Finanse

Pożyczki bez baz – na czym to polega i czy warto?

Pożyczki bez baz – na czym to polega i czy warto?

Kiedy wnioskujemy o kredyt lub pożyczkę, firma lub bank sprawdzają, czy mogą udzielić zobowiązania. Oceniają, czy przyznanie środków nie jest zbyt ryzykowne

Polityka jest pod tym względem różna. Banki mają wyższe wymagania – sprawdzają wnioskującego m.in. w Biurze Informacji Kredytowej. Mogą przyznać środki tylko wtedy, jeśli zainteresowany spełni wymogi. W przypadku oferty pozabankowej oczekiwania są zdecydowanie mniejsze. Czy można uzyskać pożyczkę, jeśli ma się negatywne wpisy w bazach dłużników?

Pożyczki bez baz – na czym to polega?

Banki sprawdzają dane o wnioskujących o pożyczki w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu wiedzą, jakie zobowiązania kredytowe i finansowe ma klient. Baza BIK nie zawiera wyłącznie negatywnych informacji. Jeśli dana osoba spłaciła zobowiązanie, to odzwierciedla to raport. W przypadku klientów, którzy mają negatywną historię, dane z BIK mogą przekreślić możliwość skorzystania z kredytu. Czy jednak powodują również odrzucenie wniosku o pożyczkę w firmie pozabankowej? To zależy od polityki firmy. Może ona iść na pewne ustępstwa, wymagać mniej niż bank. Wniosek jest oceniany indywidualnie.

Z informacji na stronie Biura Informacji Kredytowej wynika, że z usług Grupy BIK korzysta 90% firm pożyczkowych. Znajdują się w niej dane dotyczące zobowiązań 24 mln osób fizycznych. Jest również baza BIG InfoMonitor, a w niej informacje na temat regulowania płatności przez konsumentów i firmy z tytułu np. usług telekomunikacyjnych.

Inne bazy dłużników to m.in. ERIF i KRD. To, że firma sprawdza klienta w bazie i ma on negatywne wpisy, nie oznacza, że odmówi przyznania pożyczki. Tak może się stać, ale nie musi. Np. wnioskujący może otrzymać pieniądze, ale mniejszą kwotę niż oczekiwał.

Z punktu widzenia pożyczkodawcy i kredytodawcy problematyczna jest nie tylko negatywna historia kredytowania, ale również brak jakiejkolwiek. Wtedy nie wiadomo, jak wnioskujący podchodzi do zobowiązań. Taka osoba również może mieć problem z uzyskaniem akceptacji wniosku. 

Opinie o prywatnych pożyczkach bez baz są dobre, gdyż klienci dzięki temu otrzymują pieniądze, których nie dostaliby w banku.Takie opinie można bez problemu sprawdzić na wyspecjalizowanych serwisach internetowych, np. tu: https://pozyczkowy-portal.pl/pozyczki-bez-baz/.  Z drugiej strony są i takie przypadki, że konsumenci wnioskują do przypadkowych firm, które dały im zaskakująco dobrą ofertę. Nie weryfikują jej i okazuje się, że efektem tego są kłopoty finansowe lub utrata ustanowionego zabezpieczenia.

Pożyczki bez baz – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy skorzystać z oferty firmy, która nie sprawdza klientów w bazach dłużników, to przede wszystkim ją zweryfikujmy. Rejestr Pośredników Kredytowych i Instytucji Pożyczkowych liczył w grudniu 2022 roku blisko 540 podmiotów. Czy wśród nich jest firma, z której chcemy skorzystać? Rejestr ten prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Stawiajmy wyłącznie na ofertę zaufanych podmiotów. Wybierając pożyczki bez baz, warto zwrócić uwagę na:

  • RRSO – czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Wyrażana jest w procentach i informuje, ile wynosi koszt zobowiązania w skali roku w stosunku do wysokości pożyczki. Im niższe RRSO, tym lepiej.

  • Kwotę – przeważnie bez kontroli baz można uzyskać do kilku tysięcy złotych, ale są i takie firmy, które proponują kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy.

  • Czas na spłatę – jeśli firma oferuje wyłącznie małe kwoty, to przeważnie okres spłaty jest krótki – do kilku miesięcy. W przypadku większych sum może być to nawet kilka lat. Fakt, że pożyczkodawca daje możliwość oddawania zobowiązania przez tak długi okres, nie oznacza, że trzeba z tego korzystać. Im dłużej będziemy zwracać środki, tym więcej będzie kosztować pożyczka.

  • Wymagany wiek – najczęściej firmy określają, ile minimalnie i maksymalnie lat może mieć ich klient. Nie zawsze wystarczy do tego pełnoletniość. Zdarza się, że firma oczekuje 20, 23 czy 25 lat. Jeśli chodzi o maksymalny wiek, to przeważnie jest to powyżej 70 lat.

  • Opinie o firmie – warto sprawdzić, jak dotychczasowi klienci oceniają pożyczkodawcę. Z recenzji można często dowiedzieć się szczegółów na temat spłaty, wezwań do zapłaty, opłat, na które konsumenci nie zwrócili uwagi. Zdarza się, że czujność pożyczkobiorców jest uśpiona, nie sprawdzają szczegółów oferty, a o niespodziewanych kosztach dowiadują się przypadkiem.

Zanim zdecydujemy się na pożyczki bez baz, dokładnie sprawdźmy warunki i umowę. Możemy być pod wrażeniem, że wniosek zostanie rozpatrzony online, a pieniądze wypłacone w kilkanaście minut, ale to nie zmienia faktu, że należy poznać zasady zobowiązania. Nawet jeśli chcemy wziąć małą kwotę, to i tak pożyczkodawcę trzeba zweryfikować.

W Polsce w 2022 roku widać rosnące zainteresowanie niskimi zobowiązaniami. Według Biura Informacji Kredytowej w październiku 2022 roku największą dynamiką wzrostu w stosunku do tego samego miesiąca 2021 roku zauważono w przypadku pożyczek do 500 zł. Pod względem ich wartości, kwota zwiększyła się o 14,7%.

Zobacz więcej