Myślenice

Autobusem MPK z Myślenic do Krakowa? „Chcemy zaprezentować takie połączenie od nowego roku budżetowego”

Autobusem MPK z Myślenic do Krakowa? „Chcemy zaprezentować takie połączenie od nowego roku budżetowego”
Fot. MPK Kraków

„Gdyby nie trudna sytuacja finansowa gminy, już dawno można byłoby się pokusić o połączenia dla naszych mieszkańców, które wykonywałoby MPK Kraków.

Jeżeli uda się wygospodarować odpowiednie środki finansowe, to będziemy chcieli zaproponować takie połączenie przy udziale spółki gminy Kraków od nowego roku budżetowego”

 – na nasze pytanie dotyczące organizacji połączeń komunikacyjnych odpowiada Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz miasta i gminy Myślenice.

Po tym jak burmistrz Myślenic poinformował o złożeniu do programu Kolej Plus wniosku dotyczącego budowy połączenia kolejowego na trasie Kraków-Myślenice i szansach na jego realizację oraz podkreślając „jak ważna jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym”, zapytaliśmy go o organizację komunikacji samochodowej.

Jeżeli dojdzie do budowy tzw. „złotego pociągu”, to stanie się to nie wcześniej niż za 8 lat. Dlatego zapytaliśmy burmistrza, czy i w jaki sposób gmina Myślenice będzie rozwijać komunikację w oparciu o Zakopiankę, drogi lokalne i ruch kołowy?

Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice: Gdyby nie trudna sytuacja finansowa gminy, już dawno można byłoby się pokusić o połączenia dla naszych mieszkańców, które wykonywałoby MPK Kraków. Jeżeli uda się wygospodarować odpowiednie środki finansowe, to będziemy chcieli zaproponować takie połączenie przy udziale spółki gminy Kraków od nowego roku budżetowego.

Przypominam, że za komunikację międzygminną, czy wewnątrz powiatu odpowiada starosta powiatowy, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i powiatowym. Odsyłam z tym pytaniem do starosty; jak powiat myślenicki zamierza rozwiązać te sprawy, które od kilkunastu lat nie są w żaden sposób rozwiązane na ternie powiatu myślenickiego?

W innych powiatach realizowane są połączenia lokalne z dopłatą rządową. Dziwię się, że powiat do tej pory nie występował o taką pomoc do wojewody, do premiera, a patrząc na siatkę połączeń byłoby to mile widziane przede wszystkim wśród mieszkańców powiatu myślenickiego.

Dopytywany przez nas podczas konferencji prasowej o szczegóły - burmistrz dodał, że na trasę Kraków-Myślenice; w zależności od potrzeb miałby wyjeżdżać autobus przypominający ten, który na początku pandemii dowoził do pracy kadrę medyczną. Szacowany, roczny koszt utrzymania takiej linii to milion złotych.

Czy projekt budowy połączenia kolejowego Kraków-Myślenice otrzyma finansowanie z programu Kolej Plus?

 • TAK TAK 60%
 • NIE NIE 40%
 • Głosów: 1538

Transport oparty na busach zawiódł

Pandemia koronawirusa obnażyła słabe strony systemu komunikacji opartego w głównej mierze na prywatnych przewoźnikach. Ci w reakcji na rządowe ograniczenia dotyczące przewozu osób zawieszali lub ograniczali kursy.

Skutki takiego postępowania odczuli m.in. mieszkańcy Poręby, Jasienicy, Buliny, Krzyszkowic, Zawady, Chełmu, Sułkowic, Pcimia (Pcim-Sucha), Trzebuni, Kornatki, Dobczyc i Gdowa, którzy z powodu braku połączeń mieli problem z dotarciem na czas do pracy i z powrotem do domów.

Po naszych interwencjach, gospodarze gmin zwrócili uwagę na ten problem, organizując linie zastępcze. "To jednak pokazuje, że organizacja komunikacji zbiorowej będzie jednym z wyzwań z którymi po zakończeniu pandemii będą musieli zmierzyć się samorządowcy" - pisaliśmy w maju.

Organizacja komunikacji zbiorowej zaspokajającej potrzeby mieszkańców powiatu myślenickiego, to jedno z wyzwań czekających samorządowców.

W tym czasie wiele osób z nadzieją patrzyło na autobus MPK poruszający się po Myślenicach. Jak się jednak okazało przeznaczony był… dla personelu szpitalnego. Jednak wypuszczając go na trasę Kraków-Myślenice wojewoda udowodnił, że można. 

Jak organizować transport?

Kwestię komunikacji burmistrz Jarosław Szlachetka wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Sudrem po raz pierwszy poruszyli na początku roku, kiedy podczas konferencji prasowej prezentowali pilotażową linię miejską. Ministerstwo Infrastruktury wyłożyło na ten cel 37 tys. zł, a gmina 7 tys. zł.

Rok 2020 ma pokazać czy występuje zapotrzebowanie na taką usługę."Mam nadzieję, że z początkiem kwietnia ruszy linia na trasie Myślenice-Kraków, która będzie obsługiwała naszych mieszkańców transportem autobusowym" - w styczniu mówił burmistrz. Linia nie ruszyła, a gospodarz gminy w maju tłumaczył, że prowadzi na ten temat rozmowy w urzędzie marszałkowskim.

Sprawa zainteresowała radnego Bogusława Podmokłego (KW MO), który w ramach interpelacji dopytywał kiedy może dojść do finalizacji rozmów? Kiedy takie połączenia mogłyby zacząć funkcjonować? oraz o jakiej ilości połączeń rozmawiano? Po opublikowaniu przez burmistrza odpowiedzi, radny zapowiadał, że będzie śledził postępy w tej sprawie.

Priorytetem samorządowców w polityce transportowej powinno być:

 • połączenie kolejowe Kraków-Myślenice
 • połączenia autobusowe Kraków-Myślenice
 • połączenia między gminami w powiecie
 • utrzymywanie obecnego stanu
 • Zobacz wyniki
 • połączenie kolejowe Kraków-Myślenice połączenie kolejowe Kraków-Myślenice 29%
 • połączenia autobusowe Kraków-Myślenice połączenia autobusowe Kraków-Myślenice 55%
 • połączenia między gminami w powiecie połączenia między gminami w powiecie 12%
 • utrzymywanie obecnego stanu utrzymywanie obecnego stanu 3%
 • Głosów: 1533

W dniu 26 sierpnia złożył kolejną interpelację w której pyta burmistrza "czy obecny stan rozmów pozwala na optymizm w tej kwestii, a jeżeli tak to kiedy może dojść do finalizacji rozmów i kiedy takie połączenia mogłyby funkcjonować?". W Biuletynie Informacji Publicznej w chwili publikacji tego materiału, nie znalazła się odpowiedź burmistrza.

Kolej, połączenia autobusowe, rozwój połączeń między gminami, a może utrzymywanie obecnego stanu? Co powinno być priorytetem samorządowców w ramach polityki komunikacyjnej? Czekamy na Wasze głosy w tej sprawie. 

Powiązane tematy

Pociąg wjechał w drugi etap
Myślenice 0

Pociąg wjechał w drugi etap

Projekt połączenia Kraków-Myślenice, nazywany przez samorządowców „złotym pociągiem”, znalazł się w drugim etapie programu Kolej Plus. Co to oznacza? We wtor...

Komentarze

 • 5 wrz 2020

  Jeżeli to wyjdzie, to dobra robota dla miasta i powiatu.
  Oby się tylko ziściła.

  65 7 Odpowiedz
 • Zofia 5 wrz 2020

  dobrze ze nie odpuszczacie tych spraw ktore są ważne dla ludzi. O kolej można marzyć ale trzeba nam autobusów już dzisiaj!!!!

  63 4 Odpowiedz
 • 5 wrz 2020

  Samorządowcy zajmują się sami sobą. A to przerzucanie kompetencji Pana Burmistrza na Pana Starostę jest żenujące. Dostał Pan Burmistrz pytanie dotyczące komunikacji publicznej od Pana Radnego Podmokłego ? Będzie Pan bujał się z tym problemem do końca kadencji ? Wiem, że jest to metoda działąnia obecnego UMiG. Zapewniam Pana, nawet Pańscy wyborcy tego nie wytrzymają.Zamiast atakować Starostę, spotkajcie się nawet przy piwie (mogę je nawet Wam postawić) i zadbajcie o wyborców. Chłoptasie w krótkich majtkach.

  54 17 Odpowiedz
 • 5 wrz 2020

  Wchodzisz do autobusu pełnego tlenu , wyprostowany i siadasz jak gość, prostujesz nogi, a gdy na stojąco, nie walisz głową w podsufitkę i nie falujesz przy starcie i hamowaniu i nie wąchasz spalin.

  79 1 Odpowiedz
  • OKOKI 5 wrz 2020

   Oraz smrodu przepoconych pasażerów którym jedzie z pyska.

   23 6 Odpowiedz
  • 9 wrz 2020

   Pod warunkiem, że masz ten autobus. Czego zresztą Ci życzę. Walcz chłopie o autobusy. Jak chcesz, to pomogę.

   4 1 Odpowiedz
  • 11 wrz 2020

   Bono, Przyjacielu mówisz o tych myślenickich autobusach, których nie ma ?

   3 Odpowiedz
 • mirek@ 5 wrz 2020

  Pilnujcie tych tematów bo będzie jak z droga na Chełm jeden i drugi zaczyna mówić że to nie jego broszka i tak sie zbywa i przenosi realne potrzeby mieszkańców na przyszłe nigdy

  34 3 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 5 wrz 2020

  A czym jest ten rok budżetowy bo wyczuwam tu jakiś podstep

  38 4 Odpowiedz
  • 5 wrz 2020

   No właśnie, ma Pan rację. Słyszałam niedawno, chyba w sierpniu br. że zatwierdzono budżet na 2019 r. Niech ktoś wypowie się, kto na tym się zna. Tym sposobem Pan Burmistrz doturla się na obiecankach do drugiej tury.

   26 5 Odpowiedz
 • 5 wrz 2020

  wirus w szpitalu szaleje, główna osoba "z plusem", w kościele, na policji, prawdopodobnie w urzędzie. Odwracamy zatem uwagę i dajemy nośny temat transport do Krakowa. Mieszkańcy się będą o to "pluli".

  14 32 Odpowiedz
  • 5 wrz 2020

   Moderator powinien usuwac takie posty kompletnie nie na temat. Teraz w czasie pandemii komunikacja jest szczególnie ważna dzieci wróciły do szkół busów nie przybyło więc jest w nich jeszcze ciasniej . Zaraz będziemy w czerwonej strefie busiarza nie będzie się opłacać jeździć pozawieszaja znowu polaczenia i będzie płacz.

   31 4 Odpowiedz
   • 5 wrz 2020

    seba, wyrażam swoją opinię na ww temat iż jest to mydlenie nam oczu (zrobimy coś w przyszłym roku czyli coś zaproponujemy) podczas gdy REALNIE są na TU i TERAZ poważniejsze problemy do rozwiązania.

    7 16 Odpowiedz
 • 5 wrz 2020

  W końcu cywilizacyjny środek transport. A nie busy jak w Mozambiku

  22 1 Odpowiedz
 • 5 wrz 2020

  Nie wyobrażam sobie podróży przez 30 km autobusem MPK na plastikowym krześle.

  6 44 Odpowiedz
  • 5 wrz 2020

   Weźmiesz sobie poduszeczkę i podłożysz sobie pod (cytuję Kuczaja) "rzyć".

   36 5 Odpowiedz
  • mknp@o2.pl 5 wrz 2020

   Jeśli da się przejechać 30 km zdezelowanym śmierdzącym busem, z rozwalonym zawieszeniem, choinką na desce rozdzielczej, bez ogrzewania zimą i klimy latem, to przy tym siedzenie na plastikowym krześle to pikuś.

   58 2 Odpowiedz
  • 6 wrz 2020

   Kup sobie włąsny samolot. Prostsze - brakuje Ci wybraźni. A to jest odrębny temat.

   3 4 Odpowiedz
  • 6 wrz 2020

   O ile wiem, to w takich autobusach jest mało miejsc do siedzenia, a wiele do stania.

   4 1 Odpowiedz
  • 7 wrz 2020

   30??? Chyba 90 min
   30 min to bus jedzie w okolice Pawiej. Ten autobus cala godzine do Borku Faleckiego pojedzie a dalej przesiadka do busa

   8 1 Odpowiedz
 • 6 wrz 2020

  Te busy, to jak w komunie sprzedaż na kartki. masz brać co ci dają i jeszcze podziękować.
  Szkoda, że zaprzestali produkcji „nysek”,
  bo pewnie do dzisiaj stanowiłyby główny środek komunikacyjny.

  20 6 Odpowiedz
 • 6 wrz 2020

  Ciekawe jaki model autobusu MPK chce puścić na trasę. Od tego w dużym stopniu zależy powodzenie tego wielkiego przedsięwzięcia.

  18 6 Odpowiedz
 • 6 wrz 2020

  Linia autobusowa jedyne rozwiązanie, busy robią co chcą, a my pracujemy w niedziele też

  24 2 Odpowiedz
 • 6 wrz 2020

  Mieszkańcy wsi po północnej strony Krakowa z gminy Iwanowice mają od dawna dwie linie MPK i każdy dotychczasowy wójt z tym ""problemikiem" umie sobie poradzić . Ale zrobiono reformę ze szkołami samorządowymi i szkoły te dobrze prosperują, bez ponoszenia zbędnych wydatków przez gminę.. Myślenice marnują pieniadze podatników na utrzymywanie Karty Nauczyciela a młodzi mieszkańcy dojeżdżają do pracy w warunkach urągających bezpieczeństwu drogowemu w zatłoczonych busikach na stojąco lub też zagracają zatłoczoną Zakopiankę swoimi samochodami. Wniosek z tego jest taki ,że Pan Bóg karze ten lud nieudacznymi władzami albo lud sobie na takie władze zaslużył bo inaczej zrozumieć tego nie można.

  20 8 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  ciekawe czy będzie mieć pętle w SIEPRAWIU ^^

  5 2 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  Bono, Przyjacielu wierzysz w to ?

  2 5 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  W końcu załapał ze pociag to głupota! MPK MPK !!!!

  3 1 Odpowiedz
  • 7 wrz 2020

   Jedno nie wyklucza drugiego.
   Zamiana MPK na kolej, to zmiana porównywalna z zastąpieniem busów na MPK.
   Lula, a czy ktoś wierzył że komuna upadnie?

   4 1 Odpowiedz
  • 7 wrz 2020

   Kto załapał ? Jesteś Optymistą.Nawet Ci zazdroszczę dobrego samopoczucia...

   2 1 Odpowiedz
   • 7 wrz 2020

    Lula ..ty nawet nie jestes pesymista ty jestes...zgorzkniala i malo rozgarnieta (inteligetna)

    4 4 Odpowiedz
    • 8 wrz 2020

     Przyjacielu, dziękuje Ci za komplementy. Widać jesteś z tych,co nawet potrafią dla idei babę w rękę pocałowac. Życzę Ci dobrego dnia.Nie tylko dnia. Życzę Ci co najmniej tak wspaniałego życia, jakie ja mam. Co nie zwalnia mnie od prawa do krytykowania rzeczywistości.

     2 1 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  Komuna ma siię wspaniale. ! Tylko ma w nosie swoich wyznawców. PIS -u.

  6 3 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  Miasto Info dajecie na wejściu widok takiego cudnego autokaru.,co prawda z rejestracją KR. Chcecie wkurzyć Myśleniczan ?

  3 5 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  Jak czytam „chcemy” to rozumiem ze g**** z tego będzie!

  10 Odpowiedz
 • 8 wrz 2020

  Jest to najbardziej pewne niż cokolwiek w tym kraiku.

  5 Odpowiedz
 • 9 wrz 2020

  To co nasz burmistrz wyprawia z komunikacją to jest istna spychologia stosowana!
  Zawsze rączka rączkę myje i w razie "W" nikt nic nie wie!
  Chwała Redakcji Miasto Info że nie nie odpuszcza tematu,tylko dzięki nim ktoś się tym tematem musi zająć,wszak wszystkiego pod dywan nie uda się wyzamiatać!!!
  Interesującą rzeczą jest ten "rok budżetowy" ,szkoda że P.Burmistrz nie raczył objaśnić który to rok będzie???? i kiedy ma początek a kiedy koniec????
  Wszystko pięknie ładnie ale po tylu przekrętach śmiem wątpić w cokolwiek,no chyba że postawią nowy dworzec dla MPK w Jaworniku lub w Krzyszkowicach????( wszyscy wiedzą co mam na myśli).

  5 Odpowiedz
 • 9 wrz 2020

  Mnie nie interesuje, kto rządzi. Dla mnie ważni są mądrzy politycy. Z tym rokiem budżetowym to wydaje mi się,że to działa co najmniej rok do tyłu.

  3 Odpowiedz
 • 13 wrz 2020

  Trochę zdrowego rozsądku.
  W artykule pisze, że testowa linia kosztowała 44 tyś zł. (z czego 7, idzie z naszych podatków)
  W tym samym czasie "busiarze" płacą podatki do gminy. ;)
  Tu, już widać, że tworzy się "paradoks" bo pieniądze nie spadają z gminie z nieba tylko, są z naszej kieszeni. A ludzie wybierają "busa" nie dlatego, że lubą syf ale , że jest po prostu najtańszy.
  No i jako mieszkaniec Myślenic, chcę aby moje podatki były wykorzystane na sprzątanie chodników, bezpieczeństwo i edukację a nie robienie dobrze mieszkańcom okolicznych wiosek.
  A kwestię busów, można rozwiązać tworząc przepisy, że mają spełniać jakieś minimalne standardy. Będzie drożej, no trudno. Ale w końcu będzie tak jak być powinno w XXI wieku.

  3 Odpowiedz
 • 22 wrz 2020

  zaprezentować to moszna swinie na płycie tego zrewitalizowanego czegoś, kaj obiecony złoty pociag spod mleczorni przez wloszczowe na dolny jazz az po chełm eli lama sabat bani

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej