Ekonomia

Sprawdzili ceny węgla. Polski Alarm Smogowy: „Ten spalany w kopciuchu to najdroższa metoda ogrzewania”

Sprawdzili ceny węgla. Polski Alarm Smogowy: „Ten spalany w kopciuchu to najdroższa metoda ogrzewania”

Polski Alarm Smogowy zbadał ceny węgla, pelletu i drewna we wszystkich województwach. W ciągu półtora roku węgiel podrożał średnio o 229% a pellet o 166%. Sprawdzono również czym najtaniej ogrzewać dom przy obecnych cenach. Najwięcej zapłacimy za węgiel spalany w „kopciuchu” – roczny koszt to aż 12 460 zł, najtańsze jest ogrzewanie… pompą ciepła – 2350 zł.

 

To trzecie, przekrojowe badanie cen paliw stałych przeprowadzone na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego. Sprawdzono 32 składy węgla we wszystkich województwach. Pierwsze badanie przeprowadzono w styczniu 2021 r. W owym czasie węgiel orzech kosztował średnio 881 zł za tonę, w sierpniu 2022 jego cena wzrosła do 2900 zł – to wzrost o 229%. Cena pelletu wzrosła z 918 zł na 2445 zł – wzrost o 166%.

Najniższy wzrost odnotowano dla drewna kawałkowego: z 213 na 390 zł – przyrost o 83%. Autorzy badania podkreślają jednak, że drewno było dostępne zaledwie w 10 badanych składach, stąd oszacowanie zmiany jego cen jest trudne. Metr nasypowy drewna świeżego tańszych gatunków można w niektórych regionach Polski zakupić już za 150 zł, podczas gdy w sieciach marketów budowlanych cena metra przestrzennego suchego drewna sięga 700 zł, a na popularnych serwisach internetowych można znaleźć oferty przekraczające 1000 zł.

Czym grzać, żeby było tanio?

Korzystając z kalkulatora cen ogrzewania opublikowanego przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej  PAS sprawdził jaka metoda ogrzewania domu jest obecnie najtańsza.

Okazało się, że lider jest jeden i jest nim…pompa ciepła. Roczne ceny ogrzewania tą metodą to – zależnie od typu pompy – od 2350 do 3510 zł rocznie. Najwięcej kosztuje ogrzewanie węglem w „kopciuchu” – rekordowe 12 460 zł rocznie. Niewiele tańszy jest kocioł węglowy „ekoprojekt” – 9540 zł, znacznie mniej zapłacimy ogrzewając się kotłem gazowym – 4870 zł oraz kotłem na drewno „ekoprojekt” – 4010 zł.

„Mit taniego węgla rozpada się. Ogrzewanie domu węglowym „kopciuchem” jest nawet pięciokrotnie droższe niż pompą ciepła oraz dwa i pół razy droższe niż ogrzewanie gazem” – w materiale PAS komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. „Dlatego rządowa strategia podtrzymywania naszego uzależnienia od węgla i jego finansowe wspieranie jest wprowadzaniem ludzi w błąd. Węgiel jest najdroższym źródłem ciepła w Polsce. To wiadomość, która dotrze do obywateli, gdy przyszłej wiosny podsumują koszty ogrzewania” – dodaje.

Według wstępnych szacunków Polskiego Alarmu Smogowego dopłaty do węgla pochłoną 11,5 mld zł, „gdy Program Czyste Powietrze w ciągu ostatnich czterech lat wypłacił 3,3 mld zł” – czytamy na stronie PAS.

Z jakiego sposobu ogrzewania swojego domu/mieszkania będziesz korzystać podczas nadchodzącej zimy?

 • ogrzewanie elektryczne
 • ogrzewanie gazowe
 • system wykorzystujący gaz płynny
 • instalacja na olej opałowy
 • system wykorzystujący węgiel
 • system wykorzystujący ekogroszek
 • ogrzewanie wykorzystujące drewno
 • inne
 • Zobacz wyniki
 • ogrzewanie elektryczne ogrzewanie elektryczne 7%
 • ogrzewanie gazowe ogrzewanie gazowe 46%
 • system wykorzystujący gaz płynny system wykorzystujący gaz płynny 2%
 • instalacja na olej opałowy instalacja na olej opałowy 2%
 • system wykorzystujący węgiel system wykorzystujący węgiel 13%
 • system wykorzystujący ekogroszek system wykorzystujący ekogroszek 7%
 • ogrzewanie wykorzystujące drewno ogrzewanie wykorzystujące drewno 10%
 • inne inne 12%
 • Głosów: 1146

Ich zdaniem ocieplenie domów to najlepsza metoda obniżenia rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. „Dobrze zaizolowany dom to – niezależnie od paliwa – rachunki niższe o co najmniej połowę. Dlatego tak ważne jest włączenie do Programu Czyste Powietrze silnego segmentu wspierającego termomodernizację polskich domów. Obecnie, po czterech latach trwania programu, pierwotna dotacja na ocieplenie domu nie została nawet indeksowana inflacyjnie. Oznacza to, że przy obecnych wysokich cenach materiałów ociepleniowych nie jest już ona wystarczającą zachętą do takiej inwestycji” – zwraca uwagę PAS.

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • Brak zdjęcia
  29 sie 2022

  ta pompa ciepła a jaki bedzie koszt prądu lub założenia pompy ciepła plus paneli elektrycznych koszt to ok 70 ty weście sie walnijcie w łeb

  26 Odpowiedz
 • 29 sie 2022

  Też mi się wydaje że to sciema koszty utrzymania i pracy pompy ciepła, są na tyle duże że sporo osób których znam porezygnowalo z nich, nie ma bardziej ekonomicznej formy ogrzewania od węgla no chyba że stare gumowce :)

  23 Odpowiedz
 • 29 sie 2022

  Gaz ziemny - 1m3 =ok. 11kWh
  80kWh (m2/rok) / 11kWh/m3 = 7,273 m3/rok 1m2 powierzchni domu.
  cena m3 gazu to ok. 3zł za 1m3
  150m2 * 7,273m3*3zł = 3272,85zł

  Ale jak nie umiesz liczyć i patrzysz na analizy to wychodzi 4870,00 zł

  POMPA CIEPŁA (przyjmijmy optymistycznie COP 3,5)
  Zapotrzebowanie na energię 150m2*80kWh/m2 = 12000kWh
  przy COP 3,5 zużycie prądu 3428 kWh
  1kWh kosztuje ok 0,70zł
  3428kWh * 0,70 = 2400zł - i tu się zgadza.

  Pozostaje kwestia ile trzeba wydać na zakup i montaż tych źródeł energii.

  5 2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 29 sie 2022

  No cóż. Papier wszystko przyjmie. To jakie wyniki analizy nam wychodzą w przypadku drewna i węgla w dużej mierze zależeć będzie o przyjętych założeń, w tym min od tego jak piec jest obsługiwany (szczególnie zasypowy) oraz od tego, czy kocioł jest prawidłowo dobrany (szczególnie w przypadku podajnikowego) .Około 5 lat temu jeden z sprzedawców polecał mi piec podajnikowi 25KW. To jest 3 razy więcej, niż potrzeba po temomodernizacji, a jak jest kocioł 3 razy za duży, to w praktyce klasę ekoprojektu zaczyna spełniać dopiero przy temperaturze zewnętrznej około -12C. Jeżeli pracuje on w sposób ciągły, to większość zimy ten węgiel będzie się w nim wędził, a nie palił.

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 29 sie 2022

  A przede wszystkim do całkowitych kosztów ogrzewania należało by doliczyć amortyzację sprzętu, przeglądy, naprawy robotę przy piecu itp.

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 29 sie 2022

  Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze!

  To święta prawda, że im więcej dymu z kopciucha, to tym więcej naszych pieniędzy puszczanych w powietrze, ale również tym więcej roboty, chociażby przy czyszczeniu komina. Gdyby 25% pieniądze, które wydano na program Czyste Powietrze wydano na edukację i promocję oraz nieznacznie zmieniono prawo, to te największe kopciuchy już dawno zaczęły by kopcić co najmniej 3 razy mniej. Ludzie przestali by kopcić, bo momentalnie by zauważyli, że mniej się narobią i mniej węgla spalą. Tak jak chociażby mój kolega z pracy.

  Dlaczego tego nie zrobiono? Bo na tym nie zarobił by niemiec i rusek, a nawet by stracił. A Polak też wiele by nie zarobił.

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 sie 2022

  Życie nauczyło mnie bacznie zwracać uwagę na to, co ktoś przemilcza. Zapewne to nie przypadek, że powyższym rankingu nie ma uwzględnionych kotłów 3 klasy, oraz kotłów zasypowych na węgiel zgodnych z aktualnie obowiązującą dyrektywą europejską -tzw. ekoprojekt.

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...