Turystyka

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Które miejscowości dostaną pieniądze i na co je wydadzą?

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Które miejscowości dostaną pieniądze i na co je wydadzą?
Fot. Piotr Jagniewski

Do gmin powiatu myślenickiego trafi ponad 26 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje związane z usługami turystycznymi. Na co i ile każda z gmin ma zamiar wydać otrzymane pieniądze?

 

W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, do Małopolski trafią 294 mln zł. Gminy powiatu myślenickiego otrzymają łącznie 26 mln zł.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na inwestycje związane z usługami turystycznymi, m.in. budowę lub modernizacją placów, deptaków, a także skansenów i obiektów kultury regionalnej. W ramach przyznanych pieniędzy gminy będą mogły inwestować m.in. w szlaki turystyczne, place, deptaki, promenady, parki, punkty widokowe, parkingi, skanseny, muzea, obiekty kultury regionalnej i inne atrakcje turystyczne.

Wyniki naboru dzisiaj przedstawił w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita: - Chcemy, by wspólnymi siłami udało się przetrwać czas pandemii. Pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich to w wielu przypadkach będzie swoiste koło ratunkowe. Lista inwestycji w Małopolsce jest bardzo długa. Pokazuje zarazem, jak to wsparcie jest istotne – mówił. 

 

Dla kogo pieniądze, ile i na co? 

Dobczyce 

Gminie Dobczyce przyznano 8 mln zł z przeznaczeniem na modernizację głównej ulicy na terenie miasta łączącej drogę powiatową i wojewódzką z Rynkiem. Planowany początek prac przypada na listopad 2021 roku, a ich zakończenie na listopada 2022. Całość inwestycji oszacowano na 12 mln zł.

Lubień

Tu trafi 1,58 mln zł na realizację projektu infrastruktury turystycznej zawierającej parkingi, miejsca postojowe, punkty widokowe, zadaszone miejsca odpoczynkowe, które mają posłużyć turystom odwiedzającym Beskid. To miejsca dla piechurów, rowerzystów, amatorów jazdy konnej, narciarstwa, a nawet paralotni. Według założeń projektu; budowa parkingów poprawi dostępność do szlaków turystycznych i pozwoli organizować m.in. wyścigi Pucharu Polski w kolarstwie górskim MTB. Na stworzenie ścieżek gmina ma czas do czerwca 2022 r. Całość szacowana jest na 2,6 mln zł.

Myślenice

Do gminy Myślenice trafi 8 mln zł na rozwój ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej i komunalnej. Realizacja zadania poprzez poprawę atrakcji turystycznych obejmować będzie: kompleksową budowę i przebudowę boisk wielofunkcyjnych, budowę ścieżek rowerowych, pumptracku i skate parku. Jak czytamy w uzasadnieniu; ma to wpłynąć na poprawę warunków turystyczno-rekreacyjno-sportowych wraz z niezbędną infrastrukturą, której sprawne i prawidłowe działanie jest warunkiem niezbędnym dla właściwego rozwoju turystycznego gminy. Prace rozpoczną się w maju 2021 r. i potrwają do grudnia 2023 r. V.2021-XII.2023 / 8 000 000,00 zł / 3,31%

Pcim

Gmina Pcim otrzyma 1,42 mln zł na stworzenie ścieżki upowszechniającej turystykę wraz z punktami wypoczynkowymi oraz informacyjnymi w miejscowości Pcim. Prace obejmą okres od lipca 2021 r. do sierpnia 2022.

Raciechowice

Do Raciechowic popłynie 1,07 mln zł na realizację zadania pod nazwą „kompleksowe wzbogacenie oferty turystycznej w Gminie Raciechowice”. Zostaną zaprojektowane i wybudowane dwa parkingi: w Poznachowicach Górnych i Krzesławicach wraz z zakupem terenu u stóp Diablego Kamienia i kompleksu pustelni znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Wybudowana zostanie też wieża widokowa wraz z infrastrukturą turystyczną do odpoczynku na górze Grodzisko w miejscowości Poznachowice Górne oraz oznakowanie parku kulturowego. Realizacja zdania rozpocznie się w lipcu tego roku i potrwa do listopada 2023 r.

Sułkowice

Na rozwój infrastruktury turystycznej poprzez utworzenie przystanków turystycznych przy istniejących atrakcjach wraz ich z oznakowaniem, przebudowę placu i parku w Rynku w Sułkowicach, rozbudowę placu rekreacyjnoturystycznego przy ul. Dolnej w Rudniku, rozbudowę terenu przy zalewie - poprzez zakup terenu oraz modernizację infrastruktury drogowej na terenie gminy prowadzącej do miejsc związanych z turystyką i rekreacją otrzyma 2,3 mln zł. Realizacja zadania potrwa od maja 2021 r. do grudnia 2023 r.

Tokarnia

1,29 mln zł trafi do gminy Tokarnia, która pieniądze wyda na zagospodarowanie sportowo turystyczne terenu nadrzecznego w Tokarni. Inwestycja obejmuje wykonanie ścieżki rowerowej, pumptracku, siłowni zewnętrznej, parkingu dla samochodów osobowych, elementy małej architektury (ławki, ławo-stoły, stojaki rowerowe, tablice informacyjne). Wszystko zostanie wykonane w okresie od lipca 2021 r. do listopada 2022 r.

Wiśniowa

Na rozbudowę infrastruktury turystycznej na terenie gminy, samorząd otrzyma 2,99 mln zł. Zadanie obejmie m.in. budowę wiaty turystycznej, sieci wodno – kanalizacyjnej. Prace zostaną wykonane od sierpnia 2021 do sierpnia 2024 r.

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 26 mar

  Czyli ktokolwiek widział ktokolwiek wie, czyli łatwa kasa dla lokalnych przeżuwaczy

  7 4 Odpowiedz
 • 26 mar

  W gminie Pcim to tylko by wszystko w Pcimiu robili :P Tężnia, park itp, a teraz jakaś ścieżka :) Trzebunia i Stróża zawsze traktowane po macoszemu :)

  7 4 Odpowiedz
  • 26 mar

   Pomnik matki Władka Orkana tyż w Pcimiu bedą stawiać :)) .Kobita wg: tamtejszych "historyków" ponoć tamtędy z buta przechodziła idąc na Kraków z tobołkiem prowiantu dla góralskiego pisarza 😁

   6 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku
Turystyka 2

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku

Niedzielny spacer po trasie Uklejna-Śliwnik-Chełm zaowocował panoramą Tatr widzianych przez Dominikę Wójcik Na redakcja@miasto-info.pl otrzymaliśmy widok pan...