Kultura

Wracają Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Hasłem przewodnim festiwalu będzie „Muzyka z 7 stron świata”

Wracają Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Hasłem przewodnim festiwalu będzie „Muzyka z 7 stron świata”

Już 19 lipca ruszy 7. edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Festiwal wraca po ponad dwuletniej przerwie. W tym roku poznamy kolejne oblicze tego wyjątkowego wydarzenia, a hasłem przewodnim będzie „Muzyka z 7 stron świata”

 

Na scenie w Myślenicach zabrzmi muzyka źródeł z siedmiu stron świata. Organizatorzy Festiwalu przewidzieli, że rok 2021 będzie dedykowany przede wszystkim muzyce. 

Na festiwalowej scenie usłyszymy: Trebunie Tutki, Kapele Maliszów, Balkansambel, PotOCK, Rube Świnie, Lua Preta, Krzikope, Prasłowianki, Najlepsze Polskie Techno/Fanfara Awantura oraz Karolinę Cichą i Elżbietę Rojek. O taneczne akcenty zadbają m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka , Regionalny Zespół Cieślica z Zawoi, a także Cygański Teatr Muzyczny Terano. 

To jednak nie jedyne atrakcje tegorocznego Festiwalu. Dla miłośników muzyki eksperymentalnej przewidziano specjalne wieczory. W Muzycznym Klubie Festiwalowym w Lato na Zarabiu zagrają: Kfjatek, Daniel Drumz, Minoo oraz Eta Hox. Połącznie muzyki tradycyjnej i współczesnego brzmienia klubowego, to próba odkrywania muzyki źródeł w nowym wymiarze. Miłośnicy tańca będą mogli uczestniczyć w myślenickiej potupajce, czyli plenerowej potańcówce na Rynku w Myślenicach.

Piotr Szewczyk, pomysłodawca i dyrektor festiwalu: Nasze przedsięwzięcie w tym roku będzie miało charakter muzyczny, stąd nazwa "Muzyka z 7 stron świata". Niestety ze względu na obostrzenia pandemiczne, nie było możliwe zaproszenie zagranicznych zespołów tanecznych, ale to nie znaczy, że po ponad dwuletnie przerwie, nie wypracowaliśmy ciekawej formuły.

Na scenie na Rynku w Myślenicach dominować będzie muzyka – i to w każdej jej postaci. We współpracy z Pauliną Bisztygą udało nam się zaprosić blisko 11 wykonawców, którzy od piątku 23 lipca do niedzieli 25 lipca - na płycie myślenickiego Rynku, będą prezentowali swoje walory związane z muzyką tradycyjną.

Rozstrzał gatunków jest bardzo duży. Będziemy mieli mocne brzmienie rockowe oczywiście z nutą folkloru, będzie tradycyjne brzmienie, będzie też grupa wykonawców techno, którzy zaprezentują bardzo mocno współczesną wersję folkloru, ponadto usłyszymy pieśni śląskie w nowoczesnym wydaniu. Przyjeżdżają do nas zespoły, które z powodzeniem koncertują i są doceniane nie tylko w Polsce, ale też na świecie

- mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Piotr Szewczyk. 

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to jedno z najbardziej progresywnych wydarzeń czerpiących inspirację z kultury ludowej i tradycyjnej. Odkrywanie nowych przestrzeni interpretacji muzyki źródeł, nadawanie jej odmiennych znaczeń – przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego sensu pieśni i melodii, to staranne pielęgnowanie dziedzictwa kultury, która kształtuje naszą wrażliwość na otaczający nas świat.

Tegoroczny program muzyczny ułożyła i zaprogramowała Paulina Bisztyga. Czerpiąc ze swoich scenicznych doświadczeń, a przede wszystkim z miłości do muzyki etnicznej sięgnęła po wykonawców, którzy muzykę ludową traktują w sposób poważny. Nie boją się eksperymentować i zapraszają słuchaczy do wspólnego przeżywania.

- Zależało mi na zbudowaniu pewnej relacji. Logicznego, acz zaskakującego przeżywania muzyki na różnych poziomach wrażliwości. Dużo tu świeżych, porywających i nostalgicznych nut. Wierzę, że każdy będzie miał okazje poznać zupełnie nowe brzmienie – wyjaśnia Paulina Bisztyga, szefowa muzyczna Festiwalu.

Widownia festiwalowa ze względu na ograniczenia pandemiczne będzie miała inny wymiar. - Zgodnie z obowiązującymi regulacjami jesteśmy w stanie przyjąć 75% naszych gości na widowni festiwalowej; to ok. 120 osób w sektorze z krzesełkami, oczywiście w odpowiednim dystansie. Przypominam, aby pamiętać o tym, że ciągle trwa pandemia koronawirusa, dlatego warto się zabezpieczyć, mieć maseczki i pamiętać o dystansie – tak, abyśmy wszyscy mogli w sposób bezpieczny celebrować te siódme Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem – dodaje Piotr Szewczyk.

Siódmej edycji Festiwalu towarzyszyć będą rodzinne warsztaty rękodzieła ludowego, klubowe koncerty muzyki etno-electro w klubie festiwalowym, plenerowe pokazy kina o tematyce etnicznej oraz zlot Food Truck’ów. W sobotę 24 lipca w Parku Jordana w Myślenicach rozbije się cygański tabor, w którym będzie można poznać kulturę i tradycję polskich Romów uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, tanecznych, a na finał obejrzeć występ teatru muzycznego Terano.

Robert Bylica, radny wojewódzki (PiS): Bardzo tęskniliśmy za tym festiwalem, bo to dwa lata przerwy. Ta edycja będzie miała swój urok, ponieważ połączenie tradycji, folkloru jak i nowoczesnej muzyki, to niewątpliwie niesamowity kolaż. Myślę, że ta bogata oferta przypomni nam, jak wartościowy jest folklor, jak bardzo dobra jest kultura i krzewienie jej oraz pokazywanie w takim miejscu jak gmina Myślenice. Te po raz kolejny staną się centrum folklorystycznym, nie tylko w regionie, co w Polsce - barwnym miejscem pełnym muzyki i śpiewu.

Dzięki wsparciu m.in. województwa Małopolskiego i uchwale na mocy której, rok rocznie przekazujemy 180 tys. zł na wsparcie samorządu gminnego na organizację tego przedsięwzięcia. Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny możemy tworzyć wspólnie to dzieło, że możemy promować Małopolskę i Myślenice w Polsce i na świecie.

Tegoroczna edycja Festiwalu stanowi wyraz szczególnego uznania dla tego co lokalne. Wielowiekowa i wielokulturowa tożsamość Małopolski stwarza wspaniałą okazję, by w czasach kiedy przyszło żyć nam mniej globalnie, a bardziej lokalnie możemy w sposób profesjonalny i ciekawy zaprezentować publiczność bogactwo tradycji.

Szczegółowe informacje zawierające program, spis artystów, repertuar Etno Cinema i rozpiskę Muzycznego Klubu Festiwalowego dostępne są na: www.festival.myslenice.pl

Powiązane tematy

Zobacz więcej