logo-web9
Koronawirus

Covid w powiecie myślenickim. „Sytuacja w ostatnich dniach zmieniła się diametralnie. W punktach wymazowych są pustki”

"Sytuacja w ostatnich dniach diametralnie się zmieniła. Do 18 listopada mieliśmy średnio 150 zakażeń dziennie, dzisiaj mamy 11. Spada też średnia liczba dziennych wymazów wykonywanych w punktach"

- podczas zdawania raportu o sytuacji epidemiologicznej w powiecie myślenickim mówił starosta Józef Tomal (FZM)

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem. Przybyło ich 9105 (wczoraj, tj. 30 listopada zanotowano 5733 przypadki).

Najwięcej zakażonych na 1 grudnia 2020 r. odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (1214), śląskim (1084), wielkopolskim (796), mazowieckim (765) i dolnośląskim (717), natomiast w Małopolsce liczba ta wyniosła 486. Resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby „z powodu COVID-19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 381 osób". Łącznie od początku pandemii w Polsce odnotowano 999 924 przypadki zakażeń i 17 599 zgonów.

Ostatniej doby wykonano ponad 38,4 tys. testów. Lekarze zlecili ostatniej doby 32,1 tys. wymazów w kierunku wykrycia SARS-CoV-2.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie myślenickim

Od wtorku 24 listopada Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję na mocy której wojewódzkie służby nie mogą podawać lokalnych danych. Wcześniej każdego dnia dokładną liczbę zachorowań i zgonów oraz statystykę związaną z pandemią koronawirusa podawało Biuro Wojewody oraz lokalny sanepid. Dzisiaj jedyne dane udostępniane są centralnie przez stronę rządową.  

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Podczas dzisiejszego posiedzenia radnych w starostwie, Józef Tomal przedstawił sytuację epidemiologiczną w powiecie myślenickim. W swoim wystąpieniu podkreślał znaczący spadek zachorowań, porównując go do poziomu z początku epidemii. Jak mówi, te w przeciągu dwóch tygodni spadły średnio ze 150 dziennie do około 10. Dotychczas w powiecie myślenickim od początku pandemii, do 1 grudnia odnotowano 4420 zakażeń i 58 zgonów .

Weź udział w sondażu!

Starosta Józef Tomal: W ostatnich dniach sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeszcze do 18 listopada mieliśmy średnio 150 zakażeń dziennie. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, ale pewnie lockdown szkół i inne obostrzenia w zakresie usług gastronomii, i hoteli spowodowały, że od 24 listopada liczba zakażeń w powiecie myślenickim radykalnie się zmniejszała. Dzisiaj mamy ich 11, ale wczoraj było tylko 8 zakażeń – jak z początku epidemii na wiosnę.

Dotychczas w powiecie myślenickim od początku pandemii do 1 grudnia mamy 4420 zakażeń, 58 zgonów i te zgony to najsmutniejsza rzecz i skutek tej pandemii.

W szpitalu mamy 48 łóżek dla pacjentów z Covid, 2 z podejrzeniami, 4 stanowiska respiratorowe. Tych łóżek zajętych jest dzisiaj 24.

Od 2-3 miesięcy wielu Polaków świadomie nie bada się i nie robi wymazów, ani badań genetycznych. Średnia liczba dzienna punktów wymazowych w Dobczycach wynosi od 20 do 30, w Myślenicach od 4 do 10, a przy szpitalu od 10 do 20. W tych punktach wymazowych są pustki.

Mamy trzy Domy Pomocy Społecznej. Dyrektorom i personelowi dziękuję za sprawną organizację, izolację, kwarantannę osób zakażonych – podopiecznych jak i sprawność w zarządzaniu w sytuacji, kiedy część tych pracowników ulega zakażeniu i znajduje się w izolacji lub kwarantannie.

W naszych DPS-ach już kilkukrotnie badano załogę i podopiecznych. W DPS w Trzemeśni wśród personelu z wynikiem dodatnim mamy 0 osób. Były 3 zgony, ale nie do końca wiążemy je z Covidem. W Pcimiu z wynikiem dodatnim jest 1 osoba, ale kilkanaście przeszło zakażenie i odnotowaliśmy 1 zgon. W Harbutowicach z dodatnim wynikiem są 24 osoby zakażone, ale dyrektor tak organizuje pracę, że nie ma problemu z opieką nad podopiecznymi. O sytuacji w szpitalu ostatnio mówił dyrektor.

Weź udział w sondażu!

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!