Powiat myślenicki

Śmieci drożeją, ale nie wszędzie. Ile za ich odbiór płacą mieszkańcy gmin powiatu myślenickiego?

Śmieci drożeją, ale nie wszędzie. Ile za ich odbiór płacą mieszkańcy gmin powiatu myślenickiego?
Fot. Piotr Jagniewski

Od 1 kwietnia myśleniczanie zapłacą więcej za odbiór śmieci. To drugi rok z rzędu, kiedy radni kadencji 2018-23 przegłosowali podwyżkę. Nie wszędzie jednak ceny rosną. Ile płacą mieszkańcy poszczególnych gmin?

 

Podczas XXXI obrad, radni miejscy w Myślenicach przegłosowali uchwałę, na mocy której ustalone zostały nowe stawki za odbiór śmieci. Będą obowiązywać od 1 kwietnia i wyniosą miesięcznie odpowiednio od osoby – dla segregujących 17,90 zł (w 2020 r. było to 14,90 zł, w 2019 r. – 9,90 zł), natomiast dla niesegregujących 35,80 zł (w 2020 r. było to 29,80 zł, w 2019 r. – 19,80 zł).

Radni ustalili również ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 160 zł za rok od nieruchomości na której znajduje się domek letniskowy lub od innej wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Jeśli właściciel takiej nieruchomości nie segreguje odpadów, za ich odbiór zapłaci 320 zł. Na zniżkę w wysokości 2 zł mogą liczyć gospodarstwa domowe, które posiadają kompostownik.

„Odnośnie budżetów domowych – ta podwyżka jest symboliczna, jest niewielka. Porównajcie ile wzrastają opłaty w innych gminach. Wyjdzie 17,90 zł za śmieci niesegregowane na tle innych gmin, takich jak Dobczyce – gdzie mamy 29 zł, Sułkowice gdzie mamy 27 zł, czy Pcim – 25 zł. To nie jest to drastyczna podwyżka, która może wywrócić budżet domowy” – radnym tłumaczył zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS). Gmina Myślenice posiada własne składowisko i Zakład Zagospodarowania Odpadów, jednak podwyżek nie udało się uniknąć. To drugi rok z rzędu, kiedy radni kadencji 2018-23 podnoszą ceny za odbiór śmieci w stolicy powiatu, a jak jest w pozostałych gminach?

 

Ile kosztują śmieci w powiecie?

Dobczyce. W 2020 roku mieszkańcy drugiego co do wielkości miasta w powiecie myślenickim płacili 20 zł od osoby, a z miejscowości wiejskich 14 zł. Na ten rok ujednolicono stawki. Jest to odpowiednio 29 zł za segregowane odpady, a gdyby ktoś oddawał wszystkie śmieci jako zmieszane, będzie naliczana kwota w wysokości 58 zł (35 zł w 2020 r). Ulga za kompostownik to 2 zł od osoby.

Podwyżka czeka też mieszkańców gminy Pcim, którzy za segregowane śmieci w 2021 r. zapłacą 25 zł (19 zł – w 2020 r.). Jak można było usłyszeć podczas sesji rady; zmiany cen wynikają przede wszystkim z faktu, że mieszkańcy z roku na rok wytwarzają coraz więcej odpadów. W dodatku jeśli nie będą ich segregować zapłacą 75 zł (38 zł w 2020 r.). Na ulgę w wysokości 2 zł mogą liczyć osoby kompostujące odpady zielone.

Stawki rosną również w gminie Wiśniowa. W tym roku za segregowane śmieci mieszkańcy zapłacą 18 zł (16,5 zł w 2020 r.), a w przypadku braku segregacji będzie nakładana decyzja o zapłaceniu dwukrotnej kwoty, czyli 36 zł. Za kompostowanie można liczyć na ulgę wysokości 50 gr od mieszkańca.

W Raciechowicach na ten rok opłata za segregację odpadów wzrosła z 17,5 zł do 20 zł przy uldze 2 zł za kompostownik. Natomiast za oddawanie odpadów bez dzielenia na frakcje przyjdzie im zapłacić nie 35 zł jak było w roku 2020, a 40 zł.

Z kolei w Sułkowicach na chwilę obecną pozostają dotychczasowe kwoty. To 27 zł za segregowane oraz dwukrotność – 54 zł przy oddawaniu wszystkich razem. Ulga 2 zł od gospodarstwa w przypadku kompostowania. Kolejnych zmian, w tym również ustalania nowych stawek samorząd na razie nie planuje.

Te same stawki obowiązywać będą też w gminie Lubień, czyli 19 zł przy segregacji, a jeśli ktoś się nie dostosuje do oddawania w ten sposób odpadów, zapłaci 3 razy więcej, czyli 57 zł. Ulga za kompostowanie to 1 zł od mieszkańca.

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Podobnie w 2021 roku będzie w gminie Tokarnia, gdzie aktualna stawka wynosi 25 zł od osoby. Ulga za kompostowanie to 3 zł. Mieszkańcy oddający śmieci bez segregacji muszą się liczyć z opłatą 75 zł, czyli jak u swoich sąsiadów w Lubniu z trzykrotnością podstawowej stawki.

Opłaty nie zmieniają się też w Sieprawiu. W tej gminie pozostają stawki, które obowiązują od kwietnia ubiegłego roku. To 21 zł za segregację i ulga w wysokości 5 zł od gospodarstwa przy kompostowaniu odpadów zielonych. W przypadku ujawnienia osoby, która nie będzie segregowała śmieci, decyzją po wszczęciu postępowania administracyjnego, naliczona zostanie kwota w wysokości 42 zł.

Powiązane tematy

Komentarze (25)

 • 23 mar 2021

  Co obiecywał Szlachetka w 2018 przed wyborami?
  Obiecywał, że nie podniesie kosztów życia (lokalnych oplat i podatków).
  JAK NA DLONI WIDAĆ, CO.WARTE JEST JEGO SLOWO !

  43 10 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 24 mar 2021

  „Odnośnie budżetów domowych – ta podwyżka jest symboliczna, jest niewielka" i ."To nie jest to drastyczna podwyżka, która może wywrócić budżet domowy” tlumaczenia zastępcy burmistrza są grzecznie mówiąc nie na miejscu. Tak samo wyjaśniał brak autobusu jakimis hakerami. Pan by się zastanowił co mówi ludziom

  23 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 mar 2021

  Oczywiście gmina Dobczyce najdrożej! Brawo Burmistrz i Radni Gminy Dobczyce za najlepsze stawki w Powiecie

  16 1 Odpowiedz
 • 23 mar 2021

  Chyba to jest nauka partyjna ze tak mają robić. Wszystkich pisuarów do jednego wora mozna wrzucić

  22 12 Odpowiedz
 • OKOKI 23 mar 2021

  Jeszcze się nie nauczyłeś że wszyscy politycy łżą jak psy ,aby tylko się dorwać do władzy.

  15 6 Odpowiedz

Zobacz więcej