logo-web9
Myślenice

Tłumy na Zarabiu w ostatnią niedzielę wakacji. Po sezonie letnim rekreacyjną dzielnicę Myślenic oceniacie na 3 z plusem

Ostatnią niedzielę wakacji na Zarabiu spędzały tłumy mieszkańców i przyjezdnych szukających ochłody nad Rabą. Rekreacyjną dzielnicę Myślenic oceniacie na +dostateczny

Raba od najdawniejszych lat dawała ludziom pożywienie i wodę. Łowiono w niej ryby, a w najlepszych latach można było spotkać tu nawet raki, które uznawane są za "barometr czystości wody". To nad jej brzegami pokolenia reprezentujące miejscowości położone nad rzeką, szukały w ochłody po ciężkim dniu pracy, a krakowianie ukojenia od życia w zgiełku dużego miasta nazywając "Rabę rzeką dzieciństwa".

W tym roku, zwłaszcza w weekendy na myślenickim Zarabiu można było spotkać tłumy spacerujące alejkami wzdłuż rzeki, a parkingi niemal do ostatniego miejsca wypełnione były samochodami. Podobnie minęło popołudnie w ostatnią niedzielę tegorocznych wakacji.

W tym sezonie letników było tak dużo, że nie przeszkadzał im nawet brak plaży z której woda zabrała wysypany w ubiegłym roku przez gminę piasek. Jak spędzamy czas w tym miejscu i co przyciąga tutaj ludzi?

Spacerując po Zarabiu wciąż najbardziej oblegany jest park, place zabaw i skwery. Na górny Jaz prowadzą alejki spacerowe znajdujące się po obu brzegach rzeki. Teren lewobrzeżny - zdecydowanie mniej popularny, przyciąga głównie spacerowiczów, użytkowników skateparku, kortów tenisowych i amatorów kąpieli w odkrytym basenie.

Przechodzą tędy również rodziny z dziećmi, które pokonując „wiszącą kładkę” zmierzają na prawy brzeg. Tutaj od lat swoich fanów znajduje Banderoza, gdzie co niedzielę odbywa się impreza taneczna, a ci którzy preferują mniej aktywny sposób spędzania wolnego czasu, wybierają trawniki lub lokal Lato na Zarabiu, gdzie można usiąść na leżaku przy samym brzegu Raby.

 Główne aktywności wciąż skupiają się wokół rzeki, która jak się wydaje przyciąga w pierwszej kolejności. Jedni spędzają tutaj czas spacerując, inni korzystając ze skwerów organizują pikniki na kocach i leżakach, a pozostali rozbijają się na kamieniach bliżej wody.

Zarabie oceniacie na +dostateczny

W jednym z naszych sondaży pytamy Was jak oceniacie Zarabie jako miejsce weekendowego wypoczynku. Jak dotąd (chwila publikacji materiału) zdania są podzielone na pół.

Pierwsza zawiera oceny od celującej (10%), przez bardzo dobrą (15%) i dobrą (25%), natomiast druga pokazuje mniej optymistyczne nastawienie do oferty myślenickiego Zarabia a rozpiętość ocen od dostatecznej (18%) ciągnie się przez dopuszczający (12%) na niedostatecznym kończąc (20%). Przeliczając wyniki na ocenę; po sezonie letnim rekreacyjnej dzielnicy Myślenic wystawiacie +dostateczny. 

Weź udział w sondażu!

Do czego w tym sezonie zgłaszacie najwięcej uwag? Największym problemem według zgłaszanych przez was uwag, zdaje się zbyt mała liczba koszy na śmieci lub częstotliwość ich opróżniania, zwłaszcza w weekendy. O bałaganie panującym na Zarabiu alarmowaliście wielokrotnie wysyłając zdjęcia i z głoszenia na redakcja@miasto-info.pl.

Do jednego z takich alarmów poruszonego w mediach społecznościowych odniósł się zastępca burmistrza, który podkreślał, że utrzymanie porządku w tym miejscu nie należy do najłatwiejszych (więcej na ten temat piszemy w artykule "Zarabie tonie w śmieciach. Gmina wysyła w teren strażników miejskich", a niedawno gmina rozpoczęła akcję edukacyjną pn. „Czyste miasto” w ramach której na trawnikach umieszczone zostały tabliczki zachęcające do wyrzucania odpadków do koszy.

Drugim wyzwaniem dla służb i bolączką dla szukających na Zarabiu spokoju jest ruch samochodowy i liczba samochodów. Radni próbowali zwolnić go m.in. poprzez instalację fotoradaru na ulicy Parkowej lub dodatkowych progów zwalniających, a straż miejska razem z policją podczas patroli w tej części miasta, zwracali uwagę na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy.

Raba w opowieściach wielu mieszkańców uchodzi za rzekę dzieciństwa i w każdym pokoleniu przywołuje inne wspomnienia. Jakie emocji budzi u Was współcześnie i jak można zagospodarować teren wokół niej, aby z równym sentymentem wspominały ją nasze dzieci i kolejne pokolenia? Co zrobić, aby lato spędzone na Zarabiu w 2021 roku mogło uzyskać wyższą ocenę?

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!