Dzieje się

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Każdego dnia na bieżąco relacjonujemy życie regionu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

 

Kto tu odśnieża?

Za zimowe utrzymanie dróg gminnych i powiatowych w sezonie 2020/21 odpowiadają: *Myślenice, Krzyszkowice, Jawornik, Głogoczów, Bęczarka: Interdróg (tel. 534580600); *Jasienica, Bysina: Roboty Drogowe (606719068); *Borzęta, Zawada, Polanka: Agro-Kom (694636447); *Osieczany, Droginia, Łęki, Trzemeśnia, Zasań, Poręba, Bulina, Chełm: Bart-Dróg (604409443). Drogi powiatowe odśnieżają: *Gmina Myślenice Północ: Grei-Dróg (534-580-600); *G.M-ce Południe: Bart-Dróg (604-409-443); *Myślenice: Bart-Dróg (604-409-443); *Dobczyce: Matrab (609-489-513); *Sułkowice: Pol-Bruk (575-508-923); *Pcim: Trans-Camion (601-947-597); *Raciechowice: SKP (608-576-919); *Siepraw: Grei-Dróg (534-580-600); *Tokarnia i Lubień: Kombud (605-048-910); *Wiśniowa: FT-D Andrzej Rokosz (697-886-409).

 

Kultura wraca do sieci

Z końcem października do odwołania została zawieszona działalność kina „Muza”, funkcjonującego w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. To wynik obostrzeń wprowadzanych przez rząd w ramach walki z pandemią koronawirusa. Zamknięcie kina nie oznacza wygaszenia aktywności placówki. MOKiS ruszył z drugą edycją „Domowej Kultury”, czyli cyklem zajęć i spotkań z ciekawymi ludźmi realizowanymi w internecie. Przez cały tydzień publikowane są nagrania z warsztatów, poradniki i podcasty. – Chcemy w ten sposób pokazać, jak ważni są dla nas uczestnicy zajęć i zaoferować im domową wersję kultury – wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS. Pełna rozpiska zajęć dostępna na miasto-info.pl.

 

Pierwsi na świecie

Teledysk do utworu „Drugi wymiar” w wykonaniu Jakuba Kudłacza (Neksi) z Pcimia o speed-ballu, to pierwszy taki projekt na świecie. Utwór opowiada o sportowej motywacji, pokazując dyscyplinę sportu, która za sprawą Stowarzyszenia Sportownia od kilku lat rozwija się na terenie „ziemi myślenickiej”. Zdjęcia były realizowane m.in. w skateparku, na szczycie góry Chełm, na Zarabiu oraz w SP w Trzemeśni. Klip do zobaczenia na miasto-info.pl.

 

Nowy sekretarz w Pcimiu

O powołaniu nowego sekretarza gmina poinformowała za pośrednictwem oficjalnej strony oraz w mediach społecznościowych. W zwięzłej notatce czytamy, że z dniem 1 października w urzędzie na wspomnianym stanowisku został zatrudniony Dariusz Tylek. Po wyborach samorządowych w 2018 i objęciu fotelu burmistrza miasta i gminy Myślenice przez Jarosława Szlachetkę (PiS), obecny sekretarz został zatrudniony w myślenickim magistracie. Wcześniej pracował w urzędzie w Świątnikach Górnych. Na stanowisku w Pcimiu zastąpił Władysława Kurowskiego, który dzisiaj z ramienia PiS reprezentuje „ziemię myślenicką” w ławach sejmowych.

 

Prawdziwy PSZOK w Lubniu

Na początku listopada gmina Lubień otworzyła Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Kosztował ponad milion złotych, a mieszkańcy mogą tu oddawać m.in. tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, papier, szkło, bioodpady, baterie, akumulatory, chemikalia, odpady wielkogabarytowe, a nawet remontowo-budowlane, odzież i tekstylia. Władze gminy mają nadzieję, że uruchomienie PSZOK-u wyeliminuje problem śmieci podrzucanych na przystanki autobusowe.

 

Było blisko

O włos od wygranej telewizyjnego show Ninja Warrior Polska był Sebastian Kasprzyk ze Stojowic. „Było tak blisko, ale nie tym razem” – powiedział po tym, jak pokonała go ostatnia kombinacja przeszkód. To jego drugi finał w tym programie. Za pierwszym razem w zdobyciu 150 tys. zł przeszkodziła mu kontuzja. Sebastian to czołowy polski biegacz, specjalizujący się w zawodach przeszkodowych OCR, kilkukrotny medalista Mistrzostw Polski oraz Europy w tej dyscyplinie.

 

MOPS zamieni się w CUS

W 2021 roku swoją działalność zakończy Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, mieszczący się przy ul. Słowackiego 82 w Myślenicach. Zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych. Będzie świadczyć pomoc dla dzieci do 3 lat, rodzinom znajdującym się w potrzebie i osobom starszym. Na przekształcenie gmina otrzyma 3,1 mln zł z rządowych pieniędzy. 

 

Zmarł Jacek Hołuj

Ostatnie pół wieku kolekcjonował zdjęcia przedstawiające Myślenice i publikował je w lokalnej prasie. Historia była jego pasją, a Jacek Hołuj uznawany był za skarbnicę wiedzy na temat miasta i jego mieszkańców. Podczas tworzenia ekspozycji w Muzeum Niepodległości przekazał „Medal Niepodległości”, który jego ojciec otrzymał z rąk Józefa Piłsudskiego za walkę w Legionach (zginął w czerwcu 1940 r. z rąk Niemców jako ofiara tzw. „czarnej niedzieli”). Dlatego Jacek Hołuj regularnie uczestniczył w corocznych obchodach tego wydarzenia, które odbywają się przy tablicy wmurowanej w ścianie dzisiejszej Komendy Powiatowej Policji. Imieniem jego przodków rada miejska nazwała jedno z myślenickich rond (s. 18).

 

#czekowyzwanie z Zawady

Mieszkanka Zawady rzuca wyzwanie firmom, klubom sportowym i wszelkim instytucjom publicznym. – W polskich bankach brakuje krwi. Zachęćcie swoich pracowników, aby oddali ją oferując im „drugą czekoladę”, a właściwie coś odjechanego o jej równowartości, albo jednodniowy „przywilej” zupełnie z innej planety – przekonuje Anna Fitak. Pomysłodawczyni akcji zachęca do publikowania zdjęć po oddaniu krwi w mediach społecznościowych i oznaczenie ich jako #czekowyzwanie lub #chocochallenge.

 

Orliki! I nie ma mocnych

Zwycięzcą pierwszej edycji turnieju piłkarskiego Pesmenpol Orzeł Cup organizowanego przez KS Orzeł Myślenice została szkółka piłkarska Orliki Myślenice, która w finale pokonała Wiatr Ludźmierz 3:2. W zawodach wzięło udział 16 zespołów z Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Najlepsze drużyny zawodów: 1.Orliki Myślenice; 2.Wiatr Ludźmierz; 3.Okocimski Brzesko

 

Ratują zalew

Skatepark, wymiana drewnianych elementów, odnowione alejki spacerowe i monitoring. To działania, jakie gmina podejmuje, aby ponownie ściągnąć ludzi nad zalew w Sułkowicach. Na rewitalizację tego obszaru wraz z pozyskaną z urzędu marszałkowskiego kwotą, gmina przeznaczy ponad 304 tys. zł. W ostatnich latach teren i infrastruktura wokół zalewu były wielokrotnie niszczone przez wandali, a w sezonie letnim zamiast rekreacji, służy nocnym imprezom. Oprócz demolki, to góry śmieci stają się największym problemem w tym miejscu. Czy podejmowane działania sprawią, że latem znowu zobaczymy tu tłumy jak w 2013 roku?

 

Kto zaprojektuje węzeł?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie projektu węzła w Jaworniku, na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą wojewódzką nr 955. To jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc na odcinku dk7 między Krakowem a Myślenicami. Jak przekonuje GDDKiA; „realizacja poprawi bezpieczeństwo i jednocześnie usprawni funkcjonowanie oraz rozwój strefy ekonomicznej Jawornik–Polanka”. Większość kosztów pokryje GDDKiA, gmina Myślenice dołoży 5,9 mln zł, a województwo małopolskie 20 kolejnych. Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji ZRID przewidywane jest na lata 2020-23, natomiast roboty budowlane na 2024-25.

 

Dalin z Pucharem

W finale Podokręgu w ramach Pucharu Polski zmierzyły się drużyny Dalinu Myślenice i Pcimianki Pcim. Po pierwszej połowie dzięki celnemu uderzeniu Piekarczyka prowadzili zawodnicy z Pcimia. Natomiast w drugiej, po golu Raka, piłkarze z Myślenic nabrali rozpędu, a kolejne bramki strzelali Grzybek i z karnego ponownie Rak. Ostatnie trafienie dla Pcimianki na 3:2 – w 90 min. odnotował Pandyra. Piłkarzy Dalinu czeka mecz w 1/8 małopolskiego szczebla Pucharu Polski.

 

Bożnica po remoncie

Zakończył się pierwszy etap remontu zabytkowej, pożydowskiej bożnicy w Wiśniowej. „Mała, pięknie położona miejscowość odzyskała część swego dziedzictwa i pamięci o żydowskich współmieszkańcach. To jedyna zachowana w Małopolsce drewniana bożnica” – na temat budynku wypowiada się Małopolski Konserwator Zabytków. Podczas II wojny światowej wnętrze synagogi zostało zdewastowane przez hitlerowców, ale sam budynek ocalał. Z każdym rokiem popadał w większą ruinę. Radni początkowo byli sceptycznie nastawieni do remontu, ale po interwencji konserwatora zmienili zdanie. W tym miejscu ma powstać „miejsce upamiętniające historię gminy Wiśniowa, a w szczególności walk partyzantów AK”. 

 

Oczyszczalnia gotowa

Zakończył się rozruch nowej oczyszczalni ścieków w Poznachowicach Dolnych, w gminie Wiśniowa. „Na podstawie otrzymanych wyników badań laboratoryjnych ścieków oczyszczonych można stwierdzić, że oczyszczalnia pracuje z bardzo wysoką sprawnością” – informuje UG Wiśniowa. Od 2 listopada mieszkańcy mogą występować o nowe przyłącza do kanalizacji. Budowa odbyła się w ramach RPOWM, projekt przygotowano w poprzedniej kadencji, a całkowita wartość inwestycji wyniosła 24,9 mln zł.

 

Kradną po zmroku

Tylko w ostatnich dwóch tygodniach na terenie powiatu myślenickiego włamywacze dali o sobie znać 4 razy. W Myślenicach i Jaworniku łupem złodziei padła gotówka, w Czechówce z garażu zniknęły elektronarzędzia, natomiast w Stróży próba włamania okazała się nieskuteczna. – Sprawcy dostają się do domów najczęściej przez wyważenie okna lub drzwi. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, w czasie gdy zapada zmrok, a mieszkańcy nie wrócili jeszcze z pracy – zwraca uwagę Dawid Wietrzyk z myślenickiej policji.

 

Pościg jak w filmie

Policjanci z myślenickiej grupy speed zatrzymali 21-letniego kierowcę mitshubishi, który wyprzedzał na przejściu dla pieszych oraz przejeździe rowerowym, a następnie zaczął uciekać przed radiowozem ulicami miasta. – Był trzeźwy. Funkcjonariusze zatrzymali mu dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy – wyjaśnia rzecznik policji. Kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Film z pościgu można obejrzeć na miasto-info.pl.

 

Chodnik bardziej dla pieszych

Pod taką nazwą policja wspólnie ze strażą miejską sprawdza, czy parkując kierowcy zostawiają wymagane półtora metra dla przechodniów. Pierwsze tablice informacyjne pojawiły się przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Myślenicach. – Kierowco! Wstań czasem zza kółka, przejdź się po mieście, weź dziecko na spacer, może wtedy zrozumiesz, o co chodzi pieszemu – podczas inauguracji akcji apelował Tomasz Burkat, komendant SM.

 

Dobczyce w dziesiątce najlepszych

Dobczyce zajęły 7. miejsce w Rankingu Gmin Małopolski 2020 i utrzymały pozycję lidera wśród gmin z terenu powiatu myślenickiego. Zestawienie organizuje FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji wspólnie z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Obie instytucje opracowały wskaźniki, by na ich podstawie ocenić działalność władz samorządowych 179 gmin regionu. Miejsce w rankingu to wypadkowa kilkunastu wskaźników, obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych. Gminę Dobczyce wyróżnia m.in. wysoka klasyfikacja ze względu na wydatki inwestycyjne, czy pozyskane dofinansowanie ze środków unijnych.

 

Nowe logo Sułkowic

Zwycięzcą konkursu na logotyp dla gminy Sułkowice został Roman Tracz, który za swoją pracę otrzyma 1000 zł. „Od dziś gmina posługiwać się będzie nowym, oficjalnym logo, które zostało wybrane przez komisję konkursową i zatwierdzone przez burmistrza” – informuje gmina Sułkowice. Jak zapowiadają urzędnicy; wkrótce zaprezentowane zostaną hasła promujące gminę, które będą towarzyszyć nowemu logotypowi.

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej