Myślenice

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przez Myślenice przejechała kolumna samochodów

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przez Myślenice przejechała kolumna samochodów
Fot. Piotr Jagniewski

Kolumna samochodów udekorowana w pomarańczowe balony przejechała przez całe miasto. W ten sposób przypomniano o obchodzonym 5 maja Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

 

Udekorowane na pomarańczowo auta wyruszyły z siedziby OREW przy ul. Zdrojowej przejeżdżając w kierunku Zarabia, a następnie ul. Piłsudskiego, Galla Anonima, Daszyńskiego, Niepodległości, 3-go Maja, Średniawskiego, Kniaziewicza, Dąbrowskiego, Jordana, Reja, Kazimierza Wielkiego, ul. Słoneczną, Słowackiego, Piłsudskiego i znowu na Zdrojową.

Na czele kolumny w zabytkowym kabrioletem marki Whippet prowadzonym przez kolekcjonera Franciszka Wołka, jechał burmistrz Jarosław Szlachetka.

Samochody wiozły osoby niepełnosprawne oraz opiekunów. Na trasie przejazdu na spotkanie z nimi pojawili uczniowie (m.in. SP nr 4 i SP nr 3, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego) uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz zajęć w Myślenickim Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym i Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Maj to święto Myślenickiego Koła Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, którego celem jest „zwrócenie uwagi na prawa Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego”. W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych. Ok. 100 tys. spośród nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Myślenickie koło PSONI w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 20-lecie. Niemal od samego początku swojego istnienia organizuje obchody Dnia Godności. W dniu 16 maja będzie współorganizatorem Małopolskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbędzie się na myślenickim Rynku.

PSONI to organizacją pozarządowa, która tworzą rodzice i opiekunowi osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jako organizacja pożytku publicznego utrzymuje się z dotacji, wsparcia darczyńców oraz składek członkowskich. Na co dzień świadczy pomoc, rehabilitację i edukację dla podopiecznych. Obecnie w ramach swojej działalności obejmuje wsparciem ponad 200 osób: dzieci, młodzież i dorosłych z terenu powiatu myślenickiego i okolic.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

Zobacz więcej