Powódź Błyskawiczna 2021

„To dzieje się znowu” – piszecie. Alarm przeciwpowodziowy w gminach Myślenice, Wiśniowa, Pcim, Raciechowice

„To dzieje się znowu” – piszecie. Alarm przeciwpowodziowy w gminach Myślenice, Wiśniowa, Pcim, Raciechowice

Nocna ulewa daje się we znaki mieszkańcom regionu. W gminie Myślenice i Wiśniowa wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Zgłaszacie pierwsze zalane drogi i posesje.

Tylko do godz. 23 w nocy strażacy interweniowali ponad 120 razy w gminach Myślenice, Wiśniowa i Dobczyce. 

ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY


"To dzieje się znowu"
- piszecie w wiadomościach prywatnych i mailach przesyłanych na redakcja@miasto-info.pl.  Deszcz pada od godz. 18. Jest 22:35 a woda zdążyła podobnie jak w przypadku "powodzi błyskawicznej", która przeszła nad gminą trzy tygodnie temu - wylać na ulicy Kazimierza Wielkiego i Ujejskiego w Myślenicach.

Na Górnym Przedmieściu w Myślenicach strażacy usuwają skutki nawałnicy oraz udrożniają odpływy i przepusty. Tylko do godz. 23 interweniowali ponad 120 razy w gminach Myślenice, Wiśniowa i Dobczyce. 

Zgłaszacie podtopienia na waszych działkach i alarmujecie o wyższym stanie Glogoczówki w okolicach mostu w Krzyszkowicach.

"W Głogoczowie robi się naprawdę strasznie. Z góry leci do centrum masa wody" - na facebooku pisze była radna Agnieszka Węgrzyn. "Most na Brzeg zamknięty do odwołania ze względu na wysoki stan wody w rzece. Niestety, woda przybiera szybko i grozi nam kolejna powódź" - alarmuje radny Robert Pitala (PiS). 

Opady są tak obfite, że studzienki kanalizacyjne nie nadążają z przyjmowaniem wody. Straż pożarna stara się je udrożniać na bieżąco, ale są momenty, kiedy ulice zamieniają się w potoki. 

Niektórzy zabezpieczają swoje działki workami z piaskiem, które tworzą mini wały przy opadających drogach. Tak jest m.in. na Dolnym Przedmieściu i ul. Henryka Jordana w Myślenicach. W Osieczanach ulica i chodnik zamieniły się w rzekę. Woda płynęła też drogą w Jaworniku. 

"Trudna sytuacja powodziowa na terenie Myślenic, Wiśniowej i Dobczyc. Najbliższe godziny będą kluczowe. Koparki pracują, worki z piaskiem rozwożą strażacy" - w mediach społecznościowych pisze wicestarosta Rafał Kudas (FZM). Zamieszcza też film z Krzyszkowic, sytuację nazywając "trudną"

Jak informuje magistrat; zarządzeniem burmistrza w czwartek o godz. 19 wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Mieszkańcy, których posesje są zagrożone powodzią lub zalaniem wskutek ulewnych deszczy, mogą odebrać worki z piaskiem ze składu budowlanego CAT-BUD przy ulicy Słowackiego 118 w Myślenicach.

Numery kontaktowe do Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego: 12 372-09-30, 12 372-09-31, 12 639-23-75. Numer alarmowy Państwowa Straż Pożarna w Myślenicach: 12 373 41 00 lub 112 Numer do Centrum Usług Społecznych w Myślenicach: 512 450 223, 12 272 19 98, 12 274 33 21.

 Ulewne opady deszczu są prognozowane do godziny 9:00 w piątek 6 sierpnia. Mieszkańców prosimy o ostrożność oraz możliwe zabezpieczenie swojego dobytku.

Według prognoz IMGW, deszcz będzie padał do godz. 9 rano w piątek 6 sierpnia. Przewidywana wysokość opadów od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm. 

Wiśniowa, Pcim: "Ogłaszamy pogotowie przeciwpowodziowe"

Wójt gminy Wiśniowa do odwołania ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy.

Od godz. 22 zarządzeniem wójta również w gminie Pcim wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe, podobnie w gminie Raciechowice. 

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • 6 sie 2021

  Dlaczego dziwicie się ludzie, że wszystkich zalewa? Rzeka ma swoje koryto, jak można je uregulować, pogłębiając dno? wysypując kamienie? Wycinamy coraz więcej drzew, których korzenie "zatrzymywały" wezbraną wodę. Zatkane melioracje, odpływy. Niedługo kupska będą nam się na drogę wylewały. Nikt nie ma pomysłu co z tym zrobić, bo nic nie zrobisz, a będzie coraz gorzej. Mam tylko jedną radę dla tych, których interesuje mój post i którym chciało się go przeczytać. Jeśli macie możliwość to ubezpieczcie swoje nieruchomości. Kwota jest stosunkowo niewielka, a w razie utraty dobytku, nie macie co liczyć na państwo.

  43 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 sie 2021

  A gdzie i kto czyscił studzienki po pierwszej powodzi ? W grodzie kaczolandu jest jakiś przetarg czy marionetka kaczki bedzie latać po fontannie w muślenicach i dalej betonować gdzie sa wody polskie dalej nie pozwola ludzią brać kamieni z raby i o to mamy skutki ciekawe czy bankster teraz przyjedzie i obieca pomoc po 1000 zł jaka wypłacili poprzednio ?? ile podwyżek przyznaja sobie pseudo włodarze

  45 7 Odpowiedz
 • 6 sie 2021

  Nie no chory kraj :( Zamiast rozdawać wczoraj od rana już worki i się zabezpieczyć za wczasu to w Myślenicach alarm o 19 a w Pcimiu o 22 co już dawno było pełno wody

  35 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 sie 2021

  Moim zdaniem ludzie z obozu kaczolandu oraz radni powinni zakasać tękawy razem z banksterem i udrażniać rowy tak teraz za swoje błędy niech pokażą ten nowy WAŁ DLA POLSKI własnie sie ujawnia

  34 6 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 6 sie 2021

  Wuefista miał wczoraj sporo roboty - musiał odprawić pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. A później "wizytował" placówki oświatowe w Bysinie. No i te wszystkie posty na FB - same się nie napiszą - ktoś musi zrobić selfie, skrobnąć kilka zdań i udostępnić w sieci... Jednym słowem: ręce pełne roboty.

  Na powódź brakło czasu, dlatego dopiero o 19 alarm - ogłoszony nomen omen na FB. Ale spokojnie, dodał "#powódź", więc wszystko już pod kontrolą. Z tym hasztagiem poradzimy sobie z powodzią.

  "Zarządzanie" gminą z poziomu FB musi chyba przypominać trochę grę SimCity.

  20 1 Odpowiedz

Zobacz więcej