Powiat myślenicki

Pijani z powiatu trafiają na SOR w Myślenicach. "Tam często dzieją się dantejskie sceny"

Pijani z powiatu trafiają na SOR w Myślenicach. "Tam często dzieją się dantejskie sceny"

"Ze względu na to, że większość gmin dotychczas nie miała umów z Krakowską Izbą Wytrzeźwień, takie osoby były i są do dzisiaj przewożone przez policję do myślenickiego szpitala. Tam dzieją się często dantejskie sceny, ponieważ ci nietrzeźwi demolują szpital"

- podczas sesji rady powiatu mówił starosta Józef Tomal (FZM).

 

Podczas 58. sesji rady powiatu, starosta zdawał relację ze spotkania, jakie odbył z burmistrzami i wójtami gmin z powiatu myślenickiego. Jednym z podjętych przez gospodarzy tematów, był problem nietrzeźwych, którzy trafiają do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Ze względu na to, że większość gmin dotychczas nie miała umów z Krakowską Izbą Wytrzeźwień, takie osoby były i są do dzisiaj przewożone przez policję do myślenickiego szpitala. Tam dzieją się często dantejskie sceny, ponieważ ci nietrzeźwi demolują szpital - miejsce, w którym przebywają. Demolowany jest sprzęt, którym próbuje się wykonać pewne badania. Zwróciliśmy się z prośbą o to, aby gminy miały takie umowy. To nie jest droga rzecz dla gmin i większość, poza dwoma, albo już podpisały takie umowy, albo zadeklarowały, że w najbliższym czasie podpiszą - wyjaśniał starosta Józef Tomal (FZM). 

Jan Bylica (PiS) dopytywał; jak będzie wyglądać ten mechanizm, przy założeniu, że wszystkie gminy podpiszą umowę z Krakowską Izbą Wytrzeźwień? Czy osoby pijane będą zawożone bezpośrednio na izbę?

Czy na terenie Myślenic powinien obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu nocą?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 43%
 • raczej tak raczej tak 6%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 6%
 • raczej nie raczej nie 14%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 30%
 • Głosów: 1927

Jak wyjaśnia starosta; nie każda z tych osób. Te z urazami trafią na SOR. 

Starosta Józef Tomal (FZM): Nie każda z tych osób. Jeżeli któraś z nich miałaby urazy, takie które zagrażają życiu, to zapewne nie znalazłaby się na izbie wytrzeźwień. Policjanci nie są specjalistami, nie są lekarzami. Najprościej odwieźć do szpitala osoby pod wpływem alkoholu, kiedy nie wiadomo czy zasłabła, czy ma inne schorzenia.

W innym przypadku gro tych osób - gdyby była taka umowa podpisana, a policja potwierdziła nam, że zrobi to - mogłaby być odesłana do izby wytrzeźwień do Krakowa. Tam oczywiście klient by wytrzeźwiał i następnego dnia mógłby opuścić takie miejsce.

Izba działa na takiej zasadzie, że dana gmina, która podpisze z nią umowę, wpłaca kaucje. Burmistrz Sułkowic podawał przykład, że ma podpisaną umowę od kilku lat. Wpłaca kaucję i jeśli w ciągu roku nie zostanie wykorzystana pula, to kaucja zostaje gminie zwracana. W przypadki jeśli jest więcej, to gmina dopłaca. W jego przypadku był to jeden epizod.

Szczególnie nie ukrywamy; dotyczy to gminy Myślenice. Tu odbywa się najwięcej wydarzeń dużych, masowych, które pandemia przykryła, ale te znowu będą. Proszę pamiętać, że zawsze po Dniach Myślenic, czy Dniach Folkloru, możliwość spożycia jest większa i tych osób mamy wtedy na SORze więcej.

Ten problem wielokrotnie podnosił dyrektor Styczeń. My nie zmuszamy gmin do takich działań. Apelowaliśmy, aby takie działania ewentualnie spróbować podjąć. Szczególnie nie ukrywamy; dotyczy to gminy Myślenice. Tu odbywa się najwięcej wydarzeń dużych, masowych, które pandemia przykryła, ale te znowu będą. Proszę pamiętać, że zawsze po Dniach Myślenic, czy Dniach Folkloru, możliwość spożycia jest większa i tych osób mamy wtedy na SORze więcej.

Może byśmy do tego przeszli jako element, który się zawsze może zdarzyć w pracy szpitala, ale w uybiegłym roku podczas 2-3 wizyt takich krewkich klientów, zniszczono głowice USG za 30 tys. zł, czy zniszcozno szyby. Kiedyś też czekając na SORze widziałem pijanego oczłowieka, który tam chodził, wrzeszczał. Nie mamy takich miejsc, musielibyśmy stworzyć coś ekstra koło szpitala, żeby takie osoby izolować. Nie rozwiąże to całkowicie problemu, ale uważamy że znacznie by ten problem poprawiło.

Józef Tomal (FZM) na stanowisku starosty powiatu myślenickiego w kadencji 2018-24 radzi sobie:

 • wybitnie
 • pierwszorzędnie
 • poprawnie
 • przeciętnie
 • nieudolnie
 • fatalnie
 • Zobacz wyniki
 • wybitnie wybitnie 11%
 • pierwszorzędnie pierwszorzędnie 10%
 • poprawnie poprawnie 20%
 • przeciętnie przeciętnie 18%
 • nieudolnie nieudolnie 12%
 • fatalnie fatalnie 29%
 • Głosów: 2158

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • 13 kwi

  Spożycie alkoholu spada. To narkotyki stały się większym problemem. Szczególnie po nich się uaktywnia agresja. Obsługa takiego "pacjenta" to wyższa szkoła jazdy. Bez specjalistycznych placówek typu izba ja sobie tego nie wyobrażam. To tylko kwestia czasu jak dojdzie do tragedii.

  35 5 Odpowiedz
 • 13 kwi

  Co mają policjanci zrobić z pijanymi ? Zabrać ich sobie do domu ? Jeżeli gminy nie podpisały umowy z Izbą Wytrzeźwień, to czyja to wina ? Lekarze zamiast zajmować się potrzebującymi pomocy muszą walczyć z nawalonymi.
  A tak faktycznie to państwu polskiemu pasuje jak najwyższe spożycie alkoholu. Akcyza z gorzały pójdzie dla rządu.
  30 % kasy z dochodu za wódę. powinno pójść na leczenie uzależnień od alkoholu. Teoretycznie.

  Terapeuci uzależnień za swoje pieniądze, ciężkie pieniądze studiują - co najmniej kilka lat. Po to, aby dowiedzieć się, że skuteczność leczenia wynosi 3 - 5 %.

  Gdyby państwu zależało na walce z tym uzależnieniem, to przede wszystkim zlikwidowałoby sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych.
  Ale Obajtek dla państwa jest prawie świętym, albo zostanie świętym jako przysposobiony syn Jarosława Kaczyńskiego.
  Jesteśmy chyba jedynym państwem na świecie sprzedającym gorzałę razem z benzyną.
  Podsumowując: pijanym narodem łatwiej się rządzi.
  A może rajcowie gminni i powiatowi powinni pochylić się nad tym problemem zamiast bronić świętego, którego świętość jest bezsporna.

  39 13 Odpowiedz
 • 13 kwi

  Biala koszula, okulary , pusta butelka,kieliszek i odwrocone biurko. To zdjecie z jakiegos urzedu ?

  29 6 Odpowiedz
 • 13 kwi

  Najlepiej zmieniać temat, jak się nie ma argumentów. Pieniądze na wymyślane rzeczy to macie, a na potrzebne zadania , to już nie i trzeba żebrać u ludzi. dawniej w szpitalu był portier, ochraniarz, który mógł pomóc pielęgniarkom w takich sytuacjach, ale oczywiście teraz nie macie na to pieniędzy, oszczędności, bo by wierchuszka nie mogła zarabiać po 30-40 tysiaków.

  18 Odpowiedz
 • 13 kwi

  Izba ? Co Ci da Izba dla narkomana ? Wiesz jaka jest zapaść psychiatrii w Polsce ? Zwłaszcza dziecięcej. Ale lepiej wydawać na wille plus i inne Czarnkowe fanaberie. Koszmarnie jest zaniedbana psychologiczna diagnostyka dzieci wymagających pomocy terapeutycznej. I brak tej pomocy. Ktoś, kiedyś bredził o psychologach w każdej szkole. I co jest ? Po co, wystarczy się pomodlić.
  Wiem tylko, że w każdej ze szkół są katecheci.
  Jak masz kasę, to pójdziesz do specjalisty. Jak jej nie masz, to zdychaj.
  Także Twoje dziecko.
  Mnie, jako obywatelkę tego pokopanego państwa boli, że rodzice dzieci z rzadkimi chorobami zmuszeni są żebrać na leczenie tych biednych dzieci, na ich operacje.

  Jak nie wstyd za to Dudzie, Morawieckiemu, całej bandzie polityków ? Może zamiast idiotycznych rocznic i miesięcznic, obstawy pana z Żoliborza dało by się tym ludziom pomóc ?

  Nie będę poruszać tematu seniorów. Podobno za nieboszczki PRL było powiedzenie "Emeryci i renciści popierajcie partię czynem. Umierajcie przed terminem".
  Ale to chyba teraz nie działa, bo kto będzie na PIS głosował ? Dlatego są trzynastki i czternastki. Niech cieszą się seniorzy, że PIS o nich dba.

  26 16 Odpowiedz

Zobacz więcej