Rynku. 

Podczas swojej wypowiedzi na temat postępu prac rewitalizacyjnych zwracał uwagę, że projekt posiada braki. - Tych jest dużo i powinny być zrealizowane, dzisiaj zlecamy je wykonawcy jako roboty dodatkowe. To m.in. oświetlenie ul. Gałczyńskiego, Bema, odcinka ul. Klakurki, czy Kilińskiego, gdzie w projekcie likwidowano istniejące oświetlenie, ale nie przewidziano nowych punktów oświetleniowych poza płytą samego Rynku. Są też braki w pewnych odcinkach sieci kanalizacyjnej, sanitarnej czy deszczowej – mówił Jarosław Szlachetka.

 

Jak długo to potrwa?

Pytany przez radnych o datę zakończenia prac, zapewniał że planowany pierwotnie termin nie powinien ulec zmianie. - W związku z pracami, które nie były przewidziane w projekcie ten czasookres wydłużył postęp prac, ale koniec października jako termin umowny wykonania całego zadania jest na tę chwilę utrzymany – odpowiadał.

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • mirek@ 15 cze 2020

  nie zazdrozcze sklepikarzom z centrum najpierw koronawirus teraz rewitalizacjawirus

  34 4 Odpowiedz
 • OKOKI 15 cze 2020

  Przez rynek wogóle powinien być zakazany ruch .Tylko dostawcy .A co my widzimy .obkładane rynku ze wszystkich stron parkingami żeby kasę doić. Tak wygląda ta cała rewitalizacja.

  27 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 cze 2020

  To prawda, ulica Kościuszki i Rynek powinna być wyłączona z ruchu, tak jak to jest w innych miastach gdzie ulice blisko takich miejsc jak stare miasto czy rynek są niedostępne dla samochodów.
  Nie rozumiem tego parcia aby podjechać pod same drzwi sklepu, ludzie nie mogą przejść 100 metrów? Że niby przejeżdżające samochody generują lepszy obrót sklepu ? Bzdury...

  25 4 Odpowiedz
 • 15 cze 2020

  Książkowy przykład zmarnowania 45000000 publicznych środków. Rynek mógł po lekkim liftingu jeszcze wiele dekad służyć, bo był z naturalnego kamienia. Wszystko zostało bezsensownie zniszczone, a jest tu tyle prawdziwych potrzeb i te jełopy nie WIDZIAŁY tego? . Krzyszkowice i Głogoczów skrzyżowania bezkolizyjne, droga na Chełm w katastrofalnym stanie, przejścia dla pieszych, żłobki, przedszkola, szkoły, tu od wielu lat są prawdziwe potrzeby, a nie rynek i muzeum. Lipiec z Ostrowskim powinni za to odpowiedzieć, bo to ich nieracjonalną decyzją.

  23 8 Odpowiedz
 • 15 cze 2020

  Dlaczego ludzi wprowadzają w błąd? "Przejście ulicą Gałczyńskiego" i strzałka, co za imbecyl nad tym siedział i myslał? Przecież pieszo można się poruszać po ulicy Kościuszki !

  18 1 Odpowiedz

Zobacz więcej