Myślenice

Parking przy nowej siedzibie starostwa. Pierwsza godzina za darmo. Za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić

Parking przy nowej siedzibie starostwa. Pierwsza godzina za darmo. Za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić
Pierwsza godzina na parkingu przy nowej siedzibie starostwa będzie darmowa, a parking będzie czynny godzinach pracy urzędu. Fot. Piotr Jagniewski

Radni powiatowi ustalili regulamin korzystania z parkingu, znajdującego się przed nową siedzibą starostwa powiatowego przy ul. Drogowców 2A w Myślenicach. Pierwsza godzina darmowa, za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić

 

Prace nad inwestycją  przy ul. Drogowców 2A ruszyły latem 2019 r. Jak podaje starostwo; łączny budżet inwestycji to ponad 13 mln zł. Od początku lutego trwały przenosiny poszczególnych wydziałów do nowej siedziby starostwa. 

Kierowcy mogą liczyć na 82 miejsca parkingowe. Jak informuje starostwo; 59 miejsc postojowych przewidzianych jest dla interesantów (w tym 6 dla osób niepełnosprawnych). Dodatkowo zaprojektowano 23 miejsca postojowe dla pracowników (w tym 4 dla osób niepełnosprawnych). Przy wjazdach na parking zainstalowano szlabany i system do wydawania biletów parkingowych.

W budynku swoje miejsce znalazły wydziały; architektury, geodezji, komunikacji, mienia i ochrony środowiska, organizacyjny i spraw obywatelskich, geodeta powiatowy, geolog powiatowy, dziennik podawczy oraz terenowy punkt paszportowy (ten ma zostać uruchomiony wkrótce).

Podczas czwartkowego posiedzenia, radni powiatowi przegłosowali uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu korzystani z parkingu znajdującego się nowym budynku starostwa w Myślenicach.

Pierwsza godzina będzie darmowa, a za każdą kolejną przyjdzie nam zapłacić 3 zł. Za zgubienie lub zniszczenie biletu doliczana będzie dodatkowa opłata w wysokości 70 zł. 

Parking będzie czynny w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałki od 7.30 do 17.00, wtorki - czwartki od 7.30 do 15.30 i w piątku od od 7.30 do 14.00.

Na zwolnienia z opłat mogą liczyć m.in. pojazdy straży pożarnej, karetki, pojazdy służb mundurowych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, służb komunalnych, ochrony i monitoringu obiektu, pojazdy służbowe starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu, radnych na czas związany z pełnieniem mandatu. Bezpłatnie na wyznaczonych miejscach będą mogli parkować również pracownicy.

- Regulamin jest efektem naszych obserwacji. Coraz więcej samochodów parkuje na tym terenie, a część z nich to niekoniecznie osoby korzystające z usług starostwa lub Powiatowego Urzędu Pracy. Ulica Drogowców od kilku lat jest drogą dosyć uczęszczaną, dlatego że centrum administracyjne i przemysłowe przeniosło się w tę strefę.

Aby usprawnić logistykę na tym parkingu, a przede wszystkim płynność – proponujemy wprowadzenie opłat na parkingu dla mieszkańców, którzy będą chcieli skorzystać z usług starostwa powiatowego. Propozycja zarządu jest taka, aby pierwsza godzina była za darmo, natomiast powyżej godziny, jeśli dana sprawa w urzędzie nie zostanie załatwiona lub samochody będą zostawiały tam osoby, które nie załatwiają spraw we wskazanych budynkach, będą musiały ponieść koszty, czyli 3 zł od rozpoczętej godziny

– we wprowadzeniu wyjaśniał sekretarz Mieczysław Kęsek.

Radny Piotr Dziadkowiec (PiS) sugerował, aby przedłużyć czas darmowego postoju, ale jego pomysł nie spotkał się z aprobatą.

- Podobny system wprowadził Nowy Targ, mają bezpłatne 45 minut i od nich zbieramy doświadczenia – wyjaśniał starosta Józef Tomal.

– W sytuacji kiedy klient, mieszkaniec Myślenic nie załatwi sprawy w tej godzinie i będzie to trwało dłużej - nie z jego winy, podchodzi na dziennik podawczy i pracownik waliduje (zeruje – przyp. red.) mu bilet nawet po 2-3 godzinach. Wtedy kierowca odjeżdża bez poniesionych jakikolwiek opłat. Tak jest w Nowym Targu. Proszę się nie martwić, na pewno mieszkaniec, który załatwia sprawę w naszym urzędzie na tym nie ucierpi.

Parking ma służyć tylko do załatwienia spraw mieszkańców powiatu myślenickiego. Opłata oczywiście musi być, tak jak burmistrz Myślenic powiedział; tylko opłata i miejsca parkingowe płatne mogą udrożnić ruch i upłynnić go w centrum miasta. Podobnie jest w centrum administracyjnym starostwa powiatowego – dodał starosta.

Taki zapis w regulaminie argumentował tym, że w tej części miasta znajduje się wiele firm, „które które nie mają parkingów”, a ich pracownicy mogliby parkować swoje pojazdy przy siedzibie starostwa.

 

„Czy musimy wprowadzać te opłaty?”

- Czy musimy wprowadzać te opłaty? – dopytywał radny Roman Knapik (PiS).

- Po to się wprowadza opłaty systemu, żeby była rotacja i służyła do obsługi starostwa powiatowego w Myślenicach. Parking to jest podstawa, to XXI wiek i nie wyobrażamy sobie, aby powstał budynek bez miejsc parkingowych. Po to się wprowadza opłaty, żeby jak w strefach płatnego parkowania była rotacja. Jeśli zrobimy parking który ma służyć mieszkańcom, żeby służył do tego, że ktoś tam zaparkuje i pojedzie do innej miejscowości np. do pracy, to miejmy świadomość, że mieszkaniec chcąc załatwić sprawę urzędową w 10 minut, będzie musiał zaparkować przy innym budynku, często kilkaset metrów dalej – usłyszał w odpowiedzi od sekretarza Kęska.

Jego głos w dyskusji podzielał przewodniczący Tadeusz Żaba (FZM) i wicestarosta Rafał Kudas (FZM).

Ostatecznie za wprowadzenie opłat głosowało 22 radnych, 2 się wstrzymało a 1 nie wziął udział w głosowaniu. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że opłata będzie obowiązywać od połowy marca. 

Jak oceniasz organizację ruchu i dostępność miejsc parkingowych na terenie Myślenic w 2022 roku?

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 4%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 2%
 • dobrze dobrze 4%
 • dostatecznie dostatecznie 8%
 • dopuszczająco dopuszczająco 13%
 • niedostatecznie niedostatecznie 68%
 • Głosów: 2392

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • Jacek Karwatowski 26 lut 2022

  „Bezpłatnie na wyznaczonych miejscach będą mogli parkować również pracownicy”

  Budują za nasze siedzibę dla urzędników i jeszcze każą płacić za parkowanie. Wystarczyło zrobić 2 godziny za darmo żeby człowiek na spokojnie wszystko załatwił i mieliby rotacje…

  29 12 Odpowiedz
 • baron nk klasa 26 lut 2022

  bezpłatnie na wyznaczonych miejscach będą mogli również parkować pracownicy

  21 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 lut 2022

  Bardzo dobry pomysł. Mam nadzieję że będzie dotyczył także parkujących tan pracowników starostwa ;)

  18 11 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 26 lut 2022

  popieram pomysł z rotacją, to dobra decyzja, ale czas za darmowy postój powinien być dłuższy

  12 2 Odpowiedz
 • 26 lut 2022

  Przed napisaniem komentarza warto najpierw przeczytać w całości artykuł - jeśli nie wyrobisz się ze wszystkimi sprawami w starostwie w przeciągu 1h to będziesz musiał podejść na dziennik podawczy i pracownik Ci wyzeruje czas parkowania i nadal nic nie zapłacisz. Jeśli chodzi o darmowy parking dla pracowników to podajcie proszę przykłady firm/urzędów z miejscowości podobnych wielkościowo do Myślenic, gdzie jest dostępny duży parking, ale pracodawca pobiera od pracowników opłaty za jego korzystanie - ja się z czymś takim nie spotkałem. 59 miejsc parkingowych (a w zasadzie 53, nie licząc tych dla niepełnosprawnych) wydaj się wystarczającą liczbą, ale w pełni zostanie to zweryfikowane, gdy ruszy urząd paszportowy.

  14 8 Odpowiedz

Zobacz więcej