Na szybach busów zawisną plakaty promujące powiat. To najnowszy pomysł starostwa na wsparcie przewoźników
Starostwo zapłaci przewoźnikom za to, że ci na szybach busów zamieszczą plakaty promujące działalność powiatu.
„Podjęliśmy to działanie w trosce o naszych mieszkańców i by wspomóc zachowanie ciągłości połączeń” – wyjaśnia starosta
To najnowszy pomysł starosty Józefa Tomala (FZM) i wicestarosty Rafała Kudasa (FZM) – czytamy na oficjalnej stronie powiatu myślenickiego. Kilka dni temu reprezentanci starostwa podpisali umowy z 14 lokalnymi przewoźnikami obsługującymi trasy na terenie powiatu myślenickiego.
Umowy zostały zawarte do końca września z możliwością ich przedłużenia i opiewają na łączną kwotę 35 700 zł. Za te pieniądze przewoźnicy mają umieścić na swoich pojazdach plakaty promujące działania starostwa takie jak programy profilaktyczne, nieodpłatna pomoc prawna, pomoc Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach oraz oferty wsparcia dla przedsiębiorców i osób bezrobotnych.
Samorządowcy tłumaczą, że taka forma współpracy pełni funkcję informacyjną dla mieszkańców, a ponadto ma stanowić wsparcie finansowe dla przewoźników, co ma zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców.
Józef Tomal, starosta powiatu myślenickiego: Czas trwającej pandemii, jej negatywne skutki ekonomiczne i uwarunkowania, spadek liczby pasażerów szczególnie mocno odczuli nasi przedsiębiorcy przewozowi - operatorzy linii wewnątrz powiatowych.
(…) Podjęliśmy to działanie w trosce o naszych mieszkańców i by wspomóc zachowanie ciągłości połączeń na trasach prowadzących do kluczowych miejscowości na terenie powiatu myślenickiego, zabezpieczając równocześnie możliwość dotarcia uczniów do szkół oraz by dotrzeć z informacją o ważnych działaniach powiatu skierowanych do mieszkańców.
Jarosław Szlachetka zapowiada autobus do Krakowa
Podczas konferencji prasowej dotyczącej możliwości budowy połączenia kolejowego na odcinku Kraków-Myślenice, które (jeśli powstanie, to nie wcześniej niż w ciągu 8 lat) Jarosław Szlachetka (PiS) zapowiedział uruchomienie linii autobusowej we współpracy z MPK Kraków.
„Jeżeli uda się wygospodarować odpowiednie środki finansowe, to będziemy chcieli zaproponować takie połączenie przy udziale spółki gminy Kraków od nowego roku budżetowego” – mówił burmistrz Myślenic.
Zwracał również uwagę, że „za komunikację międzygminną, czy wewnątrz powiatu odpowiada starosta powiatowy, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i powiatowym” wytykając staroście zaniedbania w tej kwestii.
Transport oparty na busach zawiódł
Pandemia koronawirusa obnażyła słabe strony systemu komunikacji opartego w głównej mierze na prywatnych przewoźnikach. Ci w reakcji na rządowe ograniczenia dotyczące przewozu osób zawieszali lub ograniczali kursy.
Skutki takiego postępowania odczuli m.in. mieszkańcy Poręby, Jasienicy, Buliny, Krzyszkowic, Zawady, Chełmu, Sułkowic, Pcimia (Pcim-Sucha), Trzebuni, Kornatki, Dobczyc i Gdowa, którzy z powodu braku połączeń mieli problem z dotarciem na czas do pracy i z powrotem do domów.
Po naszych interwencjach, gospodarze gmin zwrócili uwagę na ten problem, organizując linie zastępcze. "To jednak pokazuje, że organizacja komunikacji zbiorowej będzie jednym z wyzwań z którymi po zakończeniu pandemii będą musieli zmierzyć się samorządowcy" - pisaliśmy w maju.
Organizacja komunikacji zbiorowej zaspokajającej potrzeby mieszkańców powiatu myślenickiego, to jedno z wyzwań czekających samorządowców.
W tym czasie wiele osób z nadzieją patrzyło na autobus MPK poruszający się po Myślenicach. Jak się jednak okazało przeznaczony był… dla personelu szpitalnego. Jednak wypuszczając go na trasę Kraków-Myślenice wojewoda udowodnił, że można.
W komentarzach oraz listach do redakcji często zwracacie uwagę na niedoskonałości i braki w organizacji komunikacji zbiorowej. Czy dotychczasowe działania lokalnych władz w ramach prowadzonej przez nich polityki transportowej zaspokajają potrzeby mieszkańców? Czekamy na Wasze głosy w tej sprawie.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.