Myślenice. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta. Wspólne Jasełka dla zebranych na Rynku
- 6 stycznia 2023
Po raz jedenasty ulicami Myślenic przeszedł Orszak Trzech Króli. Wierni w towarzystwie monarchów wyruszyli z trzech parafii, aby spotkać się na płycie Rynku. Tu wspólnie śpiewali kolędy, oddali symboliczny pokłon dzieciątku, a jako widownia współtworzyli jasełka, które zakończyły się wspólnym "polonezem"
Król Kacper wraz ze swoją świtą i wiernymi wyruszył z Parafii św. Brata Alberta, Melchior ze swoim orszakiem z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie, z kolei Baltazar z Parafii pw. św. Wojciecha BM z Osieczan.
Trzej królowie wraz z mieszkańcami pielgrzymowali do Rynku, gdzie na rozstawionej scenie znalazła się szopka. Tutaj czekali na nich pozostali mieszkańcy wraz z aktorami i kolędnikami.
Kiedy orszaki dotarły na miejsce, oprócz wspólnego kolędowania odbyły się też jasełka, które zebrani współtworzyli z aktorami Grupy Misterium. Podczas przedstawienia symbolicznie oddano pokłon i dary dzieciątku, życzenia ze sceny zebranym złożył burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), razem ze Zdzisławem Balonem - proboszczem Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach.
Spotkanie na Rynku zakończyło się polonezem zatańczonym przez mieszkańców wokół Rynku, wspólnie z królami oraz Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka.
To byli nasi Trzej Mędrcy - Burmistrz, Zastępca i Sekretarz
No tak ! Jak ktos nie potrafi uszanowac granicy ,to trza stawiac ploty. I Tyle w temacie!
Rzeczywiście, tylko jeden z czterech ewangelistów, św. Mateusz, pisze o pokłonie mędrców ze wschodu i nazwanie ich królami jest bezpodstawne.
Dopiero w średniowieczu zaczęto ich nazywać królami dla podniesienia rangi wydarzenia. A imiona Kacpra Melchiora i Baltazara zaczęto używać od XII wieku
To HANBA dla organizatorow , coby w tych czasach nimoc znalesc orginalnego murzyna ,ino trza bylo chlopa pastowac !!!
Faktycznie. I jak zwykle szli w kierunku kolejnego żłobu/ka:)