Myślenice

Jubileusz 680-lecia lokacji Miasta Myślenice, co będzie się działo?

Jubileusz 680-lecia lokacji Miasta Myślenice, co będzie się działo?

Widowisko muzyczno-teatralne, występy taneczne, turniej rycerski, koncert Mateusza Ziółko i historyczny mural, to nieliczne z atrakcji jakie z okazji 680-lecia lokacji miasta, na najbliższe miesiące przygotowała gmina Myślenice

 

W towarzystwie przedstawicieli jednostek kultury, burmistrz Jarosław Szlachetka zapowiedział zbliżające się obchody z okazji 680-lecia lokacji miasta Myślenice. W najbliższych miesiącach odbędzie się cykl wydarzeń społeczno-kulturalnych, które będę realizowane w ramach tego jubileuszu.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie widowisko koncertowe “Vivat Myślenice”, w którym weźmie udział blisko 150 wykonawców związanych na co dzień z gminą Myślenice. Na scenie zaprezentuje się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, zespół instrumentalny (smyczkowy), zespół jazzowy, Szkoła Muzyczna I st. w Myślenicach, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, amatorskie grupy teatralne oraz zawodowi wokaliści, instrumentaliści i tancerze.

Na scenie zostanie przedstawiony trzyczęściowy spektakl składający się z widowiska historycznego, oficjalnych uroczystości podczas których wręczone zostaną wyróżnienia dla zasłużonych dla miasta mieszkańców, a burmistrz wygłosi okolicznościowe orędzie. Wydarzenie zwieńczy koncert gwiazdy wieczoru, który będzie Mateusz Ziółko.

Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice: Chcemy przez organizację imprez, wydarzeń w znacznym stopniu kulturalnych, ale też mocno społecznych - cofnąć się w czasie siedem wieków wstecz do czasu powstania, ale też wyjść trochę w przyszłość. Stąd myślę, że bardzo atrakcyjna oferta tych wszystkich wydarzeń. To nasze świętowanie urodzin miasta, jego lokacji rozpoczniemy głównym wydarzeniem 12 czerwca na myślenickim Rynku, które poprzedzi msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej o godz. 18, a później cały program artystyczny, historyczny „Vivat Myślenice!” ok. godz. 19 rozpocznie nasze oficjalne świętowanie wielkiego jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic.

Program jest przygotowany przez środowiska artystyczne związane z Myślenicami, tworzą go ludzie związany z miastem. Mam nadzieję, że będzie się wszystkim podobał, a całość zwieńczy koncert Mateusza Ziółko. Liczymy tutaj na odzew, na przyjęcie tego zaproszenia, ale już dzisiaj zapraszamy na wszystkie 15 wydarzeń towarzyszących, które będą odbywały się w ramach jubileuszu do końca tego roku - podczas konferencji prasowej mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Widowisko koncertowe Vivat Myślenice!

Obchody jubileuszu 680-leia lokacji Myślenic rozpoczną się w czerwcu 2022 rok widowiskiem inauguracyjnym na historycznym rynku w Myślenicach. W widowisku stworzonym specjalnie na te okazje udział weźmie blisko 150 wykonawców, artystów i amatorów związanych na co dzień z Gminą Myślenice. Koncert podczas którego zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, zespół instrumentalny (smyczkowy), zespół jazzowy, Szkoła Muzyczna I st. w Myślenicach, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, amatorskie grupy teatralne oraz zawodowi wokaliści, instrumentaliści i tancerze.

Na profesjonalnej scenie zaprezentowany zostanie trzyczęściowy spektakl.

Cz. I widowisko historyczne.

Autorska prezentacja 680 lat dziejów Myślenic w wykonaniu tancerzy, muzyków i wokalistów. Całość wzmocniona o elementy audiowizualne, koncert świateł i wykorzystanie przestrzeni historycznej rynku do aranżacji scen całego widowiska włączając go w ten sposób do nurtu teatrów ulicznych. Narracja widowiska prowadzić nas będzie od czasów średniowiecza, aż do współczesności pokazując najważniejsze lokalne wydarzenia, ale także to jak zmieniała się polska i świat. Będą odwołania do wieków średnich, do ludowego i wiejskiego charakteru osady, do czasów drobnego mieszczaństwa, wielokulturowego rodowodu miasta (Polacy, Żydzi, Ormianie, Tatarzy). Kontrapunkty będą stanowić legendy, baśnie i ludowe pieśni. By dotrzeć w rezultacie do momentu lokacji miasta i jego dynamicznego rozwoju przerywanego I i II wojną światową, a także lokalnymi kryzysami i klęskami żywiołowymi. Przez te kolejne wieki wędrujemy niemalże do współczesności czyli wieków XIX i XX by tu przeżywać kolejne wzloty i upadki. Chwile wolności i okupacji. Pokrzepieni jednak nadzieją podejmujemy walkę o budowę nowej rzeczywistości skrojonej na możliwości czasów. Dumnie pniemy się z dekady na dekadę by wreszcie współcześnie krzyknąć Vivat Myślenice i zatańczyć wspólnie poloneza – taniec wolności, dumy i radości.

Cz. II uroczystości oficjalne

W tej części dojdzie do wręczenia honorowy wyróżnień dla zasłużonych dla miasta mieszkańców, burmistrz wygłosi okolicznościowe orędzie, a także zaprezentuje kolejne elementy całego cyklu wydarzeń.

Cz. III koncert gwiazdy wieczoru

Ze względu na wyjątkowy charakter, a przede wszystkim znaczenie jubileuszu dla lokalnej i regionalnej społeczności całość koncertu zakończy się prezentacją muzyczną gwiazdy wieczoru, tj. Mateusza Źiółko. W ten sposób, jak to onegdaj bywało wielkim balem chcemy uczcić wspólne święto lokalnej społeczności. Wybór gwiazdy jest nieprzypadkowy, bowiem repertuarem swoim nawiązuje ona do polskich twórców starszego i młodszego pokolenia. Czerpiąc z bogatego dziedzictwa muzycznego naszego kraju. Artysta ten jest związany z południem polski i miał kilkukrotnie okazje bywać i tworzyć w naszym mieście.

 

Teatr im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły

Spacerownik teatralny, to projekt zainicjowany przez młodzież należącą do Teatru im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły stworzony z okazji 680-lecia lokacji miasta Myślenice. W ramach spacerownika przygotowana zostanie unikalna trasa spaceru po wyznaczonych miejscach w Myślenicach, stanowiąca oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiając jednocześnie poszerzenie wiedzy o wyznaczonych miejscach w Myślenicach.

Atrakcyjna i niekonwencjonalna forma szlaku ma zachęcić do zwiedzania oraz poznawania przeszłości Myślenic. Projekt stanowi także próbę „wydobycia” od spacerowiczów możliwości teatralnych oraz pobudzenie kreatywności.  Spacerownik będzie dostępny w wersji online od czerwca 2022 r. Będzie miał formę mapy, na której z jednej strony będzie wskazany punkt na trasie zwiedzania, a z drugiej opis historyczny i zadanie teatralne do wykonania. Dodatkowo, młodzież z Teatru zaproponowała opcjonalne wspólne zwiedzanie z ich udziałem w roli aktorów przewodników. Propozycja kierowana jest do zorganizowanych grup szkolnych czy turystycznych.

Realizacja: czerwiec 2022. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria Sztuki Współczesnej.

 

Spektakl: „Dobre miasteczko. Najlepsze cisto na świecie”.

To nowa propozycja teatralna teatru im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły. Spektakl i scenariusz autorstwa Agnieszki „Toli” Słomki wg. powieści Justyny Bednarek przeniosą nas w niezwykły świat teatru. Czy  wiecie, że za każdymi drzewami kryje się czyjaś historia i każdy ma coś ciekawego do powiedzenia? Wystarczy, że zaczniesz słuchać. W spektaklu widzowie poznają mieszkańców Myślenic i to czym się na co dzień zajmują.

Madzia i Krysia Pitala z rodzicami, psem Berliozem i królikiem Godzillą wprowadzają się do kamienicy przy Rynku w Myślenicach. Dzieciaki są bardzo ciekawskie i chętne zaprzyjaźnienia się z sąsiadami i ludźmi, pracują w okolicznych kamienicach. W pierwszej kolejności poznają Pana Jana Pączka – właściciela piekarni, który robi najlepsze bułeczki w mieście. Pan Jan mówi dzieciom o konkursie cukierniczym, który organizuje Burmistrz Myślenic. Do wygrania jest lot balonem, 10 litrów miodu i ogromny pluszowy miś.  Spektakl przewidziany jest dla widzów od 6 roku życia. Jego prapremiera odbędzie się w czerwcu 2022 roku dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Myślenice. Premiera miejska przewidziana jest na listopad 2022 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Realizacja: czerwiec i listopad 2022. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria Sztuki Współczesnej.

 

Teatr „Za mostem”

Myślenicki Salon Poezji pn. „ Biela. Bergel. Zięba” to spotkanie z poezją żyjących i nieżyjących poetów  z terenu Miasta i Gminą Myślenice. Na specjalnym salonie z okazji jubileuszu 680-lecia lokacji miasta wystąpią artyści związani z integracyjnym i międzypokoleniowym teatrem „Za mostem”. W proces twórczy i przygotowanie Salemu Poezji zaangażowani zostaną ponadto dzieci, młodzież i dorośli z Ukrainy. Organizatorzy wydarzenia i jego pomysłodawczyni Dorota Ruśkowska stawiają mocno na lokalny kontekst poetycki Salonu stąd też nieprzypadkowe nazwiska autorów. Ten literacki ukłon, to nawiązanie do humanistycznych tradycji Gminny Myślenice, która przez wieki znajdowała uznanie nie tylko lokalnie, ale także na arenie międzynarodowej.

Realizacja: październik 2022. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria Sztuki Współczesnej.

 

Noc Galerii: …jak jeden dzień. Wystawa ceramiki Marity Benke-Gajda. 

Wystawa rzeźby ceramicznej Marity Benke-Gajdy zatytułowana „… jak jeden dzień”, ekspozycja przygotowana z okazji 40-lecia pracy twórczej artystki obchodzonej w 2021 roku zawierająca prace powstałe podczas aktywności twórczej artystki. Cała wystawa składa się z kilku cykli ceramicznych pokazujących kunszt jednej z ważniejszych artystek-ceramiczek w Małopolsce. Składają się na nią rzeźby o tematyce sakralnej, głowy z cyklu „Sny o ceramice”, portrety zdobione barwnymi wzorami w stylu malarstwa Hundertwassera (austriacki ekspresjonista, miłośnik secesji), reliefowe rysunki i małe formy rzeźbiarskie inspirowane naturą oraz figurki kobiet i aniołów. Jest tu także szczególny eksponat – gliniana miseczka ozdobiona dwoma stylizowanymi ptaszkami. To pierwsza ceramiczna praca artystki zrealizowana w 1980 roku pod okiem Felicji Piątkowej. W jej pracowni­ Marita Benke-Gajda poznała tajniki warsztatu oraz uczyła się szacunku do tworzywa.

Realizacja: maj/czerwiec 2022. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria Sztuki Współczesnej.

 

Różnorodna wycinanka. Wystawa tradycyjnej wycinanki autorstwa Anny Małeckiej-Beiersdorf

Wystawa wycinanki krakowskiej i małopolskiej prezentująca twórczość jednaj z najistotniejszych wycinankarek małopolskich sięga do tradycji ludycznej ale i podkreśla w swojej części dotyczącej wycinanki żydowskiej różnorodność etniczną również Myślenic. Wystawa traktowana jako hołd dla społeczności żydowskiej.  Anna Małecka Beiersdorf – krakowska artystka, absolwentka etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pozytywnie zdała egzamin na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie jednak nie dane jej było studiować na tej uczelni. Mimo to dbała o rozwój swojego warsztatu artystycznego, we wczesnym okresie twórczości uprawiając głównie malarstwo olejne i akwarelowe oraz malarstwo na szkle naśladujące sztukę huculską. Wycinanki wykonuje od dzieciństwa, jednak dopiero w wieku dojrzałym potraktowała tę technikę profesjonalnie. Po podjęciu pracy w Cepelii jako specjalista ds. etnografii, gdzie miała bezpośredni kontakt z polską wycinanką ludową, rozpoczęła szczegółowe studia nad tą dziedziną twórczości.

Realizacja: maj/czerwiec 2022. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria Sztuki Współczesnej.

 

Słodkie chłopaki. Wystawa komiksu autorstwa Piotra Marca.

Projekt „Słodkie Chłopaki” opiera się na wydanym w listopadzie 2021 roku komiksie zaprezentowanym szerszej publiczności w listopadzie 2021 roku przez wydawnictwo Kultura Gniewu. Autorem komiksu jest Myśleniczanin, a duża jego część, przede wszystkim ta, która prezentowana będzie w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS dotyczy rysunkowego portretu Myślenic. Pomysł na wystawę opiera się na tym, aby pokazać miasto, i zachęcić odwiedzających do rozpoznawania miejsc, które znają, a mogąc je zobaczyć na rysunkach, oglądają je również w niespodziewanym kontekście przetworzone przez sprawnego rysownika jakim jest autor tomu. Ekspozycja jest zaplanowana jako wystawa plansz komiksowych i wielkoformatowych prac malarskich połączona z sesją "rysowania dedykacji" - komiksowego zwyczaju rysowania w zakupionych książkach małych rysunków z imienną dedykacją dla uczestników wernisażu.

Piotr Marzec, absolwent Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz autor komiksu "Słodkie Chłopaki", który w listopadzie 2021 r. został wydany przez wydawnictwo Kultura Gniewu, a którego akcja rozgrywa się w Myślenicach i towarzyszą jej portrety młodego pokolenia mieszkańców miasta.

Realizacja: maj/czerwiec 2022. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria Sztuki Współczesnej.

 

 

 

Myślenice. Wernisaż jednego obrazu. Sebastian Bożek.  

Mural zrealizowany w części na mobilnych płytach pozwalający na wielokrotne prezentowanie go w różnych kontekstach podsumowujący historię 680 lat Myślenic. Dzieło zawierające wszystkie najważniejsze sceny z historii miasta, postaci i konteksty prezentowane inauguracyjnie jako jeden obraz w przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS ma być hołdem dla Myślenic i Myśleniczan w kontekście lokalnego świętowania niepodległości.  Sebastian Bożek, krakowski artysta młodego pokolenia, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i studiów doktoranckich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Autor m.in. muralu na 425 jubileusz Biblioteki Gdańskiej Państwowej Akademii Nauk i regalizacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego na kampusie na Ruczaju w Krakowie.

Realizacja: listopad 2022. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria Sztuki Współczesnej. 

 

Wystawa pn. „Od Reja do Bieli. Literackie Myślenice”.

Wystawa " Od Reja do Bieli. Literackie Myślenice" jest poświęcona twórcom literatury, będących myśleniczanami (tymi z urodzenia i  z wyboru)  oraz tym, którzy byli tu tylko okazjonalnymi gośćmi, ale zachwycili się myślenicką ziemią. Wszystkie te postaci  wpisały się w dzieje naszego miasta. Wybór był niezwykle trudny, gdyż talentów pisarskich na przestrzeni dziejów było wiele. Toteż jest to autorski wybór  autorów wystawy.  Ekspozycja jest ona dostępna w czytelni  biblioteki przez kwiecień i maj 2022.

Realizacja: Kwiecień/maj 2022. Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna – Filia w Myślenicach.

 

Historia tajemniczego Zamczyska – konkurs literacki

Konkurs literacki pn. Historia tajemniczego Zamczyska adresowany jest do wszystkich grup wiekowych. Jego formuła ma otwarty charakter i zaprasza przede wszystkim do poznania faktów historycznych, legend i podań związanych z ruiną dawnej baszty nazywanej popularnie przez myśleniczan Zamczyskiem. Baszta była obiektem warownym ustawionym na szlaku bursztynowym z Węgier nad Bałtyk. Jest to popularne w Myślenicach miejsce pieszych wędrówek jednak wielu mieszkańców nie zna historii tego miejsca. Organizatorzy zachęcają do wyrażania swoich przemyśleń w formie prozy literackiej (opowiadania, bajki, legendy, itp.)

Realizacja: Kwiecień/maj 2022. Miejska Publiczna w Myślenicach.

 

Mural z historią w tle. Konkurs i realizacja.

Ten moduł artystyczny dedykowany jest przede wszystkim młodzieży ze względu na charakter komunikacji wizualnej. Współczesna sztuka muralu, to atrakcyjna przestrzeń do implementowania w młodym społeczeństwie ważnych historycznych wydarzeń i dokonań. Mural z historią w tle, który zostanie wykonany w popularnym miejscu spotkań młodzieży w przestrzeni publicznej będzie się koncentrować na najważniejszych faktach historycznych z blisko 700 lat lokacji Myślenic. Realizacja poprzedzona będzie konkursem na koncepcje.

Realizacja: wrzesień 2022. Miejska Publiczna w Myślenicach

 

Dziejowe Myślenice. Rodzinna gra historyczno-literacka

Ta część działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach kierowana jest do rodzin z dziećmi,

ale nie tylko. Specjalna gra miejska, w której gracze będą odkrywać zarówno miejsca, jak i historie ma być elementem integrującym wokół wspólnego dziedzictwa lokalnego. Gra będzie miała zróżnicowane formy trudności, tak by zainteresować odbiorcę w każdym wieku. Tematycznie także będzie nawiązywać do historii, ale także literatury i dziedzictwa przyrodniczego.

Realizacja: październik 2022. Miejska Publiczna w Myślenicach

 

Projekt edukacyjny „Skąd się wzięły Myślenice?”

Wakacyjne zabawy z historią pod hasłem przewodnim „Skąd się wzięły Myślenice?”, czyli zajęcia dla dzieci poświęcone początkowi Polski, stanów społecznych, uniwersytetów i miast, w tym szczególnie Myślenic. Lekcja muzealna „Skąd się wzięły Myślenice?”, która będzie oferowana szkolnym grupom zorganizowanym w czerwcu, wrześniu i październiku. Film edukacyjno-dokumentalny „Skąd się wzięły Myślenice”. Film będzie miejscami fabularyzowany i zostanie nakręcony z udziałem rekonstruktorów historycznych. Wydanie bogatego albumu historycznego z najstarszymi dokumentami (od XIII do XVI w.) dotyczącymi królewskiego miasta Myślenice. Będzie to z jednej strony publikacja o ogromnym znaczeniu źródłoznawczym, a z drugiej bogate wydanie pamiątkowe popularyzujące wiedzę o powstaniu naszego miasta. Premiera albumu – jesień 2022 r.

Realizacja: czerwiec - październik 2022. Muzeum Niepodległości w Myślenicach. 

 

Wielki Turniej Myślimira. Piknik historyczny.

Turniej Myślimira. Organizacja dużego (planujemy ok. 100 rekonstruktorów) turnieju rycerskiego. Wydarzenie dwudniowe w terminie 3-4 wrzesień na myślenickim Zarabiu. Będzie to turniej zorganizowany w celu uczczenia lokacji miasta, co będzie też tematem całego wydarzenia. Turniej zostanie rozegrany według scenariusza napisanego przez dr Łukasza Malinowskiego i będzie odzwierciedlał przebieg prawdziwych turniejów rozgrywanych w XIV wiecznej Polsce. W skład turnieju będą wchodzić zawody strzeleckie, zabawy zręcznościowe, pojedynki, walki grupowa i popisy kunsztu rycerskiego, a jego finałem będzie bitwa turniejowa stylizowana na starcie krzyżowców z Saracenami. Uzupełnieniem turnieju będą warsztaty muzyczne, pokaz tańców średniowiecznych, warsztaty średniowiecznego skryby, pokazy średniowiecznego rzemiosła, warsztaty szermierki dla dzieci i wykłady popularnonaukowe.

Realizacja: wrzesień 2022. Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

 

Myślenicki Dzień Dziecka. Dziecięca podróż w czasie. 

Myślenicki Dzień Dziecka, to tradycyjnie spotkanie dla najmłodszych. W tym roku mając na uwadze trwające obchody jubileuszowe chcemy profilowo wykorzystać to wydarzenie do wspólnego świętowania. Ze względu na fakt, że sporo propozycji wydarzeń koncentruje się na historii w tej części chcielibyśmy zabrać dzieci i ich rodziny w podróż w czasie do przyszłości i do przeszłości. Podczas specjalnych animacji, zabaw i gier będziemy w formie zabawy podróżować w historycznej czasoprzestrzeni. Przewidujemy futurystyczny park zabaw, koncerty i prezentacje na scenie lokalnych grup twórczych, zabawy terenowe, wyprawę poszukiwaczy ukrytego w przeszłości skarbu i wiele innych atrakcji.

Realizacja: maj 2022. Gmina Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Myślenickie Wianki. Rzeka siłą miasta

Wydarzenie plenerowe odbywające się na myślenickim Zarabiu. Tegoroczna edycja myślenickich wianków będzie nawiązywać mocno do dziedzictwa przyrodniczego Gminy Myślenice, ludycznych zwyczajów i tradycji: muzycznych, tanecznych, rękodzielniczych i rzemieślniczych. Podczas „wianków” chcemy zwrócić uwagę na to jak przez wieki zmieniał się krajobraz Myślenic i w jaki sposób zdeterminowała go sama rzeka Raba nad brzegiem, której odbędzie się wydarzenie. Planujemy warsztaty plecenia wianków, plecenia z wikliny, rzemiosło artystyczne (ceramika i koło garncarskie). Ponadto przewidujemy happening ekologiczny z udziałem kolektywu artystycznego Matki Rzeki, który ma zwrócić uwagę na znaczenie wody w systemie ludzkiego życia społecznego. Podczas wianków wystawimy obóz rycerski, który będzie prowadził działania edukacyjne dotyczące życia codziennego i realów historycznych z połowy XIV wieku, czyli z okresu lokacji naszego miasta na prawie niemieckim. Na wydarzeniu odbędzie się ponadto pokaz tańczącego ognia oraz występ lokalnej grupy muzycznej prezentującej na scenie tzw. „muzykę turystyczną”.

Realizacja: czerwiec 2022. Gmina Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

 

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • 18 maj

    Żyję w szczęśliwym mieście. Pan Burmistrz wysyła zaproszenia na taką fetę na papierze czerpanym w cenie ponad 20 zł za kartkę A - 4.. Ile takich zaproszeń wysłał ? Ile za to miasto, czyli my zapłaciliśmy ? Nie sądzę, aby za to pan burmistrz Szlachetka zapłacił sam.

    3 Odpowiedz

Zobacz więcej