Koronawirus

Ks. proboszcz Zdzisław Balon: Covid jest naprawdę . Przekonałem się o tym na własnej skórze

Ks. proboszcz Zdzisław Balon: Covid jest naprawdę . Przekonałem się o tym na własnej skórze

"Spotykałem się z różnymi opiniami na temat pandemii. Niektórzy tworzą na ten temat wiele historii spiskowych, ale mogę powiedzieć jedno; covid naprawdę jest i jest bardzo groźny. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Dlatego bardzo proszę, uważajcie na siebie"

- w filmie skierowanym do wiernych, po trzech tygodniach spędzonych w szpitalu mówi proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach 

 

Proboszcz Zdzisław Balon wyszedł ze szpitala trzy tygodnie po tym jak Parafia Narodzenia NMP poinformowała, że do niego trafił z podejrzeniem koronawirusa. Kilka dni później testy potwierdziły te przypuszczenia, a ksiądz Zdzisałw Balon kolejne tygodnie spędził w Prokocimiu. 

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:Dzisiaj w sieci zamieścił film z podziękowaniami i przesłaniem dla wiernych w którym opowiada o swoich przeżyciach i przemyśleniach związanych z koronawirusem.

Ks. Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach: Po trzytygodniowym pobycie na klinice w Prokocimiu i walce z covidem, udało mi wreszcie powrócić do domu.

Moi kochani, spotykałem się z różnymi opiniami na temat pandemii. Niektórzy tworzą na ten temat wiele historii spiskowych, ale mogę powiedzieć jedno; covid naprawdę jest i jest bardzo groźny. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Dlatego bardzo proszę, uważajcie na siebie.

Niech maseczka nie będzie pod brodą, ale niech zasłania usta i nos. W kościele i wszędzie gdzie się spotykacie z innymi. Zachowajcie dystans, myjcie ręce i dbajcie o to żeby się nie dać, bo on może przyjść z każdego waszego domu. Dlatego bardzo dbajcie o siebie.

Pewnie jeszcze upłynie trochę czasu zanim będziemy się mogli spotkać w kościele, bo muszę dojść do pełni sił, a to nie jest takie łatwe po tym co człowiek przeżył. Myślę, że w niedługim czasie spotkamy się, że będziemy razem pracować, że będziemy Szli za Matką Bożą, a razem z nią za Panem Jezusem.

W dalszej części proboszcz dziękuje wszystkim którzy go wspierali, wiernym za modlitwę i udział w mszach oraz personelowi medycznemu, a także księżom ze swojej parafii. „Bardzo jestem wdzięczny i cały czas czułem to. To też dodawało mi siły” – mówi.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 25 wrz

  Księże Proboszczu nie wszyscy wierzą w covid. Ksiądz jest żywym przykładem, że toto istnieje. Życzę zdrowia.

  33 16 Odpowiedz
 • 25 wrz

  Czas przekonać księcia kościoła- Tadeusza.

  18 22 Odpowiedz
 • 25 wrz

  Jak wszyscy łącznie z wirusologami mówią: wirus jest, pandemii nie ma.

  30 5 Odpowiedz
 • 25 wrz

  Bono Ksiądz Proboszcz Zdzisław Balon przeżył koronawirusa. To jest dowód dla niedowiarków. Że to diabelswo istnieje. Z Tadeuszem daj sobie spokój.

  21 15 Odpowiedz
  • 26 wrz

   Przeżył jako jeden z nielicznych. Bardzo wielu z zakażonych nie przeżyło, odeszli na raka, i inne wspolistniejące choroby no ale w papierach mają jako przyczynę NIEWYIZOLOWANY koronawirus bo za tym poszła większa kasa.

   28 3 Odpowiedz
   • 26 wrz

    Tak wygląda polska rzeczywistość. Zgadzam się z Tobą. Pretensje na Nowogrodzką. Czyli na Berdyczów.

    11 5 Odpowiedz
  • 27 wrz

   W ubiegłym roku, po uroczystościach 50-lecia koronacji obrazu ks. proboszcz był chory na zapalenie płuc, dlaczego o tym nie wspomina?
   Teraz na pewno też ta dolegliwość się przypomniała a że został "wymazany" (bo nie pomazany) tymi pseudotestami to wyszedł PLUS...

   21 6 Odpowiedz
 • mirek@ 26 wrz

  Dzisiaj z wiarą w pandemii jest trochę jak z wiarą w Boga. Obie ideologię mają swoich zwolenników i przeciwników.

  17 10 Odpowiedz
 • 13oddział 26 wrz

  "Jak wszyscy łącznie z wirusologami mówią: wirus jest, pandemii nie ma."- dokładnie. Wirus jest po prostu przereklamowany, nie jest ani strasznie śmiertelny ani niesamowicie zaraźliwy.

  25 6 Odpowiedz
  • 26 wrz

   Masz na to dowody ?

   6 16 Odpowiedz
   • 26 wrz

    Tak, masz rację wszystkie dziadostwo tego państewka będzie się zwalać na covid. Rządzący mają szczęście. Głupi mają szczęście. Zazwyczaj.

    12 3 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 26 wrz

  powinien opowiedziec o przebiegu choroby skoro z nia wygral

  23 Odpowiedz
  • 26 wrz

   Jacek daj spokój Księdzu, przecież jest po chorobie. Nie sądzisz, że należy się szacunek rekonwalescentom ?

   18 14 Odpowiedz
   • Jacek Karwatowski 26 wrz

    skoro daje swiadectwo koronawirusa i potwierdza ze istnieje to jesli opowie o tym jak przechodzi sie chorobe to nie straci szacunku

    20 3 Odpowiedz
   • 26 wrz

    Jak nie po wenerycznej to wstydu nie ma. Niech opowiada wszystko, jak na spowiedzi.

    17 7 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Byłby to dowód na istnienie tego draństwa. Dla niedowiarków. Zresztą bez tego wierzę, że toto istnieje.

  13 12 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Przecież każdy wie, że wirus istnieje.. koronawirusy są z nami od lat... to jest po prostu kolejny z nich... a że jest przereklamowany to już inna kwestia..

  Dziwne jest to, że za pomocą magicznej różdżki ludzie nagle przestali umierać na ulicach i już nie trzeba wywozić ciał ciężarówkami. Jak to jest, nagle we Włoszech wszystko wróciło do normy, a w żadnym innym europejskim kraju nie mieliśmy powtórki tego co tam się działo. W Szwecji która miała gdzieś obostrzenia, czy też na Białorusi - tak tak, zaraz ktoś powie, że cenzura... ale jakoś antyrządowe protesty dało się transmitować w zagranicznych telewizjach, ale już umierających ludzi na ulicach i przepełnionych szpitali nie? - a może dlatego, że coś takiego nie miało miejsca.

  Wirus jest, w większości przypadków przechodzimy go jak grypę (grypę a nie przeziębienie - bo nadal wiele osób myli przeziębienie z grypą...) - ilu z Was podczas prawdziwej grypy miało problem ze smakiem? bolały Was mięśnie? kości? kaszel, duszności? - tak właśnie wygląda porządna grypa.. brzmi znajomo? W większości właśnie tak chorzy przechodzą "covid'a" ..

  Tu nie chodzi o negowanie istnienia wirusa... na całym świecie na dzień dzisiejszy na covid-19 zginęło 994260
  dla porównania:
  na malarię 724000
  791700 osób postanowiło popełnić samobójstwo
  996600 osób zginęło podczas wypadków drogowych

  jak się okazuje wg ogólnodostępnych danych, w tym roku w Polsce do tej pory zmarło mniej osób niż w latach ubiegłych.. czy rzeczywiście więc jest powód do tego by destabilizować gospodarkę? Ograniczać swobodę obywatelską?

  33 4 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Trochę to już zaczyna być drażniące, że ludzi negujących sens ogólnej histerii tym wirusem, nazywa się zwolennikami teorii spiskowych lub płaskoziemcami.... Rozumiem, że może brakować rzeczowych argumentów, ale w takiej sytuacji można uszanować czyjeś zdanie i po prostu się nie odzywać, zamiast desperacko próbować oponenta ośmieszyć. Kto chce, niech trzęsie portkami że strachu, może się zamknąć w domu, zalaminować i zapuścić formaliną, może uda się mu nigdy nie zachorować, ale niech może odpuści sobie taką osobą misję "nawracania" świata na wiarę w śmiercionośność covid i niech przestanie nazywać niedowiarków czubkami czy foliarzami... Tak, wirus jest. Prawdopodobnie dawno byl. I będzie. Nic nie poradzimy. Żyjąc strachem w końcu wykończą nas stres i paranoja.

  23 6 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Ale jakis dziwny uśmieszek jeśli jest covid to świata juz nie powiennno byc

  16 3 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Słowa księdza Dominika Chmielewskiego: "Zdumiewające jest to, że atak na Eucharystię został przypuszczony w Rok Eucharystii".
  https://www.youtube.com/watch?v=nN96i_V8QVc

  17 2 Odpowiedz
  • 26 wrz

   Czyli gospodarka świata, zespoliła siły aby wyrzec się eucharystii.

   USA i inni w większości niechrześcijańscy , wytoczyli wojnę ekonomiczną na wyniszczenie, aby pozbyć się eucharystii.
   Mam potężną wiarę w sobie i jestem wyznawcą Chrystusa, ale jakże mi brakuje pobożności , aby przyjąć taką teorię wiary.

   4 14 Odpowiedz
 • 26 wrz

  bono może zainteresuj się tym, co dzieje się na świecie zanim zaczniesz wypowiadać się na dany temat. Podpowiem Ci skoro tak trudno samodzielnie zdobyć informacje w przedmiotowej sprawie. 9:32 poniższego materiału
  https://www.youtube.com/watch?v=RpkqulsDLIg

  12 3 Odpowiedz
  • 26 wrz

   Luna, na świecie jest miliony profesorów. Ty wybierasz tych, którzy utwierdzają cię w twojemu postrzeganiu świata.
   Ja ufam swojej inteligencji i jestem daleki od proroków. Inteligentów i innych wizjonerów.
   Powiem za góralem :
   Po wypadnięciu z zakrętu, naoczny świadek góral, opisał to tak:
   Widzicie ten zakręt ?
   A on go nie widział.

   16 8 Odpowiedz
 • 26 wrz

  bono napisałeś:
  "Czyli gospodarka świata, zespoliła siły aby wyrzec się eucharystii.

  USA i inni w większości niechrześcijańscy , wytoczyli wojnę ekonomiczną na wyniszczenie, aby pozbyć się eucharystii.
  Mam potężną wiarę w sobie i jestem wyznawcą Chrystusa, ale jakże mi brakuje pobożności , aby przyjąć taką teorię wiary."

  Odpowiadam:
  Rewolucja, która właśnie się odbywa ma na celu między innymi zniszczenie chrześcijaństwa i zakłamanie historii. Podaję konkretne fakty. Swoją drogą ciekawa jestem jak długo jeszcze ludzie będą temu wszystkiemu zaprzeczać.
  voilà:
  https://www.youtube.com/watch?v=188AV-JHbL4
  20:15
  23:02
  Dodatkowo:
  https://www.youtube.com/watch?v=Cy-NhOMWz0Q

  13 7 Odpowiedz
  • 26 wrz

   Odpowiem filozoficznie.
   Piszesz o chrześcijaństwie a bronisz katolicyzmu. Pozostali chrześcijanie nie mają rewolucji i nie mówią o zakłamywaniu historii.
   Katolicyzm nie ma monopolu na wiarę, a chciałby go mieć.
   Druga strona, nie katolicka widzi to jako przegięcie w drugą stronę. Co im powiesz? Że monopol na wiedzę, wiarę, mądrość i rację -masz wyłączność?

   3 13 Odpowiedz
 • 26 wrz

  ręce opadają ...

  6 Odpowiedz
 • 27 wrz

  Odpowiem Tobie bono słowami księdza Jerzego Popiełuszki. To powinno wystarczyć Ci za wyjaśnienie dlaczego kościół, katolicyzm, chrześcijaństwo ma być zniszczone. A jeśli nadal nie wiesz co mam na myśli, to poczytaj trochę o życiorysie Kapłana, którego słowa przytaczam poniżej. Ważne słowa. Fundamentalne wręcz!

  "Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. Życie w prawdzie to dawanie świadectwa na zewnątrz, to przyznawanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą. Na tym polega w zasadzie nasza niewola, że poddajemy się panowaniu kłamstwa, że go nie demaskujemy i nie protestujemy przeciw niemu na co dzień. Nie prostujemy go, milczymy lub udajemy, że w nie wierzymy. Żyjemy wtedy w zakłamaniu.

  Odważne świadczenie prawdy jest drogą prowadzącą bezpośrednio do wolności. Człowiek, który daje świadectwo prawdzie, jest człowiekiem wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia, nawet w obozie czy więzieniu. Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, (…) stalibyśmy się narodem wolnym duchowo już teraz."
  (Homilia 31.10.1982 [fragm.], bł. Jerzy Popiełuszko)
  http://skarbykosciola.pl/tag/wolnosc/

  "Jeżeli prawda będzie dla nas taką wartością, dla której warto cierpieć, warto ponosić ryzyko, to wtedy przezwyciężymy lęk, który jest bezpośrednią przyczyną naszego zniewolenia. Chrystus wielokrotnie przypominał swoim uczniom: „Nie bójcie się. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a nic więcej uczynić nie mogą…” (por. Łk 12,4).
  (Kazanie 31.10.1982 r., bł. Jerzy Popiełuszko)
  http://skarbykosciola.pl/xx-wiek/ks-jerzy-popieluszko/jerzy-popieluszko-przezwyciezenie-leku/

  Jan Paweł II powiedział: "Wolność nie jest dana raz na zawsze. ... Trzeba ją stale zdobywać na nowo.” Cały cytat znajdziesz w pobliżu Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

  15 3 Odpowiedz
 • 27 wrz

  Czy świat podda się tym toczącym się zmianom? To wszystko zależy on nas, od naszej świadomości, naszej postawy i działania.
  https://www.youtube.com/watch?v=SH3zg197bgg

  11 2 Odpowiedz
  • 27 wrz

   Prawd jest tyle ilu filozofów, tu zgoda z Malatestom.
   Dorzucę jeszcze do tego inne religie i każda z teorii pewnie będzie prawdziwa.
   Cóż moja intuicja i inteligencja podpowiada mi która z nich jest aktualna.
   Nie cenię ludzi przypisanych do jedynej prawdy.

   2 8 Odpowiedz
 • 13oddział 27 wrz

  Bardzo ładne i fajne cytaty. Tylko że - coś takiego jak "prawda" tak naprawdę nie istnieje :) Sa fakty które można udowodnić , reszta to ich interpretacja. Żeby nie było politycznych zgrzytów : Hrodo miał pierścionek i go zniszczył- to "fakty" . Dla hobbitów jest bohaterem- pokonał zło ale dla orków jest wstrętnym złodziejem który pozbawił ich władzy. Po za tym jeszcze Sauron, Gollum, Saruman , Boromir i wielu którzy mają swoje "prawdy". Co do wirusa- fakty są takie : mamy przez niego 2 000 zgonów w 38 000 000 kraju. Na świecie to milion osób na 6 miliardów. W ciągu roku. Bez obrazy ale jak na "olbrzymią pandemię" to trochę niewiele. Po za tym kwestia zarażenia- dla mnie jest co najmniej wątpliwa by wirus był az tak strasznie zaraźliwy (tu mam własne przykłady ludzi których znam osobiście). Nie wiem czy to tez prawda czy plotka ale słyszałem że można ta chorobe przejść "bez objawowo" co dla mnie to już kompletna farsa. W każdym razie cieszę się jedynie z tego że nie wypełzło jakies gorsze dziadowstwo komuś z laboratorium (czy tam wypuszczono je- do tego nigdy nie dojdziemy) bo widząc co się wyprawia w takich przypadkach to było by już dawno po nas "pozamiatane".

  10 3 Odpowiedz
 • 27 wrz

  bono tutaj masz przedstawione jak tuszuje się i zmienia historię:
  https://www.youtube.com/watch?v=VAubEvWAx7Y

  10 6 Odpowiedz
 • 27 wrz

  Malatesto13 "Władca pierścieni" jest dziełem niezmiernie aktualnym. Moim zdaniem to genialne dzieło Tolkiena. "(...) Powszechnie wiadomo, że twórcę m.in. Hobbita czy Władcy Pierścieni cechowała gorliwa wiara, która wręcz emanowała z kart jego powieści. Mało kto jednak wie, że osobę Johna Ronalda Reuela Tolkiena dzisiaj zapewne odebrano by jako klasycznego przedstawiciela „Kościoła walczącego”. Brytyjski pisarz bowiem zakochany był w Tradycji i Doktrynie Kościoła, przestrzegał przed zagrożeniami aggiornamento i fałszywie pojmowanym ekumenizmem, toczył niekończące się dyskusje z protestantami, a u swoich dzieci starał się zaszczepić przede wszystkim miłość do Najświętszego Sakramentu. (...)"

  https://www.pch24.pl/ojciec-wladcy-pierscieni-oredownikiem-katolickiej-kontrrewolucji,65191,i.html

  Szerzej na ten temat:
  "Ukazanie wartości moralnych we "WŁADCY PIERŚCIENI" J. R. R. TOLKIENA"
  http://pawet.net/files/a_buinich.pdf

  11 5 Odpowiedz
 • 13oddział 27 wrz

  Umówmy sie - Władca pierścieni to bajka. Kazdy może sobie ją interpretować jak chce. I mieć tą twoją "prawdę". Może byc to dzieło antydyktatorskie, anty nazistowskie , może być pochwałą dawnych wierzeń , może być dziełem super lingwisty, może też być neopogańskie itd. Na tym przykładzie chciałem ci jednak pokazać że nie ma "jedynej prawdy" a są jedynie fakty. Nie udało mi się ale cóż . Życie tylko we własnej "bańce" może i jest dobre ale nie dla mnie.

  11 3 Odpowiedz
 • 27 wrz

  Panie proboszczu, czy guziki przy sutannie służą za wieszak do kagańca? Jeśli już nie pamięta to proszę sobie poczytać ile ich jest i dlaczego tyle. A jeśli nie ma na czym wieszać to... widziałem, że ludzie np. na lokciach noszą...

  16 3 Odpowiedz
 • Ten komentarz został usunięty.

  • 27 wrz

   CZEPIEC

   Cóż tam, panie, w polityce?

   Chińcyki trzymają się mocno!?

   DZIENNIKARZ

   A, mój miły gospodarzu,

   mam przez cały dzień dosyć Chińczyków.

   CZEPIEC

   Pan polityk!

   DZIENNIKARZ

   Otóż właśnie polityków

   mam dość, po uszy, dzień cały.

   CZEPIEC

   Kiedy to ciekawe sprawy.

   DZIENNIKARZ

   A to czytaj, kto ciekawy;

   wiecie choć, gdzie Chiny leżą?,

   CZEPIEC

   No daleko, kajsi gdzieś daleko;

   a panowie to nijak nie wiedzą,

   że chłop chłopskim rozumem trafi,

   choćby było i daleko.

   A i my tu cytomy gazety

   i syćko wiemy.

   DZIENNIKARZ

   A po co - ?

   CZEPIEC

   Sami się do światu garniemy.

   DZIENNIKARZ

   Ja myślę, że na waszej parafii

   świat dla was aż dosyć szeroki.

   CZEPIEC

   A tu ano i u nas bywają,

   co byli aże dwa roki

   w Japonii; jak była wojna.

   DZIENNIKARZ

   Ale tu wieś spokojna. -

   Niech na całym świecie wojna,

   byle polska wieś zaciszna,

   byle polska wieś spokojna.

   CZEPIEC

   Pon się boją we wsi ruchu.

   Pon nos obśmiwajom w duchu. -

   A jak my, to my się rwiemy

   ino do jakiej bijacki.

   Z takich, jak my, był Głowacki.

   A, jak myślę, ze panowie

   duza by juz mogli mieć,

   ino oni nie chcom chcieć!

   2 8 Odpowiedz
 • 27 wrz

  „Ja myślę, że na waszej parafii
  świat dla was aż dosyć szeroki.„

  1 8 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Luna,czy ty potrafisz coś napisać swoimi słowami i podać własne argumenty żeby obronić własną tezę, czy tylko masz zakodowane "kopiuj wklej":)To co ty tutaj robisz to w szerokim świecie nazywa się plagiat;):)

  3 12 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Luna, piszesz o zniszczeniu kościoła i o wartości cierpienia i tu przywołujesz Popiełuszkę.
  Kościół niszczy się sam, ten katolicki przestałby pewnie istnieć gdyby po protestantach, Jezuici nie postawili go ponownie od 1525 r na nogach.
  Zaś męczeństwo Popieluszki było nie z jego wyboru, a z wyboru SB.
  I na jego przykładzie pokazany jest zwłaszcza polski kościół, najbardziej purytański na świecie. Właściwie zwalczający Papieża Jezuitę.
  Z nauką -jak zaszufladkować swoich wiernych, by byli posłuszni prostym poleceniom, a nie jak ten naród wykształcić, dać mu możliwość otwartości, na wiedzę i mądrość. Ta nauka skupia się jedynie na zablokowaniu wyjścia ze schematu narzuconego przez tych naszych kaznodziejów, których świadomość zatrzymała się na roku 1525 , do których świadomości nie dotarła prosta wiedza, dlaczego przyszedł protestantyzm i że to nie była fanaberia części księży, a bunt przeciwko antyreligijności, ateizacji kościoła.
  Jezuici za swoim twórcom zakonu, nauczali wszystkie stany, zakładając szkoły publiczne, nie uważali papieża za następcę Chrystusa na ziemi.
  I taka jest dalsza nauka papieża Franciszka, zrównująca kler z wiernymi.
  Na to nie ma zgody kleru, zwłaszcza polskiego.

  11 7 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Bono a ty jak zawsze monotematyczny,jak nie Caritas to Kościół lub TVP i Polityka.I cała litania bełkotu tutaj:)Jak chcesz zabłysnąć na polu dziennikarskim to pisz krótko, zwięźle i na temat proooszę, bo mi się nie chce tyle czasu naciskać kursor żeby się dostać na koniec twych komentarzy żeby opublikować swój;):)

  4 17 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 28 wrz

  Boże miej nas w swojej opiece i ty panienko przenajświętsza

  15 6 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Jak trwoga to do Boga .Bo coraz więcej zakażonych coronawirus'em- który wg opinii niektórych tutaj na forum nie istnieje -w powiecie myślenickim i w samych Myślenicach.Przez działania niedowiarków zaraz będziemy w strefie czerwonej,komu gratulujemy?

  7 20 Odpowiedz
 • 30 wrz

  No my, Myśleniczanie nie mamy ostatnio szczęścia do proboszczów...

  6 2 Odpowiedz
 • 13oddział 30 wrz

  aga75 - kto twierdzi na tym forum że wirus nie istnieje ? Ja wiem że jak zwykle trzeba sie wszystkiego bać bo "tak mówią media i proboszcz i eksperci" ale bez przesady. Nieraz po prostu myślenie nie boli (jak się umie samodzielnie taką czynność przeprowadzić)- polecam chociaz spróbować.

  15 3 Odpowiedz
 • 1 paź

  Nikt i tak nie wyciągnie z tego wniosków, nie zmienią się zasady w kościele, komunia nadal podawana do ust, przy spowiedzi ksiądz bez maski, chrzty i śluby udzielane przez księży bez maski.

  1 17 Odpowiedz
  • 1 paź

   "Przy spowiedzi ksiądz bez maski".. byłaś może do spowiedzi? Ksiądz jest bez maski ale w odległości większej niż dopuszczalna, nieraz przygłuchawy więc grzeszki trzeba głośno i wyraźnie deklamować. Może są też nagrywane? Kto to wie?!

   16 Odpowiedz

Zobacz więcej