Historia

Dokładnie 81 lat temu wybuchła II wojna światowa. Do Myślenic Niemcy dotarli 5 września

Dokładnie 81 lat temu wybuchła II wojna światowa. Do Myślenic Niemcy dotarli 5 września

Wojnę rozpoczęło zbombardowanie Wielunia o godz. 4.35, a 10 minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte

1 września 1939 roku w godzinach porannych Wehrmacht uderzył na Polskę wzdłuż granicy polsko-niemiecko-słowackiej. Wojnę rozpoczęło zbombardowanie Wielunia o godz. 4.35. Następnie, o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Tego samego dnia, we wczesnych godzinach rannych, Niemcy uderzyli na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku, aresztowali pierwszych 250 Polaków mieszkających w Gdańsku i wymordowali polskich kolejarzy w Szymankowie.

W dniach 1–7 września 1939 r. miała miejsce obrona półwyspu Westerplatte przed wojskami III Rzeszy. Podczas porannych uroczystości mówiąc o Westerplatte prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Polska jest ciągłością dzięki bohaterstwu żołnierzy, którzy na Westerplatte bronili ojczyzny.

- Bronili jej bohatersko przez siedem dni, broniąc się nieprzerwanie, walcząc pod nawałą nieprzyjacielskiego ognia. To były wielkie chwile polskiego oręża. To były wydarzenia, które przeszły nie tylko do naszej historii, ale one z całą pewnością przeszły także do historii wojskowości - mówił prezydent. - To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem, symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza imperializm, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły, albowiem pociągnęły za sobą tragedie narodów, pociągnęły za sobą miliony ludzi, którzy polegli albo zostali zamordowani, pociągnęły za sobą holokaust i wszystko to, co najstraszniejsze stało się w okresie II wojny światowej - podkreślał.

W ciągu pierwszych trzech dni polskie wojska przegrały bitwę graniczną i zostały zmuszone do odwrotu na całej linii frontu. W dniu 3 września Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom i niedługo potem przeszli do działań zbrojnych (ofensywa w Zagłębiu Saary). Tymczasem Wehrmacht, korzystając z przewagi w lotnictwie Luftwaffe i broni pancernej odniósł w Polsce szereg zwycięstw pokonując polskie wojska pod Piotrkowem Trybunalskim i Tomaszowem Mazowieckim.

„Do Myślenic z kierunku południowego i zachodniego z każdą godziną zbliżała się wojna” 

Do Myślenic Niemcy dotarli 5 września. Tak pierwsze dni września w Monografii Myślenic opisuje Paweł Lemaniak: „(...) Kończył się słoneczny sierpień, większość gospodarzy z Myślenic zakończyła żniwa i sianokosy. Wykonywano podorywki pod zboża ozime i przygotowywano się do wykopków ziemniaków. Letnicy odpoczywający na Zarabiu opuszczali miasto, a myślenicka młodzież przygotowywała się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. (…) Wczesnym rankiem 1 września 1939 armia niemiecka zaatakowała Polskę, przekraczając jej granice. W tym czasie Myślenice spokojnie spały, mieszkańcy mieli dowiedzieć się o wojnie za kilka godzin”.

Zanim Niemcy zajęli Myślenice, jego mieszkańcy od kilku dni żyli wojną, śledząc jej losy poprzez audycje radiowe, a informacja o niej rozeszła się błyskawicznie. W ciągu pierwszych pięciu dni września ze sklepów wykupione zostały wszystkie zapasy jedzenia. Przybycie wroga poprzedziło rozrzucenie nad Myślenicami ulotek propagandowych w których zawierała się wiadomość do żołnierzy, aby przestali walki, „a mieszkańców zachęcając do dalszej pracy na roli i spokojnego oczekiwania na nadchodzącą armię niemiecką”. Najwięcej osób zdecydowało się uciekać na wschód, gdzie szukali schronienia przed Niemcami.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 1 wrz 2020

  Jako obywatele Polski i Świata powinniśmy zrobić wszystko, by nigdy i nigdzie nie było wojen! By nie było dyktatury. Nie było szczucia jednych na drugich. By nie było przemocy i ucisku. NIGDY!

  Dlaczego nasz premier wypowiada takie słowa?

  "Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. (...)"
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Premier-Morawiecki-Koronawirus-to-wspolczesna-swiatowa-wojna-zmieniajaca-uklad-7948954.html

  6 4 Odpowiedz
 • 1 wrz 2020

  Ale burza nie zgadzam się z Tobą. Nie można stosować zasady "oko za oko, ząb za ząb."
  Rozwój po heglowsku to przeciwstawienie tezy antytezie, następnie analiza obydwu i stworzenie syntezy. To wzniesienie się na wyższy poziom. Nie możemy pozostać na poziomie dualizmu, na poziomie przeciwstawnych koncepcji, bo to hamuje rozwój ludzkości. Ba! Nawet cofa nas do bardziej prymitywnych stadiów rozwoju. Jesteśmy istotami duchowymi, które mogą kochać, wybaczać, troszczyć się o innych, być empatyczne i wspaniałomyślne. To piękne cechy ludzkie, których nie można zniszczyć agresją, bo każdy człowiek w głębi duszy jest wolny. Warto o tym pamiętać.

  Ciekawe wystąpienie nawiązujące do ludzkiego rozwoju:

  Historyczne Przemówienie Robert F Kennedy Jr.
  https://www.youtube.com/watch?v=coU7iQBKPDw

  6 6 Odpowiedz

Zobacz więcej