Nieruchomości

Planujesz zakup mieszkania w Myślenicach? Sprawdź, jak uzyskać kredyt hipoteczny!

Planujesz zakup mieszkania w Myślenicach? Sprawdź, jak uzyskać kredyt hipoteczny!

Zakup nieruchomości to poważna oraz kosztowna inwestycja. Najczęściej wybieranym sposobem na jej sfinansowanie jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Ze względu na to, że jest to zobowiązanie na dużą kwotę oraz długi czas, taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć. Przekonaj się, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądania różnych ofert

Czym dokładnie jest kredyt hipoteczny?

Kredyt mieszkaniowy to długoterminowe zobowiązanie zaciągane w banku. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na konkretnej nieruchomości. Tego rodzaju kredyt najczęściej jest brany na jej zakup lub budowę. Może być udzielony w krajowej lub zagranicznej walucie. Kredytobiorca podpisuje umowę z bankiem i zobowiązuje się do opłacania miesięcznych rat. Ich wysokość może być stała lub malejąca, gdyż wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz.

Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Wybór najlepszej oferty kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem. Ten produkt finansowy oferują wszystkie największe banki. Aby znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, niezbędne jest porównanie ze sobą co najmniej kilku propozycji. Szczególną uwagę zwróć na następujące parametry oferty:

  • wysokość oprocentowania,
  • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
  • całkowitą kwotę do zapłaty,
  • wysokość miesięcznych rat,
  • wysokość wkładu własnego,
  • okres spłaty,
  • dodatkowe opłaty (ubezpieczenie, prowizję itd.).

Najlepszym rozwiązaniem na to, aby szybko i bez wychodzenia z domu porównać ze sobą oferty różnych banków, jest skorzystanie z wygodnego kalkulatora. Znajdziesz go pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Jest to proste w użyciu narzędzie, które pozwoli Ci sprawdzić, jaki bank może zaoferować Ci najkorzystniejsze warunki kredytu. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne pola, a algorytmy porównywarki znajdą dla Ciebie najlepiej dopasowane oferty.

O czym trzeba pamiętać przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Decyzja o kredycie hipotecznym musi być dobrze przemyślana. Comiesięczne raty są dużym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego ich wysokość musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Na samym początku warto więc przeprowadzić samodzielną analizę możliwości finansowych. Trzeba zastanowić się, na jaką nieruchomość realnie Cię stać. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę to, że w przyszłości wydatki domowe mogą się zwiększyć. Kredyt hipoteczny nigdy nie powinien być zaciągany w maksymalnej wysokości, gdyż w przypadku jakichkolwiek problemów finansowych jego spłata będzie znacząco utrudniona, a Ty narazisz się na kłopoty.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Bank podczas weryfikacji złożonego wniosku w pierwszej kolejności weźmie pod uwagę zdolność kredytową. Jest to realna możliwość spłaty zobowiązania w terminie. Wpływa na nią wiele czynników, a najważniejsze z nich to:

  • wiek kredytobiorcy,
  • źródło i wysokość dochodów,
  • wydatki gospodarstwa domowego,
  • inne zobowiązania,
  • dotychczasowa historia kredytowa.

Bank szczegółowo zweryfikuje dochody, a także to, z jakiego źródła one pochodzą. Sprawdzi również historię zobowiązań gromadzoną przede wszystkim przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o swoją zdolność kredytową, co zdecydowanie ułatwi ubieganie się o tego rodzaju produkt finansowy.

Przede wszystkim złóż w BIK wniosek o przygotowanie raportu na Twój temat. Dzięki niemu sprawdzisz, jakie informacje widnieją o Tobie w rejestrach. Jeśli masz jakieś niespłacone zobowiązania, to postaraj się je uregulować. Niekiedy zdarza się także, że w BIK-u widnieją informacje o nieaktualnych już kredytach czy pożyczkach, które zostały spłacone. W takiej sytuacji będziesz mieć czas na wyjaśnienie tej sytuacji.

Co musisz wiedzieć o wniosku kredytowym?

Gdy znajdziesz już odpowiednią ofertę oraz po wnikliwej analizie stwierdzisz, że poradzisz sobie ze spłatą kredytu hipotecznego, musisz złożyć wniosek do banku wraz z niezbędnymi dokumentami. Najlepiej zacząć ich kompletowanie z wyprzedzeniem, gdyż na niektóre z nich trzeba czekać. To, czego dokładnie będziesz potrzebował, zależy głównie od tego, czy kupujesz nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego. Nieco inna procedura obowiązuje także w przypadku kredytu zaciąganego na budowę domu. Listę potrzebnych dokumentów otrzymasz w banku, do którego planujesz złożyć wniosek. Dokładną procedurę ubiegania się o kredyt hipoteczny znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-hipoteczny-krok-po-kroku/.

Teoretycznie instytucja finansowa ma 21 dni na jego rozpatrzenie. W praktyce jednak ten czas może się wydłużyć. Najczęściej dzieje się tak, gdy niezbędne jest uzupełnienie braków w dokumentacji oraz w okresie wzmożonego zainteresowania kredytami hipotecznymi. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji poproś pracownika banku o przesłanie wstępnego projektu umowy, abyś mógł się z nią dokładnie zapoznać. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wszystkie zawarte w niej zapisy, dzięki czemu unikniesz problemów w przyszłości. Jeśli jednak decyzja będzie odmowna, postaraj się poprawić swoją zdolność kredytową i złóż wniosek za jakiś czas lub skorzystaj z oferty innego banku.

Zobacz więcej

Czy dom szeregowy to dobry wybór?
Nieruchomości 0

Czy dom szeregowy to dobry wybór?

Większość inwestorów planujących przeprowadzkę do domu jednorodzinnego, pod uwagę bierze niemal wyłącznie wolnostojące domy. Jednak znakomitym rozwiązaniem mo...