Społeczeństwo

Oświetlone cmentarze to świadectwo naszej pamięci. Dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych

Oświetlone cmentarze to świadectwo naszej pamięci. Dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych
Fot. Bartek Ziółkowski

Złożone kwiaty i wieńce oraz tysiące zapalonych zniczy symbolizują pamięć o tych, którzy odeszli. Tego dnia rozświetlone nekropolie dają świadectwo naszej pamięci o zmarłych

 

Tego dnia w kościele katolickim to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy odeszli. W kościołach wierni modlą się podczas każdej mszy słowami: „Pamiętaj także o naszych zmarłych braciach i siostrach i o wszystkich, którzy odeszli już z tego świata. Dopuść ich do oglądania Twojej światłości". Dzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowy, bowiem tego dnia masowo odwiedzane są groby bliskich, a także zbiorowe mogiły. Zwyczajowo podczas takich wizyt wierni odmawiają „Wieczne Odpoczywanie"

Widok cmentarzy rozświetlonych przez znicze po zmroku, to świadectwo naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Według statystyk blisko 90 proc. Polaków w pierwszych dniach listopada nawiedza groby najbliższych, często pokonując setki kilometrów, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze, pomodlić się i spotkać z członkami rodziny.

W tym roku wydłużony weekend i ciepłe dni wyjątkowo sprzyjają kultywowaniu tych tradycji.  Mieszkańcy powiatu myślenickiego pojawiają się na cmentarzach od piątku 29 października, aby porządkować groby bliskich oraz zapalić pierwsze znicze. Najwięcej osób odwiedzi groby dzisiaj, we wtorek 1 listopada.

To czas refleksji i rozważań o śmierci. Szczególnie po zmroku, który sprzyja zadumie i zastanowieniu nad przemijaniem, życiem i tym co czeka nas po tym, kiedy się zakończy. W dniu Wszystkich Świętych nekropolie w całym kraju rozświetlają tysiące zniczy, które symbolizują naszą pamięć o zmarłych.

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • 1 lis 2022

  Takie tam zasłyszane.
  Dzisiejsze wiadomości:
  (kadr przybliżony na płonący znicz przez 10 sekund)
  1. 1 listopada - dzień zadumy i refleksji, Polacy tłumnie odwiedzają groby bliskich.
  2. Wzmożony ruch na drogach. Tak wygląda sytuacja na jakiejś chuja znanej drodze. Ale nad bezpieczeństwem ruchu czuwają policjanci, bo...
  3....Trwa policyjna "akcja znicz". Policjanci przestrzegają przed brawurową jazdą, warunku są trudne, szczególnie jak pada. Złapano 30 pijanych kierowców.
  4. KWESTA NA POWĄZKACH (mój faworyt od lat). Celebryci odmrażają sobie dupę na starym cmentarzu w Warszawie. Nikt nie wie po co, ale Anna Dymna mówi, że to ważne i dadzą radę
  5.Dzięki programom socjalnym takim jak 500+ czy 13 i 14 emeryturze Polskie rodziny stać na zakup większej ilości zniczy i kwiatów. W dobie inflacji wywołanej wojną na Ukrainie wprowadzona przez rząd tarcza antyinflacyjna chroni polakuf przed ekonomicznymi skutkami ataku Putina na Ukrainę. Warto przypomnieć o spotkaniu Donalda Tuska z Władimirem Putinem....
  6. Odeszli w tym roku: Franciszek Pieczka, Zygmunt Wieczorek, Tekla Juniewicz, czy prof. Marian Zembala
  (kadr na znicz ale oddala się na cały cmentarz).

  7 7 Odpowiedz
 • 1 lis 2022

  Świadectwo kiczu i obłudy…
  Kto ma bliskich zmarłych to pamięta cały rok… a we wszystkich świętych ino cmentarianki i kto większego znicza przyniesie xd

  18 2 Odpowiedz
 • 1 lis 2022

  " Oświetlone cmentarze to świadectwo naszej pamięci " dokładnie oświetlone zniczami i na tym koniec .

  A wygląd naszego cmentarza to wstyd i hańba dla naszych włodarzy . Piszę tu o cmentarzu komunalnym na Polance .

  W tym tygodniu byłem na cmentarzu w Brzesku , Sułkowicach , Olkuszu , a dziś w Sieprawiu i właśnie na Plance .

  Wszędzie gdzie byłem to dało się normalnie przejść a tylko u nas na Polance są kamienie na głównych alejkach . Na innych cmentarzach są ładne równe chodniczki i przejścia a u nas kamienie wysypane od długich lat .
  Jako że jest to cmentarz komunalny i odpowiada za niego gmina to powinni się Ci nasi wszyscy radni wstydzić jaką mamy wizytówkę gminy przed wieloma przyjezdnymi . Taką wypowiedz usłyszałem przypadkowo przechodząc obok rozmawiających osób i ja się z nimi zgadzam w 100 % . Dlatego postanowiłem napisać ten komentarz .
  Takie przejścia to żenada , nie mówię tu aby wszędzie wszystko zabetonować ale główne alejki to powinny być ładne i równe . Na cmentarze chodzi dużo osób w podeszłym wieku i jakość podłoża ma znaczenie a i wygląd tak samo .
  Co do wyglądu to pasowało by jeszcze jakieś delikatne oświetlenie , wystarczyło by środkiem od kaplicy do dołu .

  Jak już jestem przy żenadzie cmentarnej to takie małe spostrzeżenie .
  W Sieprawiu przy wejściu do starego kościoła i przed głównym wejściem ma cmentarz co jest ??? stoisko z cukierkami odpustowymi a głupie ludzie stoją i kupują . Przy wejściu na cmentarz w Polance co jest ??? stoisko z obwarzankami i tak samo głupie ludzie kupują .

  Kolejna jakaś wieśniara bo inaczej nie da się jej nazwać dziś popołudniu na cmentarzu na Stradomiu przepychała się miedzy ludźmi z psem bo pewnie jej kundel nie mógł zostać w domu .

  11 1 Odpowiedz
 • 2 lis 2022

  Jak tam lewaki plujące na kościół i wiarę katolicką? idziecie dzisiaj hipokryci nad groby? będziecie na święta ubierać choinkę i śpiewać kolędy? XDDD i wrzucać na fejsbuki 20 zdjęć z pod choinki? hahaha czekam na ten kabaret hipokryzji z waszej strony XD

  3 7 Odpowiedz
  • 2 lis 2022

   no katolik pełna gębą

   2 2 Odpowiedz
  • 3 lis 2022

   A ty po tym co tu plujesz chodzisz do kościoła ? Do spowiedzi komunii ?
   Pilnuj swojej dziury a nie właź ludziom do ich życia ….i do tego co robią i gdzie co dodają … tobie wolno mieć fb? Nie albicla?

   3 2 Odpowiedz

Zobacz więcej