Kultura

MOKiS: Powstaje kino cyfrowe

MOKiS: Powstaje kino cyfrowe

Rozpoczęły się prace nad montażem kina cyfrowego w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Ma ono uratować kondycję finansowa MOKiS i być alternatywą dla kina analogowego funkcjonującego do tej pory w Myślenicach

Prace adaptacyjne mają potrwać do końca czerwca. Jeśli to się uda, pierwszy seans w nowym kinie odbędzie się na przełomie czerwca i lipca. W MOKiS będą emitowane także filmy 3D oraz transmisje ważnych wydarzeń na żywo. Według zapowiedzi MOKiS bilety do myślenickiego kina mają być tańsze o około 1-2 zł niż w krakowskich multipleksach.

Jak podaje Dziennik Polski koszt inwestycji to ok. 680 tys. zł. Pieniądze będą spłacane przez MOKiS w comiesięcznych ratach po 11 tys. zł., a maksymalny czas spłaty to 4 lata.

Pierwszy raz o kinie cyfrowym w Myślenicach pisaliśmy w marcu 2011 w kontekście półmilionowej straty finansowej MOKiS, jaką zanotował po roku 2010. Sytuację finansową tej instytucji ma uratować kino cyfrowe.

Ostatnie zmiany w funkcjonowaniu kina wprowadzono z inicjatywy użytkowników portalu miasto-info.pl i grupy Na Własną Rękę podczas realizacji projektu pn. „Ambitne Kino”. W ramach akcji wyświetlono 14 filmów podzielonych na pakiety tematyczne. - Niestety do zakończenia inicjatywy zmusiło nas malejące zainteresowanie kinem. Tylko pierwszy miesiąc, kiedy akcja była nagłośniona w mediach wyszedł praktycznie na zero. Reszta, czyli kolejne trzy miesiące, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu musiał dokładać do tego przedsięwzięcia – po ostatnim seansie mówił Damian Nalepa z NWR.

W jednej z naszych ankiet pytaliśmy naszych użytkowników czy budowa cyfrowego kina w MOKiS poprawi kondycję finansową tej placówki?

 Udzielono 635 odpowiedzi. Zdania podzieliły się niemal po równo. Optymistyczną wersję (zdecydowanie tak 30%, raczej tak 18%) zakłada 48% ankietowanych i taki sam odsetek twierdzi, że budowa kina cyfrowego nie poprawi kondycji finansowej MOKiS (Raczej nie 24%, Zdecydowanie nie 24%). Nie ma zdania w tej kwestii 4% ankietowanych.

Czy uważacie, że kino cyfrowe przyjmie się w Myślenicach? Zapraszamy do dyskusji

Powiązane tematy

Kino Muza w ubiegłym roku sprzedało 15 500 biletów
Kultura 26

Kino Muza w ubiegłym roku sprzedało 15 500 biletów

W 2012 roku Kino Muza sprzedało 15 500 biletów. To o pięć razy więcej niż przed wprowadzeniem technologii cyfrowej. Czy oglądanie filmów w Myślenicach to nowy trend? Jak oceniacie działalność kina po 1,5 roku od jego otwarcia?

Komentarze (70)

 • Brak zdjęcia
  17 cze 2011

  Panie Piotrze. Rozjaśnił Pan tym wpisem zasadę działania Pani Dyrektor Werner. Ziemia Myślenicka jest kolejnym zespołem, grupą, której pozbyła się AW. Wiem, ze wcześniej z pracy została zwolniona pani Natalia, gdyż wykazywała się inwencją, nowymi pomysłami i stanowiła realne zagrożenie dla p. Dyrektor. Wiem, że spod skrzydeł MOKiSu odeszły grupy; poetycka "Tilia", zespół muzyczny Noro Lim. Był kiedyś chór, wiele innych wspaniałych imprez (Anioły - teraz szczyci się tym Lanckorona).
  Pani Dyrektor systematycznie działa na szkodę kultury myślenickiej. Czy tego nie widzą władze, czy nie chcą widzieć.
  Czy pompowanie dużych pieniędzy w wątpliwy projekt kina 3D nie jest ślepotą?
  Jest wiele wątpliwości o których nikt (nie)kompetentny nie chce rozmawiać.
  I wreszcie: kim jest Pani Anita Werner, która potrafi postawić pod mur Burmistrza, jego urząd i naszych bez(radnych)

  18 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 cze 2011

  przy półtora milionowych dotacjach strata 680tysiecy będzie znikoma. Nie uwierzę,ze miejsce dotąd martwe kulturalnie zacznie ściągać ludzi do kina. No chyba,ze przed seansem będzie atrakcja w postaci tańca na rurze. Nie powiem KOGO.

  14 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 cze 2011

  [quote=gość: buka] Moim zdaniem jeśli chce się zrobić kino to trzeba zacząć od podstaw, a nie od kupienia sprzętu za pół miliona...
  [/quote]

  Pół miliona to wartość kredytu, do tego dochodzi oprocentowanie i inne opłaty. Więc debilny pomysł pani dyrektor AW kosztował nas będzie prawie 800 tysiecy.

  I to wszytko "poklepali" radni, a co na to przedwyborcza opozycja? Zmiękła ?

  8 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 cze 2011

  Moim zdaniem jeśli chce się zrobić kino to trzeba zacząć od podstaw, a nie od kupienia sprzętu za pół miliona...

  Sala w mdk nie ma standardu sali kinowej, ekran jest mały i cofnięty poza scenę, filmy ogląda się beznadziejnie. Fotele są nowe, ale co z tego, jeśli niewygodne. Ja po godzinie siedzenia nie mogłem już wytrzymać.

  Myślę że kupienie takiego sprzętu to jak wkładanie silnika ferrari do malucha.

  Jakby nie odpicował to zawsze będzie maluch..

  8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 cze 2011

  myślę że skoro nie było tłumów za 10zł to za 25zł tym bardziej nie będzie, bilety tańsze o 1-2zł niż w krk, sam hol mdku wygląda jak dom strachów w wesołym miasteczku zresztą nie ma się co dziwić ze kiedyś ktoś poszedł za ciosem i zrobił sale lustrzaną, po drugie jaki to komfort siedzieć mimo wszystko w odremontowanej sali (ok 2lata temu) jak dalej siedząc ma się nogi pod brodą a podłokietniki takie że trzeba się dzielić z sąsiadem już nie wspominając jak ktoś chciałby przejść wzdłuż rzędu jak ktoś po drodze siedzi, zero komfortu i myślę że jak kogoś stać zapłacić w czymś takim cenę jak w krk to też go stać podjechać samochodem nawet na zakopiańską i relaksując się oglądnąć film tym bardziej że do kina się samemu nie chodzi a jadąc paczką znajomych to jest różnica cenowa nieodczuwalna

  8 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku
Myślenice 1

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej po raz trzeci pojawił się w Myślenicach. Artyści zaprezentowali bogaty taniec iskier, pirotechnikę i masę efektów   T...