Krzyszkowice

Krzyszkowice. Starosta Józef Tomal apeluje do dyrektora GDDKiA o budowę świateł na Zakopiance. Składa mu propozycję

Krzyszkowice. Starosta Józef Tomal apeluje do dyrektora GDDKiA o budowę świateł na Zakopiance. Składa mu propozycję

„Panie dyrektorze GDDKiA Tomaszu Pałasiński apeluję o jak najszybsze rozpoczęcie tej inwestycji. Jeżeli problemem są pieniądze, to samorząd powiatowy deklaruje pół miliona złotych na wykonanie tego zadania. Ale pod jednym warunkiem, że ta sygnalizacja powstanie w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy”

- w sprawie budowy bezpiecznej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach mówi starosta Józef Tomal (FZM).

 

Na facebookowym profilu Starostwa Powiatowego w Myślenicach pojawił się film na którym Józef Tomal (FZM) zabiera głos w sprawie inwestycji w Krzyszkowicach. Od lat obiecuje się w tym miejscu budowę tunelu, który miał być gotowy w 2025 r., ale w sierpniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o opóźnieniu. Wskazywany przez nią nowy termin na oddanie tunelu to najwcześniej rok 2026.

Mieszkańcy zamiast czekać, zaproponowali tymczasową sygnalizację świetlną. Jak poinformowała nas Bożena Góra, inicjatorka protestu w 2020 r. i blokady Zakopianki oraz założycielka ruchu społecznego „Wyjdźmy na pasy, chcemy bezpiecznie żyć” - jego członkowie wracają do pomysłu zamontowania przed przejściem sygnalizacji świetlnej, takiej jak przy wylocie ul. Sobieskiego w Myślenicach.

 

Światła tymczasowe najwcześniej za dwa lata?

W czwartek 8 września na facebooku burmistrz Jarosław Szlachetka opublikował odpowiedź dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasza Pałasińskiego, w sprawie montażu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu „Zakopianki” z drogą powiatową w Krzyszkowicach.

Wynika z niego, że aby mogło dojść do budowy sygnalizacji świetlnej w tym miejscu potrzebne są pieniądze, a następnie przeprowadzona musi zostać cała procedura administracyjna, wykonanie planów oraz pozyskanie pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac.

Czy lokalnym politykom uda się doprowadzić do budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach?

 • TAK TAK 26%
 • NIE NIE 74%
 • Głosów: 1436

„(…) szacuję, że budowa sygnalizacji świetlnej na przedmiotowym skrzyżowaniu jest możliwa najwcześniej za około 2 lata” – twierdzi dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński.

 

Starosta wykłada kasę, ale stawia warunki

W odpowiedzi starosta nagrywa film w którym proponuje GDDKiA pół miliona złotych na wykonanie przejścia, ale pod jednym warunkiem…, a mianowicie, że tymczasowa sygnalizacja świetlna postanie w tym miejscu „w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy”.

Józef Tomal (FZM), starosta powiatu myślenickiego: Nie rozumiem sytuacji w której ciągle przekładane są terminy budowy tymczasowej sygnalizacji świetlnej w Krzyszkowicach. Na jednym z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań na Zakopiance. Dla nas termin 2 lat na wybudowanie sygnalizacji jest niedopuszczalny. Moim zdaniem służy to tylko studzeniu nastrojów, natomiast nie rozwiązuje problemów.

Dlatego panie dyrektorze GDDKiA Tomaszu Pałasiński; stąd apeluje o rozpoczęcie jak najszybsze tej inwestycji. Jeżeli problemem są pieniądze, to samorząd powiatowy deklaruje pół miliona złotych na wykonanie tego zadania - z dwóch milionów, które przeznaczyliśmy na tunel.

Ale pod jednym warunkiem, że ta sygnalizacja powstanie w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Bo tylko wtedy to ma sens. Z tego miejsca apeluję, abyście wreszcie wspólnie z nami dbali o bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Czy do czasu wykonania tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, w tym miejscu powinna znaleźć się sygnalizacja świetlna?

 • zdecydownie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydownie tak zdecydownie tak 68%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 4%
 • raczej nie raczej nie 5%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 17%
 • Głosów: 855

We wrześniu 2020 r. w siedzibie starostwa złożono pierwsze podpisy pod trójstronnym porozumieniem w sprawie budowy tunelu w Krzyszkowicach pomiędzy GDDKiA, starostwem i gminą. Jak czytaliśmy w porozumieniu; szacunkowy koszt budowy tunelu w Krzyszkowicach wyniesie 34 mln zł. Inwestorem jest GDDKiA, która na ten cel wykłada 31,5 mln zł, natomiast powiat dokłada 2 mln, a gmina Myślenice 0,5 mln zł.

23 września 2022

Nadal dochodzi tu to stłuczek

W piątek 23 września na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą powiatową, czyli skrzyżowaniu, gdzie od lat mówi się o budowie tunelu, a w ostatnim czasie o tymczasowej sygnalizacji świetlnej doszło do zderzenia dwóch samochodów.  

Powiązane tematy

Komentarze (52)

 • Jacek Karwatowski 22 wrz 2022

  skoro dyrektor pisze ze problemem jest kasa a starostwo chce ja dac to co? trzeba robic... az dziwne ze burmistrz nie ma zadnej koncepcji na ten problem ?

  38 10 Odpowiedz
 • mirek@ 22 wrz 2022

  rozkreca sie kampania bedzie znowu wojenka na filmiki i obiecanki

  29 6 Odpowiedz
 • 22 wrz 2022

  W Krzyszkowicach i tak wygra PIS. Co najmniej 60 % wyborców jest za tą partią. Głosujących. Reszta to nowo osiedleni. Albo głosują w Krakowie, albo wcale nie głosują.
  Bezpieczeństwo na drodze nie ma barw politycznych. Jeżeli politycy nie poradzą sobie
  z GDDKiA, to poradzą sobie krzyszkowiczanie blokując zakopiankę. To co wyprawia Generalna Dyrekcja jest kpiną z obywateli. "Złej tanecznicy itd...."
  Inicjatywa Pana Starosty ma sens. Kibicuję jego walce z Generalną. I ciekawa jestem rezultatu.

  28 13 Odpowiedz
 • 22 wrz 2022

  Może i dobrze, że goście są z różnych opcji, bo konkurencja działa.
  Który szybciej załatwi światła, wygra przyszłe wybory wybory.
  Starosta gra o poselstwo, burmistrz reelekcję.

  25 6 Odpowiedz
 • 22 wrz 2022

  prezes od szybów ma lepsze dochody niz jakies tam światło a moze w lipcu lub sierpniu zaocznie cos obiecywać bo zbliżają sie wybory

  24 7 Odpowiedz

Zobacz więcej