Myślenice

Myślenice. Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Kwiaty i syreny alarmowe

Myślenice. Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Kwiaty i syreny alarmowe
Fot. UMiG Myślenice

Dźwięk syren przypomniał wczoraj o Godzinie W. W ramach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele UMiG złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości

 

Dokładnie 79 lat temu, 1 sierpnia 1944 o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Jak co roku Warszawa zatrzymała się o godzinie „W”. W ten sposób oddano hołd poległym w 1944 r. powstańcom warszawskim. W mieście rozległy się syreny, wstrzymano ruch uliczny, w wielu miejscach zapłonęły race i rozbrzmiały okrzyki „cześć i chwała bohaterom!”.

W wielu miastach organizowano obchody 79. rocznicy powstania. W Myślenicach zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS), poseł Władysław Kurowski (PiS) i radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica (PiS) złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

O godz. 17 w Myślenicach, podobnie jak w stolicy uruchomiono uruchomione syreny alarmowe.

Powstanie Warszawskie było najbardziej znaczącym aktem podjętym przez Armię Krajową. To jednocześnie największa bitwa, jaka została stoczona w czasie II wojny światowej przez organizację podziemną z siłami zbrojnymi okupanta. Powstańcy walczyli przeciw regularnym formacjom niemieckim bez ciężkiego uzbrojenia, czołgów czy armat. Działania zaplanowane na kilka dni zakończyły się po 63 dniach.

Komentarze (1)

Zobacz więcej