Wydarzenia

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Każdego dnia na bieżąco relacjonujemy życie regionu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

 

Pasy na Sobieskiego

Udało się. Po dwóch i pół roku mieszkańcy nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Sobieskiego w Myślenicach doczekali się bezpiecznego przejścia. Potrzebę jego budowy syngalizowali na naszych łamach od 2018 r. To ruchliwa, szeroka droga o 7% nachyleniu, na której kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Za każdym razem, kiedy mieszkańcy (jest ich około 250) nowych bloków decydowali się na przejście przez ulicę – na chodnik, ryzykowali potrącenie. Choć początkowo urzędnicy twierdzili, że budowa przejścia w tym miejscu jest niemożliwa, to ostatecznie udało się je wykonać. Całość kosztowała ok. 160 tys. zł.

Wspólna scena

Raperzy z Myślenic i okolic połączyli siły, nagrywając wspólny utwór pt. „Miasto śpi”. W teledysku można usłyszeć i zobaczyć reprezentantów zespołu Panaceum, a po nich kolejno swoje zwrotki prezentują Misti, Neksi, BiJA, Murzyn, Bała, AdiSuN, GLM Boyz, Supportex. Teledysk został nagrany na skateparku oraz przed halą widowiskowo-sportową na Zarabiu. Znajdziecie go na miasto-info.pl.

Bus jeździ dalej

Po roku od uruchomienia linii miejskiej w Myślenicach, miasto postanowiło przedłużyć jej działanie o kolejne 12 miesięcy. Organizator przewozów nie podaje liczby sprzedanych biletów, ale informuje, że „skorzystało z niej około 3000 osób”. Wzrasta też koszt utrzymania połączenia; w 2020 r. było to 44 tys. zł, natomiast w roku 2021 kwota wzrosła do 102 151 zł. Linia dofinansowana jest z „Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”, a bus będzie jeździł po dotychczasowej trasie i według starego rozkładu.

Inhalacje w Pcimiu

Tężnia solankowa stanęła obok placu zabaw w centrum wsi. Kosztowała 111 tys. zł, a pieniądze pochodziły zarówno z budżetu gminy, jak i z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak zapowiadają władze gminy; będzie można korzytać z nich na wiosnę. „Ta inwestycja w istotny sposób przełoży się nie tylko na życie lokalnej społeczności, ale również na tę część turystyczną i rekreacyjną” – przekonuje wójt Piotr Hajduk (PiS).

Zasponsorowali czujniki

Niespełna trzy miesiące po tym, jak Myślenicki Alarm Smogowy zwracał uwagę na to, że gmina Myślenice wypowiada umowę na utrzymanie czujników smogu, znalazł się sponsor na 9 urządzeń. Za 2 lata działania i serwisowania powiat myślenicki zapłacił prawie 28 tys. zł. Przez ten czas będą mierzyć jakość powietrza w gminach Myślenice, Dobczyce, Pcim, Sułkowice, Raciechowice i Wiśniowa.

Testowo pod Luboniem

Teren budowy tunelu na Zakopiance pod Luboniem Małym, między Naprawą a Skomielną Białą, wizytował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (PiS). Podczas konferencji prasowej zapewniał, że mimo zawirowań związanych z pandemią, budowa obiektu przebiega zgodnie z założeniami. „Pojedziemy nim na Sylwestra i przyszłoroczny konkurs skoków” – mówił. Nagranie z przejazdu pokazowego znajdziecie na miasto-info.pl.

Analizują smog

Przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego przygotowali raport, w którym zestawiają działania antysmogowe prowadzone w gminach Myślenice i Skawina. „Są lata świetlne przed nami” – piszą autorzy raportu, wskazując m.in. rozwiązania dla samorządowców. W latach 2017-19 Skawina wymieniła 996 starych kotłów, natomiast Myślenice 251. Jak szacują przedstawiciele MAS, do wymiany w latach 2020-22 w gminie Skawina zostało 4775 pieców, natomiast w Myślenicach 6034.

Węzeł w Jaworniku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla skrzyżowania na Zakopiance w Jaworniku. Przygotuje je konsorcjum dwóch firm, które otrzyma za to 2,26 mln zł. Prace budowlane rozpoczną się w 2024 r., a węzeł ma być gotowy w roku 2025.

Kwaśnica na Chełmie

Cykl najnowszych programów Roberta Makłowicza został nakręcony w Myślenicach. Poznajemy w nich nie tylko jego wspomnienia związane z miastem, ale również przepisy na potrawy charakterystyczne dla tego regionu. „Trzeba być naprawdę sietniokiem, żeby czegoś takiego nie lubić” – mówił prowadzący, gotując kwaśnicę na zboczu góry Chełm. Wszystkie odcinki i zawarte w nich historie dotyczące Myślenic znajdziecie na miasto-info.pl.

Strajk kobiet

Po tym, jak w środę 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny zamieścił uzasadnienie swojego wyroku w sprawie ograniczenia możliwości przerywania ciąży, m.in. z powodu wad płodu, a następnie opublikował go rząd – stał się powszechnie obowiązującym w Polsce prawem. Po trzech miesiącach przerwy na ulice Myślenic ponownie wyszli mieszkańcy, protestując przeciwko zaostrzeniu przepisów. Podczas wystąpień protestujący mówili o braku zgody na to, aby kobiety były zmuszane do rodzenia dzieci z wrodzonymi wadami; „Nie można robić z nas na siłę bohaterek” – mówiła jedna z uczestniczek marszu. O ile jesienią protesty w mieście trwały prawie dwa tygodnie, to w zimie zostały ograniczone do jednej manifestacji.

Najlepsze szkoły w kraju

W 23. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 znalazły się dwie szkoły ogólnokształcące z Myślenic. I LO im. Tadeusza Kościuszki zostało sklasyfikowane na 464. miejscu i przez rok awansowało o 186 pozycji (w poprzednich latach zajmowało kolejno 650 m. w 2020 r. i 580 m. w 2019 r.), natomiast II LO im. Tytusa Chałubińskiego znalazło się na 748 m. i zanotowało spadek o 135 m. w porównaniu do 2020 r. (613 m.). Dwa lata wcześniej „Chałubiński” zajmował 580 m. Natomiast w kategorii techników na 71. m. sklasyfikowano Technikum Turystyczno-Gastronomiczne, które w porównaniu do roku ubiegłego, spadło w zestawieniu o 50 pozycji (21 m. w 2020 r. i 38 m w 2019 r.). Z kolei Technikum nr 1 (ZST-E im. M. Reja) znalazło się na 298 m., poprawiając swój wynik o 18 oczek. W 2020 r. zajmowało 316 m., natomiast w 2019 – 324 m.).

Media bez wyboru

W środę, 10 lutego część prywatnych mediów w całym kraju protestowała w ramach wspólnej akcji „Media bez wyboru”. W wielu tytułach zamiast treści można było zobaczyć czarne plansze. Pierwsze strony dzienników w całości poświęcone były apelowi do władz. Publikowały go również telewizje, rozgłośnie radiowe i portale internetowe. W ten sposób nadawcy i wydawcy mediów wyrażali swój sprzeciw wobec rządowych planów wprowadzenia podatku od wpływów reklamowych.

WOŚP online

W tym roku sercem myślenickiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. To w nim swoje miejsce znalazł sztab WOŚP i z niego transmitowane były koncerty i rozmowy z wolontariuszami. Tegoroczny finał był wyjątkowy, bo przez obostrzenia związane z pandemią w całości odbywał się online. „Zbiórka nadspodziewanie wysoka. W uwarunkowaniach pandemicznych to niebywała kwota wstępnie szacowana na 143 092 zł” – 29. Finał podsumowała Anna Nodzyńska-Papierz, organizatorka myślenickiego sztabu.

Po co nam muzeum?

Recenzja, którą jedna z mieszkanek zamieściła w sieci, początkowo miała powstać w ramach pracy semestralnej. Dotyczyła wystawy zorganizowanej w Muzeum Niepodległości w Myślenicach i w mediach społecznościowych wywołała nie lada poruszenie, angażując w dyskusję samego dyrektora placówki. Postanowiliśmy ją przedrukować, zapraszając tym samym przedstawicieli lokalnej społeczności, kultury, historii i sztuki do debaty na temat roli muzeum w naszym codziennym życiu. Recenzję Olgi Szczotkowskiej-Furman oraz wizję rozwoju muzeum przedstawioną przez obecnego dyrektora Łukasza Malinowskiego, znajdziecie na miasto-info.pl.

Hala w Droginii

Nowa hala sportowa stanie w miejscu dzisiejszego placu zabaw, będzie miała wymiary 12x24 m, a jej powierzchnia wewnętrzna wyniesie 600 m.kw. Na razie nie jest znany koszt budowy, ale trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji i dokładnego kosztorysu.

Śnieg odsłania śmieci

Pierwsze promienie słoneczne roztopiły śnieg, odsłaniając problem o którym piszecie od dłuższego czasu. Tym razem nasi czytelnicy zwracali uwagę na śmieci zalegające wzdłuż ekranów akustycznych przy Zakopiance – w sąsiedztwie ulicy Słonecznej. Jak się okazuje, w tym miejscu coraz częściej mieszkańcy spożywają alkohol, ale po spotkaniach zostają nie tylko szklane butelki, puszki i kartony, ale również całe worki odpadów. W jednym z naszych sondaży niemal 80% ankietowanych twierdzi, że na ulicach i skwerach w Myślenicach jest brudno.

Smog to też małe miasta

"Sto procent winy za zanieczyszczenie powietrza leży po stronie człowieka. Na jakość powietrza, m.in. w Myślenicach, wpływa oczywiście pogoda, ale to tylko jeden z czynników. Ale największą przyczyną jest dym. Ten dym ulatniający się z naszych kominów" – w programie #ZaBurtąPytań Adriana Burtana mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Całość do obejrzenia na miasto-info.pl.

Odmalują mural

„Jest szansa na happy end. Tak się składa, że zostałem wyróżniony w konkursie ’Za naprawianie świata’ Ireny Sandlerowej i przyznano mi nagrodę specjalną na odnowienie tego muralu. Zgodę wójta mamy, mam nadzieję, że zwycięży gościnność”. Taką informację przekazał Dariusz Martynowicz, nauczyciel koordynujący projekt, w ramach którego na murze oporowym w Stróży powstał malunek przedstawiający koguta i napis „gościnność”. Ten został zamalowany przez nieznanych sprawców, po tym jak w mediach przetoczyła się dyskusja na temat jego symboliki.

Wraca budżet obywatelski

Zawieszony w ubiegłym roku Myślenicki Budżet Obywatelski, został reaktywowany. Na realizację pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców w 2021 roku, gmina planuje wydać ponad 1 mln zł. Propozycje na inwestycje dla poszczególnych dzielnic lub inicjatyw miejskich będzie można składać od maja.

Wandale w rękach policji

Myśleniccy policjanci zatrzymali 4 osoby w wieku od 17 do 20 lat, które brały udział w uszkodzeniu zabytkowych płaskorzeźb kościoła NNMP. Funkcjonariusze ustalili, że 20-latek z gminy Raciechowice „włożył szklane butelki w otwory zabytkowych płaskorzeźb, a następnie uderzył w nie torbą powodując rozbicie butelek i odłamanie elementów dwóch zabytkowych tablic epitafijnych”. Usłyszał zarzut zarzut uszkodzenia zabytku oraz obrazę uczuć religijnych. Przyznał się. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Cała czwórka odpowie za spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym, a 20-latek także za zaśmiecanie. Sąd za wykroczenie może nałożyć grzywnę do 5000 zł.

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej