Myślenice

Myślenice występują ze Związku Miast Polskich. „Pieniądze, które zaoszczędzimy będziemy przeznaczać na inne cele”

Myślenice występują ze Związku Miast Polskich. „Pieniądze, które zaoszczędzimy będziemy przeznaczać na inne cele”

Podczas ostatniej sesji, radni zdecydowali o tym, że Myślenice wystąpią ze Związku Miast Polskich. „Pieniądze, które zaoszczędzimy będziemy przeznaczać na inne cele" – wyjaśnia burmistrz.

Z dniem 1 stycznia 2021 roku miasta Myślenice wystąpi ze Związku Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu. W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in., że przystępując do Związku, Myślenice oczekiwały pomocy, która w bezpośredni sposób miałaby wpływ na wymierne efekty dla miasta.

„Po dokonaniu weryfikacji zasadności członkostwa  stwierdza się, że przynależność do Związku Miast Polskich nie skutkuje otrzymaniem właściwego wsparcia informacyjnego, doradczego, szkoleniowego, a także promocyjnego i gospodarczego. Wypowiedzenie członkostwa spowoduje oszczędności w budżecie o wysokości składki członkowskiej, która w 2020 r. przy przeliczniku 0,3315 zł od mieszkańca (18 249 to liczba mieszkańców na stan 30 czerwca 2019) wynosi 6082,69 zł”.

- To jeden z dwóch związków w których jesteśmy. Pozostajemy dalej w Związku Samorządów Polskich. Pieniądze, które zaoszczędzimy będziemy przeznaczać na inne cele – przed głosowaniem argumentował burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

"Wypowiedzenie członkostwa spowoduje oszczędności w budżecie o wysokości składki członkowskiej, która w 2020 r. wynosi 6082,69 zł”.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Posiada bogate tradycje międzywojenne. W latach 1917-1939 Związek aktywnie działał na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz szeroką wymianę doświadczeń. Współpracował także z podobnymi organizacjami w innych krajach.

Po drugiej wojnie światowej działalność Związku Miast Polskich została uniemożliwiona. W pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu - statutowej siedzibie Związku - jego Kongres Restytucyjny.

Związek Miast Polskich od 90. roku tworzy najnowszą historię polskiej, odrodzonej samorządności. Jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą ponad 330 miast, w których mieszka ponad 73% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.

Jak czytamy na stronie Związku; "Skutecznie wspieramy polskie miasta w działaniach na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego oraz upowszechniamy dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców. Współpracujemy z wieloma podmiotami publicznymi i prywatnymi po to, by stwarzać miastom jak najlepsze warunki dla świadczenia przez nie usług publicznych najwyższej jakości".

Wyniki głosowania imiennego w sprawie: Rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia ze Związku Miast Polskich: ZA(14): Czesław Bisztyga (niezrzeszony), Józef Błachut (KW MO), Halina Dyląg (PiS), Mirosław Fita (PiS), Wojciech Gablankowski (PiS), Andrzej Grzybek (PiS), Małgorzata Jaśkowiec (PiS), Izabela Kutrzeba (nz), Wojciech Malinowski (BU), Piotr Motyka (PiS), Bogusław Stankiewicz (PiS), Wacław Szczotkowski (PiS), Stanisław Topa (PiS), Czesław Wierzba (PiS). PRZECIW(4): Grażyna Ambroży (BU), Kamil Ostrowski (KW MO), Bogusław Podmokły (KW MO), Tomasz Wójtowicz (KW MO); WSTRZYMALI SIĘ(2): Jerzy Cachel, (KW MO) Jan Podmokły (KW MO).

 

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • 9 lis 2020

  Naprawdę 6000 zł to zawrotna kwota... Powód raczej polityczny, bo Związek Miast Polskich od dawna jest w kontrze do rządu PiS przez ich działania prowadzące zawsze do konfliktu z samorządami.

  34 3 Odpowiedz
 • 9 lis 2020

  Na co przeznaczyć te koooosmiczne oszczędności????? Jakieś sensowne propozycje podajcie żeby radnym głowy nie puchły od myślenia.......

  35 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lis 2020

  czujniki antysmogowe, nie będzie już tłumaczenia że Myślenic nie stać 😂

  25 3 Odpowiedz
 • 9 lis 2020

  No to spoko bo tu większość to pisowcy. Może drugi Kraśnik zrobić albo strefy wolne od lgbt???

  25 4 Odpowiedz
 • 9 lis 2020

  Pytanie za 100 punktów. Który z podanych związków jest krytyczny, a który służalczy wobec obecnie panującej władzy?

  22 2 Odpowiedz

Zobacz więcej