Raciechowice

Raciechowice. Anna Wieciech - Szymoniak poprowadzi Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Raciechowice. Anna Wieciech - Szymoniak poprowadzi Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Z radością będę podejmować współpracę ze wszystkimi instytucjami, osobami, które będą jak ja wspierać i aktywizować lokalną społeczność. Mam w planach podjęcie rozmowy ze społecznością raciechowicką, tak aby poznać ich potrzeby i oczekiwania

- w rozmowie z nami mówi Anna Wieciech-Szymoniak.

 

Do tej pory Raciechowice były jedyną gminą w powiecie myślenickim, w której nie funkcjonował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Podczas pierwszej sesji, na której poruszono temat jego powołania, większość radnych była przeciwko odkupieniu pod taką działalność budynku od Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.

Na kolejnej głosy rozłożyły się inaczej. Jak zaznaczała część radnych podczas październikowej sesji, funkcje kulturalne pełniły świetlice w poszczególnych miejscowościach oraz gminna biblioteka. 

O stanowisko dyrektora GOKiS-u w Raciechowicach ubiegały się 4 kandydatki. Swoje kandydatury zgłosiły 3 mieszkanki raciechowickiej gminy oraz jedna z Krakowa. Po sprawdzeniu dokumentów, analizie proponowanego programu działania ośrodka i rozmowie kwalifikacyjnej, wyłoniono przyszłą dyrektor ośrodka kultury.

Przez najbliższe 3 lata kierować nim będzie będzie Anna Wieciech - Szymoniak. Na to stanowisko została powołana przez  wójta 17 lutego. 

 

Ubiegając się o stanowisko dyrektor GOKiS w Raciechowicach,  zaprezentowała pani swój program. Jakie są jego główne założenia?

Jednoczenie środowisk społecznych, jednoczenie pokoleń poprzez warsztaty, zajęcia artystyczne, zajęcia sportowe, spotkania oraz współpraca ze stowarzyszeniami. GOKiS bazuje na promowaniu dziedzictwa kulturowego, opierając się na wartościach ponadczasowych, tj. przekazywanie wiedzy o zabytkach w gminie Raciechowice.

Zależy mi na aktywizacji sportowej tych starszych i młodszych pokoleń poprzez zajęcia sportowe przygotowywane w ramach działalności GOKiS. Chciałabym utworzyć zajęcia taneczne typu zumba, a także zajęcia fitness. W swoim programie powołuję się na badania statystyczne i na ich bazie chciałabym odpowiedzieć na zapotrzebowanie społeczności.

Jakie szanse i przeszkody widzi pani w prowadzeniu ośrodka?

Raciechowice jako jedyna gmina w powiecie myślenickim nie miała domu kultury. Moim marzeniem, i założeniem programowym jednocześnie, jest aby GOKiS w Raciechowicach był miejscem spotkań różnych pokoleń. Tych najmłodszych członków społeczności jak i naszych seniorów. Aby mogli w tym miejscu rozwijać swoje umiejętności artystyczne, sportowe, poszerzać wiedzę historyczno – kulturową i spotykać ludzi, którzy w rzetelny sposób tę wiedzę przekażą i pokażą bogactwo naszego regionu.

To są ogromne szanse dla seniorów, którzy będą mogli wyjść z domu i aktywnie spędzić czas. A przede wszystkim to szansa dla młodego pokolenia, które uwrażliwi się na niezwykłość swojego regionu, ale również będzie mogło pokazać i dodać swoją wartość do tej kultury i społeczności; bo nie wątpię w to, że jest mnóstwo niezwykłych talentów w gminie Raciechowice.

Chcę, aby w ośrodku panowała przyjazna i otwarta atmosfera, tak aby mieszkańcy mogli jednocześnie się tu jednoczyć, jak i poszerzać swoje horyzonty.

Przeszkody, jeżeli takowe się pojawią, mam zamiar rozwiązywać na bieżąco. Mogą być finansowe, organizacyjne itd. Patrzę bardzo pozytywnie na możliwości GOKiS-u w Raciechowicach i z radością będę podejmować współpracę ze wszystkimi instytucjami, osobami, które będą jak ja wspierać i aktywizować lokalną społeczność.

Wyznaczyła już pani pierwsze zadania do zrealizowania?

Pierwszym krokiem jest dopełnienie formalności związanych z powstawaniem GOKiS. Kolejnym wnioskowanie o dofinansowania dla ośrodka, nawiązanie współpracy z innymi domami kultury, stowarzyszeniami. Mam w planach podjęcie rozmowy ze społecznością raciechowicką, tak aby poznać ich potrzeby i oczekiwania.

Chcę, aby w ośrodku panowała przyjazna i otwarta atmosfera, tak aby mieszkańcy mogli jednocześnie się tu jednoczyć, jak i poszerzać swoje horyzonty. Zamierzam utworzyć regionalny zespół pieśni i tańca oraz powołać gminną reprezentację orkiestry dętej, lub działać na zasadzie współpracy z obecnie działającymi orkiestrami i chórami.

Rozpoczynają się prace adaptacyjne budynku dla siedziby GOKiSu - to wyjątkowa sytuacja, że zostaje się dyrektorem instytucji, która dopiero powstaje.

Prace adaptacyjne budynku dla siedziby GOKIS nie są przeszkodą, ale zadaniem do wykonania. Równocześnie z pracami adaptacyjnymi będę pracować nad rozwojem i realizacją programową. Pozyskiwaniem partnerów z okolicznych domów kultury, starać się o możliwe dofinansowania, spotykać się z mieszkańcami, aby opowiedzieli mi o swoich potrzebach związanych z kulturą i sportem.

Posiada pani doświadczenie w prowadzeniu jednostki kultury, zajęć z dziećmi i młodzieżą?

Przez kilka lat pracowałam w Muzeum Narodowym w Krakowie na stanowisku adiunkta, gdzie nabyłam wiedzę na temat funkcjonowania wielozadaniowej instytucji oraz zdobyłam doświadczenie w kontakcie z dziełami sztuki.

Ogromną wiedzę zdobyłam prowadząc własną działalność gospodarczą, gdzie nauczyłam się zarządzać finansami firmy, poznałam nowoczesne formy marketingowe oraz zdobyłam doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Posiadam doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu rzemiosła artystycznego. Uwielbiam pracę z ludźmi i wkładam całe serce i zaangażowanie w jakość zajęć warsztatowych.

 

Anna Wieciech Szymoniak - urodziła się 38 lat temu w Kołobrzegu, gdzie się wychowała i uczęszczała do szkół. Studiowała konserwację dzieł sztuki. Tytuł magistra zdobyła na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku: historia (specjalizacja dokumentalistyka konserwatorska). Dotychczas pracowała w Autorskiej Pracowni rzeźbiarza krakowskiego współpracując z instytucjami kultury, muzeami, galeriami; zarządzała projektami wystawienniczymi przygotowując obiekty do transportu. Pracując w Muzeum Narodowym w Krakowie, w wielozadaniowej instytucji kultury nauczyła się jej funkcjonowania oraz zdobyła doświadczenie w pracy w interdyscyplinarnym zespole. Uwielbia podróże, aktywnie spędzać czas, odkrywać nowe miejsca i poznawać ludzi. Cieszy ją czas spędzany ze swoimi dziećmi i rodziną.

Artykuł ukazał się w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...