Lifestyle

Wakacje na każdą kieszeń, czyli jak podróżować, żeby nie wydać fortuny? W rozmowie z Adrianem Burtanem radzi Agata Kurzyńska

Wakacje na każdą kieszeń, czyli jak podróżować, żeby nie wydać fortuny? W rozmowie z Adrianem Burtanem radzi Agata Kurzyńska

W rozmowie z Adrianem Burtanem dziennikarka i podróżniczka Agata Kurzyńska opowiada o tym, dlaczego podróżowanie stało się jej pasją i sposobem na życie i jak podróżować, żeby nie wydać fortuny

 

Rozmowa z podróżniczką zakończyła drugi sezon podcastu społecznego „Za Burtą Pytań”. Od września wyemitowano 10 godzinnych rozmów, a w finałowym odcinku gościem była podróżniczka Agata Kurzańska, która opowiedziała o problemach i patologiach, z którymi zetknęła się w różnych zakątkach świata.

Rozmówczyni przekazała też swoje metody i dobre rady, jak podróżować taniej, jakie noclegi wybierać, by nie wydać fortuny oraz w których państwach i regionach świata turyści muszą szczególnie uważać na oszustów. Dyskusja była też okazją do porozmawiania o tej „brzydszej” stronie podróżowania, a więc stykaniu się z lokalnymi patologiami życia społecznego.

Agata Kurzańska opowiadała np. o biedzie dzieci, z którą zetknęła się w Gambii, atakach terrorystycznych na Sri Lance, czy brutalnej tresurze lwów w Senegalu. Nawiązała też do postaw turystów, którzy często bezkrytycznie uczestniczą w rozrywkach z udziałem zwierząt czy nieroztropnie rozdają pieniądze dzieciom w Afryce.

„Takie zachowania nie są w porządku, bo tylko z pozoru pomagają. Często te dzieci są uczone przez rodziców, jak wyciągać od turystów pieniądze. W taki sposób pokazuje się dzieciom, że nie trzeba się uczyć, by coś osiągnąć i zarabiać pieniądze, bo wystarczy postać na ulicy czy przy popularnej turystycznej destynacji, by dostać banknot” – tłumaczyła.

 

Finał „Za Burtą Pytań” i co dalej?

Podcast „Za Burtą Pytań” realizowany jest od lutego 2020 roku. Projekt prowadzi dziennikarz i bloger Adrian Burtan we współpracy z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu. Cykl rozmów w 2021 dostał trzy nagrody: Nagrodę Młodych Dziennikarzy, Nagrodę „Osobowość Roku” w dziedzinie kultury Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej oraz nagrodę kulturalną Gminy Lubień.

Pierwszy sezon (2020-2021) liczył 17 odcinków, podczas których poruszano takie tematy jak problemy społeczne związane z pandemią koronawirusa, teorie spiskowe, zawód korespondenta wojennego czy wpływ aplikacji Tinder na budowanie współczesnych związków. Drugi sezon (2021-2022) składał się z 10 odcinków, a goście dyskutowali m.in. o katastrofie ekologicznej, fachu stewardessy, sytuacji Ukraińców w obliczu wojny czy inflacji.

- Jestem bardzo zadowolony z tego sezonu. Nie tylko dlatego, że udaje się zachować regularność publikowania, ale też przez to, że oferta tematyczna podcastu trafia do coraz szerszej widowni. W podcaście coś dla siebie mogą znaleźć zarówno wielbiciele lifestylu, jak i poszukiwacze naukowego tłumaczenia świata – podkreśla autor projektu Adrian Burtan.

– Poszczególne odcinki podcastu odtworzono już blisko 15 tys. razy, co jak na lokalny projekt bez wzmożonej promocji i szerokiej reklamy jest bardzo dobrym wynikiem. Tematyka rozmów trafia przede wszystkim do ludzi młodych, ale tak jak wspomniałem wcześniej, wiele odcinków jest na tyle uniwersalnych, że każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje twórca „Za Burtą Pytań”. Jak mówi; planowo trzeci sezon podcastu rozpocznie się we wrześniu.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku
Myślenice 5

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej po raz trzeci pojawił się w Myślenicach. Artyści zaprezentowali bogaty taniec iskier, pirotechnikę i masę efektów   T...