Drogi

Weekend w górach? Policja ma kilka rad dla turystów i kierowców

Weekend w górach? Policja ma kilka rad dla turystów i kierowców

Pierwszy dzień luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa skutkował zapchaną Zakopianką. Turyści jadą na południe do otwartych stoków i hoteli. Policja ma kilka porad dotyczących bezpiecznego dojazdu i wypoczynku w górach

 

W piątek 12 lutego działalność wznowiły m.in. hotele, pensjonaty, stoki, kina, teatry i baseny w całej Polsce. W ten weekend wypada nie tylko święto zakochanych, ale w Zakopanem odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. Mimo, że bez udziału widzów, to pod Wielką Krokwią nie brakuje kibiców. Jak informuje Tygodnik Podhalański wczoraj w Zakopanem na Krupówkach bawiły się tłumy turystów. 

Tymczasem na Zakopiance w godzinach popołudniowych od Skomielnej Białej tworzył się zator. Doszło również do kilku na szczęście niegroźnych zdarzeń drogowych. Z uwagi na zwiększony ruch pojazdów w kierunku Podhala i weekendowe plany wypoczynku w tym miejscu policja postanowiła nie tylko zaapelować do kierowców o ostrożną jazdę, ale również przekazać kilka porad.

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Apelujemy do osób wybierających się na wypoczynek w górach o ostrożną i bezpieczną jazdę. Boczne drogi pokryte są śniegiem, co dodatkowo utrudnia jazdę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem odpowiednio przygotować samochód do podróży w zimowych warunkach. W rejonach górskich drogi są kręte z mniejszymi lub większymi wzniesieniami, co w warunkach zimowych może bardzo utrudniać jazdę. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu i zator drogowy pewny.

Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy przyjechali na letnich oponach. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową i łańcuchy śniegowe, które znacznie ułatwiają jazdę na ośnieżonej drodze. Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe gdy napotykamy znak C-18 a podczas opadów śniegu występują trudności poruszania się pojazdów. Tabliczka pod znakiem informuje także jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy. Warto dodać, że znak ten wymusza na kierującym autem założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych. Kierowca, który zignoruje znak C-18 i na zaśnieżonej jezdni nie założy łańcuchów w swoim pojeździe, może zapłacić 200 zł mandatu i zarobić jeden punkt karny, a nawet liczyć się zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków.

Apelujemy, aby podczas powrotów z wypoczynku w górach wybierać również alternatywne drogi dojazdów do domu nie tylko drogami krajowymi, ale również przez inne drogi wojewódzkie. Spowoduje to rozładowanie korków, które w przeszłości wydłużały drogę powrotną nawet o kilkanaście godzin. Przestrzegamy jednak przed omijaniem korków drogami bocznymi wyznaczonymi przez nawigację. Takie lokalne drogi często są wąskie, strome i nieodśnieżone co powodowało ostatnio bardzo duże trudności i kolejne zatory drogowe.

Policja przypomina, że czas spędzony na stoku oprócz przyjemności i dobrej zabawy niesie za sobą również zagrożenia. Na stokach także dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Uczestnicy zabaw i wypoczynku stają się ofiarami nie tylko nieszczęśliwych wypadków, ale również przestępstw i wykroczeń. - Dlatego przypominamy, aby odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt i wartościowe przedmioty przed kradzieżą - przestrzegają policjanci. 

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • 13 lut

  A ja mam kilka rad dla panow policjantow. Dajcie sobie troche wiecej luzu, uwazajcie na drogach pomimo szkolen, nie bądźcie nadgorliwi. Nie zapominajcie ze jestescie policjantami, a nie np "Majami" z filmow Patryka Vegi, ze od was rownierz wymaga sie przestrzegania prawa, ze nie stoicie ponad prawem. Ta sa rady mojej skromnej osoby. Dziekuje. Milego dnia.

  5 3 Odpowiedz
 • 13 lut

  Przyjacielu, zanim zaczniesz pouczać policjantów naucz się poprawnie pisać słowo "również". Życzę milego kontaktu ze słownikem.

  4 3 Odpowiedz
 • 13 lut

  Słownikiem

  2 6 Odpowiedz
 • 15 lut

  Wypowiadam słowo również, tak samo brzmi jak "równierz" ludzie rozumieją wypowiadane słowo "równierz" nie zależnie czy wypowiadasz "również" czy "równierz". nie zmienia to sensu zdania mimo, że w słowniku jest poprawnie tylko "również" .
  To tylko taka luźna myśl.

  3 Odpowiedz
 • 15 lut

  Wiem, wiem.,..Nikogo nie chciałam obrazić. Wszyscy kończyliśmy jakieś szkoły. Albo je skończymy. Niektórzy mówią, że ortografia i prawo są po to, aby je łamać. Staram się nie robić błędów i nie łamać prawa.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej