Powódź Błyskawiczna 2021

Mija miesiąc od „powodzi błyskawicznej”. W Krzyszkowicach budują tymczasowy most

Mija miesiąc od „powodzi błyskawicznej”. W Krzyszkowicach budują tymczasowy most
Fot. UMiG Myślenice

Krzyszkowice, Głogoczów, Myślenice, Jawornik, Polanka i Zawada to miejscowości najbardziej poszkodowane „powodzią błyskawiczną” na terenie gminy Myślenice.

Jak informuje biuro wojewody – pieniądze dotarły do 103 rodzin. Wojsko buduje tymczasowy most w Krzyszkowicach

 

Mija miesiąc od „powodzi błyskawicznej”, która była wynikiem kilkugodzinnej ulewy, jaka nawiedziła gminę Myślenice w nocy z 17 na 18 lipca. Powodzie nawiedzające ostatnio Polskę nazywa się "błyskawicznymi", ponieważ nie powstają jak w latach ubiegłych w wyniku długotrwałych opadów, a są efektem nagłego oberwania chmury.

Lipcowe wydarzenia w Głogoczowie, Krzyszkowicach i Myślenicach to dowód na to, że wystarczy dwu lub trzygodzinna nawałnicy, aby strumyki i potoki zamieniły się w rwące rzeki. Woda wzbiera w nich błyskawicznie, a jej ilość jaka w krótkim czasie spada z nieba, nie jest przyjmowana przez glebę, koryta potoków, czy studzienki kanalizacyjne.

Jak się okazuje powodzie błyskawiczne nękają nie tylko miejscowości położone w terenach górzystych, co szczególnie dało się we znaki podczas ubiegłorocznej "ściany deszczu" jaka przeszła nad powiatem myślenickim, ale coraz częściej mieszkańców miast. W miejscach, których włodarze decydują się na betonowanie terenów zielonych lub wykładanie kolejnych obszarów kostką brukową, nawet krótka ulewa może doprowadzić do podtopień.

Wody były tak dużo, że rozlewiska na terenie Głogoczowa i Krzyszkowic były pompowane przez cała niedzielę. Przez tydzień w pomoc włączyło się około 500 strażaków z PSP i OSP nie tylko z powiatu myślenickiego, ale też krakowskiego. Wspierani przez żołnierzy WOT, wywieźli 90 ton śmieci. Straty w sprzęcie oszacowano na ok. 100 tys. zł.

Łącznie z Głogoczowa, Krzyszkowic, Myślenic i Jawornika wpłynęło 230 zgłoszeń. Głównie dotyczyły podtopionych domów, zalanych piwnic, uszkodzonych pomieszczeń gospodarskich, uszkodzeń dróg, zagruzowanych posesji.

Szkody wyrządzone przez wodę w mieniu, gmina oszacowała na 12 mln zł, natomiast starosta podczas sesji mówił o stratach w mieniu powiatu w kwocie kolejnych 7 mln zł. Jednym ze skutków kilkugodzinnej nawałnicy jest uszkodzony most w Krzyszkowicach znajdujący się na drodze gminnej prowadzącej do trzech osiedli: Na Brzeg, Nad Gaikiem i Pustać.

Pieniądze na remont

Jak informuje biuro wojewody małopolskiego wsparcie finansowe w formie zasiłków do 6 tys. zł trafiło do 103 rodzin z gminy Myślenice.

- Gminie Myślenice przekazaliśmy środki finansowe dla 103 rodzin w ramach pomocy w formie zasiłków do 6 tys. zł. To tzw. pomoc doraźna w łącznej wysokości 359 100 zł. Pomoc ta dotyczy rodzin z miejscowości: Myślenice, Głogoczów, Krzyszkowice, Jawornik, Polanka, Zawada. Ponadto przekazaliśmy dla 17 rodzin pomoc w formie zasiłków do 200 tys. na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego na łączną kwotę 156 500 zł. W tym przypadku chodzi o rodziny z miejscowości: Myślenice, Głogoczów, Krzyszkowice, Jawornik – mówi Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

 

Most tymczasowy na Głogoczówce

W tym tygodniu rozpoczęły się prace nad budową mostu tymczasowego w Krzyszkowicach na potoku Głogoczówka, w ciągu drogi gminnej „na Brzeg”. Przeprawa stanie obok starego mostu, stawiają ją żołnierze Wojska Polskiego, a dokładnie żołnierze z 3. Niżańskiego Batalionu Inżynieryjnego i zostanie udostępniona gminie z agencji rezerw strategicznych.

Most będzie całkowicie nieprzejezdny do piątku 20 sierpnia, bowiem na ten dzień przewiduje się zakończenie prac. „Prace w obrębie mostu postępują w szybkim tempie i niewykluczone, że już w tą niedzielę, a nawet sobotę będziemy korzystać z mostu wojskowego” – informuje UMiG Myślenice. Na razie nie wiadomo jak długo mieszkańcy będą korzystać z tymczasowej przeprawy. 

21 sierpnia 

Od piątku 20 sierpnia został przywrócony ruch samochodowy nad Głogoczówką w Krzyszkowicach. Odbywa się przez tymczasowy most wypożyczony z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Konstrukcję typu DMS-65 postawili wojskowi z 3. Niżańskiego Batalionu Inżynieryjnego.

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • 18 sie 2021

  A co poniektórzy myśleli że PiS im pociąg do Krakowa zrobi, a tu most który 'robi się' od miesiąca i to wojskowy zastępczy, kurczę czyn społeczny. Teraz znając realia to oczekiwać już tylko takiego obrotu że most zastępczy powstanie za jakieś 2-3 miesiące i będzie służył do następnej powodzi. I takie kółeczko, a burmistrz inkasuje za szyby.

  23 3 Odpowiedz
 • 18 sie 2021

  Ponadto przekazaliśmy dla 17 rodzin pomoc w formie zasiłków do 200 tys. na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego na łączną kwotę 156 500 zł .--. KURDE POCO PISAĆ DO 200 TYŚ JAK DALI NA 17 .RODZIN 157 500

  15 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 sie 2021

  Kto od razu dokonał jakichkolwiek, nawet prowizorycznych napraw we własnym zakresie, może sobie pogwizdać za pomocą.

  10 2 Odpowiedz
 • 20 sie 2021

  Jeśli to ten sam radny, który płakał żeby starosta budowy mostu mu nie blokował, to nie wiem czego bardziej współczuć - radnego czy zniszczonego mostu. Złożyć pismo do urzędu, chyba tyle zostaje w tej parodii uprawianej tu przez szybownika i spółkę.

  8 1 Odpowiedz
 • 19 sie 2021

  Fajnie tylko ze w krzyszkowicach jest drugi rozwalony most prowadzacy na dzielnice psiary gdzie zostala zamontowana tylko zwykla bariera ktora ledwo sie trzyma i to na takiej wysokosci ze pod nia mozna wpasc moze tym ktos sie zainteresuje a nie tylko brzeg i brzeg

  8 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...