Powódź Błyskawiczna 2021

Pieniądze na odbudowę zniszczeń po powodzi. Burmistrz odebrał od wojewody 913 tys. zł

Pieniądze na odbudowę zniszczeń po powodzi. Burmistrz odebrał od wojewody 913 tys. zł
Fot. Bartek Ziółkowski

Straty po przejściu powodzi błyskawicznej, która największe szkody spowodowała w Krzyszkowicach i Głogoczowie, gmina oszacowała na 12 mln zł. Dzisiaj województwo przekazało na ręce burmistrza 913 tys. zł

 

Zniszczone domy, samochody, drogi, chodniki, mosty, a nawet podtopiona oczyszczalnia ścieków. Ponad 130 osób ubiegało się o pomoc finansową, a łącznie straty spowodowane lipcową "powodzią błyskawiczną", samorządowcy oszacowali na 12 mln zł.

„Jeżeli chodzi o straty w mieniu gminnym i komunalnych, ucierpiały nie tylko drogi i chodniki, ale też oczyszczalnia ścieków w Krzyszkowicach. Łącznie straty szacujemy na 12 mln zł. Protokół zostanie przesłany do wojewody, a stamtąd do kancelarii rady ministrów w celu weryfikacji i przyznania ewentualnej pomocy finansowej na odbudowę” – tydzień po powodzi podczas konferencji podsumowującej działania sztabu kryzysowego, mówił Jarosław Szlachetka (PiS).

Dzisiaj biuro wojewody poinformowało, że na wniosek Łukasza Kmity (PiS), po pozytywnym zaopiniowaniu przez MSWiA - premier z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczył 48 333 166 zł na usuwanie skutków powodzi. W ramach przyznanych środków zostanie zrealizowanych 106 inwestycji w 23 samorządach (20 gminnych i 3 powiatowych).

- Środki, które płyną do małopolskich samorządów to realna pomoc, która zasila poszkodowane gminy i powiaty. Premier i minister MSWiA zdecydowali, że wsparcie otrzymają wszystkie ze zgłoszonych przez nas wniosków – mówił wojewoda Łukasz Kmita. 

Wśród odbierających pieniądze znalazł się burmistrz Myślenic, który z rąk wojewody odebrał symboliczny czek. - Pozyskane środki w kwocie 913 891,00 zł stanowić będą 80 procent wartości zadania polegającego na odbudowie zniszczonych dróg gminnych Starodroże w Głogoczowie, drogi gminnej w Zawadzie, drogi gminnej ul. Kraszewskiego oraz ul. Ujejskiego w Myślenicach, a także odbudową i umocnieniem ogrodzenia przy cmentarzu komunalnym w Głogoczowie. Pozostałą część Gmina Myślenice pokryje z własnego budżetu – mówi Jarosław Szlachetka (PiS).

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej