Drogi

Lubisz przycisnąć na Zakopiance? „Kierowcy jeżdżący poprawnie nie cierpią tej drogi”

Lubisz przycisnąć na Zakopiance? „Kierowcy jeżdżący poprawnie nie cierpią tej drogi”

„Kierowcy, którzy chcą jeździć poprawnie nie cierpią tej drogi. Czy są na prawym, czy na lewym pasie czują się jak przeszkadzający innym” – w kolejnym programie „Jedź bezpiecznie” na temat Zakopianki mówi Marek Dworak

 

Kilka dni temu pisaliśmy o programie „Jedź bezpiecznie”, który interweniował w "sprawie notorycznego nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego na Zakopiance między Krakowem a Myślenicami".

Jego prowadzący zwracał uwagę, że kierowcy na drodze, którą każdego dnia pokonuje mnóstwo mieszkańców naszego regionu - nie tylko nie zwalniają przed przejściami dla pieszych, ale nawet przed znakami informującymi o pomiarze prędkości.

Właśnie zbyt szybkiej jeździe poświęcony został kolejny odcinek programu. Tym razem kierowcom poruszającym się na Zakopiance możemy przyjrzeć się okiem funkcjonariuszy policyjnej grupy speed.

Przycisnąć gaz na tym odcinku lubią nie tylko posiadacze samochodów wyposażonych w mocne silniki, ale również kierowcy kompaktowych, tzw. "miejskich" pojazdów. Czym najczęściej tłumaczą swoją jazdę? Pośpiechem, własną interpretacją przepisów lub koniecznością dostosowania się do warunków panujących na drodze. Jak zwraca uwagę ekspert; to nie zwyczaje, a przepisy stanowią o tym jak powinniśmy się zachowywać na drodze.

Marek Dworak: Dwukrotnie przekroczone wartości dozwolonej prędkości. Jak widać grzecznie przyjmuje się mandat i obawiam się, że będzie się nadal tak samo jeździło. Nie możemy nadal lekceważyć wszelkich ograniczeń, wszelkich zakazów, znaków, limitów ogólnych, bo po prostu się pozabijamy. Kierowcy, którzy chcą jeździć poprawnie nie cierpią tej drogi. Czy są na prawym, czy na lewym pasie czują się jak przeszkadzający innym.

„Jedź bezpiecznie” to telewizyjny magazyn edukacyjny dla kierowców emitowany przez TVP Kraków prowadzony przez Marka Dworaka – sekretarza Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie oraz były wieloletni dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W kolejnych odcinkach prowadzący przedstawia tematy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pokazuje nieprawidłowe zachowania kierowców, radząc jak zachować się w trudnych sytuacjach drogowych.

W przeszłości Marek Dworak ze swoim programem odwiedził również Myślenice, gdzie tłumaczył jak prawidłowo korzystać z nowego skrzyżowania ulic Słowackiego i Żeromskiego oraz jak prawidłowo poruszać się po rondzie w Śródmieściu.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  7 sty

  Ja jeżdżę ekonomicznie jak na moje auto, na Zakopiance poprawnie i muszę przyznać że przeważnie jestem wyprzedzany, tych co jeżdżą 50-70 kmh +/-10kmh jest duża mniejszość (według znaków w tym zakresie powinna być przejechana większość odcinka Krk-Mce). Są tacy którzy nieomal wjadą ci przed nos po to żeby za chwilę zwolnić na zjeździe, jak ktoś widzi w tym sens.. tylko że ten desant zaraz przed maską to nawyk niefajny nawet jeśli robi się to na o wiele większej prędkości. Jeszcze do niedawna jeździły tak 'na bezczela' krakusy, widać choroba to zaraźliwa. Bądźmy przewidywalni za kółkiem a będzie tylko lepiej i z jazdy tez większa przyjemność. Rycie się, po co, nawet w tłumie czujemy się bezpieczniej na pewien dystans, a co dopiero w ruchu samochodowym, odstępy to też pewien ważny warunek.

  12 Odpowiedz
 • 8 sty

  Potwierdzam manewr wyprzedzania potem skręcanie w lewo lub prawo przed maską dodatkowo często bez kierunkowskazów, wymuszanie pierwszeństwa ze znaku STOP bez wcześniejszego zatrzymania się w ogóle przez nim, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu przed tymi, którzy są już na rondzie.Od kiedy wszedł w życie przepis o tym że należy zwalniać przed przejściem dla pieszych i że piesi mają być wpuszczani na pasy z pierwszeństwem to mimo że jestem kierowcą to już od tego czasu kilka razy mogłabym być potrącona na przejściu dla pieszych jako pieszy właśnie.O przekraczaniu prędkości to nawet szkoda słów.

  Można by tutaj było użyć słów niecenzuralnych bo się należy kierowcom bezmózgowcom.
  GDZIE SIĘ WAM TAK SPIESZY ŻEBY KOMUŚ ODEBRAĆ ZDROWIE LUB ŻYCIE?

  4 2 Odpowiedz
  • 8 sty

   APEL:WEŹCIEŻ ZACZNIJCIE PATRZEĆ NA ZNAKI ,W DOBCZYCACH ŻEBY WJECHAĆ DO BIEDRONKI OD KIERUNKU Z GDOWA JEST NAKAZ JAZDY PROSTO WIĘC TRZEBA JECHAĆ NA RONDO I DOPIERO WJEŻDŻAĆ TAM DO GALERII HANDLOWYCH!!

   4 Odpowiedz
   • Roman 8 sty

    A czego ty oczekujesz od mieszkańców gdowa?? Wystarczy chwilę popatrzeć jak jeżdżą u siebie na rynku.... Tam jak w Tajlandi kto pierwszy ten lepszy

    4 Odpowiedz
   • kar war 8 sty

    To tak sam masz wyjazd w myslenicach z pod biedronki jest linia ciągła.

    2 1 Odpowiedz
 • 8 sty

  No i tak się tutaj jeździ Można zrobić prosty test Na lewym pasie z maksymalną dozwoloną prędkością jest się jak safety car w F1 Tylko że każdy wówczas mruga światłami, żebyś spadał bo mu się spieszy

  3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 8 sty

  Jadac ta droga mam wrażenie że to odcinek specjalny każdy byle szybciej byle wyprzedzić niby ograniczenia ale przy 90 na lewym pasie świeca i trąbią jakby to była autostrada

  5 1 Odpowiedz
 • 8 sty

  Myślenice to tzw. "sypialnia dla Krakowa", wielu ludzi podróżuje codziennie zakopianką do pracy i z pracy. Frustracja narasta, gdy człowiek wystoi się w korkach w Krakowie, miał zły dzień w pracy, nie lubi ludzi, przeżywa niepowodzenia dnia codziennego etc. Finalnie na zakopiance dostaje wiatru w żagle, chce się wyżyć, mrugać światłami, wymachiwać rękami, Kiedy widzę, że policja zatrzymała kogoś myślącego, że jest ponad prawem, kogoś w super ekstra furze, lśniącym demonie szos to od razu mi się micha cieszy i mam lepszy dzień :).

  8 1 Odpowiedz
 • 8 sty

  Dozo jeżdżę po Zakopiance również, po co nam nowa droga??! Starczyłoby po likwidować przełączki i zainstalować odcinkowy pomiar prędkości który rozwiązał by sprawę przekroczeń prędkości.. Ludzie wkoncu zrozumieją swój błąd jak coś się stanie, tylko wtedy może być za późno :(

  6 1 Odpowiedz
 • 12 sty

  Kierowca hondy ma racje.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej