Kryzys komunikacyjny

Burmistrz i jego zastępca odwołują kryzys komunikacyjny. Na linię Myślenice - Kraków wyjadą autobusy Kolei Małopolskich

Burmistrz i jego zastępca odwołują kryzys komunikacyjny. Na linię Myślenice - Kraków wyjadą autobusy Kolei Małopolskich

Klimatyzowane autobusy będą jeździć co godzinę. Mają pomieścić do 50 pasażerów, w tym posiadać 38 miejsc siedzących, a bilet kosztować będzie 8 zł. W tygodniu na trasę wyjadą 16 razy, w soboty 10, a w niedziele i święta 8 razy.

„Podnosimy wysoko porzeczkę, nie poddajemy się, potrafimy każdemu wyzwaniu sprostać i ten kryzys komunikacyjny, który zaistniał w Myślenicach został zakończony”

- podczas konferencji prasowej oznajmił zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS).

 

Odkąd we wrześniu z trasy Myślenice-Kraków zjechały tzw. „żółte autobusy”, mieszkańcy zadają pytanie; jak będzie wyglądać komunikacja zbiorowa na trasie prowadzącej do ich do szkół, uczelni i pracy.

Sytuację mianem "kryzysu komunikacyjnego" określił burmistrz, a doraźnie rozwiązać postanowiła go gmina, ogłaszając zapytanie ofertowe, na które odpowiedziała spółka JKA-bus z Jerzmanowic. Jako lider konsorcjum składającego się z trzech przewoźników, podjęła się wyzwania, w ramach którego będzie wozić mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości na wspomnianej trasie do końca 2022 roku. Więcej na ten temat piszemy w tekście "Grozi nam wykluczenie komunikacyjne? Burmistrz zapowiada poprawę sytuacji od nowego roku".

Podczas listopadowego spotkania z mieszkańcami Krzyszkowic, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zapowiedział, że razem ze swoimi urzędnikami podejmuje starania o to, aby od 1 stycznia na trasie Myślenice-Kraków jeździły autobusy, które dzisiaj obsługują przewozy dla Małopolskich Linii Kolejowych. Na takie połączenie gmina zadeklarowała marszałkowi, że przeznaczy między 800 tys. zł a 1 mln zł.

„Zadeklarowałem marszałkowi, że gmina wyłoży między 800 tys. zł a 1 mln zł na zapewnienie co najmniej 24 czy 26 kursów w dni powszednie, 12 w soboty i 8 w niedziele i święta. Czekamy na odpowiedź” – mówił Jarosław Szlachetka (PiS).

 

Pojadą autobusy Małopolskich Linii Kolejowych

W środę 28 grudnia przy dworcu autobusowym w Myślenicach, konferencję prasową na temat przyszłości komunikacji zbiorowej zwołał burmistrz ze swoim zastępcą.

Jak informują; od 1 stycznia 2023 r. na trasę Myślenice – Kraków, w ramach linii A1 wyjadą autobusy Kolei Małopolskich, którą organizuje województwo małopolskie.

Od poniedziałku do piątku autobus linii A1 przyjedzie na dworzec autobusowy w Myślenicach, a następnie wyjedzie w kierunku Krakowa 16 razy (pierwszy o godz. 4:30, ostatni o godz. 22:30), w soboty będzie to 10 kursów (pierwszy o godz. 5:30, ostatni o godz. 21:30), z kolei w niedziele i święta 8 razy (pierwszy 5:30, ostatni 19:30).

Z Krakowa liczba kursów jest analogiczna; pierwszy autobus w tygodniu w kierunku Myślenic wyjedzie o godz. 4:35, a ostatni o godz. 23:30; w soboty o godz. 6:30 i 23:30, natomiast w niedziele i święta o godz. 7:30 i 21:30. Autobusy będą jeździć co godzinę. 

Trasa z myślenickiego dworca prowadzi przez: Jawornik, Krzyszkowice, Głogoczów, Mogilany, Gaj, Libertów, a kończy się na Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie. Nowa linia A1 będzie obsługiwana wyłącznie autobusami wyposażonymi w klimatyzację oraz wyświetlacze elektroniczne. Samochody mają posiadać „prawie 50 miejsc dla pasażerów, z tego co najmniej 38 miejsc siedzących”. Jak informuje gmina; większość taboru to autobusy nisko wejściowe, bez schodków w drzwiach, umożliwiające przewóz osób na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi. Cena biletu jednorazowego wyniesie 8 zł, będzie możliwe wykupienie biletów miesięcznych.

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Połączenie będzie od nowego roku obsługiwane przez Małopolskie Linie Kolejowe w ramach Autobusowych Linii Dowozowych. Dzięki poczynionym rozmowom i uzgodnieniom z marszałkiem województwa małopolskiego, udało się zabezpieczyć funkcjonowanie nowej linii dla mieszkańców gminy Myślenice i nie tylko, i to komunikacją autobusową.

Od nowego roku linia Myślenice – Kraków to 16 kursów w ciągu dnia, 10 w soboty i 8 w niedziele i święta. Będą ją obsługiwać nowoczesne autobusy spełniające najnowocześniejsze standardy Euro 5 i Euro 6. Myślę, że i rozkład jazdy, który przekazujemy będzie też odpowiadał potrzebom - szczególnie tych mieszkańców, którzy codziennie komunikują się ze stolicą regionu - miastem Krakowem.

Jako gmina Myślenice zadeklarowaliśmy udział finansowy w utworzeniu tej linii do kwoty 1 mln zł. Województwo małopolskie pozyskuje środki z Funduszu Przewozów Autobusowych i brakującą część też będzie zabezpieczało w przyszłorocznym budżecie. Jestem przekonany, że to połączenie znajdzie się już na stałe, jeśli chodzi o komunikację dla mieszkańców gminy Myślenice, naszego regionu i to pozwoli na zabezpieczenie transportu dla mieszkańców.

Docelowo będziemy chcieli dążyć z Kolejami Małopolskimi, aby oferta biletowa była włączona w bilet aglomeracyjny. Aby tak się stało w rozmowy trzeba włączyć Zarząd Transportu Miejskiego w Krakowie. Myślę, że wszystko przed nami. Najważniejsze, aby nasi mieszkańcy zaczęli korzystać z komunikacji autobusowej, tak aby autobusy wypełniły się odpowiednim potokiem pasażerów. Jak władze województwa będą widziały sens utrzymywania tej linii, to myślę że tę ofertę będziemy z zarządem województwa małopolskiego rozszerzać być może o większą ilość kursów.

Jarosław Szlachetka (PiS) na stanowisku burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 8%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 5%
 • poprawnie poprawnie 10%
 • przeciętnie przeciętnie 13%
 • nieudolnie nieudolnie 16%
 • fatalnie fatalnie 48%
 • Głosów: 4792

Mateusz Suder (PiS) zastępca burmistrza: Kiedy dwa lata temu na nasze wezwanie w Myślenicach pojawiły się autobusy z prawdziwego zdarzenia, byli ludzie którzy złośliwie próbowali nas odciąć od tego projektu. Następnie, kiedy parę miesięcy temu niespodziewanie dotychczasowy przewoźnik zszedł z linii, zarzucano nam, że niezbyt dobrze wspomagamy - finansujemy przewoźnika, który się pojawił.

Dzisiaj podejmujemy kolejne wyzwanie, dedykujemy mieszkańcom miasta i gminy Myślenice linię autobusową z prawdziwego zdarzenia, tak jak powiedział pan burmistrz, którą będą obsługiwać nowoczesne autobusy kolei małopolskich. Tą linię zadeklarowaliśmy, że będziemy współfinansować z naszego budżetu i chyba jako jedyna gmina w powiecie myślenickim i w regionie, tak mocno wspieramy komunikację dla naszych pasażerów.

Podnosimy wysoko porzeczkę, nie poddajemy się, potrafimy każdemu wyzwaniu sprostać i ten kryzys komunikacyjny, który zaistniał w Myślenicach, został zakończony w dniu dzisiejszym. W dniu 1 stycznia rusza pierwszy kurs. Zachęcamy do korzystania z tych nowoczesnych, 50-miejscowych autokarów. Cena biletu będzie wynosić 8 zł. Autobusy będą podpięte pod aplikację i będzie można na bieżąco śledzić wszelkie opóźnienia i to, gdzie znajduje się dany autobus. Teraz wszystko w rękach pasażerów. Zapraszamy do korzystania z nowej linii i z nowoczesnych autobusów.

Mateusz Suder (PiS) na stanowisku zastępcy burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 7%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 6%
 • poprawnie poprawnie 8%
 • przeciętnie przeciętnie 8%
 • nieudolnie nieudolnie 14%
 • fatalnie fatalnie 56%
 • Głosów: 1202

W Myślenicach autobus będzie startował z dworca autobusowego przy ul. Słonecznej, następnie pojedzie ul. Słowackiego (przystanek na żądanie - NŻ), a kolejno zaplanowano dla niego przystanki na ul. Pardyaka (NŻ), Słowackiego (NŻ), przy estakadzie (NŻ), Tarnówce (NŻ), Jawornik kładka dla pieszych (NŻ), Jawornik (NŻ), Jawornik "Syberia" (NŻ), Krzyszkowice (NŻ), Głogoczów "Bęczarka" (NŻ), Głogoczów (NŻ), Głogoczów "Dwór" (NŻ), Głogoczów "Podlesie" (NŻ), Mogilany Włosań (NŻ), Mogilany Ośrodek Zdrowia (NŻ), Gaj Zadziele (NŻ), Gaj Szkoła (NŻ), Libertów Góra Libertowska (NŻ), Kraków Ważewskiego, Opatkowice, Judyma, Góra Borkowska (NŻ), Borek Fałęcki, Łagiewniki, Rondo Matecznego, Ludwinów, Rondo Grunwaldzkie, Jubilat, Muzeum Narodowe, AGH/UR, Plac Inwalidów, Radio Kraków a kurs kończyć będzie na Małopolskim Dworcu Autobusowym przy ul. Bosackiej.

Powiązane tematy

Komentarze (78)

 • 28 gru 2022

  Super ze są bo myslenicom bardzo brakuje porządnego dojazdu do Krakowa . Problem w tym że ilość przejazdów jest bardzo mała. Żółte jeździły co pół godziny i w godzinach szczytu ludzie się do autobusów nie mieścili. Prezes MPKS wypiął się na swoich klientów przez co my podróżni zostaliśmy na lodzie, teraz trudno będzie odbudować zaufanie zwłaszcza że ald może przestać jeździć w każdej chwili po zakończeniu dofinansowania. Tu potrzebujemy czegoś pewnego jeżdżącego częściej. Wystarczy że jeden autobus się zepsuję stanie w korku ulegnie wypadkowi i co ? Trzeba będzie czekać kolejna godzinę na następny? Czy będzie jeździł tylko jeden czy jak ?

  53 12 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 28 gru 2022

  zapowiadał 24-26 kursów i doplate miliona, doplacaja milion a robią 16 kursow to gdzie tu koniec kryzysu i sukces? gdzie to podnoszenie poprzeczki? o czym ten gosc gada?

  przeciez tu jest kurs co godzine https://myslenice.pl/pro_myslenice/zasoby/files/a1-od-1i2023.pdf

  jedyny plus ze jest 23:30 z krakowa do myslenic

  55 18 Odpowiedz
 • 28 gru 2022

  nam nie chcieli dać 716 tys, za 37 kursów... ale pamiętaj, że 2.4 mln to KASA nas wszystkich wiec do celu po trupach

  51 24 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 28 gru 2022

  ale czemu dokladamy milion i mamy mniej kursow niz zapowiadal ? inni nie dokladaja a jezdża to kto tu robi lepszy interes?

  44 15 Odpowiedz
 • 29 gru 2022

  ###z ratusza, daliście 3x większe dofinansowanie za 2x mniejszą ilość kursów ! Nie wasze pieniądze to można marnotrawić, najwyżej się jakieś podatki podniesie, albo światło ludziom zgasi.

  41 12 Odpowiedz

Zobacz więcej