Myślenice

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji

Dzisiaj został zamknięty wjazd do Rynku w Myślenicach. To wynik remontu prowadzonego w centrum w ramach rewitalizacji. Z utrudnieniami w tym miejscu trzeba się liczyć do końca września

Dzisiaj od rana zamknięta jest ul. Kościuszki będąca jedyną drogą dojazdową do Rynku w Myślenicach. Jak informuje gmina; zakaz wjazdu jest spowodowany pracami związanymi z rewitalizacją Rynku. To właśnie zamknięta droga ma przejść remont.

- Zakaz będzie obowiązywał prawdopodobnie do końca września. Jedyną możliwością wjazdu na Rynek w awaryjnych przypadkach, a także dla dostawców, zaopatrzenia lub służb technicznych będzie ulica Kilińskiego dla samochodów do 2,5 tony – informuje Robert Kowalski, kierownik budowy z ramienia wykonawcy II etapu rewitalizacji Rynku w Myślenicach.

Zakaz postawiony na początku ulicy Kilińskiego nie dotyczy pojazdów budowy, zaopatrzenia na czas załadunku i wyładunku, mieszkańców Rynku oraz ulic Kilińskiego, księdza Piotra Skargi, Królowej Jadwigi, Klakurki, Sobieskiego nr 1-6.

Po remoncie ul. Kościuszki, budowlańcy przeniosą się Plac Kilińskiego i ulicę Kilińskiego popularnie zwanymi „Końskim Rynkiem”. W ubiegłym tygodniu gmina przeniosła handlujących w tym miejscu produktami rolnymi na odnowioną ul. Bema.

Równolegle trwają prace na głównej płycie Rynku, gdzie wymieniono już większość sieci i rozpoczęto układanie bruku.

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.

Została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę. 

Jak oceniasz wygląd ul. Piotra Skargi po częściowej rewitalizacji?

 • Wygląda świetnie
 • Dobrze rokuje
 • Jeszcze za wcześnie na oceny
 • Nie podoba mi się
 • Wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • Wygląda świetnie Wygląda świetnie 20%
 • Dobrze rokuje Dobrze rokuje 33%
 • Jeszcze za wcześnie na oceny Jeszcze za wcześnie na oceny 27%
 • Nie podoba mi się Nie podoba mi się 11%
 • Wygląda koszmarnie Wygląda koszmarnie 10%
 • Głosów: 855

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

 

Jarosław Szlachetka: „W projekcie jest dużo braków”

Podczas posiedzenia rady burmistrz informował, że remont przebiega zgodnie z planem, a do tej pory zdemontowano m.in. niemal całą granitową i piaskową nawierzchnię płyty Rynku. 

Podczas swojej wypowiedzi na temat postępu prac rewitalizacyjnych zwracał uwagę, że projekt posiada braki. - Tych jest dużo i powinny być zrealizowane, dzisiaj zlecamy je wykonawcy jako roboty dodatkowe. To m.in. oświetlenie ul. Gałczyńskiego, Bema, odcinka ul. Klakurki, czy Kilińskiego, gdzie w projekcie likwidowano istniejące oświetlenie, ale nie przewidziano nowych punktów oświetleniowych poza płytą samego Rynku. Są też braki w pewnych odcinkach sieci kanalizacyjnej, sanitarnej czy deszczowej – mówił Jarosław Szlachetka.

 

Jak długo to potrwa?

Pytany przez radnych o datę zakończenia prac, zapewniał że planowany pierwotnie termin nie powinien ulec zmianie. - W związku z pracami, które nie były przewidziane w projekcie ten czasookres wydłużył postęp prac, ale koniec października jako termin umowny wykonania całego zadania jest na tę chwilę utrzymany – odpowiadał.

Powiązane tematy

Centrum będzie rozkopane do jesieni
Myślenice 3

Centrum będzie rozkopane do jesieni

Coraz bardziej uciążliwa staje się rewitalizacja centrum Myślenic. Nadal trwają prace na płycie Rynku, niedawno budowlańcy przenieśli się na ul. Kości...

Komentarze

 • mirek@ 15 cze

  nie zazdrozcze sklepikarzom z centrum najpierw koronawirus teraz rewitalizacjawirus

  34 4 Odpowiedz
  • Marta 15 cze

   dokladnie po co nam rynek skoro nie mozna tam sie dostac

   12 14 Odpowiedz
  • 15 cze

   Ostrowski już nie rządzi miastem a mieszkańcy dalej odczuwają smak jego decyzji. Smacznego.

   20 25 Odpowiedz
   • mysleniczaninzdziada 15 cze

    a po oddaniu prac i dokonczeniu tego co zlecil obecnemu gospodarzowi czyje beda zaslugi? pewnie sie dowiemy na konferencji prasowej kto tak wspaniale wykonal remont. gdyby nie ten remont to drugi rok w miescie nie dzialo by sie nic

    16 9 Odpowiedz
    • 15 cze

     Po skończeniu prac wmurują w płytę rynku tablice upamiętniającą pomysłodawcę taką jak na Muzeum Niepodległości. Cytując klasyka:
     "F.L. Co to może być - "F.L.?
     No! Filantrop, Ludziom!"

     11 9 Odpowiedz
   • 15 cze

    Fatalna decyzja poprzednika i wspaniały sukces inwestycyjny obecnego.

    18 16 Odpowiedz
  • 15 cze

   Książkowy przykład zmarnowania 45000000 publicznych środków. Rynek mógł po lekkim liftingu jeszcze wiele dekad służyć, bo był z naturalnego kamienia. Wszystko zostało bezsensownie zniszczone, a jest tu tyle prawdziwych potrzeb i te jełopy nie WIDZIAŁY tego? . Krzyszkowice i Głogoczów skrzyżowania bezkolizyjne, droga na Chełm w katastrofalnym stanie, przejścia dla pieszych, żłobki, przedszkola, szkoły, tu od wielu lat są prawdziwe potrzeby, a nie rynek i muzeum. Lipiec z Ostrowskim powinni za to odpowiedzieć, bo to ich nieracjonalną decyzją.

   23 8 Odpowiedz
 • OKOKI 15 cze

  Przez rynek wogóle powinien być zakazany ruch .Tylko dostawcy .A co my widzimy .obkładane rynku ze wszystkich stron parkingami żeby kasę doić. Tak wygląda ta cała rewitalizacja.

  27 5 Odpowiedz
 • 15 cze

  To prawda, ulica Kościuszki i Rynek powinna być wyłączona z ruchu, tak jak to jest w innych miastach gdzie ulice blisko takich miejsc jak stare miasto czy rynek są niedostępne dla samochodów.
  Nie rozumiem tego parcia aby podjechać pod same drzwi sklepu, ludzie nie mogą przejść 100 metrów? Że niby przejeżdżające samochody generują lepszy obrót sklepu ? Bzdury...

  25 4 Odpowiedz
 • 15 cze

  Dlaczego ludzi wprowadzają w błąd? "Przejście ulicą Gałczyńskiego" i strzałka, co za imbecyl nad tym siedział i myslał? Przecież pieszo można się poruszać po ulicy Kościuszki !

  18 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 cze

  Ten remont to 100% zasługa PiS, podobnie jak zwrot 6 mld od Gazpromu. Amen.

  3 20 Odpowiedz
 • 16 cze

  Mogliby zakazać wjazdu do rynku wszystkim pojazdom a zaopatrzenie po 18!!!mamy piękny rynek a z każdej strony zawalony autami...

  10 3 Odpowiedz
  • 17 cze

   Hmmm może dlatego że zamiast budować piętrowe parkingi myslenice wola sprzedać ziemię żeby tam apartament powstał. Tak ciężko pomyśleć....
   Np. Hotele przy Rzemieślniczej.

   9 1 Odpowiedz
 • 21 cze

  Jaj się do czegoś wezmą nieudacznicy pisowcy i firmy powiązane z nimi , to nie ma się czegoś dobrego spodziewać,

  1 1 Odpowiedz
 • 14 lip

  Wybrałem się dziś na myślenicki Rynek. Chciałem pooglądać jak "pięknieje". No postępy są, ale i są "kwiatki". Z drogi od strony pierzei przy której znajduje się budynek Urzędu Miasta są dwa zejścia na płytę rynku. Kilka schodek i ani jednego zjazdu dla osób z wózkami lub dla osób poruszających się na wózkach.
  Czy to są normy uwzględniające łamanie barier architektonicznych? Chyba nie.
  Co to za projektant, który wyprodukował taki bubel? Gdzie był poprzedni Burmistrz i jego służby, że zaaprobowali taki projekt, gdzie był obecny Burmistrz i jego służby, które bezwiednie popełniają błędy poprzedników.
  Jeszcze jest jakaś szansa, żeby to poprawić.
  A jeżeli nie, to przez kolejne dziesięciolecia matki z wózkami będą chodzić dookoła, żeby podejść do projektowanej fontanny. Młode są niech ćwiczą nogi. A staruszkowie niech zjeżdżają po schodach. Potrzepanie organami wewnętrznymi im nie zaszkodzi.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej